За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

При второто ти идва един камион с причудливи заготовки, гайки, винтове и снадки. Взимаш си отпуска и две седмици сглобяваш и местиш докато ти хареса. Писва ти - разглобяваш и сглобяваш нещо съвсем различно и т.н.
Разбрахте ми мисълта, надявам се?
Разбрах, ама Убунту си се инсталира баш като Windows. Next-next-next!
Видях, че темата е мигрирала към кардиналния въпрос - Уиндоус или Линункс.
Няма да мине! Темата е за избора на Наков за платформа за обучение!
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Не е правилно да се сравнява С# с PHP. ПХП e скрипт, десетки пъти по-бавен от нормален език като Java и C#. http://benchmarksgame.alioth.debian.org/u64q/benchmark.php?test=all&lang=java&lang2=php&data=u64q Tука може да се разцъка като разлика в бързодействието между по-известните езици, има филтри. Аз също не харесвам PHP, цяла тема има дето си говорихме едни неща. Тествал съм системи на PHP, и имам пряко сравнение как се държи спрямо Java. ПХП е безумно бавно, и не компенсира с нищо тая мизерия. Има много други кусури. Правили са чудеса от геройства, само и само да не научат нормален език. Разликата в бързодействието е не само видима. Разликата е потресаваща! Без бенчмаркове и тулове. Вижда се, чак дразни! Аз съм свикнал сървърът да ми отговаря мигновено на localhost, на Java е така, при това за доста огромни проекти. На PHP се мота като прасченце на гълъбина, по 4-5 секунди на кликване, за някакъв мизерен електрически магазин. Дето са някакви си 1200 файла със сорс. Отделно да закачиш елементарен дебъгер е задача, граничеща с фантастика!
За сравнение - на Java са 8000 файла, и реагира мигновено. Не, че е някакъв критерий броя на файловете, просто това ми е личния опит.

Rabin, вярно ли е, че Фейсбук е направен изцяло на PHP? Аз така съм чувал! Знаеш ли колко струва в момента тази социална мрежа? Със сигурност над 100 милиарда долара! Това е моя аргумент в полза на PHP. :roll:
Чакам твоя против? :cry:
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

От код до код има разлика, не мешайте езиците безразборно.
Наков хейти PHP поради една единствена причина, която той е споменавал сигурно хиляди пъти, а именно, че PHP предразполага към писане на МНОГО ЛОШ КОД.
Именно поради тая причина се случва 3-4-5 секунди парсера да не може да обработи кода и да се чуди кво се случва.
Ако кода е написан хубаво и е оптимизиран, няма да има чак толкова фрапантни моменти с толкова много мотане, освен ако проблема не идва от друго място.
Телерик наблягат на C#, защото всичките им продукти се пишат на него, а и да не забравяме с кой си партнират - MS.
A btw, Софтуерния университет не предлага само C#. Да, той е най-лансиран, но си има защо. C# е силно типизиран език, има си стриктни правила, по които се пише и щеш нещеш ти се налага да пишеш що годе качествен код. Също така и е лесен за учене.
Да не намесваме пак Java-та. Който предпочита да учи и да пише на Java да го направи, никой не го е спрял. Има добро търсене и за Java програмисти и за C# такива.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Rabin, вярно ли е, че Фейсбук е направен изцяло на PHP? Аз така съм чувал! Знаеш ли колко струва в момента тази социална мрежа? Със сигурност над 100 милиарда долара! Това е моя аргумент в полза на PHP. :roll:
Чакам твоя против? :cry:
Гейбук ползват тяхно си моднато PHP дето няма общо с туй вашето, и дори мернах мнение, че самото ядро е писано на на C++, a не на PHP. Гейбук е бавна, бъгава, и много, много досадна шпионираща система. Гейбук е срам за Нета. Не знам колко милиарда струва, за мен не струва пукнат цент. Десетки милиони мислещи хора се изнасят от Гейбук всеки месец. Искам да имам избор да не го виждам тоя отпадък, и да не ми се цвъква попъп бутон "харесай това" преди да отворя страница, като лайнян вестник баш! Да си следят и инвентаризират стадото, на мен ми е обидно да протягат костеливите си немити ръчички към мръсното ми бельо! Засрали са половината нет да ги чакам да се изказват колко хора били харесали конкретната страница, дето искам да видя! Върти и ги чака да се изтропат!
п.с. Айде сега може да изпищиш, че е офтопик!
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

