Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms?!

От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

@Blinky има много такива примери, но това не е важно.
Просто хората на твоето мнение трябва да разберат разликата между opensource CMS инсталиран от човека Х и същата такава модифицирана и подържана от Екип Y.

Всички които неудобравят къстъм системите са просто хора занимаващи се със стандартни неща, за които разхода от +10-100$ на месец не ги интересува.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

@Blinky има много такива примери, но това не е важно.
Просто хората на твоето мнение трябва да разберат разликата между opensource CMS инсталиран от човека Х и същата такава модифицирана и подържана от Екип Y.

Всички които неудобравят къстъм системите са просто хора занимаващи се със стандартни неща, за които разхода от +10-100$ на месец не ги интересува.


Малии как миса припи Крушовице, насдрави Митрев
 
Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

@Blinky има много такива примери, но това не е важно.
Просто хората на твоето мнение трябва да разберат разликата между opensource CMS инсталиран от човека Х и същата такава модифицирана и подържана от Екип Y.

Да, тук за екипи и опит не говорим, Това си е една много голяма променлива, която може много да изкриви нещата. :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

А Telenor почнаха с WordPress, не знам дали забелязахте :) И Теленор имат 25 страници на сайта, не знам защо колегата реве,че са орязали Drupal-a...

Рядко се възпламенявам така от форумни теми, но тук прочетох някои меко казано странни неща.

Двама души смело твърдят, че софтуера с отворен код е главен виновник за пробив в системата и то защото можело да се гледа кода... с това ви мислене, надявам се, сте много далеч от разработването на каквото и да е. Как го твърдите това гледайки редовно иконката на антивирусната си програма в Windows и използвайки IE само за да изтеглите Chrome или Firefox? Това е абсолютно несериозен довод.

За същината на темата, аз не виждам как един готов CMS пречи на програмистите - ако им пасва на проекта могат само да се възползват от него. Готовата система, CMS, Framework, та дори и езика, ако щете) е абстракция, служи за да улесни работата и е само инструмент, а не всеки инструмент е подходящ за всяка работа (дори и ние, като техническа нация, не успяваме да оправим всичко само с тел и клещи :) ). Работата на разработчика е да си прецени нужните средства и да ги използва за постигането на желания резултат.
И тук идваме до това кои са наистина вредните елементи в нашата професия, а това са тези, които мислят, че разработването на сайт опира само до слагането на готова система, не могат да ѝ помогнат по никакъв начин със собствени сили и дори са готови да убедят клиента че едно или друго нещо няма как да стане. За тази си работа разбира се взимат някакви жълти стотинки, което води до подбиването на цени - след това ходи обясни защо искаш толкова много пари...

А и за финал - има големи проекти в България на базата на с-ми с отворен код, даже при един от телекомите :).

Много съм съгласен, до момента, в който започваш да говориш за мен :D Аз не знам код (все още) и правя сайтове с WP. Когато дойде Ганьо и му кажеш цена за сайт и после започваш да вдигаш на всяка една функционалност, Ганьо почва да нервничи и не ще да си плаща. Затова е по-добре да му кажеш, че не може :) Ако някой му отвори очите, ще те псува. Но като чуе цената за модификациите и ще си млъкне :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Найного зависи онуждата и срествата съшо като при избор на кола, ама базовия модел е найофтин и найразпространен, но незначит че отговаря за всяка нужда и путенциял, коми разбирати тънката мисл
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

За контент менджмънт системи (CMS) или на български системи за управление на съдържанието - няма смисъл да пишеш твоя система.

Има си готови. Те се инсталират. Хората отговорни за съдържанието си го качват съдържанието. Има си една камара модули, една камара теми - някои платени, други безплатни.

Просто е безсмислено да пишеш нещо дето го има готово.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

@user30 бесмислено е да мислиш, че познаваш всичко в интернет пространството за да твърдиш такава глупост.
Това, че има CMS създадени за масовия потребител не означава, че те стават за всичко.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

..........
 
