ЕРП - лъжат ли ни

Тестове с три различни уреда за измерване консумацията на електроенергия показаха, че отклонението в реално консумираните kWh и отчетените от енерго-разпространителното дружество приближава 100%. Теста беше проведен в продължение на 24 часа с маслен радиатор DeLonghi с посочени характеристики 50 Hz / 2 kWh. Измервателните уреди дадоха приблизително еднакви резултати. Всички ненадвишаващи 2 kWh.
 
Първо се чете. После написаните глупости изглеждат малко по-достоверни.
 
Тестове с три различни уреда за измерване консумацията на електроенергия показаха, че отклонението в реално консумираните kWh и отчетените от енерго-разпространителното дружество приближава 100%. Теста беше проведен в продължение на 24 часа с маслен радиатор DeLonghi с посочени характеристики 50 Hz / 2 kWh. Измервателните уреди дадоха приблизително еднакви резултати. Всички ненадвишаващи 2 kWh.

този маслен радиатор се явява еталон от Международно бюро за мерки и теглилки/Франция, нали така!
 
този маслен радиатор се явява еталон от Международно бюро за мерки и теглилки/Франция, нали така!
Те и уредите за измерване са с технически паспорти и сертификат от БИМ.... иначе че надписват, спор няма. Просто го правят законно, защото някой на жълтите павета им е позволил. Показанията на импулсните електромери не са толкова сложни за разбиране. Иска се малко математика и това е.
 
Надписването го оправдават със загуби/кражби и преразпределяне на загубите. Ако в 1 блок липсват да кажем 100 кв/ч ги разпределят на всички, но тези с най-голямото потребление отнасят най-голям процент, което е против всякаква логика :)
 
Да, факт е, че тези дружества няма да са на загуба, а ще си го вземат, като надпишат на всеки по малко. Както някой писа вече, по големи мафиоти от тези са само Топлофикация. ;)
 
Надписването го оправдават със загуби/кражби и преразпределяне на загубите. Ако в 1 блок липсват да кажем 100 кв/ч ги разпределят на всички, но тези с най-голямото потребление отнасят най-голям процент, което е против всякаква логика :)
Не съм 100% сигурен, но не мисля, че могат да надписват.
 
Не съм 100% сигурен, но не мисля, че могат да надписват.
Могат, както топлофикация ти прави изравнителни сметки, както и ВиК. А иначе сигурно макс 5% от потребителите си следят показателите, за да сравняват :)
 
Не ни лъжат, но са го разписали така, че дори и човек с висше в тази област трудно би могъл да им хване спатиите. :)
Според тяхната сметка уред 2 кWh е източил 600 KwH за месец. Трябва да е работил по средно 10 часа на ден. Има 1/3 завишение на киловатите. Това е за ноември и не може да е изравнителна сметка. Надписването не го разбирам като манипулиране на киловатите.
 
Надписването го оправдават със загуби/кражби и преразпределяне на загубите. Ако в 1 блок липсват да кажем 100 кв/ч ги разпределят на всички, но тези с най-голямото потребление отнасят най-голям процент, което е против всякаква логика :)
Какво означава в блок 1 да липсват 100 кВч??? Липсват спрямо кое??? При ВиК има общ водомер на входа, има и апартаментни водомери в същия вход. Сумират се показанията на апартаментините водомери, сумата се вади се от показанието на общия и разликата се разпределя в индивидуалните сметки. А тук кое се разпределя?
 
Няма такова нещо като изравнителна сметка за ток. Могат да ти надпишат този месец, ама другия ще имаш по-малко изразходени. Супер лесно е да се хванат в лъжа дори месеци след лъжата. Единствено със смяната на електромера може да те прецакат, защото участва човешки елемент. Иначе кражбата, неминуемата загуба влиза в редчетата по-долу дето е пренос, зелена енергия и т.н. Също така не сравнявайте "мистичната" Топлофикация с тия дето работят с елементарна математика!
 
Какво означава в блок 1 да липсват 100 кВч??? Липсват спрямо кое??? При ВиК има общ водомер на входа, има и апартаментни водомери в същия вход. Сумират се показанията на апартаментините водомери, сумата се вади се от показанието на общия и разликата се разпределя в индивидуалните сметки. А тук кое се разпределя?
Ти в блока си имаш електромер на етажа, но има и контролен общ елвктромер. Тука при нас на вилната зона е даже вътре със сим карта и антенка, като явно подава някакви сигнали към контролният им център. И аз не съм много наясно, но със сигурност се следи общото потребление на всеки блок или сграда.
 