От код до код има разлика, не мешайте езиците безразборно.
Наков хейти PHP поради една единствена причина, която той е споменавал сигурно хиляди пъти, а именно, че PHP предразполага към писане на МНОГО ЛОШ КОД.
Именно поради тая причина се случва 3-4-5 секунди парсера да не може да обработи кода и да се чуди кво се случва.
Ако кода е написан хубаво и е оптимизиран, няма да има чак толкова фрапантни моменти с толкова много мотане, освен ако проблема не идва от друго място.
Телерик наблягат на C#, защото всичките им продукти се пишат на него, а и да не забравяме с кой си партнират - MS.
...
PHP е скрипт, мешаш ги ти нещата! Погледни бенчмарковете, няма такъв филм парсерът да се чуди. В тоя случай дава грешка и спира. Наков е прав, чудеса от геройства - само да не научат нормален език. По MVC шаблон въобще не е по-лесно писането, оставаш с неудобствата, които мога да изброя за седмица само разглеждане. Писането без шаблон не подлежи на поддръжка, като стане сложен проект.
А със Зендовското IDE не може да отвориш нормален PHP проект. Пробвал съм, каквото и да твърдят. Бърникали са по библиотеките, и вече не е PHP. Всяка фирма си прави нейн скрипт, както споменахте горе за Гейбук!
 
От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Много сте прави, че не трябва да се сравняват програмните езици. Във всяка област сравненията са пълна глупост! Важно е в конкретния случай "джаджата" да е най-подходяща и да ти свърши работа!
Защото например един голям трактор превъзхожда своето малко събратче по мощност и екстри, но ако ти трябва за копаене на кабелен канал в тясно задно дворче? Тракторчето ще се окаже идеален прибор, защото
само то ще може да влезе в теснотията.

Но по темата - Човек влиза да се образова в Университет, за да се "научи да учи", да намира информация и да борави с нея, да схване принципите на професията и т.н.
Затова ми се вижда доста неудачно да се учи точно СиШарп от хора, които нямат представа от програмиране. Разбира се, че ще е грешка и да се заровят в някаква скучна теория или висша математика.
Трябва да се разработи специална програма с точна насоченост. Това не го виждам. Бърза се трескаво, дори едно откриване не може да се организира. За къде се бърза, че нещо не вдявам?
Ще свършат младите хора, желаещи да учат софтуер ли? Фирмите изведнъж ще решат, че нямат нужда от програмисти ли? Вие какво мислите? :)
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Мешам аз...
Тия бенчмаркове за 5-ти път ги споменаваш сигурно. И какво? Пи*ки ли сме тръгнали да мерим кой език от кой е по-хубав?
Как може дори да сравняваме PHP и C#, това е просто извън пътя. Все едно да сравняваме трактор и спортен автомобил.
Еми трактора е направен за едно, автомобила за друго. Няма по какви параметри да бъдат сравнявани.
Интересно ми е на мене, кое в MVC patter-на ти създава неудобства? HMVC пробвал ли си?
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Говорих за ОSCommerce. Не мислиш ли, че е леко самонадеяно да ги обвиняваш в бъгав и омазан код, че затуй да е бавно? Основния сорс, без плъгини. От най-разпространените електронни магазини, може да ги поправиш, ако са омазали нещо :lol:.
кое в MVC patter-на ти създава неудобства
Почва да прилича на Java проект, а неудобствата остават. За чий ми е туй ПХП, като само усложнява нещата, за капак на зверската бавнотия?
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

