Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Добре а някой може ли да каже как стоят нещата за хора, които тепърва стартират. Аз за този месец сигурно ще изкарам 10 долара мах от Адсенсе, и за тия 10 долара трябва да направя всички тия разправии :( То ако не изкарваш поне 200-300 лева чисти изобщо не си заслужава разправията с всички институции?
 
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Тези, които тепърва стартират, ако искат всичко да им е законно (да плащат осигуровки и данъци върху минималния праг - т.е. повече отколкото са им приходите) ще трябва да имат начален капитал за да покриват загубите и да се издържат докато се научат как се правят по-сериозни пари.

Ако бачкаш на трудов договор някъде (рекламата в Интернет я правиш през свободното време) и зададеш "задържане на плащанията" (в Google AdSense - ако работиш с тях) за период от една година (предполага се, че за този период ще си се научил как се правят прилични суми) няма да имаш основания да плащаш допълнителни данъци и осигуровки за тази една година (освен тези, които се плащат във връзка с трудовия договор). Ако не си на трудов договор ще плащаш върху минималния праг независимо дали получаваш нещо или не (ако получиш повече - доплащаш).

При това обаче рискуваш за тази една година на клиента ти (Google, Inc или Google Ireland Ltd) да му хрумне, че трябва да ти изтрие акаунта и да не ти плати. Обаче това не е толкова лошо - по-лошо е да ти плаща редовно и да плащаш данъци и осигуровки, които надвишават приходите.
 
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Да точно за такъв случай става въпрос в който АдСенса е допълнително занимание в свободното врем. Но ако се задържат 1 година плащанията, няма ли да трябва на края, когато вече ще ти изплатят нещо да се наложи да внесеш пак определен данък. Май от министерството се опитват да намерят работа на многото безработни счетоводители с хилядите нововъведение, чиста борба с кризата(шегувам се, да не се засегне някой колега счетоводител от форума) :)
 
От: От: От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

На този въпрос никой не може да ти даде конкретен отговор още по малко тука в форъма. Могат 10 години да не те хванат и накрая да те разкатаят и ако си скрил данъци в големи размери (преди беше 3000лв :))) може да лежиш от 2-5 години, а ако са в особено глеми размери може и 15.

Бати цървулите за 3к ще те вкарат в затвора! :evil:Че те 3000лв. са колкото на един хамалин в Холандия аванса бре. Егати цирка! Пример: купуваш си един пернишки Голф 3-ка за 3к и ако те спипат ще го гледаш през решетките на паркинга на Софийския затвор хахаха:lol: Виж ако си депутат и откраднеш няколко милиона и съсипеш държава няма проблем. :mrgreen:

Welcome to Bulharia!

Къде викате имало Сомалийско посолство? :D
 
От: От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Но ако се задържат 1 година плащанията, няма ли да трябва на края, когато вече ще ти изплатят нещо да се наложи да внесеш пак определен данък.

Разбира се, че след 1 година ще си платиш всички данъци. Обаче до този момент ще имаш възможност да не плащаш на счетоводител да ти оправя данъците и декларациите.
 
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Здравейте,
Въпроса ми е следния , работя , на трудов договор съм , държавен служител, там ми вървят осигуровки.
Какъв е най-изгодния вариант в моя случай- приходите ми от Гугъл Адсенс са към 500-600 лв. на месец.
Нямам регистрирана фирма.
 
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Здравейте,
Въпроса ми е следния , работя , на трудов договор съм , държавен служител, там ми вървят осигуровки.
Какъв е най-изгодния вариант в моя случай- приходите ми от Гугъл Адсенс са към 500-600 лв. на месец.
Нямам регистрирана фирма.

Като държавен служител нямаш право на фирма май.:)
Иначе варианта при теб е като при всички останали защото осигуровки и данъци се плащат за всяко едно основание по отделно . Тъпо е , но без значение , че си осигурен като държавен служител или пък на трудов договор, за дохода от Адсенсе пак си задължен. Прочети из форума доста се изписа последните дни по въпроса ...
 
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Предполагам, че може да плащаш само данък 10% и да ти се размине регистрацията като самоосигуряващ се (защото вече се осигуряваш на основание трудов договор), но все пак питай счетоводител преди да получиш плащане.

Това плащане на осигуровки ми е много мътно - дали всеки месец трябва да ги доплащаш или накрая на годината...
 
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Предполагам, че може да плащаш само данък 10% и да ти се размине регистрацията като самоосигуряващ се (защото вече се осигуряваш на основание трудов договор), но все пак питай счетоводител преди да получиш плащане.

Това плащане на осигуровки ми е много мътно - дали всеки месец трябва да ги доплащаш или накрая на годината...

happyslacker няма значение , че вече е осигурен на някакво основание , в случая на трудов договор ..всяко едно основание на което работиш разглеждат отделно , само за себе си .

Добър вариант е както bgkulinar казва в другия форум да се декларират като доходи от чужбина при което се плаща само здравната осигуровка и данъка 10 % .
Това обаче за 2009 г. , за 2010 с новите промени в ЗДДС , не знам дали ще става .
 
Последно редактирано:
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Извенете но аз ли разбрах погрешно или почват много да проверяват акаунтите.
 
