Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Чл. 97. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1998 г.) Който в нарушение разпоредбите на този закон:
1. (изм. - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) възпроизвежда или разпространява видеоносители с възпроизведени на тях филми или други аудио-визуални произведения, изпълнения, записи на филми или други аудио-визуални произведения;
2. (изм. - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) възпроизвежда или разпространява звуконосители с възпроизведени на тях произведения, изпълнения или звукозаписи;
3. организира, независимо по какъв начин, публично прожектиране на филми и други аудио-визуални произведения;
4. (изм. - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г.) предоставя звукозаписни или видеозаписни услуги на други лица с цел изготвяне на единични копия от произведения или други обекти, защитени от този закон;
5. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) организира публично изпълнение на живо или чрез запис на произведения, на записани изпълнения, на звукозаписи, на записи на филм или друго аудио-визуално произведение или на части от тях, както и на радио- или телевизионна програма или на част от нея;
5а. (нова - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) организира публично представяне на произведение;
6. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) излъчва по безжичен път, предава или препредава по кабел произведения, изпълнения, звукозаписи, записи на филми или други аудио-визуални произведения или радио- или телевизионни програми;
7. (изм. - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) издава, възпроизвежда или разпространява издадени произведения;
8. (изм. - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г.) притежава компютърна програма, като знае или има основание да предполага, че това е незаконно;
9. (нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) възпроизвежда, съхранява в паметта на компютър, разпространява или използва по друг начин компютърни програми;
10. (нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г.) възпроизвежда или разпространява произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти, фотографски произведения и произведения, създадени по начин, аналогичен на фотографския;
11. (нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) използва неправомерно произведение по чл. 3, ал. 1, т. 6 и 8;
12. (нова - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) запаметява под цифрова форма в електронен носител филми или други аудио-визуални произведения, музикални произведения, изпълнения, звукозаписи, записи на филми или други аудио-визуални произведения;
13. (нова - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) предлага по безжичен път или по кабел достъп на неограничен брой лица до произведението, обекта по чл. 72 или до част от него по начин, позволяващ този достъп да бъде осъществен от място и по време, индивидуално избрани от всеки от тях;
14. (нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., предишна т. 12 - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г., отм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.)
15. (нова - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., предишна т. 13, изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г., отм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.)
16. (нова - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., предишна т. 14 - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г., отм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.)
(изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) се наказва с глоба или имуществена санкция в размер от две хиляди до двадесет хиляди лева, ако не подлежи на по-тежко наказание и предметът на нарушението, независимо чия собственост е, се отнема в полза на държавата и се предава за унищожаване на органите на Министерството на вътрешните работи;
(2) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1998 г., доп. - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., доп. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) При повторно и всяко следващо нарушение по ал. 1 в едногодишен срок от налагане на предишното наказание глобата или имуществената санкция е от три хиляди до тридесет хиляди лева и предметът на нарушението, независимо чия собственост е се отнема в полза на държавата и се предава за унищожаване на органите на Министерството на вътрешните работи.
(3) При системни нарушения мястото, в което те се извършват, като магазин, студио, заведение, киносалон, театър, седалище на търговец и други подобни, се запечатва за срок от три до шест месеца.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) На организация за колективно управление на права, която упражнява дейност по колективно управление на авторски или сродни на тях права, без да е регистрирана по реда на този закон, или която не изпълни задължение или изискване по чл. 40г, ал. 3, чл. 40д, ал. 1 и чл. 40е, се налага имуществена санкция в размер от две хиляди до двадесет хиляди лв.
(5) (Нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г.) На лице, което произвежда, разпространява, рекламира или внася, както и притежава с търговска цел декодиращо средство, което може да осигури достъп до кодиран сигнал на лица, извън определената от излъчващата организация аудитория, се налагат санкциите по ал. 1 или 2.
(6) (Нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., идм. и доп. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) На лице, което умишлено премахне, повреди, унищожи или разстрои или по друг начин заобиколи, без да има право на това, технически средства за защита, които използват носителите на права, закриляни от този закон като знае или има основания да предполага, че тези средства имат именно такова предназначение, се налагат санкциите по ал. 1 или 2.
(7) (Нова - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) Санкциите по ал. 1 или ал. 2 се налагат и на лице, което произвежда, внася, разпространява, продава, дава под наем, предлага за продажба, рекламира с цел продажба или отдаване под наем или притежава с търговска цел устройства, изделия или съставни части, или предоставя услуги, които:
1. се предлагат или рекламират като средства за заобикаляне на технически средства за защита, или
2. имат само ограничено търговско предназначение, или приложение, различни от това да заобикалят технически средства за защита, или
3. са основно предназначени, произведени, пригодени или използвани да направят възможно или да улеснят заобикалянето на технически средства за защита.
(8) (Нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., предишна ал. 7 - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) Санкциите по ал. 1 или 2 се налагат и на лице, което, без да има право на това и като знае или има основание да предполага, че това действие ще причини, позволи, улесни или укрие нарушение на закриляно от този закон право:
1. премахне или измени представена в електронна форма информация за режима на правата върху обект на авторско или сродно на него право;
2. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) разпространява, включително и като внася с цел разпространение, публично изпълнява, излъчва по безжичен път, предава или препредава по кабел обект на авторско или сродно на него право, както и предлага достъп на неограничен брой лица до такъв обект по начин, позволяващ този достъп да бъде осъществен от място и по време, индивидуално избрани от всеки от тях, знаейки, че представена в електронна форма информация за режима на правата върху този обект е била премахната или изменена без право на това.
(9) (Нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., предишна ал. 8 - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) Информация за режима на правата по смисъла на ал. 8 е информацията, позволяваща да се идентифицират обектът на авторско или сродно на него право, носителят на такова право, както и информация за условията за използване на такъв обект, а също и всякакъв номер или код, водещ до такава информация, при условие че който и да е от тези елементи на информацията фигурира върху екземплярите от обекта или се показва при неговото разгласяване.
(10) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) Санкцията по ал. 1 или 2 се налага и на лице, което не изпълни приложена принудителна административна мярка по чл. 96е.
(11) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) Санкцията по ал. 1 или 2 се налага и на лице, което възпрепятства изпълнението на обезпечителна или привременна мярка по чл. 96а.
(12) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) Санкцията по ал. 1 или 2 се налага и на лице, което не изпълнява свое задължение по чл. 20а, ал. 6, чл. 26, чл. 58, ал. 4, чл. 95в, ал. 3 или по чл. 96а, ал. 9.
(13) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) Санкцията по ал. 1 или 2 се налага и на лице, което наруши забрана по чл. 93в.

