Електронна фактура - има ли компетентни?

spy

Active Member
Колеги, някой има ли опит с електронни фактури?

Искам фактурата да се изпраща автоматично след покупка. Трябва ли да има електронен подпис или е достатъчно да са попълнени всички необходими атрибути?

Не търся готови решения, а ноухау за това какво е необходимо да се спази. След това ще го добавим към софтуера
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Няма да минеш без даване на пари. Не съм чел закона, но най-вероятно е платена поръчка и не може да издаваш фактура просто като текстов файл (както е в САЩ например), а трябва да си купиш електронен подпис и да подписваш същия този текстов файл.

На 06 Ноември Банксервиз АД представи за пръв път у нас Е-Faktura – електронна фактура, която замества познатия досега традиционен хартиен носител.
На 06 Ноември Банксервиз АД представи за пръв път у нас Е-Faktura – електронна фактура, която замества познатия досега традиционен хартиен носител.

Необходимо ли е да притежавам универсален електронен подпис, за да издавам електронни фактури?
Да. Вие трябва да притежавате универсален електронен подпис издаден от лицензиран удостоверителен орган(например Банксервиз).

Може и да не съм прав - който е чел закона да каже (на мен не ми се чете в момента). Щом хартиените фактури могат да се издават без подпис не виждам логика за електронните такъв да се изисква...
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Електронна фактура без електронен подпис няма как да стане :)
Фактурата е документ на който е нужен подпис. На е-фактурата и трябва е-подпис.
Е-подпис струва точно 19 лева на година за ФЛ. Не са сумати пари.

Не съм запознат иначе с процеса. Можеш да се свържеш с някой от efaktura.bg
 
Последно редактирано:
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

За хартиените фактури не трябва подпис (достатъчно е да пише идентификатора/името на този, който е издал фактурата).
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Щом хартиените фактури могат да се издават без подпис не виждам логика за електронните такъв да се изисква...

Аз не съм виждал фактура без подпис, сигурен ли си че може да се издава фактура без подпис/печат ?? То така мога да направя мръсно на някоя друга фирма... :)

ПП: Е как тогава ще се докаже кой е написал фактурата? Аз утре мога да ида да купя един кочан фактури и да издам малко фактури от името на тоз и оня?
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Вече се ползват лазерни принтери, а не кочани :)

Подписите и печатите се слагат за да не обясняват на всеки клиент, че може и без тях.

Като извършиш издаване на фалшив документ единствено може да прецакаш себе си, защото това е престъпление.

Фактурите за телефона, тока и т.н. нямат печат и подпис, защото в противен случай ще трябва да назначават твърде много хора да удрят печати и подписи...
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Вече се ползват лазерни принтери, а не кочани :)

Подписите и печатите се слагат за да не обясняват на всеки клиент, че може и без тях.

Като извършиш издаване на фалшив документ единствено може да прецакаш себе си, защото това е престъпление.

Фактурите за телефона, тока и т.н. нямат печат и подпис, защото в противен случай ще трябва да назначават твърде много хора да удрят печати и подписи...
Не си прав, не ми се спори, няма смисъл да осираме темата на човека.
На мен не ми пречи да напечатам и на лазерен принтер фактура. Въпроса е че щом няма подпис/печат, няма и издател на фактурата, или поне няма как да докажем кой е. Следователно няма нарушител ако аз издам фактура от твое име. Ти не можеш да докажеш че не си издал фактурата точно ти.
 
Подпис и печат не са задължителни. Аз получавам такива автоматични от една хостинг компания. Просто прикачен pdf файл - няма нито подписи, нито нищо. Текста на писмото гласи това:

Здравейте ------------------------,
Приложено изпращаме Оригинална електронна фактура.
Счетоводния документ е издаден съгласно чл.7, ал 1 и чл. 8 от Закона за счетоводството, чл.114 от ЗДДС и чл.78 от ППЗДДС. Печатът не е задължителен реквизит на фактурата, а подписите са заменени с идентификационни шифър на лицето отговорно за счетоводната операция.
А въпросните шифри пък мисля, че са някакви номера, които си определяте сами във фирмата.
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Печатът със сигурност не е сред задължителните реквизити на фактурите.
Гледам сега една електронна фактура издадена от куриерска фирма ...няма и подпис .

