За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Не съм на същото мнение , но щом така си преценил. Тук в форума има няма 10-20 такива човека, другото всичко черпи ресурс от готови системи. ;)
За мен вие в този форум сте софтуерната гилдия и затова пуснах тази тема. С абсолютно уважение очаквам да напишете интересни и полезни неща! Не се притеснявай - няма лоши, няма добри! Всичко зависи от гледната
точка и ъгъла на пречупване на светлината. :lol:
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

С абсолютно уважение очаквам да напишете интересни и полезни неща!
Има една снимка с Наков, 2 бутилки Бургас 63 в джобовете. Оттам и 126 битовия Наков.
В НАРС караха безработните кандидати да подписват запис на заповед по 2 бона, тогава той беше там нещо като шеф. Преди да отиде в Телерик. Лъгаха ги, че ще им намерят работа и няма да плащат, а после имаше доста осъдени да дават тия 2 бона. Повтарям, млади току що завършили средно или висше, за тях тия пари са като за тебе 20 бона да речем!
Програмистите яко се бъзикат с туй момче, ако взема да пиша - ще стане материал за още 2 теми поне. Беше отворил курсове как се свалят жени, невролингвистично програмиране и нещо за кривините във времето и пространството също. Абе пари да падат. А немалка част от преподавателите му са студентчета втори курс. Повече го докарва на палячо. Иначе е кадърен софтуерист, ама преиграва яката.
Мисли ги някакви да държи хората по 8 ли, 12 чАса на ден ли беше. Аз на курсове съм ходил, и повече от 3 чАса - все едно не съм там. Сложни неща са, не е като да четат стихове по цял ден. Няма жив човек да издържи на това и да има полза.
 
Re: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Тия същите неща ги говрехме като бяхме на 19, зелени, сега ти говря от опит. Това дето го казваш може да стане точно в някоя гаражна фирмичка, за които споменах вече, дето като търсят хора идват само 2ма от който единия не знае от къде се пуска компа, щото и заплатите са им такива. Повярвай ми там дето са парите не се случва точно така.

Tова е така в големите фирми заради HR-ките и практиките на работа... Аз като учил мениджмънт, знам че като се зададе задача на HR отдела, и дефултно се иска висше тези на ниско ниво ще направят сортиране на получените първични документи според обявата (май така беше термина) на кандидатите като ще ги разделят на две купчинки тези който отговарят напълно на изискванията и тези който не отговарят, (като попаданенто в купчинка на не отговрящите може да едно висше, или липсващ документ от изисканите* ) след това ще се насрочат интервюта с напълно отговарящите, на който ще се види кой какво може...

Евентуално ако след проведените интевюта не се намери кандидат за позицията е възможно второ сортиране и от тези който не отговарят да се подберат такива който частично не изпълняват условията на обявата и да се подберат такива и без висше... и да бъдат поканени на тест / интервю

та е първо до мениджмънта на фирмата (колко е гъвкав е казал да бъдат HR), след това e до HR отдел и как си върши работата, колко им се занимава, дали искат да намерят най добрия кандидат на база показани умения / интервю или най добрия от тези с определена хартия...

*няма висше отпада от първия подбор, има изискване за CISCO сертификат не си го е прикачил само е споменал в cv - възможно да отпадне от първия подбор, възможно ако на HR им се работи да се свържат за доизпращане...

да не говорим за HR легендите и това че като вземели едно CV можели за 15 секунди да предценят дали човека ставал :lol: те идея си нямат какво точно ще работи дадено IT ама могат да го предценят за 15 секунди...:lol:
 
Последно редактирано от модератор:
От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Не съм на същото мнение , но щом така си преценил. Тук в форума има няма 10-20 такива човека, другото всичко черпи ресурс от готови системи. ;)

Подсещаш ме за друго, което ми се завъртя в акъла като чух Наков да твърди в едно интервю, че в България имало недостиг на 20 000 софтуерни специалисти и то годишно.
Президента също говори как трябва да станем Силициевата долина! Ок. Обаче сам казваш, че всички системи са почти готови. Човек ако се разрови в интернет може безплатно да намери и програмки и скриптове и всякакви чудесийки.
Тогава се питам - Какво толкова ще правят 20 000 програмисти и кой ще им плаща 3-5 бона заплати месечно (нали това е средната заплата в бранша)?
Помня как преди не достигаха икономисти и сега да ги ринеш с лопата. После се нароиха адвокати. Сигурно изпускам някое еволюционно стъпало! Уважава всички професии, но все ми се струва, че
пълната механизация, автоматизация и компютъризация постепенно "изядоха" милиони работни места! В това време населението на Земята се увеличава стабилно.
Е как всички да имат работа и доходи? Май не е възможно и ще става все по-сложно и трудно да се оцелява. Дипломите няма да помагат изобщо - познавам хора с по две висши, три чужди езика, научни титли, специализации......и на 30-35 годишна възраст са
без трудов стаж и не могат да си намерят работа! :cry:
 
От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

1. ... Уважава всички професии, но все ми се струва, че
пълната механизация, автоматизация и компютъризация постепенно "изядоха" милиони работни места! В това време населението на Земята се увеличава стабилно.