Къде в закона видя изключения (дали нещо е с "комерс цели" или не е) когато се притежават или ползват компютърни програми без разрешение от правоносителите?

Обърнете внимание, че "предметът на нарушението, независимо чия собственост е, се отнема в полза на държавата и се предава за унищожаване на органите на Министерството на вътрешните работи" - тоест конфискуваните компютри би следвало да се унищожат (барабар с мониторите, клавиатурите и мишките). Защото законът се тълкува грешно - в действителност предметът на нарушението са компютърните програми и би следвало само те да се унищожат (като се изтрият от паметта на компютрите). Да се чупят компютри е също толкова глупаво, колкото и да се горят книги.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Явно съм бил в невидение, мерси за копнатия закон.
Да наистина се чете като дявол тамян. Нашите не правят разлика м/у софт. и хард.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Обърнете внимание, че притежаването на софтуер се приравнява на притежаването на забранени субстанции. Не е нужно даже да разпространяваш софта, за те обявят за абсолютен престъпник трябва само да те спипат, че притежаваш софтуера и имаш основание да предполагаш, че е незаконен.

притежава компютърна програма, като знае или има основание да предполага, че това е незаконно;

Не може да се оправдаваш "ама аз само за учебна цел". Директно те глобяват с минимум 2000 лв (ако преценят, че няма нужда да те вкарват в панделата).
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Много интересна логика, щом са чужденци - можем да ги крадем.
Така и не каза на кого е тая логика. Май си свикнал като ти зададат неудобен въпрос да се правиш, че не го виждаш. Много лесно ти е да обвиняваш, а после като видиш, че няма такова нещо се правиш, че нищо не е станало.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

@MAX - ти си пълен нещастник - прост си бате колкот 200 американеца взети заедно. Ти виждал ли си ги от ГДбоп как влизат с вратите и с автоматите напред - толкова ли са страшни тея "пирати" - и какво са ощетили - наща държава или американската държава? Вмомента само българите са ощетени, микрософт няма как да са "ОГРАБЕНИ", а пък за нанасяне на финансови щети е още по-смешно да се говори. Ей да му иба и държавата скапана, няма да се оправим НИКОГА, съсипаха ни държавата отвсякъде.

