Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Blinky

Owner
Айде майстор разбирачите, да споделят. :) Опитах да намеря нещо в napravisam.bg, но безуспешно. Трябва ми нещо, което е смес, от къде да го взема и как да го приготвя, за да замажа няколко дупки по външната фасада, защото идват студените месеци и ще има много влага и вода, а честно казано се е показало вътрешността на стената, защото мазилката на стената е на места на дупки.

Нужно ли е взимането на мерки за отремонтиране на пострадалите места по фасадата и има ли някакво значение за обитателите на помещенията, защото нарушената цялост на топлоизолацията и в частност повърхностният слой (мазилката). Смятам, че ако не се направят някакви "заздравителни" процедури ще доведе до проникването на вода през топлоизолацията, което от своя страна ще доведе до образуването на мухъл и плесен по вътрешните стени на помещенията. Предполагам, че на още по-късен етап през зимния сезон проблемите ще се задълбочат именно заради замръзването на проникналата влага вътре в самата топлоизолация, което ще доведе до нейното разрушаване.

Някакви съвети? Смески? Начин на приготвяне и прочие? Живея в блок, с абсолютни безхаберници, та както зимата чистя само аз, сега пак аз съм се заел да оправям. :) Мерси на всеки включил се.
 
Последно редактирано:
Ще ми е приятно да чуя мнения, на същите хора, които дадоха и съвети за терасата на потребител тук във форума. Сори, не си спомням никове, но добри бяха съветите.

Идва студеното време и тегавите влажни месеци, та се питах някой с опит или поне да даде съвет. :)
 
От: Re: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Ще ми е приятно да чуя мнения, на същите хора, които дадоха и съвети за терасата на потребител тук във форума. Сори, не си спомням никове, но добри бяха съветите.

Идва студеното време и тегавите влажни месеци, та се питах някой с опит или поне да даде съвет. :)
Хах , с терасата бях аз , ама съветите се брояха на пръсти. Повечето ми плюеха хубавата тераса :D ( между другото до 2 седмици ще ми изработят кристалната завеса и терасата ми официално ще е затворена - не стигнаха парите за шезлонги но го оставям за догодина )
За твоите неволи нямам идея, но и аз мисля че трябва да замажеш дупките за да предотвратиш навлизането на вода. За точни видове смески не знам но предполагам във всеки строителен магазин биха те посъветвали с какво можеш да го отремонтираш.
 
От: Re: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Ще ми е приятно да чуя мнения, на същите хора, които дадоха и съвети за терасата на потребител тук във форума. Сори, не си спомням никове, но добри бяха съветите.

Идва студеното време и тегавите влажни месеци, та се питах някой с опит или поне да даде съвет. :)
Хах , с терасата бях аз , ама съветите се брояха на пръсти. Повечето ми плюеха хубавата тераса :D ( между другото до 2 седмици ще ми изработят кристалната завеса и терасата ми официално ще е затворена - не стигнаха парите за шезлонги но го оставям за догодина )
За твоите неволи нямам идея, но и аз мисля че трябва да замажеш дупките за да предотвратиш навлизането на вода. За точни видове смески не знам но предполагам във всеки строителен магазин биха те посъветвали с какво можеш да го отремонтираш.
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Какви са дупките? Колко са дълбоки? Колко са широки?

Ако са малки - циментова шпакловка отгоре и си готов - продава се във всяка железария.
Ако са големи - подпъхване (заедно с циментово лепило/шпакловка) на парчета стиропор и замазването им отвън. Друг вариант за големи дупки - пълнене със строителна пяна, после изрязване на излишното и замазване отново със циментова шпакловка.

