Електронен подпис - къде, как, колко?

От: Електронен подпис - къде, как, колко?

За комуникация с НАП, НОИ и т.н. си имам счетоводители с електронен подпис - те си се оправят с документацията, на мен не ми трябва това нещо. Аз искам да мога да си следя салдата по сметките и да пускам платежни за заплати и осигуровки.
Не било изнудване, щото не задължавали да го купиш от тях - да, на пръв поглед така изглежда. Обаче иди си купи подписа от друг, после нещо като не можеш да се оправиш със системата им и се обадиш на съпорта първия въпрос ще бъде "подписа от нас ли е закупен?" и при отрицателен отговор ще ти кажат "ами съжаляваме, няма как да ви помогнем, проблемът е в устройството, оправяйте се".
Просто няма логика да те задължават да си вземеш електронен подпис за пасивно интернет банкиране (дето само може да гледаш движения по сметките). Предполагам, че по-голямата част от клиентите им, които ползват интернет банкиране го ползват точно за да си следят движенията, а не толкова за да се разплащат. Цялата работа е с цел да се издои някой лев от колкото се може повече народ.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Сигурност, глупости, бла-бла-бла...
Пейпал що не са треснали досега правло, че искат УЕП за да ги ползваш, ами вместо това си карат със сертификатите...

а да не говорим, че с тея тъпи сертификати на ЦКБ имам проблем - експортнах ги от браузъра, качих ги на флашка (треаше да преинсталирам бозата), преинсталирах, пробвам да ги импортна и кво гледам - съобщение "Потребителският сертификат не съответства на нито един от познатите частни ключове."

в резултат на което заебах лайняното им интернет банкиране, което просто ми трябваше да си следя транзакциите, а не да правя такива. Келеши отвсякъде....
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

ЦКБ, електронен подпис за частно лице: 66лв. става за 1 ден понеже имаха работа когато отидох.
Принципно, за частните лица се оказа че ел. подпис не е задължителен, просто трябва да си регистрират тел. номер за сертификата.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Аз онзи ден ходих до клон на банката и споделих възмущението си, че трябва да вадя няколко електронни подписа за да продължа да работя с тях и служителките не ми дадоха информация, че за частни лица не е задължително.
Сигурен ли си в това и има ли някъде официална информация по въпроса?
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Задължително е от май месец. Вчера питах в ЦКБ и най-гадното е, че като имам 2 сметки - една фирмена и една друга, трябва да имам 2 електронни подписа. Фирмената била с фирмен подпис, а другата с нормален и затова няма как двете сметки да са с един подпис. Сега трябва или да си вадя 2 подписа или на едната сметка да нямам е-банкиране.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Не, колега, не трябва да си вадиш електронни подписи, да се поддаваш на ИЗНУДВАНЕТО на ЦКБ и да плащаш 200 кинта.
Моето положение е същото - фирмена и няколко лични сметки. Решението е смяна на обслужващата банка. В момента правя подробно проучване на конкурентните предложения и към края на април сменям банката.
ЦКБ бяха готини, но кризата не прощава и явно се чудят от къде да изкарат някой лев.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Да но може всички банки да започнат да искат електронни подписи.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Няма да стане така. ПИБ, например, са въвели тая щуротия с електронните подписи още миналата година. Обаче дават алтернатива на клиента - подписва декларация, че е запознат с рисковете, ако не използва електронен подпис, а само сертификат и си остава на старото положение. ПроКредит използват друга популярна (в чужбина, но не и у нас) схема за защита с така наречените ТАН (транзакционен авторизационен номер) и не ти изискват задължителен електронен подпис.
Абе не може световни системи като ПейПал да работят само с юзърнейм и парола, а видиш ли нашите банки да са най-умни и да мислят за секюритито на потребителите. А ако в крайна сметка от 25 банки в България, нито една не предлага безплатно интернет банкиране без изискване за УЕП - това ще е ебаси картела.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

В на ДСК електронното банкиране не искат подпис. Не съм сигурен дали като пускаш преводи от там не искат, но поне последия път като правих ставаше само със сертификат (това преди 6-7 месеца).

Аз имам едно друго питане - ако си извадя подпис като физическо лице, мога ли после да го прехвърля на името на фирма? Или ще трябва да се вади друг за фирмата?
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Ще трябва да се вади друг.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Значи обясниха ми една врътка - вместо да си издаваш фирмен подпис и да го плащаш двойно, можело да си извадиш за физическо лице и да се упълномощиш, че можеш да го ползваш за фирмените нужди.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Как става по-точно тая работа? Къде и как се упълномощаваш?
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Значи аз още не съм го правил на практика, но доколкото разбрах отиваш при нотариус и си издаваш пълномощно, че като физическо лице можеш да представляваш фирмата.... нещо такова :) Един вид няма значение дали е за електронен подпис или за нещо друго - пълномощното си е едно и също. После документите ги внасяш пак в агенцията по вписванията, ако не се лъжа.
Но тия неща са ми тъмна индия, та ако някой е по-запознат нека каже точно как се издава.

Иначе и аз тия дни ще го правя това и ще пиша какво е станало.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Е добре де, аз като съм собственик и управител на тая фирма, не се ли подразбира, че мога да я представлявам. :) За какво ми е това пълномощно от мен (управителя) към мен (физическото лице). Нещо май не е точно така схемата. :)
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

ЦКБ, електронен подпис за частно лице: 66лв. става за 1 ден понеже имаха работа когато отидох.
Принципно, за частните лица се оказа че ел. подпис не е задължителен, просто трябва да си регистрират тел. номер за сертификата.

Аз днес ходих при тях , не е задължителен ел. подпис наистина за вече регистрираните . Просто трябва да се поднови регистрацията . Изпращат допълнително един SMS код на телефона. А за електронния подпис ми казаха 30 лв. еднократно. Намалили са сигурно цената , криза е все пак :)
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Защо тогава на мен са ми спрели достъпа и вчера като ходих да питам ми казаха че е задължителен електронния подпис?
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

На мен ми спряха електронното банкиране в ЦКБ. Трябвало да си вадя електронен подпис. Вече не можело само с цифров сертификат. Ако е само 30 лв. добре. Ще си извадя един.
 
Re: От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Аз днес ходих при тях , не е задължителен ел. подпис наистина за вече регистрираните . Просто трябва да се поднови регистрацията . Изпращат допълнително един SMS код на телефона. А за електронния подпис ми казаха 30 лв. еднократно. Намалили са сигурно цената , криза е все пак :)
Къде ти го казаха това? Аз им писах мейл, питах и в офис. Всички казват, че трябва да се извади ел. подпис.
Цената наистина е 30 лв. за комплекта, а ако някой случайно има смарт карта и четец, може и безплатно да му излезе издаването на сертификата, но имайте предвид, че това е само за първата година - после ще трябва да се поновява.
 

Горе