Тези компютри няма да ги върнат - държавата си ги конфискува - фирмата фалира - спира да прави оборот - и МАЙКРОСФТ са доволни!?!?!? - те сигурно ще спечелят от това??? Такива неща трябва да се ореждат с глоби и предупреждения, а не да ти изземват целия бизнес и да ти ибават майката, ехххх и ква скапана държава живеем, от ГДбоп си правят каквото искат, утре в МАКС ще влязат и ще му намерят някой софт и ще му ибат майката, да видим тогава какво ще говори като му вземат целия компютър заради някой софт или пък за някоя песен - ще се радваш ли тогава, че си "вършат" работата?


ЖИВЕЕМ В ПЪЛНА МИЛИЦИОНЕРЩИНА



А сега кой е ощетен а??? Дали майкрософт са ощетени или българите - сега работниците ще останат без работа, фирмата ще фалира - държавата губи бате!!!!!! ДЪРЖАВАТА!!!!!!!!
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Отделно така прецакват всички останали конкуренти, като тяхната услуга е много по-евтина, понеже не са дали хх ххх лв за софтуер. Тоест не само, че прецакват производителя на софтуера, но и прецакват конкурентните си фирми, които са изрядни.


ТЕЯ ФИРМИ ДА НЕ ТИ СЕ ОТЧИТАТ НА ТЕБЕ, ЧЕ ЗНАЕШ, ЧЕ СА ИЗРЯДНИ - МНОГО ДОБРЕ ЗНАЕШ, ЧЕ АКО НАПРАВЯТ ТАКИВА АКЦИИ 99 ПРОЦЕНТА ЩЕ БЪДАТ НА СЪЩОТО ДЕРЕДЖЕ, МНОГО СИ ПРОСТ.
 
Ще кажа нещо по темата, време е нещо да се промени. :) Не знак какво друго може да се каже.

Като бях до трудовата борса на моя район, не съм я виждал толкова пълна от доста време. Да си кажа честно притеснително си е. ;)
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Ако фирмата ползваше легален софтуер щеше ли да се случи това? За мен изводът е, че законите са за да се спазват.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Ако фирмата ползваше легален софтуер щеше ли да се случи това? За мен изводът е, че законите са за да се спазват.

А ти спазваш ли ги!?!?!!!!?!?!??!?!?!?/ Откъде 20 000 за легален софтуер като доходите са 200 лева на месец средно, значи само бизнесмени могат да си отварят фирми, а? 1 човек на 20-25 години как ще отвори фирма така? Само с кредит да му извиват после ръцете от банките.
Прочети какво съм писал на ония кретен 2 поста по-напред - САМО НИЕ ГУБИМ, ТИ ГУБИШ СЪЩО - ВСЕКИ 1 БЪЛГАРИН ГУБИ!!!
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

1 фирма да е така, ама 99 процента от фирмите са именно такива!!!!!!!!!!! - ДА ГИ ЗАТВОРИМ ВСИЧКИТЕ ЛИ ???? ДА СЕ НАМЕРИ ДРУГО РЕШЕНИЕ - ДОХОДИ.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

За мен изводът е, че законите са за да се спазват.
Ясно е, че трябва да се спазват, но ако си хвърлиш фаса през прозореца на колата полицията не би трябвало да те разстреля на място, а просто да те глоби, нали така? Ако ползваш нелегален софтуер нека те предупредят или глобят, а не да ти ликвидират бизнеса с отряд за борба срещу тероризма. Трябва да има някаква съразмерност между престъпленията и наказанията. Особено когато наказанието е с по-висока степен на обществена вреда и опасност от самото престъпление, както е в случая.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Баси, тука половината форум ми се пенеше как Линукс и Опен Офис били толкова прекрасни. Е ОК, фирмите дето нямат пари да минат на Линукс - напълно безплатен софтуер, който може спокойно да замести скъпия Уиндоус и Офис пакета.

