Защо никой не успя да направи българска търсачка?

StillMad

Active Member
Много са причините да има нужда от такава. Сега не ми се пише за това, а и не е точното време и тема.

Искам да знам, защо никой не успя да направи качествена и безпристрастна българска търсачка. Под "българска търсачка" имайте в предвид такава търсеща в български страници/българският уеб.
Какви са конкретно причините според вас?
Ресурс ли чисто хардуерен не достигна, проблем със свързаността ли, чисто софтуерни пречки/не достатъчно добър алгоритъм, проблеми с популяризирането ли... политически причини ли, икономически ли?

Ако имате идея и реално мнение, споделете моля!



Ако ще се гаврите, бягайте далече от темата, за да не вадя торбата с пцувните, без предупреждение
 
Много са причините да има нужда от такава. Сега не ми се пише за това, а и не е точното време и тема.

Аз лично мисля, че няма търсене за подобна търсачка. :) Изброй някои от причините, според теб, и да видим дали има реална нужда от БГ търсачка.
 
Причини няма да споменавам :) Има много, повярвай ми, и този момент ще дойде ;)

Сега въпросът е защо никой не успя? Аз лично знам за поне 5 силни опита - и едно голямо нищо..

И всъщност, ти специално къде виждаш така съществената разлика в "българска" и "чужда" търсачка? В ресурса ли, във възможностите ли, какво конкретно те кара да смяташ, че има съществена разлика..
 
За мен "проблемът" е в това, че вече всичко е глобално. Просто е логично именно глобалните компании да се фокусират регионално/национално, отколкото регионалните/национални фирми да се създават с тази идея.

За разлика не знам... повече натиск може би от бг фирми и уебсайтове. По същата логика можем да си зададем въпросите "Защо няма бг Амазон или Али?", "Защо няма успешен бг Фейсбук?" и т.н.
 
Има логика. Но едва ли е основна причина. До колкото знам бг-тата са особено вироглави и дейни и едва ли това би спряло някой със силни мераци.
 
В Русия и Китай местните търсачки просперираха донякъде защото хората там са шовинисти и донякъде помощ/натиск от правителството.
Тук в бг нямаш такива условия за развитието на местна търсачка
 
Повечето от хората са като овце - след като всички търсят в Гугъл, значи и те трябва да търсят там. Дори да направиш по-добра търсачка, няма да я ползват, защото другите не я ползват. Може и да я ползват някои, но ще са единици.

Между другото, забелязал съм, че доста голям процент от хората въобще не знаят какво е това браузър, търсачка и т.н. Те си мислят че интернета е да отвориш иконката, която са ти сложили при инсталацията и да пишеш каквото търсиш.
 
Няма да коментирам jabse, защото не я ползвам
Но ще наблегна на историята, щото трябва да се поучаваме от грешките на другите а не само от нашите :)
И така :
Гугъл успяха, защото предложиха нещо, което яху не успяха - прост дизайн и релевантни за времето си резултати
Яху се провалиха в това.
А българската търсачка какво ще предложи ново, че да я излолзваме вместо гугъл ?
релевантно търсене - едва ли .
 
Няма да коментирам jabse, защото не я ползвам
Но ще наблегна на историята, щото трябва да се поучаваме от грешките на другите а не само от нашите :)
И така :
Гугъл успяха, защото предложиха нещо, което яху не успяха - прост дизайн и релевантни за времето си резултати
Яху се провалиха в това.
А българската търсачка какво ще предложи ново, че да я излолзваме вместо гугъл ?
релевантно търсене - едва ли .

Аааааа забравяш Bing :D
 
сега очаквам гугъл да се провалят в мобилните реклами, там ще е боят за пазар в момента.
до няколко години очаквам някой да измисли нещо ново и да измести Гугъл
 
На планетата има 40 000 езика с от 50 000 - 100 000 думи на език ,плюс комбинация между няколко думи ,плюс технически символи и подобни стават милярди и после ги вържи към няколко милярда сайта и им дай връзка в база данни и добави накрая няколко милиона потребители в секунда на сърварите ти . Представи си каква мощ ти трябва и инвестиция .
 
Могат да се измислят много причини.
Според мен главните са:
- малък пазар и невъзможност за издръжка
- хората не търсят само на български, а и на всяккаъв какъвто разбират - при гугъл това е улеснено защото каквото и да напишеш той намира нещо.

Някой ако си спомня добре годините между 2000 и 2007 може да напише малко спомени за това какви сайтове/търсачки и т.н. са ползвали българите.

ето може би единствената историческа статия която сравнява българските търсачки - доколкото е вярна информацията става въпрос за 2001 г.
http://pcworld.bg/159_balgarski_portalni_sajtove_i_tarsachki&page=1
 
На планетата има 40 000 езика с от 50 000 - 100 000 думи на език ,плюс комбинация между няколко думи ,плюс технически символи и подобни стават милярди и после ги вържи към няколко милярда сайта и им дай връзка в база данни и добави накрая няколко милиона потребители в секунда на сърварите ти . Представи си каква мощ ти трябва и инвестиция .
Какво общо имат тези езици? В темата става въпрос за българска търсачка, която да търси в български сайтове.
 
аз мога да ви давам идеи - самообучаващ се семантичен анализатор на български език , който да разбира какво точно е написал потребителя и който да е по добър от гугълския - това ще е решението , после може да използва търсачката гугъл за резултати , не ти трябва изчислителна мощ , един обикновен сървър ще ти свърши работа :) Понеже при много търсения изобщо търсачката не ти изкарва това, което търсиш на български език .
 
аз мога да ви давам идеи ...

Толкова грешни неща написа, че... примерно, как може да кажеш такава глупост, като "...един обикновен сървър ще ти свърши работа..."?
 
На планетата има 40 000 езика с от 50 000 - 100 000 думи на език ,плюс комбинация между няколко думи ,плюс технически символи и подобни стават милярди и после ги вържи към няколко милярда сайта и им дай връзка в база данни и добави накрая няколко милиона потребители в секунда на сърварите ти . Представи си каква мощ ти трябва и инвестиция .
Май са около 4000, а не 40 000
 

Горе