За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

penman

New Member
Здравейте.
Разполагам с много информация по темата и ми се въртеше творческата идея да напиша цяла статия и то обемиста, но знам, че все по-малко хора четат повече от 3-4 реда.
Затова ако има интерес ще я пиша друг път и евентуално срещу възнаграждение, защото си ценя труда.
По същество:
Светлин Наков реши да осъществи своята отдавнашна мечта и тръгна да създава Софтуерен Университет.
Няма да правя изводи, внушения и манипулации! Нямам интерес да взимам страна, но имам лично мнение и то може да си проличи без да го натрапвам изрично!
Ето само суровите и безпристрастни факти:
1.Софтуерен Университет, но се оказва, че няма да има акредитация от МОН за висше заведение и няма да издава дипломи, а само сертификати за професия. Както си е в Телерик.
2.Самият Наков непрекъснато говори, че иска да направи Университет, а напоследък в интервютата си той отрича нуждата от тапия за висше образование и дори дава пример с фирма Гугъл, която вече не държала да
наема само висшисти. В такъв случай, защо Светлин не продължи в Телерик, а създава университет, който се казва така само за благозвучие.
3.Който все пак иска да получи диплом за висше образование ще трябва да продължи още 2 години в така наречения Датски колеж и там да учи по неговите условия и специалности.
4.Има доста други недостатъци, които ни правят впечатление и ни навеждат към аналогия с вече отлично работещата система за обучение на софтуерни специалисти във фирма Телерик, която беше създадена от самият Наков.
- оборудвани зали
- обучени преподаватели
- стройна програма
- богат на избор на всякакви курсове
- отличен финансов гръб на стабилна и перспективна фирма, известна по цял свят
- напълно безплатно за всички
Да всичко това е в полза на Телерик срещу новия СофтУни и вероятно има и други неща, които съм пропуснал.
Най-странното е, че самия Светлин Наков беше мотора на всичко в Телерик и се гордееше с труда, който е вложил години наред, за да го постигне!
Необяснимо е да се откаже от отлично работещ модел, за да се впусне в една на практика несигурна авантюра?
И защо? За да я кръстиш с гръмкото име Университет, което се оказва, че дори не отговаря на истината, а е само морално звание!
Има още какво да кажа, но доста се разпрострях и е време да ви дам думата за мнения, догадки, разсъждения и ........ може и свободни съчинения! :lol:
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

но знам, че все по-малко хора четат повече от 3-4 реда.

дам..но и този се оказа прекалено дълъг :wink: няма да го чета

какъв ти е проблема? поне да беше градивна критика...то целия пост е пълен със злоба
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Penman, вземи проучи гилдията какво мнение има за тоя, проучи какво правиха в НАРС, защо му викат "126 битовия Наков"... айде спирам, че станах лошия в тоя форум.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

В тия среди има можещи и не можещи. Това не ти е държавната администрация с Калинките, дето нищо не разбира, но се намърдва на позиция. При частника или вършиш работа или не (особено IT специалист). Ако Наков успее да изкарва качествени кадри, само браво може да се каже. Телерик и защо се отказа - нямам идея, но новата му схема е доста по-привличаща внимание. Ако пък е само някаква бутафория, полза няма да има за студентите.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Аз мисля, че в известна степен разбирам недоволството ти от какво е, но сякаш не мога да го формулирам ясно, за да се намери вариант, да не е така.

Първо, като аргумент ще ти посочат, че дипломите само "на хартия", пък и одобрени от МОН не са гаранция и критерий за някаква квалификация и компетентност.
Нямам представа за какви пари ще е това обучение, но определено мисля, че ще има желаещи, в тези времена на развити технологии и необходимостта от получаването на знания в тази област.

Второ, той не се отказва от отлично работещия модел, а го доразвива за собствена изгода.
Като цяло, идеята е доста предприемаческа, но ще изисква много усилия, време и наистина екип от професионалисти.
Аз подкрепям от гледна точка на това, че предпочитам да си дам парите и да запиша детето си на някакво такова обучение, но да знам, че след това ще може да прави нещо и ще е полезно за себе си в някоя професия.

