Защо не трябва да си добър с хората.

От: Защо не трябва да си добър с хората.

Последно дадох на една жена до една болница, всеки ден минавам от там защото офиса ми е там и не изглеждаше да е измамница, НО

не давам на всякакви други по улуците, без значение, деца, мъже, жени или възрастни хора .... особено в София на възрастните хора които просят. Мамка му имат апартаменти за половин милион лева тия възрастните на центъра в София излезли да просят. Луда работа!
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Малко оффтопик. каквото и да е, каквото и да става, аз си мисля еффекта на бумеранга рано или късно ще се върне. раздай сега, за да ти се върне в бъдеще.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

"Няма ненаказано добро"
Успехът се измерва от твоите постижения,но човечното в теб се измерва от това,което си направил за тези,които не могат да направят нищо за теб.
 
Re: От: Защо не трябва да си добър с хората.

Малко оффтопик. каквото и да е, каквото и да става, аз си мисля еффекта на бумеранга рано или късно ще се върне. раздай сега, за да ти се върне в бъдеще.

Така е и винаги трябва да е така, но лошото е, че трябва да го насочиш така, че да се "завърти" този бумеранг, а това няма да се случи, ако се помага на измамници или такива, които не го оценяват или желаят. :) Може и да се завърти, защото добрината е направена, но не е това идеята. ;)
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Даването е относително, защото за един ден може да ти писне от просещи и тогава си казвам -Кой съм аз, че да помогна на всички. Кой съм аз, че да оправя държавата
Но на следващия ден още на първия, дето ми поиска един лев за хляб и му давам
Никога не съм спирал на стоп на закъсал автомобил, допреди една година, когато на мене ми се наложи да викам пътна помощ, а нямаше покритие. Спря ми третата кола, която мина и това е голям късмет. Оттогава винаги, като видя закъсал спирам.
Важното е да не губим човещината, но и това се случва от време на време. Никой не е идеален
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Българина определено не разбира как се прави добро и как се усвоява добро, ако мога така да се изразя. Не може да дадеш 10 лева на човек, който видимо е пресушил 2 - 3 водки само предишната вечер и да очакваш, че правиш добро. НИКОГА няма да дам пари за алкохол на някой просяк, а просто ще отида и ще му купя една баница. На мнение съм, че или си гладен, или си пияница и наркоман. А иначе относно случката с бензина: Бип се поколебал доста дали да дам на някой човек тези 2 или 3 лева, никой няма да обеднее, но колата не е нещо, без което не можем. Всеки трябва да си прави сметката - има ли пари за 5 литра гориво или за 2 като имаме само за 2 си купуваме толкова, а не да си сипем 5 и да искаме пари за 3.
Никога няма да тръгна да се излагам да искам по 5 лева на булеварда от хората, ако наистина нямам нужда и не знам каква мижитурка трябва да си, че да си захвърлиш достойнството, заради кутия цигари.
 
От: От: Защо не трябва да си добър с хората.

Даването е относително, защото за един ден може да ти писне от просещи и тогава си казвам -Кой съм аз, че да помогна на всички. Кой съм аз, че да оправя държавата
Но на следващия ден още на първия, дето ми поиска един лев за хляб и му давам
Никога не съм спирал на стоп на закъсал автомобил, допреди една година, когато на мене ми се наложи да викам пътна помощ, а нямаше покритие. Спря ми третата кола, която мина и това е голям късмет. Оттогава винаги, като видя закъсал спирам.
Важното е да не губим човещината, но и това се случва от време на време. Никой не е идеален

О, и аз спирах. Но опита ми направи така, че спрях на група крадци, и то закоравели. Единия ми извади нож, останалите ме обградиха и ми взеха всичко, поне колата ми оставиха - кредитни карти, телефон, всичко. И докато стигна до клон на банката, естествено си бяха купили доста неща.
 
От: От: Защо не трябва да си добър с хората.

О, и аз спирах. Но опита ми направи така, че спрях на група крадци, и то закоравели. Единия ми извади нож, останалите ме обградиха и ми взеха всичко, поне колата ми оставиха - кредитни карти, телефон, всичко. И докато стигна до клон на банката, естествено си бяха купили доста неща.

колата им нямаше ли номер,
телефон се открива по имей
а кредитните карти си имат пин
или ти го поискаха учтиво?
 
Картите реално може и да се използват в нета, пин не ти е нужен. Достатъчно е да си напазаруват някой нещица и това е. Аз за това не държа много кеш там и където и да е. Дори пътувам с адски малко пари в мен, рядко имам над 100 в мен. Но е кофти. Ти спираш, защото искаш да помогнеш, а те мършите се нахвърлят. Такива горят в ада, и наистина заслужават. Изродите. За това и все по-рядко спираш на стопаджий, и някакви закъсали. Моя брокер така го изтарашиха. Уж да помогне. Отива да помогне на човека, а през това време му вършеят колата, докато го се дупи над двигателя. Супер яко, няма що. Нещастниците си мислят, че това няма да ги застигне. И що за жалък живот на плужък имаш, за да съществуващ, като мамиш хора, които са останали с големи сърца? Точно никакъв. За мен лично такива хора не трябва да се раждат. А ако се родят, да носят цялото бреме на всички нещастници на света. Защото най-мразя това, да доброто да ти върнат с нещо подобно.
 
От: От: Защо не трябва да си добър с хората.

