Държавата ни не е подписала в полза на стартъпите

Blinky

Owner

С две просто изречения:

25 европейски страни подписаха съвместна декларация за подобряване на регулаторната среда за развитието на стартъпите. България не е сред тях.

Не исках да го пускам, но в случай, че някой реши да си изнесе стартъпа в някоя от споменатите в листа държави, няма да сбърка.


https://l.facebook.com/l.php?u=http...lC6726m8gZxY_IPA4LIb8sR6_OJBHPt_pkwzEQOZ897sk
 
Ще ми се да пускам хубави новини, където са направили или ще направят нещо положително за онлайна, дори и за офлайна, и да не е със свързани интереси към това "добро". Последното, за което се сещам, че даваха пари за онлайн кампании или сайтове, и то не малко.
 
Според теб кой от министрите на ГЕРБ знае какво е "стартъп"? Може би вицепремиерът Николова, която има сертификат "ITCard", който показва, че може да ползва търсачката на Google.
Няма и да разберат тогава и как такива стартъпи могат да си плащат данъка тук. Знам, че не ги интересува ако нямат далавера, но нали и тази хазна трябва да се пълни от честни бизнеси. :)
 
Според теб кой от министрите на ГЕРБ знае какво е "стартъп"? Може би вицепремиерът Николова, която има сертификат "ITCard", който показва, че може да ползва търсачката на Google.
Ще ме извиняваш....трябва да ъпдейтнеш, въпросната дама вече е доктор по кибер етика или нещо такова. Направо смех пълен. Но като мине смеха идва размисъл върху това какво няма да се случва и от какво лишават бизнеса, и хората.
 
Ще ме извиняваш....трябва да ъпдейтнеш, въпросната дама вече е доктор по кибер етика или нещо такова. Направо смех пълен. Но като мине смеха идва размисъл върху това какво няма да се случва и от какво лишават бизнеса, и хората.
Така е, прав си! Честито на госпожата, скоро и професор!
 
Привет, след толкова години и опити, разбрах че, тук бизнеса е само за престиж, имам 2 софтуера и двата работят за Америка и никога не мисля да ги пусна на Български пазар, а пък да ги регистрирам тук е направо смешно. Аз още се чудя как има хора мъчещи се, да правят нещо тук, явно е заради липса на опит, всеки успешен Български старт не е регистриран в България, масово Естония, Хонг Конг, Америка. Може да греша, не се знае, нека някой сподели как е за джунглата тук.

Поздрави,
Станимир И
 
Интересното е кои страни не са подписали въпросното споразумение. Това са България, Хърватия и Унгария. Изглежда изключително странно последната да не го подпише и затова си мисля, че тук не говорим за подобен избор. Вероятно тези 3 държави под някаква форма са били "изхвърлени" от възможността да подпишат въпросното споразумение.

Между другото не знам какво представлява въпросното споразумение, но винаги държавата може да наложи такива субективни критерии за оценка, че да изреже практически всички стартъпи и така само на думи да се окаже, че подкрепя споразумението. Т. е. все си мисля, че въпросното подписване не води особено до нещо наистина ангажиращо...
 
Това споразумение на практика представлява това, че държавите се ангажират с това да подпомагат стартъпите в някои направления. Като идеята е да се създаде малко по-благоприятна или напълно благоприятна среда за тях. Нещо, което е повече от логично, за да ги задържиш при себе си. А не мултимолионен стартъп да ти плаща данък в съседната държава, защото ти си над тия неща, както се е и случва, гледайки мои познати.

through actions such as those that create more favourable conditions for startups at all phases of their life cycle, for example by simplifying the processes of setting up businesses to attracting talent, to using stock options, to participating in public procurement. At the member state level, access to growth finance is critical – national policy makers can take actions that increase the European risk capital available for startups entering the growth phase.

The Member States commit to take actions including:Establishling a clear EU-wide reference point to define key features of a Startup that across all Member States; which would make it easier to design common policies in support of startups.Highlighting that sustainable growth as well as an entrepreneurship friendly environment are central to the future global success of startups and scaleups. With a favourable framework, many more startups will be able to achieve European and global success as they pass from ‘standup’ to ‘startup’ to ‘scaleup’ to ‘exit’ e.g. in the form of an initial public offering (IPO) or merger and acquisition (M&A).Sharing of best practices, from Europe and other countries, and to take action at national level to implement best practices that support startups and scaleups at all stages of their development.Establishing in 2021 of a Startup Nations’ Hub, which should promote and enable exchange of best practices among signatory countries and the creation of a common data platform for all Member States, that will provide valuable information across the EU. The platform will also facilitate measuring and monitoring of progress based on regular reporting from Member States in implementing best practices and so help each country become an ‘EU Startup Nation’. This will also involve working closely with EU startup ecosystems and stakeholder organisations (including the SME Envoys network and the EIC Forum).

Което с две думи тук не мислят, че е необходимо, в тази прекрасна среда за виреене на бизнес. :)
 
Какви стартъпи бе, я вижте какъв хубав асфалт има на разклона за Чепинци. Работа, работа, работа!
 