Отделно от всичко, аз също съм мислела и искам да създам/построя училище-университет, дори съм писала писма до общината, но е ... дълго за обяснение.
Защо до общината? защото последно четох, за един частно-държавен университет, който ще е 50% държавни пари 50% спонсорство, с любезното съдействие на Софийския университет. Предполагам, че с преподаватели от там или бъдещи такива учещи.
Всичко свързано с образованието и образоваността на населението ме вдъхновява и подкрепям.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Да всичко това е в полза на Телерик срещу новия СофтУни и вероятно има и други неща, които съм пропуснал.
Най-странното е, че самия Светлин Наков беше мотора на всичко в Телерик и се гордееше с труда, който е вложил години наред, за да го постигне!
Необяснимо е да се откаже от отлично работещ модел, за да се впусне в една на практика несигурна авантюра?
И защо? За да я кръстиш с гръмкото име Университет, което се оказва, че дори не отговаря на истината, а е само морално звание!
Има още какво да кажа, но доста се разпрострях и е време да ви дам думата за мнения, догадки, разсъждения и ........ може и свободни съчинения! :lol:

Не ти прочетох целия ферман но ще коментирам само част. Първо той не е напуснал телерик по-собствено желание, както тръби, а просто му отрязаха бюджета защото фирмата отдавна няма нуждата от кадрите който търсеше преди и естветвената реакция бе да напусне, сиреч беше принуден.

Отделно съм съгласен, че думата университет няма място, в името, по простата причина, че той смята да води курсове по програмиране каквито предполагам се преподават във всякакви други школи. Разликата на това да имаш сертификат до диплома от законен университет е от земята до небето. Колкото до знанията те могат да бъдат натрупани от всякъде, стига човек да има желание.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Язе, и аз не съм изчел целия ферман, ама ще ви кажа, че дипломата е лисче артия с което всеки може иде си бръсне дупето в кенефа....... Това дето го пише на нея в 99% от случаите не отговаря на това какво има в тиквата човека с хартийката.....

И пак ще кажа, въпреки, че пак ще има недоволни най-добрия пример са повечето от държавната администрация...... Неуки недъги, не знаят от де да си пуснат компа, но протестират за големи заплати.....

ИТ (бюро по труда) 10000000 пъти ми звани да ме пита за глупости как да си инсталне правилно win. и как да го настрои. Това, ако са дипломи за "висше" аз съм трамвай. Служителка дето трябва да работи с обикновен аутлук, има диплома за "висше" ама не знае как да си провери пощата, другата пък не можела да я проверява през уеб, щото там не знаела кво да прави.......... Ебаси "висшето образование" :lol:

Ай, честито на печалившите кефете се на хартийките, аз съм самоук, но мога да се похваля с много и без да имам с какво да си бриша дупето. ;)
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Язе, и аз не съм изчел целия ферман, ама ще ви кажа, че дипломата е лисче артия с което всеки може иде си бръсне дупето в кенефа....... Това дето го пише на нея в 99% от случаите не отговаря на това какво има в тиквата човека с хартийката.....

И пак ще кажа, въпреки, че пак ще има недоволни най-добрия пример са повечето от държавната администрация...... Неуки недъги, не знаят от де да си пуснат компа, но протестират за големи заплати.....

ИТ (бюро по труда) 10000000 пъти ми звани да ме пита за глупости как да си инсталне правилно win. и как да го настрои. Това, ако са дипломи за "висше" аз съм трамвай. Служителка дето трябва да работи с обикновен аутлук, има диплома за "висше" ама не знае как да си провери пощата, другата пък не можела да я проверява през уеб, щото там не знаела кво да прави.......... Ебаси "висшето образование" :lol:

Ай, честито на печалившите кефете се на хартийките, аз съм самоук, но мога да се похваля с много и без да имам с какво да си бриша дупето. ;)

Една дума само, както книжката кола не кара така и дипломата не те прави специалист, не знам къде си работил ти ама аз не знам да има голяма компания дето да назначават събрани от кол и въже дето си доказали знанията решавайки един тест, когато за една позиция кандидатстват 10 непознати човека със опит гаранция ще вземат някой с диплома!!!

Жив пример едни колеги дето също като теб си мислеха, че им стига това да си знаят и оставиха следването, защото си повярваха работейки в една гаржна фирмичка. Познаи сега дали не учат на стари години :D
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Познаи сега дали не учат на стари години
Истината е по средата. И тапия трябва, и боен опит, и скъпи сертификати. В тая област е така, неслучайно е от най-високоплатените. Цял живот си ученичка!
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Ей още един жив пример брат.... Идва фена с висшето, с претенции за веб дизайнер, сяда на компа и му казват искам туй и туй на фотошопя, оня гледа като трмвай, сядам аз без висшето и го правя за нула време. Познай кой почна работа?