а кредитните карти си имат пин

Имаше карти без пин. Касиерите дори не гледаха мъж или жена плаща с картата. После затегнаха тази простотия.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

"Успехът се измерва от твоите постижения,но човечното в теб се измерва от това,което си направил за тези, които не могат да направят нищо за теб".

Да, това е!

Сутрин минавам пеша покрай един блок и често виждам една жена да събира фасове и хартийки от градинката пред блока. Никой не я кара , никой не и плаща. Вероятно и никой не и е благодарил гласно. Но на всички им е хубаво като виждат една чиста градинка.
Едва ли това добро остава в празното. Предполагам, че като я види някой, който се колебае дали да хвърли или не,
се замисля и следващият път може да реши да мине на страната на по-добрите :)


[video=youtube;PT-HBl2TVtI]https://www.youtube.com/watch?v=PT-HBl2TVtI[/video]
 
Последно редактирано:
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Амчи кое някой мацка съм сигурен, чи всеки ще спре. А на два метра дънгалак кото мени да ми спре третата кола си беши чист късмет
Сега като видя закъсал и спирам, без да слизам от колата питам какъв е проблема и преценям ситуацията. Нищо не разбирам от автомобили, че да се правя на механик на пътя
Мога да помогна само, ако им трябва крик, пътна помощ или ако са закъсали за гориво да им взема от най- близката бензиностанция
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Българина определено не разбира

Ти какъв си? мангал?
16.gif
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Давам и ще продължавам да давам, давам винаги на хора на които в очите видя мъка и тъга и срам да ме спрат и да почнат да ме врънкат за пари. Един пример в метрото изход Витоша цяла зима имаше един дядо на 65-75 години на този човек му давах почти винаги когато го засичах, никога тоя човек не ме спря да ми иска пари, никога не го видях седнал на земята с протегната ръка, никога не слагаше чашки или нещо пред него стоеше и пееше български народни песни по цял ден, без бастунче да подбужда съжаление, без мирис на алкохол.

Мога да кажа, че всеки път когато давах на този човек и виждах очите му и благодарността която изказва деня ми беше една идея по хубав. Не ми пука изобщо дали хората си мислят, че съм идиот когато помогна на такъв човек и съм доволен аз самият от това. Просто когато гъза ти е видял и 2 и 200 винаги виждаш нещата по един по друг начин.

Вчера примерно ходих до Опълченска, но не можах да засеча въпросното момче
https://www.facebook.com/photo.php?...68565.94498.100002383148447&type=1&permPage=1

Освен пари исках да поговоря с него, защото понякога не е само да метнеш едни пари там и да подминеш за хора които наистина са в нужда думите също са от полза, исках да се запозная със ситуацията на момчето и да му помогна да си намери работа в София, понеже тук работа има може би няма компютър или интернет и възможност да разпрати на CV-та, та исках евентуално да му помогна с изготвянето на CV, а след това с намирането на работа, щом е студент и ако може да завърже някакви смислени изречения има потенциал.

(извинявам се за липсата на запетай на всички места)
 
От: От: Защо не трябва да си добър с хората.

(първоначално написано от cross :Българина определено не разбира)

Ти какъв си? мангал?
16.gif

Точно :D

Значи като почнат да правят разни капитални заключения : "Българина е такъв , българина е онакъв" или грандиозното "Ние сме такива "

тогава ги питам - ама ти и семейството ти такива ли сте ?

И веднага получавам отговор- "А не , ние не сме такива"

:)
 
Последно редактирано:
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Има и циничен отговор на темата, който не е лишен от смисъл...а той е "не стимулирам популацията на малцинствата", защото реално все в нужда са тези често етнически групи хора.
И в тоя ред на мисли, може да се направи някакво сито в даването, както и никога кеш.
Преди месец, някакъв, по мое мнение българин (като мен), здрав, прав ми обяснява че бил гладен и не му достигали пари, да си купи хляб...Викам нямаш проблеми, ела в магазина пред който бяхме и аз ще ти купя хляб че дори и друго-не щял, сам искал да си купи. Обясних му че когато започне да изкарва пари, тогава ще преценява как да ги харчи...
А пък понеже толкова съм ги виждал разни олигофрени, дошъл до някакъв магазин, примерно техномаркет и хоп, свършил му бензина, та търси по 4-5 лева да си сипе че да се пребере. Такава тъпня, че жената вика на един такъв- Ами защо сте тръгнали от Перник без бензин...Олигофрени.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

давам само на музиканти , улични артисти ... :) Ако наркоман дойде и ми каже: Трябват ми 2 лева за хероин, ще му дам , но повечето искат 20 ст за автобус...
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Като цяло да си добър е лична преценка на основание на личностна ценностна система,
която пък е формирана от възпитание, умствен багаж и среда.
Едно и също събитие в различни семейства,
различни общества или
различни епохи може да се оцени като добро, лошо или неутрално.

При всички тези различия по-нисше развитият индивид оценява за добро това което е в полза лично на него или тесен кръг около него.
По-висше развитият индивид преценява за по-добро, това което е в полза на цялото, дори понякога да е в негова лична вреда.

Развитието на общество, в което има и от едните и другите зависи от действията на по-висшите, в полза на цялото.
 
Последно редактирано:
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Абе, аз давам на повечето хора, рядко се усъмнявам в тях. То си е за тях, ако ги харчат за глупости или ги дават на някого.
 

Горе