Електронна фактура - има ли компетентни?

Re: От: Електронна фактура - има ли компетентни?

То в тая държава и касов апарат можеш да си направил на чуждо име и да си печаташ касови бележки към хвърчащия лист , ама освен малко мизерия на човека друго не можеш да му направиш

е това са фантазии вече.
 
От: Re: Електронна фактура - има ли компетентни?

Правите си един скрипт да генерира pdf-и и сте готови. Вместо подпис слагаш шифър spy :). Или друг вариант - нещо като инв.бг, но с API за връзка с други сайтове. Ако те интересува знам една такава.

PDF ще е. Най лесно и бързо, а и не обичам да се обвързвам с външни услуги над, които нямам контрол :)
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Плащането беше с наложен платеж през ЕКОНТ и явно за това е трябвало да ми се прати и касова бележка

Да, наложения платеж си е касово плащане
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

На фактурата която гледах пишеше отдолу Invoice Pro ...
а то май е безплатен продукт за фактуриране поне според това което показва Гугъл
Код:
http://www.microinvest.net/?LoadPage=invoicepro.php
 
Последно редактирано:
От: Re: От: Електронна фактура - има ли компетентни?

е това са фантазии вече.
.... Напротив .... Има си хора за правене на фалшиви касови апарати , има си и фирми с по 2 касова апарата (като само единия се отчита при НАП и познайте кой) , има си и хора за флашване на фиксални памети на касови апарати (наскоро разбиха такава група) , та не ми говори какво е фантазии и какво не .
 
Re: От: Re: От: Електронна фактура - има ли компетентни?

.... Напротив .... Има си хора за правене на фалшиви касови апарати , има си и фирми с по 2 касова апарата (като само единия се отчита при НАП и познайте кой) , има си и хора за флашване на фиксални памети на касови апарати (наскоро разбиха такава група) , та не ми говори какво е фантазии и какво не .

хора си има за всичко. ставаше дума за друго - може ли да издадеш "истинска" фактура от името на чужда фирма. така че да не може да се докаже, че въпросната фактура е фалшива. но ти явно не си разбрал.
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Няма как да не може да се докаже . Нали заради това данъчните водят "двойно счетоводство" (май така беше термена) и рано или късно ще засекат че от едната страна има подадена фактура а от другата не и ще почне разследване . Иначе наистина явно не съм разбрал идеята с която го обсъждате но е напълно възможно ако някой иска да ви направи мизерията да издаде фактура от ваше име или както има един лаф "Всички разправят че сестра ти е кур*а . Иди им обяснявай че нямаш сестра" . При една данъчна проверка заради тази мизерия че някой е издал фактура на твое име все ще изскочи някои подводен камък да потопи или поне да спре кораба .
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Извинявай за въпроса, но нали знаеш, че при продажба на физически лица не си длъжен да издаваш фактура освен ако не ти я поискат?
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Аз не знам как ще стане автоматично - явно се въвеждат данните от потребителите и фактурата се прави, но ако има грешни данни тогава какво става? Фактурите нали са по номера - някой въвежда грешни данни, след това се прави друга на следващия и може да стане объркване. Аз за това предпочитам да се правят ръчно.
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Дерте не само може да си направиш два касови апарата, може и пари да почнеш да печатиш но това не ги прави законни и с тези ти познания, дето мислиш че данъчните водели двойно счетоводство няма да се учудя ако скоро в автара си имаш леки промени (на местото на животинчето се появи реалната ти снимка)
Ако става въпрос да направиш на някой мръсно има много варианти, но много малко от тях са свързани с това да издадеш фактура от негово име.
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Аз не знам как ще стане автоматично - явно се въвеждат данните от потребителите и фактурата се прави, но ако има грешни данни тогава какво става? Фактурите нали са по номера - някой въвежда грешни данни, след това се прави друга на следващия и може да стане объркване. Аз за това предпочитам да се правят ръчно.

Ако продаваш автобусни билети и трябва да пуснеш 200 фактури за деня, ще трябва само това да правиш...
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Термина "двустранно счетоводство"(поне едно време като съм учил счетоводство) не означава да имаш два касови апарата . Термина се използва при данъчните че правят засичане на подадените данни от една фирма (фактури) , дали са отчетени от другата фирма като разход/приход . Няма нищо общо с измами и други такива . Може и да се бъркам в термина ама почти 80% съм сигурен че се водеше "двустранно счетоводство" .

Много се извинявам на всички и чак сега забелязах че съм написал "двойно счетоводство" а термина е двустранно а не двойно :(
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Извинявай за въпроса, но нали знаеш, че при продажба на физически лица не си длъжен да издаваш фактура освен ако не ти я поискат?