Една дума само, както книжката кола не кара така и дипломата не те прави специалист, не знам къде си работил ти ама аз не знам да има голяма компания дето да назначават събрани от кол и въже дето си доказали знанията решавайки един тест, когато за една позиция кандидатстват 10 непознати човека със опит гаранция ще вземат някой с диплома!!!

Жив пример едни колеги дето също като теб си мислеха, че им стига това да си знаят и оставиха следването, защото си повярваха работейки в една гаржна фирмичка. Познаи сега дали не учат на стари години :D
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Язе, и аз не съм изчел целия ферман, ама ще ви кажа, че дипломата е лисче артия с което всеки може иде си бръсне дупето в кенефа....... Това дето го пише на нея в 99% от случаите не отговаря на това какво има в тиквата човека с хартийката.....

И пак ще кажа, въпреки, че пак ще има недоволни най-добрия пример са повечето от държавната администрация...... Неуки недъги, не знаят от де да си пуснат компа, но протестират за големи заплати.....

ИТ (бюро по труда) 10000000 пъти ми звани да ме пита за глупости как да си инсталне правилно win. и как да го настрои. Това, ако са дипломи за "висше" аз съм трамвай. Служителка дето трябва да работи с обикновен аутлук, има диплома за "висше" ама не знае как да си провери пощата, другата пък не можела да я проверява през уеб, щото там не знаела кво да прави.......... Ебаси "висшето образование" :lol:

Ай, честито на печалившите кефете се на хартийките, аз съм самоук, но мога да се похваля с много и без да имам с какво да си бриша дупето. ;)

You must spread some Reputation around before giving it to uni-web again.

Има случаи на IT вишисти да търсят Windows на Български защото "им е по-лесно" .....
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Ей още един жив пример брат.... Идва фена с висшето, с претенции за веб дизайнер, сяда на компа и му казват искам туй и туй на фотошопя, оня гледа като трмвай, сядам аз без висшето и го правя за нула време. Познай кой почна работа?

Тия същите неща ги говрехме като бяхме на 19, зелени, сега ти говря от опит. Това дето го казваш може да стане точно в някоя гаражна фирмичка, за които споменах вече, дето като търсят хора идват само 2ма от който единия не знае от къде се пуска компа, щото и заплатите са им такива. Повярвай ми там дето са парите не се случва точно така.
 
От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

дам..но и този се оказа прекалено дълъг :wink: няма да го чета

какъв ти е проблема? поне да беше градивна критика...то целия пост е пълен със злоба

Пич, ти за мен си абсолютен Трол и с това, което си написал го доказваш за пореден път.
Забележи: Уж не си го чел, а правиш изводи какво било и какво не било.
Глупости на търкалета - няма капка критика в моето писание, а за злоба изобщо е смешно да се говори.

Злобна е твоята намеса в тази, а и в много други теми, които уж не те касаели.

Спазвай правилата на форума - или бъди полезен по конкретния въпрос или си замълчи и си намери друг отдушник. :)
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Има всякви братле, по-миналата година преинсталвах комповете на бизнес центъра тук, та един пък ми се наложи да ходя там по врме на изпита им. :D Познай....... пълна скръб те не знаят как да си пусна компа, пък им дават диплома за компютърна грамотност :oops:

Все-едно на мен да ми дадат приза автор, на годината , пък пиша с краката си :lol:

You must spread some Reputation around before giving it to uni-web again.

Има случаи на IT вишисти да търсят Windows на Български защото "им е по-лесно" .....
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Ако според теб гаражна фирма с оборот на 180к. евро месечно е гаражна ок. :)
Тия същите неща ги говрехме като бяхме на 19, зелени, сега ти говря от опит. Това дето го казваш може да стане точно в някоя гаражна фирмичка, за които споменах вече, дето като търсят хора идват само 2ма от който единия не знае от къде се пуска компа, щото и заплатите са им такива. Повярвай ми там дето са парите не се случва точно така.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Големи драми с тоя Софтуерен университет. Ще го кръщава както си иска негова рожба е. А го прави разбира се за да се развива и за собствена изгода кое е толкова трудното да се сети човек.
 
От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Не ти прочетох целия ферман но ще коментирам само част. Първо той не е напуснал телерик по-собствено желание, както тръби, а просто му отрязаха бюджета защото фирмата отдавна няма нуждата от кадрите който търсеше преди и естветвената реакция бе да напусне, сиреч беше принуден.

