Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

I71

Member
Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Как да стана богат? Това е въпрос, който всеки човек си задава в продължение на целия си живот. Но не всички забогатяват, затъвайки в недоимъка си като в блато. „Не в парите е щастието” – така се успокоява бедният човек за омиротворение на своята душа и съвест. И колко още подобни утешителни поговорки съществуват, а и ще се появят още толкова поне.

Нека да разгледаме нещата по ред. Какво всъщност прави човека беден? Някои хора, не притежавайки желаното богатство, обвиняват света в несправедливост спрямо тях. Но светът е справедлив все пак! И съществуват безброй доказателства за това. Вземете, например, Библията. В нея се говори за вярата, а именно за „вярата в Бога, вярата в истината”. А именно вярата в това, че можем да станем богати – това е главният постулат на определението за богатство. Но бедният човек даже не допуска мисълта, че може да бъде богат, въпреки че мислите имат способността да се материализират. Струва си само да се изгради система от убеждения в реалната възможност за реализиране на дадена мечта и след определено време ще се удивите от резултатите. Необходимо е да започнете да размишлявате върху желанията си и първата стъпка към вашето богатство е направена. Но трябва да се мисли правилно!

1. Бедният мечтае да стане богат от раз, без да прави каквото и да било – да спечели от лотария, да получи наследство, например. А богатият точно обратно – обмисля как най-добре да използва възможностите, с които разполага. Започва от малкото, преминавайки към по-голямото.

2. Бедният работи в пъти повече, отколкото богатия, мислейки си, че това е пътят към богатството. Богатият предпочита да работи по-малко, а да получава повече.

3. Бедният не обича да е изобретателен в работата си, да прилага творчество, нали нещата се правят „както трябва”, защо да усъвършенства каквото и да било.

4. Проблем за бедния е също така неговият патологичен страх от всичко в света. Страх да поеме отговорност, страх да вложи крупна сума, страх да заложи всичко, което притежава – всичко това предопределя бедността.

5. Още един начин за забогатяване – човек не бива да се страхува да даде нещо, което за него е ненужно, на друг и по този начин да спечели повече за общността, за организацията, което ще му донесе още по-голяма печалба.

6. Бедният винаги намира оправдания за себе си. Или търси виновни за немотията си, или изчаква благоприятни обстоятелства. Но богатството идва при този, който не разпределя времето си между несъстоятелните обвинения и очакването на светлото бъдеще.

7. Богатият не чака кога ще дойде времето на благополучието, той започва да заработва още в момента, в който му се е появила идея за обогатяване. Често в такива случаи се използват кредити. Бедният взема пари на заем, за да ги похарчи или да покрие стари задължения. Богатият използва заетите средства, за да спечели повече при тяхна помощ.
8. Времето, като промеждутък между отделните събития, се възприема от бедния и от богатия по различен начин. Бедният винаги губи скъпоценните минути да търси или да изпълнява някаква работа, а богатият търси тези, на които най-изгодно да продаде своето време.

9. Така е и при лотариите. Бедният ще изхарчи спечелените пари по-бързо, отколкото може и да си помисли за това даже. Богатият влага печалбите си по такъв начин, че дивидентите да обезпечат и внуците им дори.

10. Огромна роля на пътя към богатството играе и околната среда. Докато търсите съответното обкръжение, необходимо е да помните някои основни критерии на търсенето. Не бива да обръщате внимание на мнението на хора по-бедни от вас, а да анализирате това, което говорят по-богатите. Обаче, този анализ следва да съответства на вашите жизнени принципи, т.к. да вървите срещу себе си е престъпление.

11. Твърде често в достигането на богатство важна роля играе кръгозорът на човека. Не напразно е казано: „Знанието е сила! Незнането – работна сила.” Не винаги е важно кой е написал едно или друго изречение. Главното е да е казано кратко и ясно! Както се казва: „Лаконичността е сестра на таланта”, затова усъвършенстването и разширяването на собствения кръгозор не е възможност, а необходимост.

12. И накрая, когато човек направи своето хоби своя работа, тя никога няма да му омръзне. Високоплатеното хоби е най-добрата работа! Но при тази ситуация трябва да сте готови да поемете върху себе си пълната отговорност за взетото от вас решение.
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Статията е преводна. Авторът не ми е известен.
Стори ми се уместно да споделим съгласието или несъгласието си с изброените твърдения от гледна точка на общност от хора с желание да станем по-богати. Моля за извинението ви, че нямам възможност да коментирам веднага.
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Много е вярно всичко това.

