Защо в България няма производство?

stranen

Member
Защо в България не се произвеждат машини,примерно мотоциклети,коли и други.Изобщо не е развито производството.Някъде четох ,че една държава трябва да си има собствено производство.
 
От: Re: Защо в България няма производство?

Ти би ли работил истинска работа за 20 лева на ден? Да ти минат 12 тона няколко пъти, а шефовете ти да се бъзикат колко си бил як.
И защото всеки иска да е директор и да работи в офис на бюро, на никой не му се върши истинска работа.
 
От: Защо в България няма производство?

Айде пак позната схема Костов, ЕС и конспирацията на Сорос, Масоните и империята на злото.

Направете прост прочит от 90 до 97г какво стана в БГ от разбиването на селското стопанство, през админстраитвни регулираните цени, до финансиране на огромните дефицити в държавата (щото огромният дял е бил на държавните компании) чрез нови парични емисии, до хиперинлфацията и фалита на 2/3 от банките и изтриване на богатство в населението трупано за десетилетия. Може да видите какво са правили другите страни от соц. блока до какво довеждат реформите в една Полша, Чехия или прибалтйските странни.

А да си дойдем сегашно време политиците са това, което ограничават бизнес конкурнеция, а от там развитието на пазар и търговия, която води до производство и от там до благосъстояние.
 
От: От: Защо в България няма производство?

Не е схема , а истината за всичко. България имаше и икономика и всичко. Хората всички можеха да ходят и на море и на балкан, хладилниците им бяха пълни. Имаше работа за всички. Дъвкали сме го това, тук цялата индустриална зона и всичко беше разпродадено за жълти стотинки точно по това време.
Айде пак позната схема Костов, ЕС и конспирацията на Сорос, Масоните и империята на злото.

Направете прост прочит от 90 до 97г какво стана в БГ от разбиването на селското стопанство, през админстраитвни регулираните цени, до финансиране на огромните дефицити в държавата (щото огромният дял е бил на държавните компании) чрез нови парични емисии, до хиперинлфацията и фалита на 2/3 от банките и изтриване на богатство в населението трупано за десетилетия. Може да видите какво са правили другите страни от соц. блока до какво довеждат реформите в една Полша, Чехия или прибалтйските странни.

А да си дойдем сегашно време политиците са това, което ограничават бизнес конкурнеция, а от там развитието на пазар и търговия, която води до производство и от там до благосъстояние.
 
От: От: Защо в България няма производство?

Не е схема , а истината за всичко. България имаше и икономика и всичко. Хората всички можеха да ходят и на море и на балкан, хладилниците им бяха пълни. Имаше работа за всички. Дъвкали сме го това, тук цялата индустриална зона и всичко беше разпродадено за жълти стотинки точно по това време.

Еми това и аз казах времето е 90-97г от мораториума на дълга на Живков до хиперинфлацията и фалита на БГ 96-7 В него период се изтри богатство създавано десетки години. Ако просто всичко беше реформирано като хората, а не източвано от бившото ДС и компания друго щеше да е. Братовчедите ми имаха всеки по 30к лева в сметка с тези пари можеше се купят огромни апартаменти 4+ стайни. Накрая единият от всичките кинти успя да си купи, щото не си ги обмениха в долари/марки, вярваха на политиците, та след това успя си купи плейстейшън втора ръка, като му донадихме някой друг долар. Ей това е унищожаване на богатства - спонсорирано от полиците :)

Чете за него период той е в основата на прично-следствената връзка наречена БГ 2014
 
Последно редактирано:
От: Защо в България няма производство?

