Защо се отбягва платформата Prestashop

L.Seferinov

Member
Забелязвате ли , че все повече потребители и разработчици отбягват работа с платформата Prestashop?
 
Защото трябва да имаш повече кешовица! Темите и модулите са по-скъпи от другите алтернативи.
 
И е малко по-сложна за модване.
 
абе само Magento и Миле Китич.. другото не става
 
Забелязвате ли , че все повече потребители и разработчици отбягват работа с платформата Prestashop?
Хм, нямам такова забелязване.
Лично аз предпочитам PrestaShop когато става въпрос за изработване на интернет магазин.
Нямам забележки към системата, дори я предпочитам и препоръчвам смело.

А на това, че нейните модули по скъпи от на другите алтернативи, то е жалко, ако 20-30 евро разлика са препъни камък, когато става въпрос да се развива бизнес от който ще се печели.
Дребнаво е, но вски си знае.
 
Не съм забелязал това, но определено има доста настъпване в Opencart, Woocommerce, Shopify & Cloudcart. Което наистина ги обединява това, че са сравнително бюджетни на фона на Prestashop, Magento, нещо къстам. Определено проектът е ограничен не само от техническото задание, но и от бюджета също. Горните 4, които споменах, ги обединява и още нещо - простотата им на управление и сетъп за цъкача, който по някакви пътища неволни клиентите наричат програмист. :)


Даже престата не се справя никак зле, все пак № 3 не е никак зле при такъв голям избор. Да, в бюджетните де. :)
 
Забелязвате ли , че все повече потребители и разработчици отбягват работа с платформата Prestashop?
1. Алтернативи, които правят същото. Тоест, по голям избор и нещата се разводняват(по-вероятно)
2. Клиентите и разработчиците са вече достатъчно поумнели, че няма универсален вариант, а софтуера се избира според нуждите и изискванията(много малко вероятно)
 
Най-близка до Prestashop по пазарен дял и функционалност е Opencart (поне в България). Последната е по-предпочитана поради няколко причини, които колегите вече са изброили - по-ниски цени, повече модули и т.н. да не говорим, че Prestata по мой опит (поне до версия 1.6хх) има доста повече бъгове и е по-малко гъвкава, ако мога така да се изразя (поради посочените горе причини). Липсата на свестни кадри и съпорт се дължи основно на икономическия фактор "търсене и предлагане". Най-голям пазарен дял към момента държи Wordpress/Woocommerce не само за страната, но и в световен мащаб и то по проценти надскача в пъти останалите CMS, SAAS и Custom системи. Вярно, и тя си има своите бъгове и недостатъци, но с голямото търсене идва и голямото предлагане и следователно се намират начини за тяхното отстраняване и намиране на решения. Като лидер в ТОП-а, ако мога така да се изразя, системата не страда и от липса на модули, теми, съпорт, администриране и така нататък. Имайки в предвид посочените фактори, изборът на Prestashop не е много благоприятен за повечето предприемачи. Имал съм няколко случая, при които е направен даден сайт на въпросната система, но собствениците са си патили, тъй като се е проявил бъг, имат нужда от допълнение, корекция или нещо друго по сайта. Поради по-малкото предлагане на съпорт, истинските специалисти разбира се са почти монополисти и се ангажират единствено срещу сума в пъти по-голяма от тази, която биха им взели за Opencart или WP. Тези, които тепърва навлизат в съпорта разбира се виждат тенденциите и предпочитат "сигурното и търсеното" и съответно се специализират друга система и така кръгът се затваря или иначе казано Ouroboro.
 