Зависи си от дупките :)
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Циментова шпакловка върху топлоизолация (най-вероятно стиропор) :mad:
Блинки, дай повече информация за изолацията?
Предполагам ще минеш с една шпакловъчна смес за изолация и после мазилка
 
Дупките са повърхностни, но се вижда "карантията" - стириопора. :) Малки са дупките, не са дълбоки, и определено не са нещо за паника, но и в същото време могат да създадат доста голям проблем в рамките на един такъв студен сезон. Няма на местата никаква мазилка вече. Казаха ми за една смеска, която била подходяща за случая, но се сещам как се казваше. Циментът няма ли да е някакво "леко" решение или ще стане? Аз като някакъв юзър, ама като не може да се кликне е така. :)
 
Re: От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Циментова шпакловка върху топлоизолация (най-вероятно стиропор) :mad:
Блинки, дай повече информация за изолацията?
Предполагам ще минеш с една шпакловъчна смес за изолация и после мазилка

Мда, и аз така мисля, но мазилка + цимент за има няма 3-4 дупки. Иначе изолацията е стандартната, която има всяко ново строителство. ;) Виждам нещо като стириопор и нещо като конци, пластмасови под формата на решетка, нещо такова. Някакви продукти и магазини, освен ако не е нещо доста популярно и го има навсякъде. В същото време се сетих, че няма да е в същия цвят мазилката, но какво да се прави, ще го докараме някак и това. :) То дори да е същия цвят по документи, оня на стената е избелял така или иначе. :)
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Кога е строен блока, от кой? Изолацията най-вероятно е баумит...
Ако изолацията е баумит, най-вероятно има 10 или 15 г гаранция!
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Аз ще изолирам скоро, мога да ти отделя две мистрии, ако решиш
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Щом са малки дупки може би ще стане с полиуретанова пяна. Без снимки на дупките е трудно да се каже.
 
Re: От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Аз ще изолирам скоро, мога да ти отделя две мистрии, ако решиш

Супер, мерси за това. Но май на мен ми е малко спешно, защото започват дъждовните дни, дори май ще гледам да отделя 1 цял раб. ден за това. Работен, защото не ми се занимава през уикенда, пък и съседа ми, който трябва да съпортва, че има и там 2 под неговата тераса май си е в тях по това време. А уикенда нещо липсва. Кажи ми какво си смесил, за да знам. :)
 
Re: От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Щом са малки дупки може би ще стане с полиуретанова пяна. Без снимки на дупките е трудно да се каже.

Да, това днес по-късно ще е на лице. ;) Ще ги снимам - забравих просто, а докато създавах темата, вече беше се стъмнило. :) Дано с тях да ми кажете по-точно, но може и това да съм чул миналия път като ми казаха за някакво решение - полиуретанова пяна. Не съм сигурен обаче.
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Полиуретановата пяна е много добра за дупки. За разлика от цимента, тя хваща много добре, когато е мокро и влажно. Освен това с нея се работи страшно лесно.
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Пяната изгаря за 3-4години на слънце. Я най-добре снимай дупките, и от какво точно са причинени. Най-вероятно една торба с външна шпакловка ще ти свърши работа. Иизбираш една, която ти е на сърце от някой магозин за материали и то пише как да я разбъркаш и си мажеш. И има ли мрежа между стиропора и шпакловката, понеже родните майстори редовно си я спестяват и затова стават такива бели.
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Пяната изгаря за 3-4години на слънце. Я най-добре снимай дупките, и от какво точно са причинени. Най-вероятно една торба с външна шпакловка ще ти свърши работа. Иизбираш една, която ти е на сърце от някой магозин за материали и то пише как да я разбъркаш и си мажеш. И има ли мрежа между стиропора и шпакловката, понеже родните майстори редовно си я спестяват и затова стават такива бели.

Горе е написал че се виждат конци като мрежа, така че най-вероятно има мрежа. Просто трябва да запълни дупките със някаква външна мазилка и е готов.
 
От: Запълване на дупки на външна фасада / мазилка

Аха, явно не съм дочел. Еми значи ако има мазилка се маже с мазилка, а ако е оставено само шпакловка се прешпаклова отгоре и готово.
 
Ето я снимката:

7637667f.jpg


Ако не е ясна, кажете да щракна още една, но това мога, защото ми е под прозореца. :)

Важното е да измисля нещо, което да замаже положението, а за естетическата красота на фасадата и по-скоро в тази част на стената ще мисля на второ четене. ;)
 

Горе