Те комунистите 13 години плюваха Костов, който всъщност извади държавата от мизерията на техния Виденов. Чудно защо пък Жан Виденов никой е плюе, където имаше режим на тока, нямаше НИЩО по магазините и държавата беше е колапс. Обаче червените едно си знаят и това е - Костов, та Костов. Той 13 години не е в управлението бе, мили другари. И царя беше на власт и Сергей и Борисов, къде е производството? Сега понеже Косов вече го няма на политическата сцена, комунистите смениха виновника за всичко на Борисов. Станишката горкия друго не говори вече 2ра година, само Бойко това, Бойко онова. Същото става както беше 10-12 години се злепоставяше и обвиняваше Костов, нищо че държавата по негово време имаше най-добър стандарт и тн. Нищо де Серго сега 2ри път му се дава шанс да оправи положението, ама чакай бе, той Бойко сега е виновника и това е по-важно да се говори, отколкото нещо друго.
 
От: От: Защо в България няма производство?

Еми това и аз казах времето е 90-97г от мораториума на дълга на Живков до хиперинфлацията и фалита на БГ 96-7 В него период се изтри богатство създавано десетки години. Ако просто всичко беше реформирано като хората, а не източвано от бившото ДС и компания друго щеше да е. Братовчедите ми имаха всеки по 30к лева в сметка с тези пари можеше се купят огромни апартаменти 4+ стайни. Накрая единият от всичките кинти успя да си купи, щото не си ги обмениха в долари/марки, вярваха на политиците, та след това успя си купи плейстейшън втора ръка, като му донадихме някой друг долар. Ей това е унищожаване на богатства - спонсорирано от полиците :)

Чете за него период той е в основата на прично-следствената връзка наречена БГ 2014




Националната стратегия „Ран-Ът“ или планът „Ран-Ът“, е план за преход към пазарна икономика, изготвен в рамките на 6 месеца от Националната търговска камара на САЩ по молба на последното правителство на Народна република България (в лицето на Андрей Луканов) и представен през март 1990 г.



Това как ще го коментираш? Уж всичко е по предначертан план, а комунистите виновни... Кое от описаното в плана не се е случило? 20 години ни го представяха като конспирация, а то се оказа, че си е пълна реалност:)
 
От: От: От: Защо в България няма производство?


Националната стратегия „Ран-Ът“ или планът „Ран-Ът“, е план за преход към пазарна икономика, изготвен в рамките на 6 месеца от Националната търговска камара на САЩ по молба на последното правителство на Народна република България (в лицето на Андрей Луканов) и представен през март 1990 г.



Това как ще го коментираш? Уж всичко е по предначертан план, а комунистите виновни... Кое от описаното в плана не се е случило? 20 години ни го представяха като конспирация, а то се оказа, че си е пълна реалност:)
Чел ли си го и можеш ли да ми кажеш колко от консултанските препоръки за реформи станаха преди 97? А глупостта за адмистративни цени, дефицитното харчене, забраната на държавните предприятия да плащат дълговите си едва ли не на банките, паричните емисии и още да не изброявям може ли ми ги цитираш в кой ред на плана са? Лесно е просто някой друг да ни е виновен, а не нашите политици.
 
От: От: От: Защо в България няма производство?

За тези, който ги мързи да чете или не могат приемат как политиците ще осерат толкова, и че всичко е заговор неприемащи друго обективно понятие, ето ви прочит на събитията:

[video=youtube;t6KbIrjkIZk]https://www.youtube.com/watch?v=t6KbIrjkIZk[/video]

Малко ми е смешно все някой друг е виновен, но не и нашите дупедавци. След няколко месеца като фалира НЕК и ще сме на накъв интересен режим на тока - да не мислите, че пак ЕРП или Сорос са виновни?

П.С. Биааро може да питаш Влади или Кузман ти даде обективен прочит, ако мислиш че аз не знам, работа е там че съм говорил с тях доста по икономическите въпроси в БГ и конспирации трудно се намират всичко има логическо обяснение, но е лесно да се винят другите а не нашите политиците. За откровени централни директиви на ЕС съм съгласен, но как да кажа на бялото черно, като Виденов и компания фалираха БГ никви Ран или Ът-ве или марсианци.
 
От: От: От: Защо в България няма производство?

