Европрограми за стартиращ бизнес - софтуер

p.penzov

New Member
Можете ли да споделите малко опит с европрограмите? Намислил съм да си напрявя малък проект за софтуер с който да кандидатствам за европрограма конкуретноспособност. Незнам обаче доколко ще се справя с написването на проекта. Можете ли споделите опит дали е по-добре да наема някои да го направи.
 
Никакъв практически опит нямам, но мога да ти дам съвет -> не гради бизнес модела само върху европрограма, тоест нека това да не ти е самоцел, според мен там са нагласени работи и много пари ще трябва да хвърлиш, по-добре стартирай си стартъпа и започни да градиш компанията, пък след време може и да спечелиш някой проект, но не трябва да ти е самоцел.
 
по-скоро как да стартирам бизнес без да инвестирам много пари, ако не е печеливша да не загубя много пари.
 
по-скоро как да стартирам бизнес без да инвестирам много пари, ако не е печеливша да не загубя много пари.

Предполагам си наясно, че първо трябва да реализираш проекта си ( след като си одобрен ) и после след куп проверки те финансират до 70% от стойността на проекта. Може и 10-20-30-50%

Относно подготовката на документи и цялата дандания намери човек който се е занимавал и може да ти покаже поне 5 успешни проект минали през него.
 
по-скоро как да стартирам бизнес без да инвестирам много пари, ако не е печеливша да не загубя много пари.
Не мисля, че някой е по-умен от комисията, съдържаща хора вряли в тази сфера.

Това е измислено още преди някой да си е помислил такива теракатии.

Иначе, някой да пусне нещо, защото и аз съм заинтересован. :)
 
Според мен не ти трябва да се занимаваш с подобни програми. Не си струва. И аз се интересувах, но какъв е смисъла да помагат за стартиране на бизнес, след като вече имаш парите, стартираш го, развиеш го и чак след това я ти дадат някакви пари, я не. Като искат да подпомагат нови компании, би трябвало да отпускат средства ЗА самото стартиране на бизнеса, а не след като човека Х сам си осигури средствата. :/ Ако някоя готова фирма, която си бачка от Х време иска да спечели някой лев - става, но иначе е огромна загуба на време (поне по мое мнение).
 
НИФ имат програма за финансиране в момента, както и МИ чрез "Техностарт 2".
Техностарт 2 финансира само дейности от Сектор С - Преработваща промишленост и Сектор М - Професионални дейности и научни изследвания
 
Здравейте,
аз съм отскро член на групата, но чета всичко с голям интерес. Имам консултантска фирма, която се занимава с подготовка на документи за кандидатстване по европейски и национални програми, като преди да създам фирмата съм работила като оценител на проекти по европейски програми в държавната администрация. Винаги препоръчвам, че при такъв вид кандидатстване, човек трябва да се обърне към специалист, тъй като възможностите не са малко, но трябва да се подбере най-подходящата за Вашият бизнес, а това може да се направи само с помощта на специалист, който да Ви ориентира какви са ползите и съответно загубите. Така че съм на разположение, ако някой обмисля кандидатстване.
 
Здравейте,
аз съм отскро член на групата, но чета всичко с голям интерес. Имам консултантска фирма, която се занимава с подготовка на документи за кандидатстване по европейски и национални програми, като преди да създам фирмата съм работила като оценител на проекти по европейски програми в държавната администрация. Винаги препоръчвам, че при такъв вид кандидатстване, човек трябва да се обърне към специалист, тъй като възможностите не са малко, но трябва да се подбере най-подходящата за Вашият бизнес, а това може да се направи само с помощта на специалист, който да Ви ориентира какви са ползите и съответно загубите. Така че съм на разположение, ако някой обмисля кандидатстване.

Здравей и добре дошъл ;)

Така е. Но за жалост не намираме някой, или поне няма такъв човек в нашия форум, който да е имал опит с това, за да сподели от първо лице реално заслужава ли си и има ли смисъл.
 
За да се даде отговор на въпроса "заслужава ли си за моя бизнес или не?", човек първо трябва да избере точния консултанат. Защото на този въпрос няма отговор "по принцип". Трябва да се знае какъв е бизнесът - стратиращ или се търси надграждащо финансиране; в каква сфера е и какво е предприятието - микро, малко, средно; ще направите ли така или иначе инвестицията, дори да не кандидатствате по програмата или пък проекта да не бъде одобрен; какви са финансовите параметри на инвестицията; какви са финансовите параметри на предварителните разходи, които сте склонни да направите; да не гледате на финансирането като да "вземем едни пари, защото сме чували, че ги раздават" (за съжаление имам доста клиенти, които първоначално идват с таква представа), а да разберем от консултанта си с какви точно задължения се обвързваме. Когато сме наясно и си дадем отговор на горните въпроси заедно, тогава вече конкретно може да се реши коя идея има смисъл и коя не :).
 

Горе