2. Е как всички да имат работа и доходи? Май не е възможно и ще става все по-сложно и трудно да се оцелява. Дипломите няма да помагат изобщо - познавам хора с по две висши, три чужди езика, научни титли, специализации......и на 30-35 годишна възраст са
без трудов стаж
и не могат да си намерят работа! :cry:
1. Тия автоматизации точно програмисти ги пишат. Големи софтуерни фирми си заминават от БГ, защото няма подготвени хора. Дори от сегашните университети далеч не всички от IT специалностите си намират работа в софтуерната индустрия. Не е за всеки тая работа.
2. Как тъй са на 35 години, без трудов стаж? Някакви диви БАН-аджии, дето на теория са много силни!
Един познат поддържа сайта на Европарламента, а е с едно голо средно. Аграрна специалност някаква. Как стават тия работи?
 
От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

2. Как тъй са на 35 години, без трудов стаж? Някакви диви БАН-аджии, дето на теория са много силни!
Един познат поддържа сайта на Европарламента, а е с едно голо средно. Аграрна специалност някаква. Как стават тия работи?


С връзки Рабине, с връзки.
 
От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Как тъй са на 35 години, без трудов стаж?

Не от мързел за всеки случай и това не е масова практика, но го има.

Например - родителите са били трудови хора и без образование и виждат как накрая им бият шута и взимат мизерни пенсии!
Казват си - "Нашето дете ще е учено, за да успее в живота!" и всичко посвещават на него. Не работи, защото кара едно висше, после второ, специализира, курсове за езици....и т.н.
Цялата рода стои зад "умното и учено дете" и го издържат, продават имоти, за да учи в най-престижни места. Годинките си текат и ето те на 35 години завършил "космически биотехнологии", но можеш да ги работиш само в НАСА, а там няма свободни места. Не си мързелив и докато си търсиш работа завършваш още курсове и специалности и .....накрая родата грохва и става напечено и ти отиваш да береш ягоди в Англия или да миеш задници в Германия.
Вярно да се избършеш с дипломите си.:cry::lol:
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Хубаво. Разбрахме, че няма нужда от хартиените дипломи, или такива от "престижни" университети. Значи този Университет ще е само от полза на българското образование. Стискаме палци и следим как самоуки инженери и счетоводители ни водят към светлото бъдеще. Напред науката е слънце 8)
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Няма смисъл от прекалено учене, ако ще в харвард да е. Учиш в конкретната фирма, за конкретните технологии, дето ще бачкаш. На мен и едно вишо ми се увидя, 80% от материала ми е напълно ненужен.
Стискаме палци и следим как самоуки инженери и счетоводители ни водят към светлото бъдеще.
Булята каква диплома има, само питам, във връзка с темата!
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Няма смисъл от прекалено учене, ако ще в харвард да е. Учиш в конкретната фирма, за конкретните технологии, дето ще бачкаш. На мен и едно вишо ми се увидя, 80% от материала ми е напълно ненужен.

Булята каква диплома има, само питам, във връзка с темата!

По-добре не питай, че ще те засрамя. Защото са две и то от Софийския университет, и имам и стаж 15 годинки. Ужасна държавна пиявица съм. Само една казарма, ако бях минала, ама пусто що родих ... смешник! Ще ми се сравнява. Скрий се някъде :twisted:
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

По-добре не питай, че ще те засрамя. Защото са две и то от Софийския университет, и имам и стаж 15 годинки. Ужасна държавна пиявица съм. Само една казарма, ако бях минала, ама пусто що родих ... смешник! Ще ми се сравнява. Скрий се някъде :twisted:
Питах каква диплома имаш, ако искаш напиши и двете. Едва ли има общо със софтуерните технологии, ама само подозирам мощно. То си личи де, щом не можеш да се издържаш.
Аз може да съм смешник, ама не работя за твоите пари. Няма да си вдигна задника само да ходя сутрин да им казвам "здрасти". В държ. администрация е мизерия на клечки, ако е само до заплата!
 