Пак залиташ в детайлите, но кучето не е заровено там тоя път. Това са стратезите на шоковата терапия, която е виновна за цялата разруха в България, възприета най-буквално точно от Костов. Именно прибързаната приватизация, връщането на земеделската земя и тн и тн, доведе до тая свинщина. Нещата трябваше да се случват полека, полека, когато държавата и хората са готови за това, а не веднага и на всяка цена. За съжаление направихме същото и 20 години по късно с ЕС.

Знаеш ли по какво разбирам аз, че някой ме работи? Просто гледам в кого ще останат парите накрая... Погледнато от днешна гледна точка в кого са активите на България? Повечето...


Чел ли си го и можеш ли да ми кажеш колко от консултанските препоръки за реформи станаха преди 97? А глупостта за адмистративни цени, дефицитното харчене, забраната на държавните предприятия да плащат дълговите си едва ли не на банките, паричните емисии и още да не изброявям може ли ми ги цитираш в кой ред на плана са? Лесно е просто някой друг да ни е виновен, а не нашите политици.
 
От: Защо в България няма производство?

Братле пропускаш жестокият фрагмент, че БГ фалира и цялото богатство се изстри на народа, а фирмите бяха жестоко декапитализирани с отрицателен баланс. Да те питам в такава ситуация какво трябва се прави? Бяхме съвсем сами, Русия и тя като нас фалира по същото време. Бяхме си сами, сами си надробихме попарата. Изхода бе един борд, реформи и приватизиране, така чистиш неефективното. Проблема не приватизацията беше, че се прави по наши си разбирани за процедури нито по западните нито по северо източниците, никъде го няма това нашето - всички експерти са казвали глупости правите и не случайно сме на този хал. А реституцията и провала в селското стана далеч преди 97 - там наливаха основите нашите политици.

То е перфектно ясно, че ни клатят - червените куфари, бившото ДС, мутрите на входа и изхода, поставени лица всичко нарицателно за него период под протекцията на политиците. Но като казваш Ран Ът или друг план трябва да видим кои точки са имплементирани в икономиката, че да ги съдим.

Пак казвам, осрахме селското, не реформирахме държавните компании още когато имаше в тях живец, отидохме на дефицитно харчене, финансирахме го с нова емисия дълг или така наречена дългова монетизация, огоромен процент от цените бяха държвно регулирани така станаха огромни дефиците на базови стоки, накрая дойде хиперинфлацията като логичен резултат и фалит. 97г година дойде Костов и 1-вото което прие е борда това се цели да се връне доверието в паричната единица.

А и за капак я да питам 1 дружество или банка ако има 1 милиарда лв актив и примерно 900 милиона в левова стойност чужди задължения, но като лева загуби 1000 пъти стойността си реално ще има 1 милион актив, но още ще влачи 900 милиона пасив. Това за колко ще го продадеш :) Не случайно и 2/3 от банките фалираха просто им се затри актива и влязаха в неплатежоспобност от раз за няколко дни.... Ти поне си правил бизнес в него период, я да те питам кои правиха яките пари - чейнджаджийте а? Що ли?
 
От: Защо в България няма производство?

Има производство в България, просто машиностроенето е малко "зае*ано", но не липсва такова.
В козметиката и измивните не вярвам да не знаеш за Арома, Рефан, Лавена, Българска Роза Карлово, Роза Импекс, а и доста нови фирми се нароиха.
По-евтино е да имаш производство в области, в които суровините са ти близо (етерични масла например), отколкото да внасяш метали и тепърва да се бориш за конкурентна цена и ноу хау.
 
От: Защо в България няма производство?

А и за капак я да питам 1 дружество или банка ако има 1 милиарда лв актив и примерно 900 милиона в левова стойност чужди задължения, но като лева загуби 1000 пъти стойността си реално ще има 1 милион актив, но още ще влачи 900 милиона пасив. Това за колко ще го продадеш :) Не случайно и 2/3 от банките фалираха просто им се затри актива и влязаха в неплатежоспобност от раз за няколко дни.... Ти поне си правил бизнес в него период, я да те питам кои правиха яките пари - чейнджаджийте а? Що ли?