Миналата година, имахме случай, изключиха ни и писаха 19 лв за включване, един ден преди падежа за плашане. След това на няколко пъти имаха повреди - телевизора си изгуби настройките след една такава, а пералнята точно работеше.
И кво правим?
И новата фактура е пак за 200 лв. Всяка година от 2-3 години като дойде зимния период е така. По техните тарифи на сайта им може да се приеме, че е надписано и то много. Разликата спрямо останалия период е към 150 лв. И както ви написах на 1 януари - оттогава тестера е включен постоянно и е отчел 300 киловата за 20 дни, което е микс 50 на 50 между нощна и дневна тарифа. Средно 20 стотинки за киловат. Нещо калкулаторите ли са повредени? А? Защото са 60 лв. Със същото темпо ще е 90 върху обичйните 50. И кво стана 50-60 лв отгоре. И отгоре на това през зимата е намалено използването на други уреди.

И всички уреди, с изключение на един-единствен допълнително, през зимата се ползват по-малко. А то пък една зима...
 
Последно редактирано:
Добре де, ти тоя уред за тестване като го пуснеш той смята ли ти начисленията за пренос и разпределение? Моята последна фактура е 306 лв без ДДС, от които 145 са стойността на изразходената ел.енергия и 161 лв е стойността за разпределителната мрежа. Един вид харчиш Х киловатчаса по електромер но във вактурата плащаш още толкова е за ел разпределение,
 
Добре де, ти тоя уред за тестване като го пуснеш той смята ли ти начисленията за пренос и разпределение? Моята последна фактура е 306 лв без ДДС, от които 145 са стойността на изразходената ел.енергия и 161 лв е стойността за разпределителната мрежа. Един вид харчиш Х киловатчаса по електромер но във вактурата плащаш още толкова е за ел разпределение,
Всъщност и това не е така, макар че е доста заблуждаваща фактурата им. Ако се загледаш в горните редове цената е доста по-ниска от реалната. Смяташ си киловатите по цената и си получаваш сметката. Дневна 0.22 без ДДС и нощна 0.12 без ДДС :)

Тия преноси и достъп до ниско напрежение си влизат в крайната цена на киловатите.
 
Добре де, ти тоя уред за тестване като го пуснеш той смята ли ти начисленията за пренос и разпределение? Моята последна фактура е 306 лв без ДДС, от които 145 са стойността на изразходената ел.енергия и 161 лв е стойността за разпределителната мрежа. Един вид харчиш Х киловатчаса по електромер но във вактурата плащаш още толкова е за ел разпределение,
и да не е 100 процента изчислено може да се направи приблизителна сметка от това което се плаща през зимните месеци и останалите. а какво има в дигиталната фактура - едно голямо нищо освен големи пари. виждал съм хартеана фактура тя е много по подробна. за какво ддс говорим, аз ти говоря че са написани общо почти хиляда киловата. всички уреди и крушки са енергоспестяващи клас АА+и сега гледам разликите, всичко преди 11 месец е дадено между около 200-250 киловата, какво искат да ми кажат че маслен радиатор ми гори 800 киловата ли? 25 киловата дневно. на тва което е отчетено от измервателния уред, което напълно отговоря на фабричната информация ще отидат 450 киловата от него, не 800

а м-у другото мобилните оператори вдигат цените на плановете.
 
при мен разликата миналата година беше - средно месечно за пролет-лято 89 лв, средно месечно за зимата 512 лв - цени с ДДС. Два пъти съм викал екипи да тестват електромера, плюс веднъж независима фирма за експертиза. Отделно от това дадох 800 лв за термо диагностика с камери за топлозагуби. И в крайна сметка се примирих.
 
при мен разликата миналата година беше - средно месечно за пролет-лято 89 лв, средно месечно за зимата 512 лв - цени с ДДС. Два пъти съм викал екипи да тестват електромера, плюс веднъж независима фирма за експертиза. Отделно от това дадох 800 лв за термо диагностика с камери за топлозагуби. И в крайна сметка се примирих.
не мога да твърдя нещо за самите суми, кой им знае схемите, но за киловатите абсолютно и те с това се издават
 

Горе