Един познат поддържа сайта на Европарламента, а е с едно голо средно. Аграрна специалност някаква. Как стават тия работи?
С връзки Рабине, с връзки.

Намерете някъде университет в който се преподава администрация на HTTP Server: Apache Coyote 1.1 (Койот е уеб конектора на Apache Tomcat) на това работи европарламента... няма... че даже и официални сетртификати от разработчика няма понеже апач фондацията не се занимава има книги писани от други администратори и най сериознот на което попаднах е 4 дневния курс на VMware https://mylearn.vmware.com/mgrreg/courses.cfm?ui=www_edu&a=one&id_subject=23470 :) ot

по скоро с опит са го взели след 4 дневния курс 5-7-9 години опит за някоя сериозна фирма която го ползва (PayPal ползва Койота ) да станеш senior и си готов за работа в европарламента...

ПП това което написах е Whisful Thinking надявам се не е от някаква партина квота :oops:
 
От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

С връзки Рабине, с връзки.
А, туй съм го пропуснал. Не е с връзки, че го познавам доста добре. Кадърни хора се търсят не само в БГ.
 
От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Пич, ти за мен си абсолютен Трол и с това, което си написал го доказваш за пореден път.
Забележи: Уж не си го чел, а правиш изводи какво било и какво не било.
Глупости на търкалета - няма капка критика в моето писание, а за злоба изобщо е смешно да се говори.

Злобна е твоята намеса в тази, а и в много други теми, които уж не те касаели.

Спазвай правилата на форума - или бъди полезен по конкретния въпрос или си замълчи и си намери друг отдушник. :)

Много си зле!
Прочетох целия пост и не разбрах нищо ново...
уж
Разполагам с много информация по темата
но поне едно нещо не каза...

относно това, че няма нужда от уни, но той ще прави такъв
в същност той иска да реши два проблема:

- всеки който иска диплома да може да я получи (причина да искаш диплома не е само обучението което ще изкараш за да я получиш! Както комплексарите купуват дрехи на Адибас, не защото си струват..така има и много които учат само заради дипломата)

- втория проблем който иска да реши е: да завършиш нещо реално от което имаш нужда и ще ти е от полза.

За злобеенето, че няма да получи истинска диплома и че трябва да продължаваш в Датския колеж - нормално е в началото нещата да са така. Ако идеята се окаже успешна, регистрирането на университета ще е най-малкия проблем.
Наков се е срещал с Плевнелиев..да, къв ще да е - но ти едва ли някога ще го види на живо

казваш, че знаеш много неща - чак за статия срещу заплащане си мечтаеш :lol: кой ще ти даде парите? чуваш ли се?
освен някой жултурник..пробвай с Блиц

сигурно познаваш Наков или някой около него и сега се пръскаш от злоба :(
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Хубаво. Разбрахме, че няма нужда от хартиените дипломи, или такива от "престижни" университети. Значи този Университет ще е само от полза на българското образование. Стискаме палци и следим как самоуки инженери и счетоводители ни водят към светлото бъдеще. Напред науката е слънце 8)

Искам да видя как някой самоук сулю без диплома ще бъде назначен за СЕО или мениджър в голяма фирма.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Искам да видя как penman си пречупва светлината и си цени труда на някое друго място. Иначе за Софтуерния Университет съм! Лека полека ще се изгладят неточностите, а това за датския колеж не го виждам много като минус.
 
Re: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Искам да видя как някой самоук сулю без диплома ще бъде назначен за СЕО или мениджър в голяма фирма.

ми те повечето CEO на най успешните са такива в нашия бранш ама са се самоназначили, Гейтс, Джобс, Дел, Зукърбърг, тези на туитър и двамата че и този на уатсап от минлата седмицса

Иначе ДА за корпоративен тип менижър си се иска специфично образование но и опита на управленски позиции си е важен, в темата говорим ако ще се развиваш техникали а не като менижмънт не е необходимо нищо повече от това освен да трупаш опит и знания и да си взимаш сертификатите в съответната област за да разстеш (заплатите в фирмите за който знам растат еднакво и в двете направления да растеш като мениджмънт или техникали)

За съжаление безработни менижъри под път и над път ама левел 3 / сениор най малкото с това което е в главата му може да произвежда собствен продукт или услуга
и пак стигнахме до това че най важно е каквоти е в главата
 