Да, но аз трябва да имам технологията защото дори и един да поиска трябва да се пусне и по-добре това да е автоматично :)
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Нали заради това данъчните водят "двойно счетоводство" (май така беше термена)
Много ме развеселява този форум понякога :)
1. Данъчните счетоводство не водят. Те съставят данъчни ревезионни актове. Акт се съставя дори, когато няма констатирани нарушения.
2. "Двойно счетоводство" е жаргонен термин за "Двустранно счетоводство" (както викат на "нотариалния акт" - "натурален акт"). Двустранното счетоводство всъщност е по-често срещаното в България и по света, не само, че е напълно законно, а дори е изискуемо за повечето фирми :)
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Да, но аз трябва да имам технологията защото дори и един да поиска трябва да се пусне и по-добре това да е автоматично :)

Всъщност потребителя няма ли да получава билет? Защото по-принцип билетите са данъчно признати документи (ако имат необходимите реквизити).
Предвид факта, че според мен масово няма да ти се налага да издаваш фактури, според мен ще ти е по-лесно да ги правиш 1 по 1, когато се наложи.
Можеш да вкараш изискване и да ходят да си вземат от твоя офис, което ще откаже огромна част от ентусиастите.
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Всъщност потребителя няма ли да получава билет? Защото по-принцип билетите са данъчно признати документи (ако имат необходимите реквизити).
Предвид факта, че според мен масово няма да ти се налага да издаваш фактури, според мен ще ти е по-лесно да ги правиш 1 по 1, когато се наложи.
Можеш да вкараш изискване и да ходят да си вземат от твоя офис, което ще откаже огромна част от ентусиастите.

Потребителя може да си разпечата билета (генерираме PDF), но за да пътува му трябва само кода на билета. А ходенето до офиса не е алтернатива, защото искам да ги улесня.

Всъщност остана неизяснено само това дали PDF фактурата е валидна без електронен подпис???
 
Re: От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Всъщност остана неизяснено само това дали PDF фактурата е валидна без електронен подпис???

Е това го изяснихме още на първа страница :).
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Термина "двустранно счетоводство"(поне едно време като съм учил счетоводство) не означава да имаш два касови апарата . Термина се използва при данъчните че правят засичане на подадените данни от една фирма (фактури) , дали са отчетени от другата фирма като разход/приход . Няма нищо общо с измами и други такива . Може и да се бъркам в термина ама почти 80% съм сигурен че се водеше "двустранно счетоводство" .

Много се извинявам на всички и чак сега забелязах че съм написал "двойно счетоводство" а термина е двустранно а не двойно :(

Дерте и аз много отдавна завърших счетоводство, но и тогава и сега данъчните не водеха двойно счетоводство да ловят фирмите :)
Апостолов вече ти го е обяснил, двустранно счетоводство водят фирмите от които законът го изисква.
А двойно счетоводсто обикновенно е нарицателно за укриване на печалба от фирмите
 
От: Електронна фактура - има ли компетентни?

Лично мнение, с което не ангажирам никого: Въпроса според мен е доста мъгляв от гледна точка на закони (ЗДДС).
(6) (Изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Издадените фактури могат да бъдат изпращани на хартиен носител или по електронен път. Получените по електронен път фактури се приемат, когато получателят е потвърдил получаването им, при условие че са гарантирани автентичността на произхода и ненарушеността на съдържанието по един от следните начини:
1. чрез усъвършенстван електронен подпис по смисъла на Закона за електронния документ и електронния подпис, или
2. чрез електронен обмен на данни, или
3. по друг начин, гарантиращ автентичността на произхода и ненарушеността на съдържанието.
Ако успееш да се аргументираш по точки 2 или 3, нямаш проблеми.
Дефакто изискване да са подписани няма, но как точно стават нещата по 2 или 3, хич не е ясно.

Аз бих постъпил по следния начин:
1. Бих си създал една политика за издаването на фактурите (1 страничка на прост български, където е обяснено как системата автоматично ги генерира и колко е сигурна и т.н.).
2. Бих приложил списък с шифри и лицата, които отговарят на всеки един шифър, за да е ясно кой я е издал/одобрил.

Тези двете бих ги одобрил със заповед на управителя. Цялата галимация е за 30 минути кратко и ясно да ги опишеш нещата и да ги подпише управителя.
Откровено казано, мисля, че това би било достатъчно, за пред данъчните. Те честно казано като видят добре описани документи и се отказват да ровят.
 

Горе