Какви стартъпи бе, я вижте какъв хубав асфалт има на разклона за Чепинци. Работа, работа, работа!
Да, там е разликата им с другите. Трябва да се гледа извън върха на носа. :)

Честно казано, не исках да пускам това тук, защото на фона на всичко друго неслучващо се в онлайн бизнеса идва и това. Говоря за отношението на държавата, институциите и дори организациите, някои правителствени, други неправителствени. Според мен и личното ми мнение е, че е нужно да има някаква организация, която да бъде проактивна. Тя няма да работи за себе си, ще работи за именно тези онлайн предприемачи. Ще подтиква държавата за някакви инициативи, ще прави семинари, ще присъства на конференции в областта, за да каже какво ще се прави, и ще се прави. Нещо, което да стимулира хората да предприемат по-смели стъпки.

Не знам защо или, е станало някаква крива тенденция, да измерват успехи с някакви зле направени пътища, строящи се десетилетия, арестувани "престъпници", които имали 3-4 растения канабис в задния си двор, а другите правят реквизити в маза, а и да - пребити хора, заради сбъркани адреси. Не знам също защо като те попитат дали си си платил данъците, после не дойдат да те попита дали имаш нужда от нещо, за да подпомогнат начинанието ти, да може да платиш повече данък следващата година. Необяснимо ми е как хора / институции от държавния апарат не взимат активно участия за тясна работа с частния сектор - курсове, семинари, дебати, програми, консултации. Никой не иска помощи, но иска да му се позволи да работи необременен. И още друг такива чуденки. :)
 
Тази държава, ако мога така да го нарека това чудо, освен да стриже нищо друго не предприема спрямо бизнеса. Вие се впрягате за някакви си "незначителни" стартъпи. Нищо, че някаква част от тях стават мултимилионни компании със стотици или хиляди души персонал.
 
Blinky държавата ни наистина се държи ужасно към предприемачеството, но и както ти отбеляза - има неправителствени организации. Те също напълно бездействат. Не съм видял една такава да е представила някаква стойностна визия за нещата. Някои да копнат някоя идейка от чужда страна като Германия. Да, обаче, в Германия се произвеждат автомобили, а тук бизнес климата е тотално различен с почти изцяло чужди производства. А за малкото които все пак са български почти никой не е чувал. Например правим ли локомотиви и автомобили и къде?
 
Неправителственните организации много често свързани по някакъв начин с правителството, това ги прави...
 
Blinky държавата ни наистина се държи ужасно към предприемачеството, но и както ти отбеляза - има неправителствени организации. Те също напълно бездействат. Не съм видял една такава да е представила някаква стойностна визия за нещата. Някои да копнат някоя идейка от чужда страна като Германия. Да, обаче, в Германия се произвеждат автомобили, а тук бизнес климата е тотално различен с почти изцяло чужди производства. А за малкото които все пак са български почти никой не е чувал. Например правим ли локомотиви и автомобили и къде?

Държи се безразлично. Съжалявам, че така се получава, но явно няма интерес, което не го разбирам, наистина. И да речем, че държавниците са прекалено заети да ни водят към светли бъднини, какъв точно е случая с неправителствените организации? Не знам каква точно активност имат, но гледайки резултатите - не мисля, че си дават много зор. В такива времена, в такава държава с такова отношение към частния сектор (не само онлайна), точно такива организации трябва да им скачат по главите всеки ден и да се опитват да се борят за по-благоприятна среда. Но не съм в такива организации, не знам каква точно им е тяхната мотивация, само знам, че с подобна активност и резултати няма голям смисъл от съществуването им.

Бият се с един плосък данък, приет още преди тях и каквато и да е идея за тях. Фончета, за които една фирма губи адски много време, ресурси и то само да се добере до някакви пари, които на практика не стигнат за никъде. Мерки за подпомагане на бизнеса, които изглеждат доста недообмислени. И куп други несполучливи опити за подпомагане.

Неправителственните организации много често свързани по някакъв начин с правителството, това ги прави...

И какъв е тогава смисъла от тях? Точно толкова, колкото ерекция в препълнен градски транспорт - хубаво е, че я има, ама не е необходима на никой в момента. :)
 
Привет, след толкова години и опити, разбрах че, тук бизнеса е само за престиж, имам 2 софтуера и двата работят за Америка и никога не мисля да ги пусна на Български пазар, а пък да ги регистрирам тук е направо смешно. Аз още се чудя как има хора мъчещи се, да правят нещо тук, явно е заради липса на опит, всеки успешен Български старт не е регистриран в България, масово Естония, Хонг Конг, Америка. Може да греша, не се знае, нека някой сподели как е за джунглата тук.

Поздрави,
Станимир И
Топ е тук в джунглата.
И най-вече - не е само въздух под налягане като твоите високопарни приказки.
Честно... преглеждал ли си се за шизофрения?
 

Горе