От: Re: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

ми те повечето CEO на най успешните са такива в нашия бранш ама са се самоназначили, Гейтс, Джобс, Дел, Зукърбърг, тези на туитър и двамата че и този на уатсап от минлата седмицса

тия пичове и основно да бяха пак щяха да са СЕО нали се сещаш :D

както и да е, всеки сам си решава, пожелавам успех да самоуките, аз самия съм се учил сам, но изкарах магистратура защото имах възможност и знам, че е важно и наистина ми потрябва в един период, все пак няма цял живот да сме оператори на компютри в ТД-то :)
 
От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

относно това, че няма нужда от уни, но той ще прави такъв
в същност той иска да реши два проблема:

Да научих много неща около кухнята на този проект! При това сам си набавих информацията, защото това ми е вродено и много ми помага при писането на статии на всякакви теми. Питай тези, които са ми давали поръчки - мога да намеря от пиле мляко, да го науча, анализирам, правилно да интерпретирам фактите и най-важното - да го разбера все едно ми е професия! Това ми помага да представя най-достоверно и увлекателно всичко на белия лист или екрана на монитора. Край на рекламата! Знам, че ме мразиш и вероятно си
превключил на друг канал. Прав ти път, крива ти пътека. :D :lol:

Много неща изрових, но ако ги напиша накуп ще стане голям ферман, както и други се изразиха и кой ще ги чете? Лошото е, че информацията често има свойството на водата и ако я поднасяш с лъжички, то в изпарения и подлизване се губят важни капки и
това може да изкриви истината и да се създадат погрешни внушения.

Все пак ето още факти:

Идеята за Софтуерен Университет Наков е лансирал още преди година и нещо и е щяло да се реализира съвместно с Академията на Телерик. Хора, които са учили там си спомнят, че почти както сега е била спусната подробна програма (във форума на Телерик) като и тогава са чакали за акредитация от МОН, но също така са имали съвместно сътрудничество с частен университет ( не е бил Датския колеж тогава). Всичко е било на принципа - ще е напълно безплатно, всички от Аладемията на Телерик влизате директно в Университета, взимате диплома, ако искате после продължавате в другия колеж и т.н. Наков не стъпвал на земята от кеф и проекта бил във фаза "Утре започваме". И после няколко месеца се говорело "водим преговори", "още малко и всичко е уредено", "всеки момент ще ви кажем какво става" ......и края го знаете - всичко се спекло и нищо не се случило. Това, което ме притеснява сега е, че попадам на същите неопределени изрази - "работим по въпроса", "имаме идея как ще стане" и т.н.
Вече поне е ясно, че учащите само в Софтуерния Университет няма да имат статута на студенти и няма да ползват никакви намаления и привилегии. Няма да получават и диплома. В момента се подготвя някакво официално откриване и ще има подготвителен курс, но всичко е плашещо хаотично и всеки ден информацията се сменя като мартенско време. Няма да е безплатно и такси ще плащат дори и тези, които не посещават курсовете, а се водят "онлайн". Парите били за издаване на сертификати, но и тук възникват въпроси.
Наков отбягва отговора на въпроса колко студенти ще приеме, но все пак твърди че иска да са 2-3 хиляди. Те ще си плащат таксата, но от тях сертификати ще вземат само 20% - пак по думите на Светлин.
Вярно е, че това си е лична кауза на Наков и той определено е много заразителен със своя ентусиазъм. Не го отричам, но не всеки става за програмист, дори смея да твърдя, че малцина могат да постигнат успех, защото там се изисква убийствена логика в мозъка и себеотдаване! Това е най-притеснителното и дори в Академията на Телерик си проличава - на хората се внушава, че ако се напънат и силно искат, то те ще станат добри софтуерни инженери! Да, ама не! Но поне в Телерик губят няколко месеца, максимум година и им светва, че не стават. Докато в този Университет ще се набутват с такси. Друг проблем - голяма част от преподавателите са с нулев опит. Те нямат никакво педагогическо образование и е много вероятно дори кадърни студенти с добър потенциал да бъдат отблъснати от професията на софтуерен инженер, заради неподходящ учител. Това е от ключова важност! Така, че нямам нищо против Наков, нека се нагуши като Бисеров ако иска, но да въздейства върху съдбата на хиляди млади хора? Този риск дали го е изчислил?
Гарантирано никой няма да му потърси отговорност дори напълно да се провали, както стана с политиците на прехода, които с идиотските се решения съсипаха цели отрасли от икономиката на България! Последиците са стотици хиляди провалени съдби на хора!
Но на кой му пука, всеки да се оправя сам! :)
 

Горе