Къде е голямата драма ? Не е като без Уиндоус примерно да ти спре бизнеса.

Ама тарикати много в тая държава. Имаш фирма с 50 човека персонал, бачкаш от сумати време не си си оправил лицензите още. Е тва е нагло.

Като нямаш пари сложи убунту с либре офис и толкова.

Unwise ще ти обясни подробно как става номера ако трябва.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Алане, няма смисъл да споря с теб - за мен ти си загубена кауза. Ясно е, че имаш лично отношение против БОП-а, но не го натрапвай на другите.
 
Те са прекрасни, но за офис са малко тегави. Да не говорим, че наши т.нар. компютърни форми все по-рядко се замислят да пуснат версии и за тези операционни системи. Бате, сега ще ти кажа относно тези софтуери. Много са готини и са супер, но на мен електронния ми подпис минава само през IE, опитах се с FF през линукс, стана 2-3 пъти и после нищо. Продължавам, знам, че доста хора тачат Джимпа (това, което е като Фотошоп), но не е същото. Като започнем от шрифтовете и стигнем до някоя друга фунционалност. Видях го на практика това. ;) А, да, и един скапан принтер на HP, който е Wi-fi също така - тръгна, но после отказа да работи с Линукските машини. Малко е тежко, но пак не е болка за умиране, все един Windows може да се закупи там. ;)

Драма е за повечето фирми, да не говорим, че всеки средносзтатистически служител е свикнал да работи с Windows, който ни го набиват като програма №1 още от даскало. Но да ви кажа честно, не знам защо пискат хората, просто си е програма като програма. Да, новите неща стряскат, но все пак искаш не искаш - свикваш. Аз съм си с Линукс от доста време насам и съм мега доволен, но ако ще си купувам лаптоп, този път ще гледам да е с легален Windows, не за друго, а защото да си върша някой неща с тукашните програми. Но определено, ще е Опен Офис. ;)

И определено съм против това някаква фирма да се възползва от безплатно легален софт, за който реално трябва да се плати. Но го има и момента, в който тази фирма дава работни места на хора, за който скапаната държава няма да си мръдне пръста, но ще си иска осигуровките и данъците. Айде сега да видим колко данък ще платят хората от 0. :) Да не говорим за осигуровките, които по всякакви параграфи не са оправдани. Мисля, че можеха да минат с едно предложение и да се корегират, защото щом толкова години държи 50 човека, може собственика да не си купува този месец сапаре в БИАТ, а да вземе на бизнеси малко активи. За това тук не може да се съди нито едното, нито другото. ;) Просто ситуацията както и да се погледне, от който и ъгъл, все има правилна страна, това е благодарение и на нашата управа така.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Аз в моя мижав фризьорски салон си сложих линукс на компютъра точно по тази причина - не искам ядове. За около три дни му свикнах и сега съм си супер с него - даже с гимпа свикнах. За офис пакета му - отдавна си го ползвам и даже ми е много удобен. Нищо не пречи фирмите да си ползват безплатен софт, вместо да дърпат дявола за опашката.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

@Blinky - да съгласен съм с теб по тази тема. Аз съм работил 3 години на линукс десктоп и дори бях голям фен, но после ми омръзнаха ежедневните проблеми и минах на Уиндоус.


Погледни и нещо друго. Такива фирми изкривяват свободния пазар.

Примерно една фирма за уеб дизайн и програмиране, ако спести 20 бона от софтуер, тая година може да предлага 20% отстъпка от пазарната цена за своите продукти. Така примерно подбива цената на изрядните фирми и не стига, че печели повече и плаща по-малко, но и унищожава бизнеса на коректните конкуренти.


Стигаме до такова положение, че ако спазваш всички норми и си изряден, разходите ти са много по-високи, а печалбата малка, а ако укриваш данъци и ползваш пиратски софтуер правиш яко пачки.

Ако се толерира такова поведение всички скоро трябва масово да укриваме данъци и да ползваме пиратски софт, че да сме конкурентноспособни.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Стигаме до такова положение, че ако спазваш всички норми и си изряден, разходите ти са много по-високи, а печалбата малка, а ако укриваш данъци и ползваш пиратски софтуер правиш яко пачки.

Значи това е целта - да изкарваме малко, да сме зависими и да теглим кредити.