Последно редактирано:
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

phpbb няма кой да го стигне от към бързина
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

А Telenor почнаха с WordPress, не знам дали забелязахте :)

Какво точно имаш предвид, май съм пропуснал?

Много съм съгласен, до момента, в който започваш да говориш за мен :D Аз не знам код (все още) и правя сайтове с WP. Когато дойде Ганьо и му кажеш цена за сайт и после започваш да вдигаш на всяка една функционалност, Ганьо почва да нервничи и не ще да си плаща. Затова е по-добре да му кажеш, че не може :) Ако някой му отвори очите, ще те псува. Но като чуе цената за модификациите и ще си млъкне :)

Е, то трябва от самото начало да се знае какво се иска за сайта и всичко допълнително си се изразява в труд и пари. А щом се занимаваш със сайтове, подхващай и кода, че ще ти трябва, па ще ти се и услади.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Много съм съгласен, до момента, в който започваш да говориш за мен :D Аз не знам код (все още) и правя сайтове с WP. Когато дойде Ганьо и му кажеш цена за сайт и после започваш да вдигаш на всяка една функционалност, Ганьо почва да нервничи и не ще да си плаща. Затова е по-добре да му кажеш, че не може :) Ако някой му отвори очите, ще те псува. Но като чуе цената за модификациите и ще си млъкне :)

Ако някой като те пита с какво се занимаваш, какво му казваш? Че си уеб дев ли?
Ако му казваш, че си уеб дев при условие, че не разбираш от код, а той не знае това и иска да му направиш сайт, ще му предложиш готова систена, което е главно инсталация на самата система и модули. Както се пита в темата ( Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms?!), защо казваш, че си уеб дев?
 
Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Ако някой като те пита с какво се занимаваш, какво му казваш? Че си уеб дев ли?
Ако му казваш, че си уеб дев при условие, че не разбираш от код, а той не знае това и иска да му направиш сайт, ще му предложиш готова систена, което е главно инсталация на самата система и модули. Както се пита в темата ( Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms?!), защо казваш, че си уеб дев?

Не знам какви клиенти ще са това, но лично при мен това е може би около 10% от тях. Винаги се стига до пипане в код, и не говоря само за HTML и CSS, но за PHP. Написване (намиране в нета) на някоя друга функционалност, разместване на елементи. Да, много съм съгласен с теб, че под уеб дев не може да се определи някой, който само намества плъгини и инсталира системи. Но да ти кажа честно за обикновения клиент си е едно и също. Единият е по-адванс, но и двамата са все разработчици, което аз лично (не знам за вас) не се хабя да им го обяснявам. :)
 
От: Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със го

Не знам какви клиенти ще са това, но лично при мен това е може би около 10% от тях. Винаги се стига до пипане в код, и не говоря само за HTML и CSS, но за PHP. Написване (намиране в нета) на някоя друга функционалност, разместване на елементи. Да, много съм съгласен с теб, че под уеб дев не може да се определи някой, който само намества плъгини и инсталира системи. Но да ти кажа честно за обикновения клиент си е едно и също. Единият е по-адванс, но и двамата са все разработчици, което аз лично (не знам за вас) не се хабя да им го обяснявам. :)

За обикновения човек, който не знае какво е уърдпрес, джумла, друпал и т.н. няма никакво значение дали ще кажеш, че си девелопър или просто инсталатор на нещо готово. Kлиента се свързва с тебе и ти казва - искам сайт за обяви. Ти му инсталираш уърдпрес с тема за обяви, някакви модулчета и си готов. Взимаш парите и двамата сте доволни. След месец клиента пак те търси защото ти си му направил сайта и иска да му направиш модул за еконт (не знам дали има готов, но да речеме, че няма, това е само пример) и какво му казваш? Сори брат, нямам време, то аз сега така, ама пиши ми утре, след месец и продължаваш да увърташ... Губиш времето на клиента, щото просто не можеш да пишеш код и си гледал да вземеш парите...
Според мен преди да правиш нещо за някого, разбира или не, ти си длъжен да му обясниш какво точно ще направиш и ще можеш ли да го поддържаш за в бъдеще.
 