Има и още нещо - бедният обикновено е израсъл в семейство, където също са били бедни. Обяснявано му е, че парите се печелят трудно или чрез измама. Едва ли не, че всеки, който има пари, е измамил някого, за да ги спечели. А измамата е лошо нещо и всеки иска да стои настрана от нея. По този начин стои на страна и от парите, които бедният не свързва с нищо хубаво.

Всичко е до начин на мислене и до това човек сам какъв се възприема. Този начин на мислене може сериозно да бъде повлиян от най-близките ни хора, затова общо взето сме такива, каквито са най-близките ни.
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

„Знанието е сила! Незнането – работна сила.”
Това много ми хареса!
Иначе цялата статия е добра.
Има доста верни неща и други, в които не съм докрай убеден. Например това: "Бедният работи в пъти повече, отколкото богатия".
Но всеки си има мнение.
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Още една трактовка на книгите на Кийосаки. Като гледам повечето именно се събрали тук да създават активи, така че всичко е ок :)
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Имаш реп от мен. Супер е статията :)
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

И според мен средата е определяща, затова дали някой ще бъде богат или беден. Между другото с всеки ден се убеждавам, че е без абсолютно никакво значение дали си завършил университет или не, за това дали ще станеш богат или не. От друга страна обаче, ако си от по-бедно и/или тесногръдо семейство, от малък град - университетът е задължителен, не толкова заради знанията(които и сам можеш да научиш по нета:), колкото заради запознанствата и разширяването на кръгозора.
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Не мислите ли, че преди да започнете да разсъждавате по написаното, трябва да се дефинира аджеба, що е то беден и що е то богат човек?

Като цяло има много неща, с които не съм съгласен, защото аз съм израснал в бедно семейство на роделите с държавна работа и все още не мога да се нарека дори човек от средната класа, т.е. спадам към бедните. Не мислите ли, че освен бедни и богати има и хора от т.нар. средна класа, т.е. нито бедни, нито богати? Бедните могат ли да станат такива?
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Трябва още инфо да въведе създателя на тема, като как се вадят парите, това е разлика бедни и богати - еднити бачкат, за някого, а при другите бачкат за теб и работата е че ти бачкаш за закупуване на акитви, разиване на бизнеси и управление на инвестции.

Не съм съгласен за среда, мислите не се обосновани от средата, а просто са извнение на слабите - справка целия прогрес е винаги с цел едно по-добро бъдеще, да подбри сегашното, но то винаги е следствие на мисълта
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

ПАРИ СЕ ПРАВЯТ С ПАРИ, А МНОГО ПАРИ СЕ ПРАВЯТ С МНОГО ПАРИ



: )
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

В статията има верни неща, но в крайна сметка, всичко отново се свежда до споменатото в последното изречение и това винаги съм си го мислел - работата трябва да ти е хоби, иначе резултати ще има, но винаги ще са в графа '' незадоволителни''.
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Много интересна тенденция има във форума да се изсипва хейт по адрес на всички университети. Университетите ни (в България) са същите и като училищата. Ако нямаш достатъчно багаж - няма да научиш нищо и са безполезни. Който има интерес и желание за развитие - отделя му се достатъчно ресурс и възможности. Това, че овчата маса свързва университета единствено с възможност мама и тате да плащат 4/5 години, за да се ходи по чалготеки не е проблем на образователната система.

И за да не е офтопик веднага свързвам поста с темата.

Някои тепърва откриват топлата вода, на други това се обяснява в началните курсове на "безполезните университети".
SocialClass2.jpg

И разни такива идеалистични общи приказки изкарват пари единствено на хората, които ги продават, на други хора, които искат да бъдат "щастливи, пълноценни, обичани и да забогатеят за 0 време с минимум усилия".
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Много интересна тенденция има във форума да се изсипва хейт по адрес на всички университети. Университетите ни (в България) са същите и като училищата. Ако нямаш достатъчно багаж - няма да научиш нищо и са безполезни. Който има интерес и желание за развитие - отделя му се достатъчно ресурс и възможности. Това, че овчата маса свързва университета единствено с възможност мама и тате да плащат 4/5 години, за да се ходи по чалготеки не е проблем на образователната система.