Там където трябва да е подписа пише третите имена на лицето отговорно за стопанската операция и някакъв код . Обаче има касова бележка прикрепена към фактурата .

пп. vaskoa ме е изпреварил ..
 
Прочети чл.7, ал 1 и чл. 8 от Закона за счетоводството, както и чл.114 от ЗДДС.
Подписът на фактурата може да бъде заменен с така наречения "идентификационен шифър" или с електронен подпис.
 
Re: От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Следователно няма нарушител ако аз издам фактура от твое име. Ти не можеш да докажеш че не си издал фактурата точно ти.

Това не е точно така. Лесно може да се проследи - по банкова сметка, по касовата бележка ... Не можеш просто да си издадеш фактура от мое име.
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Значи казвам от опит, защото от 2 години издавам такива фактури и съм говорил със счетоводители и нямам проблеми. Печат не е необходим, подпис също - пише се код на лицето отговорно за счетоводната операция - аз си поставям mvmrik и готово. С една програма си правя фактурата на PDF файл и пращам, после те си го разпечатват на принтер и няма проблеми. Аз също си разпечатвам копието и готово.
 
От: Re: От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Това не е точно така. Лесно може да се проследи - по банкова сметка, по касовата бележка ... Не можеш просто да си издадеш фактура от мое име.

Естествено, нали за това си имам фирмена сметка. Като издам фактура тя се сравнява с прихода в банковата сметка и така се отчита, не е само хвърчащ лист.
 
От: Re: Електронна фактура - има ли компетентни?

Прочети чл.7, ал 1 и чл. 8 от Закона за счетоводството, както и чл.114 от ЗДДС.
Подписът на фактурата може да бъде заменен с така наречения "идентификационен шифър" или с електронен подпис.
Много странно защото като си взимах лаптоп преди 2 седмици от JAR computers ми изпратиха една касова бележка а фактурата ми я пратиха на пощата без електронен подпис . без печат в doc файл . Ако са подписали doc файла вече е друго нещо , ама не знам като принтираш фактурата къде се отбелязва на хартията че е била с електронен подпис щото според мене нищо по различно няма .
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Печатът със сигурност не е сред задължителните реквизити на фактурите.
Гледам сега една електронна фактура издадена от куриерска фирма ...няма и подпис .

Там където трябва да е подписа пише третите имена на лицето отговорно за стопанската операция и някакъв код . Обаче има касова бележка прикрепена към фактурата .

пп. vaskoa ме е изпреварил ..

Касова бележка в случая не е необходина, защото плащането е по банков път.

Проекта, за който ми трябва е http://avtogara.bg/ и разплащанията са през Борика. Но ако трябва да се пуска хартиена фактура за всеки билет ще стамен луди и трбява да назнача фак-гайс (т.е. които издават фактури по цял ден)
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Значи казвам от опит, защото от 2 години издавам такива фактури и съм говорил със счетоводители и нямам проблеми. Печат не е необходим, подпис също - пише се код на лицето отговорно за счетоводната операция - аз си поставям mvmrik и готово. С една програма си правя фактурата на PDF файл и пращам, после те си го разпечатват на принтер и няма проблеми. Аз също си разпечатвам копието и готово.

Ясно. Трябва да напишем само един модул да генерира автоматично PDF-a и да го мейлне ... май
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Не си прав, не ми се спори, няма смисъл да осираме темата на човека.
На мен не ми пречи да напечатам и на лазерен принтер фактура. Въпроса е че щом няма подпис/печат, няма и издател на фактурата, или поне няма как да докажем кой е. Следователно няма нарушител ако аз издам фактура от твое име. Ти не можеш да докажеш че не си издал фактурата точно ти.
То в тая държава и касов апарат можеш да си направил на чуждо име и да си печаташ касови бележки към хвърчащия лист , ама освен малко мизерия на човека друго не можеш да му направиш
 
Правите си един скрипт да генерира pdf-и и сте готови. Вместо подпис слагаш шифър spy :). Или друг вариант - нещо като инв.бг, но с API за връзка с други сайтове. Ако те интересува знам една такава.
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Касова бележка в случая не е необходина, защото плащането е по банков път.
Плащането беше с наложен платеж през ЕКОНТ и явно за това е трябвало да ми се прати и касова бележка
 

Горе