@MAX - не вярвай на всеки ПРЕС РИЛИЙЗ НА МВР - аз хич не им вярвам - изкарват хората престъпници, ама така го изкарват, че видиш ли простаците и глупаците като тебе си мислят,че фирмата ИМ Е БРЪКНАЛА ОТ ДЖОБА. Милиционерщина и рекет - Б.Б =Бедност, Безработица.


Иначе по поста ти - недей да съединяваш и да изкарваш така, че видиш ли фирмата навредявала на други и била подбивала цените - а ти как така каза, че другите били ИЗРЯДНИ ???? НЕ 99 ПРОЦЕНТА, А 120 ПРОЦЕНТА ОТ ТЕЯ ФИРМИ СА НЕ-ИЗРЯДНИ И ПРИ ЕДНА ТАКАВА МИЛИЦИОНЕРЩИНСКА ПРОВЕРКА ЩЕ СА НА СЪЩИЯ ХАЛ. - ---- ДАЙ ДА ГИ ЗАКРИЕМ ВСИЧКИТЕ ФИРМИ А???? ДА НЯМА ФИРМИ НАЙ-ДОБРЕ - ВСИЧКО ДА Е ОТ АМЕРИКАНЦИТЕ И ОТ ЕВРОПАТА, НИЕ САМО ДА КОНСУМИРАМЕ И ДА СМЕ ЗАВИСИМИ ОТ БАНКИ, КРЕДИТИ, ИНСТИТУЦИИ И ДА НИ ИЗВИВАТ РЪЦЕТЕ КАКТО СИ ИСКАТ.


Дали е подбивал някой цените, дали не е - това са глупости - фактите са такива - остават хора без работа, бизнеса на човека е ТОТАЛНО УБИТ ( 120 процента ФАЛИТ ) - тоя човек и тея хора са потенциални престъпници да крадът здраво - нищо друго не им остава, ей тва е демокрацията - сама създава предпоставки да станеш престъпник. Мислиш, че си свободен, а си толкова зависим от банки и какво ли още не - че не ми се мисли. Като остане някой без работа и като няма перспективи гладен ли да стои??? ЩЕ КРАДЕ, нормално е


Заради някакви скапани софтуери - фалит на фирма и конфискация на 24 комп.системи. Факт.









ПРОБУТВАТ НИ СОФУТЕР ЗА 3 И 4 ЦИФРЕНИ СУМИ, А НЕ ЗНАЯТ, ЧЕ ТУК СТАНДАРТА НА ЖИВОТ Е ЗАНИЖЕН ДО ТАКАВА СТЕПЕН, ЧЕ 60 ПРОЦЕНТА ОТ БЪЛГАРИТЕ В БЪЛГАРИЯ СА НА ПРАГА НА БЕДНОСТТА - ДА ДАВАТ РАЗЛИЧНИ ЦЕНИ ЗА РАЗЛИЧНИТЕ СТРАНИ БЕ, НАЛИ СА МНОГО ОТВОРЕНИ, МНОГО СМЕ СВОБОДНИ В ДЕМОКРАЦИЯТА, ВСИЧКО НИ Е НА 6 - ПО ЗАВИСИМИ НИКОГА НЕ СМЕ БИЛИ ОТКОЛКОТО ПО ТУЙ ВРЕМЕ!!

Тръгнали от ГДБОП да се грижат за ИКОНОМИКАТА НА САЩ, ЧЕ СМЕ ГИ БИЛИ ОЩЕТИЛИ - НЕ НЕ... ТОЯ СТРОЙ Е ТОЛКОВА ГЛУПАВ И СМЕШЕН, ЧЕ АКО НЕ БЕШЕ ТЪЖНО ЩЕШЕ ДА Е СМЕШНО.






едит : @MAX - Блинки тотално ти закопа тезата, че видиш ли - предлагали по-ниски цени заради пиратски софтуер - та по тая логика, дето блинки ти обясни, тея с безплатния софтуер какви са? И тях да ги редим на полицаите, щото не купуват от американците софтуер за 5 цифрени суми?
 
Последно редактирано:
Re: От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интере

@Blinky - да съгласен съм с теб по тази тема. Аз съм работил 3 години на линукс десктоп и дори бях голям фен, но после ми омръзнаха ежедневните проблеми и минах на Уиндоус.