penman, C# не е труден. Според Наков това е езика, на който трябва да се пише, но това си е лично негово мнение, както и колегата Rabin, пък смята че трябва да е Java.
Въпрос на избор казало кучето и се близнало под опашката.
Човек влиза в университет и за да направи контакти, щото то ученето и от вкъщи може да стане, ама контактите трудно. Човекът, който седи до теб утре може да се окаже новият ти бизнес партньор.
Наков умее да си води курсовете(поне това, което съм чувал от познати и приятели), и методологията му е добра и за начинаещи.
Повтарям се вече, но ще го кажа пак. Има какво да се научи от C#, дори и човек да не се специализира в него, това което ще научи от там никога няма да му е излишно. Прехвърлянето после към Java няма да е толкова мъчително, обратното също важи.
Колкото повече човек знае, толкова по-добре. Особено в тази област много лошо говори за някой, който се е вкопчил ортодоксално в 1 технология и не иска да погледне настрани.

Rabin, зависи. Процедурното писане е порокът на PHP и именно затова е солен толкова много. Аз откакто ползвам MVC pattern-а, съответно и HMVC мога да да кажа, че се родих. Поддръжката е по-лесна, кода е изчистен, всичко си е на мястото.
Не знам къде я виждаш тая бавнотия, моля те бъди по-конкретен. На PHP имах един проект, който обработваше 2.3GB MySQL база данни, която този, който я беше писал дори не си беше направил труда да оптимизира, нормализира и индексира.
Да ти кажа добичето се държа много добре веднъж не е изревало. Ревеше само като overflow-нех заделената му памет. :)
Иначе OSCommerce не съм пипал, но пък често имам занимания с PrestaShop иии да. Кода е омазан и тежък. Базата е с лош дизайн, има дублиращи се данни, изобщо ей така става като се съберат много хора на един проект. Дори и стокова инсталация според мен бави излишно. Повече от секунда обработка за да ти върне страница е срамно, но не е казано, че 100% е от PHP като език или от кода, възможно е и конфигурацията на сървъра да е омазана. Възможности бол, ако питаш мене.
Не виждам смисъл да навлизаме в допълнителна полемика предвид това, че всички спорове на тема "кой език е по-добър?" завършват без печеливши, за справка може да провериш някой от големите български форуми за програмисти.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Rabin, пък смята че трябва да е Java.
Въпрос на избор казало кучето и се близнало под опашката.
Айде пак простотии! За чипове на Жава ли ще пишеш? За разлика от теб аз съм писал, имаш ли да питаш нещо? И бенчмаркове, и практика показват истината.
По темата - Наков се е вкопчил в М$ технологии, по някаква причина. .НЕТ няма някакви особени предимства пред единствения конкурент - Java. ПХП не влиза в класацията.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Имам чувството, че отговаряш на настроения, честно.
Да не тръгваме да си мерим работите, моля. :)
Не разбирам защо толкова се дразниш на това, че освен джавата има и друго? Ти си направил своя избор, пиши си на джава, никой не те спира, никой не ти казва, че е лошо. Всеки има правото да избира.
Наков има и книга за Джава, нея защо никой не я коментира?
А драги ми Рабин, за чипове на PHP ли ще пишеш? :)
Значи, айде да не отговаряме хаотично и да не се получава така се поддържаме една изкуствена дискусия, защото в момента ти правиш това.
В един момент си Джавата е най-велика, в другия момент обръщаш на 180 градуса.
Не знам ти как работиш, ама принципно екипа, който ще разработва проекта, заедно с мениджърите сядат и обсъждат, коя ще е най-подходящата платформа за направата на въпросния продукт, стига да има избор.
А, ти ако искаш за чипове си пиши не C, не на Асемблер, ами направо си го праскай двоично. :)
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Писна ми! Все едно с булята приказвам, приписва ми някакви неща. Няма сми!
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Гейбук ползват тяхно си моднато PHP дето няма общо с туй вашето, и дори мернах мнение, че самото ядро е писано на на C++, a не на PHP. Гейбук е бавна, бъгава, и много, много досадна шпионираща система. Гейбук е срам за Нета. Не знам колко милиарда струва, за мен не струва пукнат цент. Десетки милиони мислещи хора се изнасят от Гейбук всеки месец. Искам да имам избор да не го виждам тоя отпадък, и да не ми се цвъква попъп бутон "харесай това" преди да отворя страница, като лайнян вестник баш! Да си следят и инвентаризират стадото, на мен ми е обидно да протягат костеливите си немити ръчички към мръсното ми бельо! Засрали са половината нет да ги чакам да се изказват колко хора били харесали конкретната страница, дето искам да видя! Върти и ги чака да се изтропат!
п.с. Айде сега може да изпищиш, че е офтопик!