Виж файлът 24679

Все още е в топ 5 пред magento е :). Magento компании оферираха за миграция/ изграждане 80 - 130к, докато Presta компании ~30 000 за едно и също задание
Magento са прекалено големи да влизат в класация със системи като Presta, Wordpress, Opencart и т.н. Мисля, че Nike или Adidas бяха на тази платформа, а от БГ пазара една от най-големите вериги аптеки, която няма да спомена. Те от 5 клиента си вадят такива приходи, каквито Wordpress не може да изкара от 200, а на БГ пазара собствениците на Magento сайтове се броят на пръсти и то при условие, че едната ми ръка е отрязана като на Люк Скайуокър. Иначе за съотношението откъм цена си прав. Доста по-евтино е на Presta, на родния пазар също, но примера ти не е съвсем на място. Все едно да ми кажеш, че Opel е преди Lamborghini по продажби и има по-ниска цена и поддръжка.
 
Не виждам защо да са прекалено големи Magento за класации. VTEX, SAP, Salesforce също са в тази класация, а те най-вероятно излизат по-скъпо и от Magento :)

За аптеки - SUBRA са на CS cart, Sopharmacy са на SAP, Remedium по спомен бяха custom.
На прима виста 10-15 сайта мога да ти кажа на magento, не са толкова малко в България :).

Аз не искам да сравнявам опел и ламбо. Просто казвам че това е доста достъпна и активна платформа, която никой не отбягва. Аз мислих същото като @L.Seferinov, но след няколко бързи консултации съм на друго мнение. Всяка платформа си има плюсове и минуси, към момента аз предпочитам да се спестят 50 000+ и да се инвестират в маркетинг/ SEO :)
 
Всяка платформа си има плюсове и минуси, към момента аз предпочитам да се спестят 50 000+ и да се инвестират в маркетинг/ SEO :)
Не писах ли и аз това ;). И пак е сравнение с ламбо и опел. БГ пазара не харесваме ламбо (по таблица със статистика топ ползвани коли както и тази със cms saas системите), защото предпочитаме да спестим 50к+ както сам написа. Същото е и защо Presta не е тачена като opencart и wp. За Magento може и да си прав, не споря, но по опит за толкова години практика почти никога не съм попадал на нея. В сравнение с останалите системи, смятам че е рядкост и се ползва предимно от силни фирми. Пак казвам личен опит с нея почти нямам.
 
Не виждам защо да са прекалено големи Magento за класации. VTEX, SAP, Salesforce също са в тази класация, а те най-вероятно излизат по-скъпо и от Magento :)

За аптеки - SUBRA са на CS cart, Sopharmacy са на SAP, Remedium по спомен бяха custom.
На прима виста 10-15 сайта мога да ти кажа на magento, не са толкова малко в България :).

Аз не искам да сравнявам опел и ламбо. Просто казвам че това е доста достъпна и активна платформа, която никой не отбягва. Аз мислих същото като @L.Seferinov, но след няколко бързи консултации съм на друго мнение. Всяка платформа си има плюсове и минуси, към момента аз предпочитам да се спестят 50 000+ и да се инвестират в маркетинг/ SEO :)

Привет, само да попитам, след като имаш тези 50к и ги инвестираш в маркетинг/seo което е супер, кажи ми твоят магазин ако просто не работи, количката примерно има проблеми, зарежда бавно магазин също така доста пъти се случва да крашва браузъра на клиента, мобилната е направо игра на нерви, колко от тези 50к ще се върнат като инвестиция в твоят бизнес и колко реално ще се загубят. Добър магазин се изработва с пари и добро уеб студио, ако човек ще влага в своят бизнес към онлайн, ще бъде сериозен и ще има сериозен партньор като агенция/уеб студио, защото без такъв партньор просто трябва да се наемат хора в фирмата, рядко собственика следи тенденциите и той самият е добър UI/UX дизайнер, програмист и оптимизатор.