@max, не ме разбирай погрешно. Адски много се радвам, че съм на Linux, но започна ли да правя някакви елементарни неща, като да се опитам да влезна в онлайн банкинга или да пусна нещо за принтиране на някакъв измислен принтер - 3 в 1, тогава започва вече да се чудиш дали си взел правилното решение. Нали, говоря за офис среда и по-скоро административна работа.

Пазара определя кой ще го бъде или не, а пазара са потребителите и участниците в него. Ако фирмите, които имат безплатни програми и предлагат същото качество като тези с платените, успеят да предложат отстъпка, да тогава определено говорим за конкуренция, която просто ще измести едните и ще бутне напред другите. Но това е пазара - бързо променящ се и нечестен. Тук пазара няма нищо според мен, това е политика на всяка фирма. Доста фирми работят с фри софтуери, не за друго, а защото не им се плаща за неща, които реално им вършат същата работа, като тези, които имат сега. Аз от както ползвам Опен Офис, няма да си помисля никога да сложа Офиса на микрософт, да не говорим за мейл клиент. Или бъгавия им браузър. :)

Никоя форма не спазва всички норми, правила и закони. Или поне не и по-голямата част. Тук си болезнено прав. Смятано е хиляди пъти, че ако е така, разходите и цялата тъпотия, която държавата ти сипва ще те затрие на макс 6тия месец. Не е лесно да се сети човек, че винаги се "донагласят" определени неща, за да се получи някаква що годе работеща бизнес среда, независимо дали говорим за един бизнес като единица или за няколко, сформиращи пазар. Да, естествено монополите са други тъпотия, която или са си само те или са в картел, но това там не го обсъждаме. Няма смисъл. Там могат да си позволят не само кожени столове за няколко хилки, но и явно и софтуери. Не знам защо си мислят повече наши институции, че да си купиш легален софтуер + всичките му глупости е малка инвестиция. Това, че те като държавни и не знам си какви организации го взимат на до 50% отстъпка, не означава, че и частния бизнес го взима на тези цени. Да така, поне съм сигурен за антивирусните - Болници, училища, агенции и подобни имат такива отстъпки. Това ми говори, че не е наложено от антивирусните компании, а просто от всички софтуерни, или повечето. А и все пак училищата нали от рано трябва да набиват идеята, че да се ползва легален Windows е решението за всеки бизнес и домакинство. Защо не....:)

Никой не говори определено за толеранс на такива пиратски изпълнения, но можеха поне да помагат. Една глоба, минимална, ако няма провинения преди това. Да се печелят някакви конкурси, в които една или няколко компании могат да спечелят софтуери на еди какви си цени. А не да ни лъжат с некви изкривени европари, които я ги видим я не, а те ги има де. Това го няма, никакво стимулиране на бизнеса. Ако е така, и не се променят нещата, след няколко години ще има точно 3-4 фирми, монополи и картели и те си сформират икономиката. Другите не, че няма да има пазар да започнат, но няма да им се занимава след като знаят какъв ще го ядат. ;)
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

@Blinky - да съгласен съм с почти всичко.

Тук вече не става дума за политика на държавата, а за спазване на законите и работата на съда.

Пазарната икономика може да функционира ефективно само в една правова държава, където закона е над всичко.




@ReminD - ред и закон трябва, не преференции за нарушителите. Набий си го в кратуната. Пазарната икономика изисква ред и законност иначе не може да съществува.


Дори и никакви реформи да не правим другаде , оправим ли правосъдието и МВР всичко ще си дойде на мястото за 3-4 години. Проблема е, че нито Бойко, нито Станишев си мръднаха пръста да оправят тия две жизненоважни системи.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Аз пак не ви хващам спатиите, що трябва да хубаво да се бяга от лицензия и като цяло от това, а после като някой го чопят те БОП-а гадни.

Това, че ако някой мисли да укриваш и сваляш цените, за сметка на изряден бизнес е добро, то много са сбъркани концепциите. Аз именно щото нямах само 4к евра за един от софтовете си, се отеглих от начинанието. Навремето дори бяха още по брутанлни акциите на БОП-а срещу софтуера. Затовариха една голяма визуална компания за изработки....
 

Горе