За референдума на Слави

SoloContraTutti

Well-Known Member
Тука се хващат и се изкарват някакви смешни статистики, че ГЕРБ и БСП и ДПС щяли братче да се бетонират с мажоритарния вот, а бе вие пияни ли сте? Че последните години, не са ли беторните бе?
Баце, виж какво съм писал и тогава коментирай. Не може да вземеш на 5 човека думите и да направиш едно изречение. Не знам кой е пияния?!
Отбелязах, че партиите в момента с най-висока избираемост - дали ще взимат по 1 лв. или по 11 лв. за тях не е от толкова голяма важност, тъй като взимат В ПЪТИ повече от обръчи, странични фирми и черни каси. Могат и с тия 11 лева, могат и без тях.
Утре ти основаваш партия, какъв ще ти е стимула да застрашиш статуквото на "големите"? Как според теб ще се появяват нови партии, с ново мислене, освен тия които ни крадат вече десетилетия?!

А с тия "бе-кания", "брат" ,,,

monefff

Well-Known Member
Баце, виж какво съм писал и тогава коментирай. Не може да вземеш на 5 човека думите и да направиш едно изречение. Не знам кой е пияния?!
Отбелязах, че партиите в момента с най-висока избираемост - дали ще взимат по 1 лв. или по 11 лв. за тях не е от толкова голяма важност, тъй като взимат В ПЪТИ повече от обръчи, странични фирми и черни каси. Могат и с тия 11 лева, могат и без тях.
Утре ти основаваш партия, какъв ще ти е стимула да застрашиш статуквото на "големите"? Как според теб ще се появяват нови партии, с ново мислене, освен тия които ни крадат вече десетилетия?!

А с тия "бе-кания", "брат" ,,,
Промених тона, моя грешка, писах го прекалено афектиран, човек не бива да изпуска нервите си под каквито и да е условия, това е ценен урок за мен. Благодаря за корекцията.

Ще пробва този ,който основава партия да ги застрашава с морал и ценности, 11 лева са прекалено много за един действителен глас. Разгледайте как е в чужбина, със сигурност не е 11 лева на глас.
Ще има мажоритарни кандидати, които ще са финансово независими и ще се пробват.

nandibandi

Well-Known Member
Според мен тази хранилка със субсидиите трябва да се премахне напълно. Така ще спрат да се кандидатират всякакви идиоти с идеята да приберат някакви пари. Понеже не следих кампанията по медиите се втрещих, като зачетох бюлетината с кандидатите за президент - сульо, пульо, Атанас и аз, както казваше Жорж Ганчев.
Същото е и за кметските избори. В моето село се кандидатират по двама човека от семейство, разбира се с пълното съзнание, че няма да спечелят. Това, че субсидиите дават възможност да се роди нов Робин Худ, който ще раздава берекет на бедните е глупост неземна. Ако нямаш пари да си организираш кампанията, как ще управляваш държава? Или намираш спонсор или налягаш парцалите.

jkminkov

Active Member
къде видяхте квота 30 000 хиляди за мандат, гласували в изборите преди ден са 3 825 000(валидни гласа), което делено на 240 прави 16 000, т.е. трябват 8001 гласа или малко по-малко на втори тур, ако пак има квадратче.

EGraphix

Active Member
@monefff Нещо не разбирам, сега уж е по-лесно да влезеш в парламента с по-малко гласове но кандидатите с "морал и ценности" не се пробват, а ако стане мажоритарно и се влиза по-трудно с 16к тогава ще се пробват ? Субсидията трябва да бъде намалена на 6-7лв, колкото е средната в Европа.

Test

Well-Known Member
Субсидията ще е средната за Европа, когато доходите станат като средните за Европа. Дотогава и един лев на глас им е много. А старото положение беше абсолютна безподобна наглост. ГЕРБ събраха толкова пари, че доколкото знам имат много милиони по банкови сметки и ползват само лихвите, защото нямат за какво да харчат основната субсидия.

EGraphix

Active Member
Тоест, по твоята логика в Германия трябва да е най-високата субсидия, а не е така. Това че ГЕРБ не я ползват, само потвърждава, че за големите партии субсидията е без значение но за малките е жизненоважна и без нея ще останат тези с парите и фирмите. Явно никой не си дава сметка, колко струва създаване на партия, структури, щабове и тн. из цяла БГ, а да не говорим за предизборна кампания. Отделно, като махаш субсидията трябва първо да имаш закон за лобизма.

tipin

Active Member
За какво броене на бюлетини в мазета и тъмни стаички?
Броенето се следи от наблюдателите (което е разлучно от платените застъпници).

SoloContraTutti

Well-Known Member
Това че ГЕРБ не я ползват, само потвърждава, че за големите партии субсидията е без значение но за малките е жизненоважна и без нея ще останат тези с парите и фирмите.
Аз и горе го казах, но никой не попива.

BRAIN_PAIN

Well-Known Member
къде видяхте квота 30 000 хиляди за мандат, гласували в изборите преди ден са 3 825 000(валидни гласа), което делено на 240 прави 16 000, т.е. трябват 8001 гласа или малко по-малко на втори тур, ако пак има квадратче.
Хората с право на глас в България са: 6 834 278, това прави малко над 24 хил човека, които ще се представляват от 1 мандат. Вече с колко гласа ще се избират зависи от активността. Но в процентно отношение, кандидата, който ще бъде избран трябва да събере над 50% от гласовете. Ако се запази сегашната активност, си прав, че ще трябват малко над 8000 гласа за 1 депутат да бъде избран. Обаче тук за 1 място ще се борят само хора от тази област. И няма с твоя глас, да легитимираш листата на цялата партия, както е до сега. Ти ще избереш кандидата, който най-много ти харесва и представя твоята област, без значение от коя партия е. Тогава партиите ще се принудят да издигат добри кандидати. А относно купени гласове, не мисля, че хората, които си продават гласовете, са повече от хората, които гласуват по собствени убеждения. Не можеш да купиш 50% от хората според мен.

EGraphix

Active Member
Дайите един пример с държава, която е на мажоритарен принцип и в парламента преобладават личностите, а не партийно издигнатите кандидати и то на двете основни партии?

Пряката демокрация и мажоритарния вот в БГ е като да дадеш на маймуна калашник. :)

BRAIN_PAIN

Well-Known Member
Ами партийно издигнатите кандидати също са личности :D :D Щом е имало хора, които да ги изберат, значи има защо да са там.

BRAIN_PAIN

Well-Known Member
Те и сега управляват те ако не виждаш? Въпросът е, че хората ще подреждат листите, а не партийте, това не го ли разбираш?

И да обърна внимание, че тук в тази статия се говори за мажоритарен елемент, което е съвсем различно от цялостна система!!! Пак искат да го извъртят в тяхна полза.

momcheto

Well-Known Member
Не се смята така. Прави се на области и според големината се определя брой депутати от всяка.

blackout8

Well-Known Member

Test

Well-Known Member
Това не е мажоритарна система. Хората не гласуват за кандидатите, а за делегати, които после гласуват кой ще е президент. Тоест, изборът за президент не е пряк.

EGraphix

Active Member
Той и Буш така спечели изборите. :)

Горе