И аз не съм почитател на Фейсбук, а и не само на него, но няма как да се избяга, освен да не се ползва изобщо интернет. Нямам идея колко бягат от Фейсбук, но е факт, че потребителите му се увеличават непрекъснато, заради разрастването на азиатския контингент, фейк и бизнес профили и други. Тези, които бягат просто отиват в новосъздадени социални мрежи! Доста отчайващо, но май човечеството няма особено въображение? Някой създава работещ модел тип машина за привличане
на клиенти и печелене на пари и всички започват да го копират. Дори тези "лайквания", за които говориш сега ги има във всички системи за коментари. Вече веднъж го казах - на практика реалната икономика замира за сметка на виртуалната!
Само погледни през 2013 година кои са първите десет фирми по печалби в световен мащаб? Гугъл, Амазон, Фейсбук и редица други, известни най-вече с това, че са Виртуални. :lol:
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

От всичко изписано, оставам с впечатление, че на недоволните не има харесва, че ще се преподават определени неща, предвид предпочитанията и пристрастията на създателя на този университет. Но от друга страна, ако някой харесва идеята като такава, не пречи да създаде ... алтернатива-та :lol: шегичка!
И от съвсем отделна в акредитирани вече БГ-унита, да се направят усилия за нова специалност, за да е всичко и легитимно и по-възможно и полезно за интересуващите се.
За мен едно образование, независимо с какъв предмет ще е не трябва да е тясно-специализирано и ограничено в изучаването само на определени неща.
Но това е мое мнение. Любопитни биха били резултатите, ако въобще стартира и кадрите, които ще излязат от там.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Печелиш призата за най-големия женски хейтър :roll:
От всичко изписано, оставам с впечатление, че на недоволните не има харесва, че ще се преподават определени неща, предвид предпочитанията и пристрастията на създателя на този университет. Но от друга страна, ако някой харесва идеята като такава, не пречи да създаде ... алтернатива-та :lol: шегичка!
И от съвсем отделна в акредитирани вече БГ-унита, да се направят усилия за нова специалност, за да е всичко и легитимно и по-възможно и полезно за интересуващите се.
За мен едно образование, независимо с какъв предмет ще е не трябва да е тясно-специализирано и ограничено в изучаването само на определени неща.
Но това е мое мнение. Любопитни биха били резултатите, ако въобще стартира и кадрите, които ще излязат от там.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Дори тези "лайквания", за които говориш сега ги има във всички системи за коментари.
Говоря за наглия, брутален подход за шпиониране на всеки един юзър през кукитата, без да питат. Говоря, че ми натрапват тоя боклук без да имам общо с него. Бавят ми форумите. Фейсбук има интересна история и е създаден от доста странни хора, да не казвам по-силна дума. То и чалгата е разпространена, ама няма нужда някой да ми дава това за довод за качество. Педерастията и тя набира популярност. Ама темата е друга.
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

А, и спамър мога да добавя, оти надали си имаш халхабер от къвто и да е софтуер. Иначе сега , ако успееш за софтуера да ме опровергаеш шапка ти свалям..... :lol:
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Изказах мнение по темата за Университета.

Приза си го ... запази. Аз не съм достойна, да отнемам наградите спечелени преди това от други.
 
От: От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Аз съм ЗА Софтуерния университет!Защото както Наков казва,че всяка година ще излизат доста голям на брой софтуерни инженери и дупките в ИТ фирмите ще бъдат запълнени в България,което ме радва !
 
От: За и против Софтуерния университет (петъчната раздумка)

Бях си писал наскоро с господин Наков и ми се стори, че е много директен човек, без да окрасява нещата в романтика. За СофтУни съм аз, смятам, че е в известна степен реформа във образованието и частица от бъдещето...
 

Горе