Затвориха Megaupload

От: Затвориха Megaupload

Доколкото ми е известно не е екстрадиран и надали ще бъде. Почти съм сигурен, че в Нова Зеландия ще го оправдаят, американците ще цъкат в несъгласие и няма да върнат нищо на собственика, нито ще му платят обезщетение затова, че са го наказали без съд.
 
От: Затвориха Megaupload

Добре де, ако аз публикувам в мой сайт плейърчета от vbox и youtube, и на сайта ми имат реклама, от която печеля, могат ли да ми направят нещо, след като съдържанието е на vbox и youtube? Т.е. ако не съм аз този, дето държи пиратското съдържание, ами в сайта ми има само URL-та към него?
 
От: Затвориха Megaupload

Добре де, ако аз публикувам в мой сайт плейърчета от vbox и youtube, и на сайта ми имат реклама, от която печеля, могат ли да ми направят нещо, след като съдържанието е на vbox и youtube? Т.е. ако не съм аз този, дето държи пиратското съдържание, ами в сайта ми има само URL-та към него?
Ако те нарочат, абсолютно ДА. Ти си този който извършва разпространенито на така нареченото пиратско съдържание без значение чии услуги използваш за това. Ако не го правиш за пари и не го правиш наравно с официалните разпространители (т.е. не им се правиш на конкуренция, т.е. не им пречиш), то трудно някой съдия ще реши, че извършваш престъпление (няма виновно поведение, защото не целиш да саботираш никого). Ако впоследствие се окаже, че пречиш на нормалното разпространение/ползване на нещото, то няма как пак да ти го пишат като престъпление, тъй като не е извършено виновно, защото не си целял да ги саботираш, тъй като няма как да си знаел, че те са започнали да оперират на дадената територия или по дадения начин. В такъв случай може да получиш предупреждение и след като се установят правата (не е редно да реагираш на всяко необосновано искане) ако наистина не целиш да саботираш някого, просто трябва да премахнеш проблемните материали от сайта си. Това е като цяло процедурата.

Edit (пояснение):
Това, че даденото деяние не представлява престъпление (т.е. че не те гонят куките) не означава, че авторът/правоносителят не може да реши да те съди по гражданско съдебен път за нанесени щети ако счете, че може да докаже такива.
 
Последно редактирано:
От: Затвориха Megaupload

Но аз не целя да стана конкурент на vbox и youtube, а по-скоро да ги ползвам, т.е. в моя сайт техни плейъри възпроизвеждащи файлове, качени на техни сървъри. Точно както в този пост:

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=30226&p=287591#post287591

От тази гледна точка аз не ги саботирам.

Ти си този който извършва разпространенито на така нареченото пиратско съдържание без значение чии услуги използваш за това.

Е аз не мисля, че в горния пост Предприемач разпространява пиратско съдържание. Разпространителя е сайта за видеосподеляне според мен. Т.е. за мен "разпространител" в случая означава лице (или организация), което прави достъпно нещо (рипва го и го публикува в Интернет), което не е било достъпно преди това (трябва да си купиш DVD-то, за да гледаш клипа).

Защото примерно ако песен на Мадона я няма качена в Интернет, аз няма как да сложа линк към нея. А когато някой я качи, аз ще сложа линк към песента (или плейър, който я възпроизвежда през моята страница). Така че този който я качва е пиратът според мен - той изкормва песента от платения носител. Прав ли съм? :)
 
От: Затвориха Megaupload

Явно си чел между редовете и яко си се омотал. Както казах важен е самият извършител, т.е.този, който качва и организира тегленето/копирането (според някои разбирания "разпространение"). Наказателната отоговност е лична и съзнателна. Не може сайт да е виновен или администратора му, който си няма идея за какво иде реч. Освен че сървърите на vbox и youtube не са твои и тези на хостинг компанията (където е сайта ти) надали са твои. И самият интернет (самите кабели, суичове, рутери и т.н.), който ползваш за трансфера не е твой. Няма значение кое е твое и кое не е. Важно е какво вършиш без значение посредством чия собственост или услуги.
Никой не ти говори за youtube или vbox когато става въпрос за конкуренция. Те рядко са в ролята на авторите/правоносителите. Те предоставят просто някаква услуга и толкова. Проблемна е конкуренцията спрямо автора/правоносителя, тъй като той се е потрудил, а ти му пречиш да си получи полагащото му се възнаграждение и/или печелиш на негов гръб. Това да поставяш линкове към неща дето си намерил в мрежата най-много да ти донесе предупреждения да ги махнеш, тъй като с тези линкове пак правиш гореописаното. Ако линковете са прекалено много, без значение дали ти си ги качил, ти пак участваш и съзнателно пречиш на автора/правоносителя. Ако изкарваш пари по този начин, може да се озовеш на топло. Тук е моментът да отбележа, че тук ACTA няма никаква връзка или значение.
 
От: Затвориха Megaupload

Извинявай, но не си прав. Видеотата се вграждат с iframe. Отговорност носи човекът, който ги е качил в съответния сайт за видеосподеляне. По тази причина и много от клиповете в тубата биват изтривани, а потребителите банвани. Има и друг вариант, който ми се е случвал - на клип, който качвам, да се показва адсенс на човека притежаващ авторските му права :)
 
От: От: Затвориха Megaupload

Извинявай, но не си прав. Видеотата се вграждат с iframe. Отговорност носи човекът, който ги е качил в съответния сайт за видеосподеляне. По тази причина и много от клиповете в тубата биват изтривани, а потребителите банвани. Има и друг вариант, който ми се е случвал - на клип, който качвам, да се показва адсенс на човека притежаващ авторските му права :)
Не казах нещо различно. Единственото различно е, че може и на теб да ти се потърси отговорност за това, че му съдействаш.
 
От: Затвориха Megaupload

Аха, значи да очаквам проблеми, ако реша да реализирам идеята си... гадна работа :) Явно трябва да помисля как да си издействам права за разпространение :)
 
От: Затвориха Megaupload

Аха, значи да очаквам проблеми, ако реша да реализирам идеята си... гадна работа :) Явно трябва да помисля как да си издействам права за разпространение :)
Реално погледнато винаги можеш да имаш проблем дори без законово основание. За целта просто трябва да настъпиш някой с много пари и/или здрави връзки. Ако пък има законово основание срещу теб, направо ще вдигне банкет преди да те прибере на топло. Не смятам за добра идея да им доставяме това удоволствие.
 
От: Затвориха Megaupload

Megaupload почти 100% съм сигурен, че няма да го върнат без значение дали ще осъдят собственика. Като гледам как не го екстрадират от Нова Зеландия, американците няма да са доволни от оправдателната му присъда (най-вероятно ще е такава) и няма да му върнат нищо. Той от своя страна вероятно ще се захване с друг подобен полузаконен проект. Като му четох биографията има навика да се забърква в проблеми, но досега все се е оправял.
 

Горе