Специално за Prestashop, тази система се избягва масово, защото има доста проблеми като инсталатор на модули, доста пъти някой работил преди Вас е омазал всичко и вие трябва да хвърлите нерви и часове работа да оправите тези проблеми, това струва пари, някой трябва да го плати. Също така липса на нормални и работещи модули, ще дам пример с One page checkout, при Prestashop има 2 - 3 и те приличат на модули изработени 2015 година, един Opencart или Woo има над 8 модула и всичките поддържат топ ниво за 2022 година. Последната актуализация на Prestashop прави повече грешки от колкото да поправя, грешките от 1.6 към 1.7 пак са същите и дори правят доста модули неизползваеми при новата версия. От маркетплейса сме закупували модул и той е имал вирус/backdoor от разработчика, също така поддръжката от разработчиците е меко казано смешна и проблемна. Ако някой разработчик трябва да се рови в магазин върху Prestashop, трябва да подготви доста нерви и време.

Семантично управление на версиите е жалка картинка, доста нерви и постоянно проблеми, лошата инженерна работа и doctrine прави системата доста бавна без оптимизация. Ние работим с тази система над 5 години и намиране на хора с опит за малко пари и въобще хора да работят над тази платформа е доста зор.

Поздрави.
 
Привет, само да попитам, след като имаш тези 50к и ги инвестираш в маркетинг/seo което е супер, кажи ми твоят магазин ако просто не работи, количката примерно има проблеми, зарежда бавно магазин също така доста пъти се случва да крашва браузъра на клиента, мобилната е направо игра на нерви, колко от тези 50к ще се върнат като инвестиция в твоят бизнес и колко реално ще се загубят. Добър магазин се изработва с пари и добро уеб студио, ако човек ще влага в своят бизнес към онлайн, ще бъде сериозен и ще има сериозен партньор като агенция/уеб студио, защото без такъв партньор просто трябва да се наемат хора в фирмата, рядко собственика следи тенденциите и той самият е добър UI/UX дизайнер, програмист и оптимизатор.

Специално за Prestashop, тази система се избягва масово, защото има доста проблеми като инсталатор на модули, доста пъти някой работил преди Вас е омазал всичко и вие трябва да хвърлите нерви и часове работа да оправите тези проблеми, това струва пари, някой трябва да го плати. Също така липса на нормални и работещи модули, ще дам пример с One page checkout, при Prestashop има 2 - 3 и те приличат на модули изработени 2015 година, един Opencart или Woo има над 8 модула и всичките поддържат топ ниво за 2022 година. Последната актуализация на Prestashop прави повече грешки от колкото да поправя, грешките от 1.6 към 1.7 пак са същите и дори правят доста модули неизползваеми при новата версия. От маркетплейса сме закупували модул и той е имал вирус/backdoor от разработчика, също така поддръжката от разработчиците е меко казано смешна и проблемна. Ако някой разработчик трябва да се рови в магазин върху Prestashop, трябва да подготви доста нерви и време.

Семантично управление на версиите е жалка картинка, доста нерви и постоянно проблеми, лошата инженерна работа и doctrine прави системата доста бавна без оптимизация. Ние работим с тази система над 5 години и намиране на хора с опит за малко пари и въобще хора да работят над тази платформа е доста зор.

Поздрави.
Еее най-после един да ме разбере. Явно и ти си си чукал главата хаха. Вече в не помня в колко теми се води тая "война" коя система е по-добра и единствените, които знаят отговора са тези, които вече са били на Prestashop хахах. Много добре описа недостатъците на системата. С някои от тях даже не бях запознат, тъй като не съм по Back-end-a.
 
..... а на БГ пазара собствениците на Magento сайтове се броят на пръсти и то при условие, че едната ми ръка е отрязана като на Люк Скайуокър. .......
Тук не си съвсем прав. НО пък има далеч по-скъпи платформи от Magento - разработките на SAP примерно, са в пъти по-скъпи
 