Последно редактирано:
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Ще се въздържа да коментирам езиковата ти култура, аватара ти и "жизнения опит" ( само ще отбележа, че явно езиковата ти култура не е най-силното ти място :) ), но по темата, прагматично ще изрека следното:

- "готовите" системи спестяват времето за разработка, в случаи че няма нещо специфично за правене в проекта са ~OK...инсталираш, малко пооправяш дизайн, това-онова и си готов;

- но именно в ситуацията на специфични нужди и потребности ( необходимост от "къстъмизации" на чист Български казано ) времето за настройка, доразработка, пренаправяне, ведно с усилията скача почти експоненциално, често клони към свръхусилия, което е нерентабилно.

Уравнението и неговото решение е просто - ако проекта няма особено специфични софтуерни нужди - ръгай некъв Word Depress или Счупла и мИжИ, но ако има специфики, които са важни, и които ще се донадграждат и доразвиват - започни от нулата със собствена система. И не забравай да събереш ТОЧНИТЕ изисквания на проекта от клиента в НАЧАЛОТО ;)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Ще се въздържа да коментирам езиковата ти култура, аватара ти и "жизнения опит" ( само ще отбележа, че явно езиковата ти култура не е най-силното ти място :) ), но по темата, прагматично ще изрека следното:

- "готовите" системи спестяват времето за разработка, в случаи че няма нещо специфично за правене в проекта са ~OK...инсталираш, малко пооправяш дизайн, това-онова и си готов;

- но именно в ситуацията на специфични нужди и потребности ( необходимост от "къстъмизации" на чист Български казано ) времето за настройка, доразработка, пренаправяне, ведно с усилията скача почти експоненциално, често клони към свръхусилия, което е нерентабилно.

Уравнението и неговото решение е просто - ако проекта няма особено специфични софтуерни нужди - ръгай некъв Word Depress или Счупла и мИжИ, но ако има специфики, които са важни, и които ще се донадграждат и доразвиват - започни от нулата със собствена система. И не забравай да събереш ТОЧНИТЕ изисквания на проекта от клиента в НАЧАЛОТО ;)


Нещо против моя аватар ли имаш?
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

От цялата тема останах с впечатлението, че тези които не разбират от програмиране подкрепят готовите системи. Естествено, че ще са на това мнение, като не могат да правят друго. Най-обективна оценка могат да дадат програмистите, които могат да инсталират и настроят готова система, но същевременно могат и да напишат такава от нулата. Иначе се получава като с филмите, когато някой казва че даден не му харесва, но не го е гледал :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

@alphawow много добри коментари от твоя страна :) !
Пак казвам г-н @SeoKungFu , моля четете темата и не е нужно да засягане кой как пише щом сте го разбрали значи е добре.
И пак казвам темата е за хора които се мислят за уеб дев с готови системи и добавки , не протви cms , макар че няма лошо да се казва и за тях все пак темата ги засяга пряко. За хората които казват че лесно се хакват или зареждат бавно ще ви кажа явно не сте виждали първите версии на системите които подкрепяте :) , да не припомням как джумла имаше брутални пропуски от начало и дори инсталацията и даваше бъгове на определи хостове , а за wp :x много добра система но и тя като всички къстъми макар че е писана от гурута по php пишете exploit wp във някоя търсачка и ще разберете за какво говоря , да не говорим че имаше смешни пропуски по cookie :) със бавните зареждания.
 
Re: От: Re: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev съ

За обикновения човек, който не знае какво е уърдпрес, джумла, друпал и т.н. няма никакво значение, дали ще кажеш, че си девелопър или просто инсталатор на нещо готово. Примерно клиента се свързва с тебе и ти казва - искам сайт за обяви. Ти му инсталираш уърдпрес с тема за обяви, някакви модулчета. Готов си, взимаш парите и двамата сте доволни. След месец клиента пак те търси, щото ти си му направил сайта и иска да му направиш модул за еконт (не знам дали има готов, но да речеме, че няма, това е само пример) и какво му казваш? Сори брат, немам време, ама то аз сега така, ама пиши ми утре, след месец и продължаваш да увърташ... Губиш времето на клиента, щото просто не можеш да пишеш код и си гледал да вземеш парите...
Според мен преди да правиш нещо за някой, разбира или не, ти си длъжен да му обясниш какво точно ще направиш и ще можеш ли да го поддържаш за в бъдеще.