И за да не е офтопик веднага свързвам поста с темата.

Някои тепърва откриват топлата вода, на други това се обяснява в началните курсове на "безполезните университети".
Виж файлът 3910

И разни такива идеалистични общи приказки изкарват пари единствено на хората, които ги продават, на други хора, които искат да бъдат "щастливи, пълноценни, обичани и да забогатеят за 0 време с минимум усилия".

(ОФФТопик)Това с идеалистичните приказки не го разбрах, както и да е. Аз и в училищата, и в университетите виждам хора с желание, и хора с интерес, на които любопитството бива убито от образователната система, която често те кара да заучаваш наизуст неща, без да знаеш с какво ще ти послужат... вместо просто да те научат ако ти потрябват - къде да ги откриеш. Ако ти учиш в по-добър университет - супер! И не казвам, че това е правило - познавам много хора, които в университета срещнаха читави преподаватели (идеалисти), които в извънучебно време им помогнаха да получат информацията, която им трябва.
Голяма част от всичкото останало в университета е пълен фарс - откриват се все повече места, знанията при влизане в университета главоломно падат, катедрите са принудени да променят учебната програма, за да се адаптира към влизащите неграмотници. Преподавателите са принудени да занижат критериите си, и вместо 50 теми преди 10г. днес да дават 20-25. Университетите са се превърнали в нещо като корпорации. Тя не може да си позволи да губи клиенти(студенти) и гледа да не го допуска по всякакъв начин. В университет учат всички, които могат да си го позволят, но повечето не научават почти нищо. На изпитите се преписва - някои преподаватели позволяват без никакъв проблем. Курсовите работи се взимат готови от нета, или се плаща на някой да ти я напише.

Освен всичко това - пазарът е свободен, не сме в планова икономика, и се бълват бакалаври на конвейер по всяка специалност, без на някой в университета изобщо да му пука ще могат ли аджеба поне половината от тези хора като завършат, да си намерят място по специалността.

Говоря общо. Има много, много изключения. Но от моя личен опит и този на познатите ми, картинката е толкова мрачна (/ОФФ)
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Идеалистичните приказки са всички 12 точки от 1-вия пост. Просто е чудесно да дадеш 120 лева, за да присъстваш на лекция, в която един разпенен получовек-полупророк, милиардер, отказал се от имането си да ти обяснява как да успееш в живота.
Един приятел ми обяснява как си купил някаква книга, мисля че е била на Бил Гейтс - как да забогатееш - съвети. И накрая, на последната страничка пишело: с това, че ти си купи моята книга за това как ти да забогатееш, всъщност правиш самия мен по-богат.

Както каза redrum-а първо дефинирайте основите (в случая богат-беден) след това се впускайте в прехваляване на каквото и да е. Защото в повечето случаи изводите, които ви пробутват за гениално решение всъщност се оповават на изцяло подвеждащи, фалшиви твърдения/позиции.
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

1. Бедният мечтае да стане богат от раз, без да прави каквото и да било – да спечели от лотария, да получи наследство, например. А богатият точно обратно – обмисля как най-добре да използва възможностите, с които разполага. Започва от малкото, преминавайки към по-голямото.

2. Бедният работи в пъти повече, отколкото богатия, мислейки си, че това е пътят към богатството. Богатият предпочита да работи по-малко, а да получава повече.

Само аз ли виждам противоречие.. :D
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Ще почакам автора на темата да коментира и след това ще се впусна в размишления :mrgreen:
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Novakov, нищо не разбираш ти :lol:
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

не разбирам тази статия с каква цел е :)
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

не разбирам тази статия с каква цел е :)
А аз се чудя, има ли богати хора, ама наистина богати, в този форум или сите сме бедняци :lol:
 
От: Защо на бедните им е толкова трудно да забогатеят?

Между другото с всеки ден се убеждавам, че е без абсолютно никакво значение дали си завършил университет или не, за това дали ще станеш богат или не.
Аз пък абсолютно не съм съгласен с това! На днешно време периода на учене във ВУЗ е единствения период, когато млад човек може да си промени начина на мислене. А именно от начина на мислене зависи какво и как ще правиш в/с живота си.
 

Горе