Привет, само да попитам, след като имаш тези 50к и ги инвестираш в маркетинг/seo което е супер, кажи ми твоят магазин ако просто не работи, количката примерно има проблеми, зарежда бавно магазин също така доста пъти се случва да крашва браузъра на клиента, мобилната е направо игра на нерви, колко от тези 50к ще се върнат като инвестиция в твоят бизнес и колко реално ще се загубят. Добър магазин се изработва с пари и добро уеб студио, ако човек ще влага в своят бизнес към онлайн, ще бъде сериозен и ще има сериозен партньор като агенция/уеб студио, защото без такъв партньор просто трябва да се наемат хора в фирмата, рядко собственика следи тенденциите и той самият е добър UI/UX дизайнер, програмист и оптимизатор.
Планът към момента е:
1. Изработка на задание
2. Контактване на фирми (SaaS, Custom и т.н)
3. Наемаме SEO агенция (най-вероятно netpeak)
- Прави се одит на SEO-то
- Консултация и план за UX
- Начертава се план за миграция
- Консултация за избор на платформа
4. Наема се UX/UI дизайнери
- Изграждат дизайн съобразявайки се с заданието от агенцията
5. Стартира се миграцията


Такива неща като: количката да има проблеми, мобилната да не е ок и т.н ми звучат несериозно спрямо нашия мащаб, но знае ли си на кого ще попаднем де :) Също така смятам че дори да има някакъв проблем, ще се хване още на дев.

Не искам да се явявам защитник на Presta, тъй като по принцип ги бях отписал от години, дори не са ми влизали в плановете. По случайност с приятел, собственик на един от големите presta магазини в България се заговорихме и сподели само позитивни неща.

П.С. Определено не съм фен на one step checkout-а, даже имаме стъпка само и единствено за upsell, която конвертира доста добре.
 
Тук не си съвсем прав. НО пък има далеч по-скъпи платформи от Magento - разработките на SAP примерно, са в пъти по-скъпи
Това е така, но чакай, ако решат да правят нещо с Dynamic Navision или SalesForce. :)
 
Последно редактирано:
Тук не си съвсем прав. НО пък има далеч по-скъпи платформи от Magento - разработките на SAP примерно, са в пъти по-скъпи
За Magento може и да си прав, не споря, но по опит за толкова години практика почти никога не съм попадал на нея. В сравнение с останалите системи, смятам че е рядкост и се ползва предимно от силни фирми. Пак казвам личен опит с нея почти нямам.
Поправих се при следващия пост. Просто гледах да съм по-лаконичен. Прав си, че има далеч по-скъпи решения и пак казвам: по мой опит за БГ пазара най-често използвани са Wordpress, Opencart, Cloudcart, Prestashop. Това и исках да кажа, че в сравнение с тях Magento се броят на пръстите на едната ръка (тая, здравата, не отрязаната). С две търсения в Google може да се провери колко страници ще ти се покажат на въпросните системи, може да го проверим и с Trend-a за да засечем интереса, но да не влизаме в off topic. Не че Magento не е читава и т.н. но в сравнение с останалите 4 е по-малко ползвана на родния пазар поради ред фактори.
 
Факторите са само 2:
- бюджет - каквото и да говорим, Magento си иска финансов ресурс и това си е
- специалисти с подходящата кеспертиза - за Стеник няма се вредиш поне 12 месеца напред, другите колкото и да имат желание не могат да обслужат всички желаещи.

В крайна сметка се създава мнима кофти репутация на платформата, заради субективни фактори.
 
Факторите са само 2:
- бюджет - каквото и да говорим, Magento си иска финансов ресурс и това си е
- специалисти с подходящата кеспертиза - за Стеник няма се вредиш поне 12 месеца напред, другите колкото и да имат желание не могат да обслужат всички желаещи.

В крайна сметка се създава мнима кофти репутация на платформата, заради субективни фактори.
В моя случая стеник имат ексклузивност с конкурент, а екстенза и белуга ми се струват overprice. (Да, знам че са професионалисти и такива са им цените, просто аз не съм техния клиент най-вероятно)

И точно защото Magento изисква сериозен финансов ресурс и то почти постоянен, търся алтернативи. VTEX някой да има впечатление? Знам че alleop са там, но нямак контакт
 

Горе