Ако не си девелопът - php програмист в случая, взимаш оферта от някой и така му предлагаш решение. Това пък толкова тъпо може да се отиграе, че няма на къде. Естествено слагаш реалната цена на програмиста + горница. А това нямам време може да се отнесе само за човек, който не работи с такива хора или наистина не му се занимава. А за губенето на време реално си е вече келешка история и малко хора го практикуват. Как този клиент ще ти доведе други, като не може да разчита на теб за бъдещи доработки. ;)

И да, когато те е "изнасилил" в началото пак може да му сервираш с това "търси си друг". Така, че за отбичването може да се крие и нещо друго, но професионалистите реално ще си го работят, ако реално имат изгода от него. ;)

И е много важно това с поддръжката да стане ясно какво е. Защото има и глупаци, които ще те накарат нон стоп да им пипаш нещо по сайта, защото така е редно. Не е често, но се случва. :)

Аз не съм много за идеята да обясняваш на дълго и на широко какво точно правиш, защото клиента си цени времето (поне читавите) и си гледа само крайния резултат. Всичко друго за него е ненужна информация, която я вземе в предвид, я не.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

От цялата тема останах с впечатлението, че тези които не разбират от програмиране подкрепят готовите системи. Естествено, че ще са на това мнение, като не могат да правят друго. Най-обективна оценка могат да дадат програмистите, които могат да инсталират и настроят готова система, но същевременно могат и да напишат такава от нулата. Иначе се получава като с филмите, когато някой казва че даден не му харесва, но не го е гледал :)

Смея да твърдя, че доста разбирам от програмиране (хората, които са работили с мен могат да го потвърдят) и подкрепям с 2 ръце опън сорс CMS-те. Понеже си ценя труда, откриването на топлата вода не ми е любимо занимание. А като ми потрябва нещо по-извратено винаги може да си го допиша.

И както съм казвал 1978236 пъти, имам много по-голямо доверие на опън сорс система, зад която стои многомилионно комюнити, от колкото на някоя "писана/къстъм" самоделка писана от недоучили вуйчовци на 2-я етаж над гаража.
 
Последно редактирано:
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Какво точно имаш предвид, май съм пропуснал?

Е, то трябва от самото начало да се знае какво се иска за сайта и всичко допълнително си се изразява в труд и пари. А щом се занимаваш със сайтове, подхващай и кода, че ще ти трябва, па ще ти се и услади.

Имам предвид, че първоначално Теленор пуснаха сайт на WordPress със същия дизайн. След това минаха на Drupal. Пък защо пуснаха отворен тест, те си знаят...
А за кода си прав и смятам скоро да започна. Поне HTML, CSS и PHP. Но не познавам човек, който да се е спрял дотам :) Всеки учи и още и още. Може би затова не съм започнал - не искам да навлизам толкова дълбоко в програмирането.

Ако някой като те пита с какво се занимаваш, какво му казваш? Че си уеб дев ли?
Ако му казваш, че си уеб дев при условие, че не разбираш от код, а той не знае това и иска да му направиш сайт, ще му предложиш готова систена, което е главно инсталация на самата система и модули. Както се пита в темата ( Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms?!), защо казваш, че си уеб дев?