Отделно съм съгласен, че думата университет няма място, в името, по простата причина, че той смята да води курсове по програмиране каквито предполагам се преподават във всякакви други школи. Разликата на това да имаш сертификат до диплома от законен университет е от земята до небето. Колкото до знанията те могат да бъдат натрупани от всякъде, стига човек да има желание.


Благодаря ти. Полезно мнение! Дори много. Аз не познавам нито Наков, нито хора от обкръжението му. Чувал съм за Телерик или по-точно съм чел по форумите. Пак повтарям, че нито взимам страна, нито критикувам. Тези дни отвсякъде ме залива информация
за Софтуерния университет и ми стана интересно и се порових в мрежата. Там попаднах на ясни твърдения на Наков, че е против дипломите и образованието като критерий за професионалните качества на един човек. Тук го подкрепям напълно.
В същото време видях, че той навсякъде говори как мечтае да направи Университет и това го твърди от години. Видя ми се странно и несъвместимо. Все едно аз да твърдя, че мразя жените, а да мечтая да вляза в женската баня?! Абсурдно нали?
Знаех, че в Телерик, и преди него Наков се е занимавал с обучение на хиляди кадри и отзивите са, че му се отдава чудесно! Озадачаващо е защо при тази безработица и криза, човек ще зареже работещ модел, за да започне да гради същото, но от нулата и без гарантирано финансиране. Нямах идея, че са му намалили бюджета в Телерик. Неговата версия е друга.
Имам познати, които се блазнят да се пробват в новия Университет, но казват, че не били организирани добре нещата и правилата се сменили - вече била въведена такса, докато Наков в началото обещавал да е безплатно.
 
Аз съм много за, и това, че не дават диплома, а излизат читави програмисти е къде, къде по-добрата опция. Като бях в Техническия Университет, седнах по информатика да ме учат на Паскал, човек. Нещо, което даже не знам дали намира приложени още в 21-ви век. Да, не бях IT специалност, но може ли в НБУ да учат C++, а ние това. А уж техническия. Един беше се изказал добре на стената на Софтуерния университет, или май беше на профила на Наков. Та той добре им сипа на преподавателите от Техническия, защото всичко там като материали и ангажираност към учащите било под всякаква критика. И да, така е. Като бяхме ДВГ с другия админ, в едно хале гледахме как работи двигател на Жигула, нещо което вече и по улиците не се движеше. :) Пародия пълна, за това такива университети са повече от нужни. А това с акредитации и сертифициране, силно се надявам да го имат след време. Но просто сега почват. Трудно се прави такова нещо, а да не говорим, че и трудно можеш да влезеш във вече толкова остарялата ни обучителна система. ;)

Пожелавам на Наков скоро да води легитимен университет които да е признат не само тук, а в цял свят. Дано успее да отдели време и да мине да си каже мнението тук. Не за друго, а защото е ключова фигура и доста голям риск поема. Но и в същото време е и много наясно за какво става дума. ;)
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Аз също мисля, че в първото мнение на penman няма нищо злобно, дори критично. А го и изчетох цялото, не боли. И мен ме изненадва този отказ на хората, да четат повече от две изречения, ако може кодирани с цифри ще е най-добре.

Но друго ми прави впечатление. Това невежество, което може би е малко трогателно, но да се гордееш с това, не ми е ясно. Как може да успееш да придобиеш самочувствие без да имаш нужните знания. Да си го признаваш и едва ли не да искаш, да повярвам, че самоуките и необразованите са най-търсените за работна ръка и служители във фирми с "оборот" 180 К. Оки-доки, повярвах. Колко му е, някой да си пере паричките от наркотици и да си назначава самоуки разбирачи.
Ама признавам и че съм наивна и някак по форумите всички сме (за жените)- Високи, с правилни пропорции и умни, та дрънкаме, а мъжете изкарвата не К(илобайтове), а направо Г(ига) от портфейла, освен че са си природно интелигентни.

В такъв случай е добре да се разпуснат всички учебни заведения и всички ще са свободни и щастливи и да се развиват и да печелят.
 
От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Penman, вземи проучи гилдията какво мнение има за тоя, проучи какво правиха в НАРС, защо му викат "126 битовия Наков"... айде спирам, че станах лошия в тоя форум.

За мен вие в този форум сте софтуерната гилдия и затова пуснах тази тема. С абсолютно уважение очаквам да напишете интересни и полезни неща! Не се притеснявай - няма лоши, няма добри! Всичко зависи от гледната
точка и ъгъла на пречупване на светлината. :lol:
 

Горе