За птиците и природата - Градина Вискяр

Пътят към Леденика.

Леденика.jpg
 
Това ми липсваше два месеца.

watermarked-20170205_143138 1.jpg
 
Първата в света шестоъгълна монета.
В дясно е опаковката ѝ. Придружена е и със сертификат. 0,99999 сребро.
От предприемаческа гледна точка - цената ѝ вече е надхвърлила 200 $.

16700418_1468422189834866_7511986003330862331_o.jpg
 
Градинаров, обясни, моля те защо медът на някои производители е рядък като консистенция? За втори път купувам домашен мед и е толкова воднист, че не се задържа в лъжичката. Иначе на вкус не е лош, но с такава ''гъстота'' някак не ме радва. :)
 
Градинаров, обясни,
Щото клиентите нямат култура на пазаруване.
Искат домата да е като любеница, краставицата за таратор да е права и пчелния мед да е течен.
Моят билков мед е течен кратко време - кристализира за максимум две седмици. Акациевия мед, на който много хора се възхищават (не разбирам защо е тази мания по монофлорните медове - никой не яде просто сварен фасул, а добавя и други зеленчуци и подправки за богат вкус), кристализира много трудно - може да остане течен над година. Пчелния мед на кръстоцветните растения - като синап, рапица, зеле, пък може и кристализират още в питите.
Аз мед не втечнявам - който разбира, купува.

Целта на китайците е да излюпят Джурасик парк за туризма си. ;)
 
Аз мед не втечнявам - който разбира, купува.

Точно това ме интересува - втечнява ли се медът с определени действия от страна производителя или гъстотата се определя от вида на меда? Аз не разбирам много от мед. По-скоро оценявам вкуса без да вниквам в технологията на производство, но обичам медът да е по-гъст, когато не е кристализирал. Предполагам, че твоят мед е хубав, ама няма да ми го донесеш на вратата, вероятно. :)
Изобщо, при нас домашният мед е кът в момента. Всички пчелари, които правят хубав мед са свършили миналогодишната реколта и остана само тоя, дето продава гола вода.
 
Кристализирал мед може да се втечни с нагряване. Най-удобно е на водна баня - слага се буркана в тенджера. Температурата не бива да превишава 40°С.
Има пчелари, които не са запознати с правилата, а процеса е бавен. Затова е по-добре да се купува кристализирал мед.
 
Кристализирал мед може да се втечни с нагряване. Най-удобно е на водна баня - слага се буркана в тенджера. Температурата не бива да превишава 40°С.
Има пчелари, които не са запознати с правилата, а процеса е бавен. Затова е по-добре да се купува кристализирал мед.

Не ме разбра. Питам на какво се дължи рядката консистенция на меда преди кристализация? Разреждат ли го някои пчелари или просто видът му си е такъв?

В този случай е по-добре да е кристализирал. Поне ще мога да си сложа мед в чая от един път, но пък често го ползвам и като маска за лице/ръце, а когато е ''захаросан'' става за скраб (пилинг), но трудно се задържа върху лицето.
 
Пентаграм и Елизабед, :)
 
Пентаграм и Елизабед, :)

Това ще да е някаква много важна криптирана информация или просто някой е започнал да празнува наближаващия уикенд от рано. :)
 
рядката консистенция
"Рядко" е морална категория, и като такава е относително понятие.
Мед може да се разреди с глюкоза или нещо подобно. Ако се разреди с вода, ще ферментира.
Визуалната гъстота може да варира в малки граници - според произхода на нектара, но сравняването трябва да се прави при еднакви температури.
 
"Рядко" е морална категория, и като такава е относително понятие.
Мед може да се разреди с глюкоза или нещо подобно. Ако се разреди с вода, ще ферментира.
Визуалната гъстота може да варира в малки граници - според произхода на нектара, но сравняването трябва да се прави при еднакви температури.

Уф, знам, че си специалист, ама опитай да разбереш и неграмотния консуматор. :)

За мен медът е ''рядък'' не само когато не се намира лесно (;) ), но и когато не може да се задържи в лъжичката. Предполагам, че твоят мед е гъст и образува една плътна струя, която може да се навие върху лъжицата, когато я завъртиш - ей това искам. Колкото до температурите - ми при еднаква температура ги сравнявам. Единият е плътен, а другият - с консистенцията на сироп за баклава. Не усещам вкус на глюкоза, обаче - и такова съм купувала от магазин с етикет, на който пише 100% био мед, така че я познавам. :) :) :)
 
Старо правило е, че ако нещо изглежда като сироп за баклава, най-вероятно е сироп за баклава.
 
Старо правило е, че ако нещо изглежда като сироп за баклава, най-вероятно е сироп за баклава.

Мдааа, това исках да знам. Благодаря, за кой ли път. :)
 
Може и трябва да има изключения от сиропа.Трябва да се помисли доста сериозно вече над въпроса.
 
Може и трябва да има изключения от сиропа.Трябва да се помисли доста сериозно вече над въпроса.

Крайно време е да помислим, да. :)
 

Горе