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Едно не ми стана ясно. Примерно аз работя на пълен работен ден, на трудов договор и т.н. - редовна работа, плащам си всички осигуровки. Имам примерно 50 лв. доходи от адсенс месечно. Трябва ли да се регистрирам по ДДС и колко данъци трябва да платя за тези 50 лв. месечно?
 
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Регистрация трябва да правиш дори и да си спечелил една стотинка.

Аз си мисля, че ако се регистрираш като самоосигуряващ се (не съм сигурен дали се налага) ще плащаш данъчна тежест (осигуровки и данъци) върху минималния праг (420 лв), което прави 50.82 лв само осигуровките т.е. ще губиш всеки месец по 0.82 лв за това, че получаваш пари от AdSense (отделно плащаш и данък върху дохода - т.е. върху приходите минус 50.82 (в твоя случай ще плащаш данък върху приходите само през някои месеци, защото AdSense не плаща суми по-малки от $100). Например като получиш 150 лв и платиш осигуровки 50.82 лв данъкът върху дохода ще бъде 10% от разликата ( (150 - 50.82) * 0.10 = 9.92 лв).

Аз не съм убеден, че трябва да се осигуряваш на повече от едно основание, обаче по-горе писаха така...

* Разбира се не давам гаранция за това, което написах - питай счетоводител.

Тук намерих нещо интересно, но е от 2008 година и може да е старо: Самоосигуряващи се лица, работещи и по трудов договор (от Вержиния Заркова, експерт в НОИ, 04 Nov 2008 17:31ч,)

И още:
Работещите на повече от едно основание се осигуряват по специален ред
Месечните осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване и допълнителното задължително пенсионно осигуряване се внасят върху сбора от доходите, но върху не повече от максималния месечен осигурителен доход за 2008 г. - 2000 лв.
 
Последно редактирано:
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Аз не съм убеден, че трябва да се осигуряваш на повече от едно основание, обаче по-горе писаха така...
Ами как е ?! Тъпо е, но точно това се вижда от указанията , че си задължен за осигуровки върху дохода като самоосигуряващ се независимо че работиш и на трудов договор .

Аз правя следното : Вземам навреме годишната данъчната декларация за съответната година с всичките и приложения , изчитам ги и намирам кутийката където ми е най- изгодно да си попълня дохода и мога, разбира се, да докажа със съответния документ .
 
Последно редактирано:
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Тук не ставаше ли дума за месечно подаване на декларацията?
 
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Едитнах малко горното си мнение , че верно може да стане объркация из дебрите на многобройните декларации :)

Ако не може да се ориентирате сами ще ви трябва съвет от добър счетоводител , а в някои случаи и от юрист.
 
Последно редактирано:
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

при положение, че активирах задържане на плащането преди 3-4 дни т.е. преди 15
сумата за предния месец (вече си е начислена в профила) не трябва да бъде пращана на 25 този месец нали така се получава или са ми грешни сметките

целта ми е да се регистрирам другия месец или няма да стане
 
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Щом си настроил "задържане на плащанията" преди 15-ти няма да получиш плащане докато не освободиш плащанията.

Длъжен си да се регистрираш по ЗДДС само ако получиш парите от Google Ireland. Ако ги получаваш от Google, Inc няма да си задължен да се регистрираш по ЗДДС (ако доходите ти (извън трудовите) са под 50 000 лв на година).
 
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Щом си настроил "задържане на плащанията" преди 15-ти няма да получиш плащане докато не освободиш плащанията.

Длъжен си да се регистрираш по ЗДДС само ако получиш парите от Google Ireland. Ако ги получаваш от Google, Inc няма да си задължен да се регистрираш по ЗДДС (ако доходите ти (извън трудовите) са под 50 000 лв на година).

Как да разбера дали плащането, което ми предстои е от Гугъл инк. или Гугъл Ирландия, знам че калкулирано в евро, минах към евро на 2 февруари, и сега съм дал задържане на плащането. Предното плащане беше в долари. Предполагам че за него не трябва да се прави регистрация по ЗДДС. И въобще минаването от долари в евро равносилно ли е на подписване на договор с Гугъл Ирландия.
Искам да се откажа от Адсенсе , преди да имам договор и съответно плащане от Гугъл Ирландия- не искам регистрациа по ЗДДС и т.н.
Как може да се разбере при предното плащане в долари което ми беше от адрес Гугъл инк. дали е бил вече в сила нов договор. Плащането беще "issued" на 26 януари, а на 4 февруари го изтеглих през Western Union. Беше с адрес Гугъл инк. payment from VAT number EU372000041. Тоя номер европейския ме притеснява или то не е равносилен на плащане от Гугъл Ирландия?
 
От: Ето общия финансово данъчен модел около Adsense Ирландия

Номерата с EU в началото са само за фирми извън EU (много объркващо). За фирмите от EU има други кодове - напр. за България е BG.

Щом си минал на евро би трябвало да си сключил договора с Google Ireland като си щракнал на бутона.

Само поддръжката на Google може да ти помогне, обаче отговаря бавно. Ако веднага зададеш задържане на плащанията има вероятност да успееш да откажеш плащането за февруари, което ще получиш в края на месеца. После ще имаш време да обясниш поддръжката на Google, че не искаш да получаваш парите и искаш да се откажеш без да ги получаваш (предполагам, че ще се съгласят да не ти ги дадат).

Няма пари - няма проблеми :) Обаче все пак питай специалист дали наистина е така...
 

Горе