Първо никъде не съм казвал, че съм уеб дев. Второ, никой не те пита какъв си, а какво можеш да направиш. Когато един клиент има проблем и те потърси, от теб се иска да решиш проблема. Ако можеш да решиш проблема - значи си годен за работата. Не съм срещал досега някой, който може да инсталира wordpress да е казал, че е девелъпър. Какво правиш? Правиш сайтове. Как ги правиш вече не е важно. Особено във време, в което и големите агенции се счупват да използват WP, Joomla и Drupal и да взимат хиляди за барнат дизайн и готова система.
Така че недей да развиваш теории самичък, защото ти питаш и сам си отговаряш.
Когато наемеш някого, ти му плащаш за времето, което ще отдели и за времето, което ще ти спести на теб. Защото на теб ще ти е нужно време за :

1. Да намериш нужната информация
2. Да прочетеш нужната информация
3. Да прочетеш с разбиране и да усвоиш нужната информация
4. Да приложиш я на практика
5. Да се спасяваш сам, когато нещо се счупи :) Защото всички знаем какъв може да е изходът от 3 включени плъгина в WP.

Ти като идеш на автосервиз в някой счупен гараж какво питаш собственика - ти инженер ли си, механик ли си или просто изчукваш тенекии?
Ще те изритат като мръсна котка.
А някой като дойде за нещо допълнително му казваш съответната цена. Винаги можеш да аутсорснеш нещо и пак вълкът е сит и агнето цяло. Но можеш и да откажеш. Не си длъжен да знаеш и да можеш всичко. Не си длъжен и да приемаш всеки един клиент и всяка една поръчка. Но това зависи от това колко ти е плитък акъла и колко ти е лаком задника. И колкото по-надолу ти чета писаниците, толкова повече разбирам, че нищо не продаваш/предлагаш :) Хората не се интересуват какво става в кухнята, поради простата причина, че не разбират. И това за тях е напълно излишна информация. Както ти е казал Блинки, много малка част от клиентите знаят нещо или се интересуват. Няма проблем да им обясниш - особено ако не правиш нищо нередно. Поддръжката може да не влиза в уговорката. Не си длъжен да поддържаш сайтовете, които правиш. И тука е моментът да се каже колко по-скъпа ще бъде поддръжката на една писана система. Много пъти съм чувал от програмисти, че никой не иска да се занимава с поддръжка на чужда система, защото, цитирам "не знаеш каква кочина е и какви дупки има по кода". Така че с къстъм решенията, много често се оказваш вързан за компанията, която ти е направила сайта. От друга страна всеки девелъпър може да се оправи с WP, Joomla или др. отворен CMS. Има си Wiki-та, в които си пише бъгове, дупки и как да пишеш къстъм модули. Абе с две думи - богата работа!


От цялата тема останах с впечатлението, че тези които не разбират от програмиране подкрепят готовите системи. Естествено, че ще са на това мнение, като не могат да правят друго. Най-обективна оценка могат да дадат програмистите, които могат да инсталират и настроят готова система, но същевременно могат и да напишат такава от нулата. Иначе се получава като с филмите, когато някой казва че даден не му харесва, но не го е гледал :)

Нищо лично, но ти пренаписваш статии :)


Като за финал - кажете ми колко програмисти познавате, които да са влюбени в Linux? С какво Linux е толкова по-различен от един OpenSource CMS? Дадено ти е всичко наготово, барабар с лиценза за комерсиално ползване - прави с него КАКВОТО ЩЕШ!
Аре сега ми кажете един програмист дето да си е написал сам OS, щото другите не го кефят!

Те затова WP, Joomla и Drupal ентусиастите всяка година си правят срещи, на които присъстват хиляди и десетки хиляди хора, предимно разработчици, 'щото готовите CMS-и са пълна боза :)

За всеки влак си има пътници! Откакто навлязоха толкова отворените CMS-и, толкова повече се ценят къстъм решенията. Въпросът е, че малко хора могат да си позволят да похарчат 15-20 хиляди лева за къстъм магазин, вместо да опитат с някой open cart, presta shop или woocommerce, ако щете, за 2000 лева. Парите не ги серат в зоопарка, че всички да ги имаме и да ги хвърляме просто ей така :)

Отивам да готвя! И преди някой да ме е обвинил - не, не съм готвач!
 

Горе