Не може толкова да се опростят нещата, анализира се пазара, перспективите и тн и се взема решение дали си струва да се оцелява или трябва да се спасяваш, че да избегнеш по голямо налазване в батака. Това е от мойта гледна точно, без да съм икономист. Гледам, че искаш да ме замъкнеш на свой терен и там да ме обориш, ама аз не съм толкова прос и не влизам в битки, които мога да загубя:)

В него период е твърде пресилено да се каже, че съм се занимавал с бизнес. По-скоро бях спекулант, вземах евтино и го продавах с огромни надценки на чужденците по курортите. Тогава имаше огромна пропаст между стандартите. Примерно цигарите. На пазара една кутия бенсън беше стотинки (гаражите знаеш), аз ги продавах с няколко хиляди % надценка с картоните, също и едни други стоки дето не са за казване:) Няма значение ... Имаше ниша и нямаше контрол, идеално за по-смелите дето им трябват пари за забавления:) Към края на управлението на Костов "пазара" го монополизираха едни брутални момчета и трябваше да напуснем обекта, че беше много трудно да се издържи на конкуренцията. На някои колеги им приложиха такива маркетингови трикове, че после месеци ходиха на опреснителни курсове по маркетинг в Окръжна Болница:) За щастие не бях от тях, както казах напускам битката преди да я загубя.

Иначе тях години всички правеха яките пари, стига да има от къде да свиеш нещо:) Преди валутния борд всички купуваха долари, защото беше сигурно, че ще поскъпне, маса народ направиха пари от това, ама аз не бях от тях, защото не ми оставаше кеш за затваряне... пуста свинщина:rolleyes: Абе тогава вреше от възможности, жалко, че си дадох сметка години след това, като беше друго вече.
 
От: Защо в България няма производство?

Има производство в България, просто машиностроенето е малко "зае*ано", но не липсва такова.
В козметиката и измивните не вярвам да не знаеш за Арома, Рефан, Лавена, Българска Роза Карлово, Роза Импекс, а и доста нови фирми се нароиха.
По-евтино е да имаш производство в области, в които суровините са ти близо (етерични масла например), отколкото да внасяш метали и тепърва да се бориш за конкурентна цена и ноу хау.

Да, и аз това си мислех. Ние нямаме суровини да развиваме машиностроене и въобще тежка промишленост. Дори когато сме имали такива заводи, произвеждахме нискокачествена продукция, която пък СССР пък беше длъжен да изкупува. Затова имахме и пазар, де. В същото време не сме и някаква високотехнологична сила като Япония, че да бъдем конкурентноспособни с вносни суровини. Четох една много интересна книга, в нея имаше и за шпионския отдел на ДС, за кражбите на разработки и ноу-хау от Запада.
 
От: Защо в България няма производство?

@stranen, не чети локумите на тези по-горе. Ще ти го кажа кратко:

Защото сме тъпи. Може да решим проблема за 1 месец ако изберем българското. Да започнем с храните защото е най-лесно.
Тия по-горе ти казват сигурно, че бизнес средата не е благоприятна или, че политиците били виновни.

ФАКТ е, че в България има производители на авточасти, обувки, всякакъв текстил, електроника, части за строителни машини/селскостопански, ел. части (двигатели, кабели и какво ли още не), домакинска потреба, акумулатори, лампи, кораби (товарни, може и други), сервиз на самолети (софия - на Луфханза), сервиз на военни самолети/хеликоптери, има и една фирма която се мъчи да прави безпилотни самолети, друга прави самолети-мишени, има една фирма която прави електроника за военните.

Както казах по-горе, ако ние изберем българското нещата ще се нормализират много бързо. Като видим резултатите ще се обнадеждим, малко реформи тук-там за подкрепа на родното и сме готови!

Какво да ти говоря повече, виж един нещастник в този раздел е пуснал една тема "купувайте повече китайски стоки" или нещо такова - глупак. По празниците колко паплач се изсипва по турция и гърция - нещастници.
 

Горе