За референдума на Слави

Също съм много против задължителното гласуване!!! Въобще задължителните неща са гадно нещо!
Бате, задължителните неща са гадно нещо, ако живеем в уреден свят. :) Сори, ама аз гласувах с Да, защото ми писна да слушам приятелите ми да се оплакват, че били са избрали еди кой си, а в изборния ден на кафе щото нямало за кой. То винаги няма да има за кой....но поне мрънкането им ще е някак си оправдано. И какво по-важно от това имаш (с изключение на наистина уважителните причини) да правиш докато манго с 20 лева ти определя следващите 4 години? Като ти изсипят манго и кеш пред урните после се питай защо парада се води от зеленчуци. :)
 
И аз не познавам, но сигурно защото има доста хора, които ги е срам да си признаят.
Вярно е и това. Не бях се замислял. Ама ако ще гласуваш за този индивид е редно да си носиш и главата изправена, нали? :)
 
И аз не познавам, но сигурно защото има доста хора, които ги е срам да си признаят.

Те тия хора, просто не ползват компютри на левъла необходим за логване и писане във форума :D
 
Твърдението, че задължителното гласуване е недемократично е напълно невярно. Всъщност свободата, демокрацията и богатството произтичат от задължителните неща. Крепостните селяни и робите са имали най-малко задължения. Само е трябвало да работят и това е. С увеличаването на свободата нарастват и задълженията към останалите членове на обществото. Същата работа е като с ваксините. За да не мрат хората като мухи всички трябва да са ваксинирани. По същия начин, който иска свобода и демокрация трябва да гласува. В противен случай глупаво се лишаваш от единственото нещо, което те различава от робите.

Нека си представим, че всички решат, че вече няма да гласуват. Какво става тогава? Идва някой цар/диктатор/султан и изчезват свободата, демокрацията, благосъстоянието, свободата на движението, свободата на словото и т.н.
 
Твърдението, че задължителното гласуване е недемократично е напълно невярно. Всъщност свободата, демокрацията и богатството произтичат от задължителните неща. Крепостните селяни и робите са имали най-малко задължения. Само е трябвало да работят и това е. С увеличаването на свободата нарастват и задълженията към останалите членове на обществото. Същата работа е като с ваксините. За да не мрат хората като мухи всички трябва да са ваксинирани. По същия начин, който иска свобода и демокрация трябва да гласува. В противен случай глупаво се лишаваш от единственото нещо, което те различава от робите.

Нека си представим, че всички решат, че вече няма да гласуват. Какво става тогава? Идва някой цар/диктатор/султан и изчезват свободата, демокрацията, благосъстоянието, свободата на движението, свободата на словото и т.н.

Конституция на Република България:
Чл. 30.

(1) Всеки има право на лична свобода и неприкосновеност.
Чл. 42.
(1) Гражданите, навършили 18 години, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода, имат право да избират държавни и местни органи и да участват в допитвания до народа.

Правото = избор = свобода. Не взимането на избор = избор = свобода. Не взимането на избор = свобода!
 
Конституция на Република България:
Чл. 30.

(1) Всеки има право на лична свобода и неприкосновеност.
Чл. 42.
(1) Гражданите, навършили 18 години, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода, имат право да избират държавни и местни органи и да участват в допитвания до народа.

Правото = избор = свобода. Не взимането на избор = избор = свобода. Не взимането на избор = свобода!
Не разбираш текстовете, които цитираш. Правата не изключват задълженията. Задължителните неща не лишават човек от лична свобода и неприкосновеност. Всъщност целият прогрес и лукс, на който се наслаждаваме идва благодарение на задължителните неща. Винаги може да се направи справка в историята какво е било, когато задълженията и регулацията на живота са били по-малко.
 
Добре че не мина идиотския референдум. Това ни остава да имаме мажоритарен вот и тогава няма да се отървем от дву-партиният модел.
Аз гласувах с 2 не-та, само на третия въпрос за субсидиите гласувах ЗА.

Също съм много против задължителното гласуване!!! Въобще задължителните неща са гадно нещо!

В грешка си за мажоритарния вот.

"Всички те повтарят като папагали, че мажоритарният вот водел до двупартиен модел
Нещо са чули, но не са разбрали. Тази теза тръгва от книгата на Морис Дюверже за политическите партии, публикувана през 1951 г., където е формулиран "Законът на Дюверже". Според него това се случва само при един частен случай, само при мажоритарния вот в един тур от типа "първият печели". Само тогава нещата отиват към двупартийност. Във всички останали случаи имаме многопартийност. Мажоритарна система в два тура, която е най-подходяща за България, води до многопартийност - и на теория, и на практика. Във Франция например, където изборите са мажоритарни, парламентарните партии са двуцифрено число."

http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=425&aid=9989

Референдума минава задължително за разглеждане в парламента. От там би трябвало да уважат вота на хората, дори той да не стане задължителен. Все пак резултата ще бъде достатъчно близо до нужния. И все пак, все още има вероятност да мине границата и референдума да стане напълно ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН!
 
Всеки момент се очаква ЦИК да каже дали има нужната активност референдумът да е успешен.
 
Всички те повтарят като папагали, че мажоритарният вот водел до двупартиен модел

Трябва да се гледат реалните примерни, а не кой какво говори. Даже Дългия даваше като пример Франция, но ако им погледнеш парламента ще видиш, че 85% са от 2 партии.
360px-National_Assembly_of_France%2C_18_June_2012.svg.png

източник: https://en.wikipedia.org/wiki/French_Parliament
 
Всеки момент се очаква ЦИК да каже дали има нужната активност референдумът да е успешен.
Мисля, че ще мине, ако нещо не го прецакат това. ;) Доста хора са гласували за него. В моята секция не видях някой да не взима и тази бюлетина. :)
 
Мисля, че ще мине, ако нещо не го прецакат това. ;) Доста хора са гласували за него. В моята секция не видях някой да не взима и тази бюлетина. :)

Май между 50-100к няма да им стигне. Щеше да е забавно инак... нов модел на гласуване, от който 99,9999% от населението нищо не разбира.
 
Трябва да се гледат реалните примерни, а не кой какво говори. Даже Дългия даваше като пример Франция, но ако им погледнеш парламента ще видиш, че 85% са от 2 партии.
360px-National_Assembly_of_France%2C_18_June_2012.svg.png

източник: https://en.wikipedia.org/wiki/French_Parliament

Това, че мнозинството е от 2 партии пак не е аргумент. Като цяло има 14 партии според линка, който си дал. Доста по-голямо разнообразие от политици има от колкото в момента у нас. Също така, ако дадена личност не се харесва на голяма част от хората, партийте няма да могат да я тикат, понеже никой няма да гласува за нея. По този начин парламента се чисти от некачествени хора и се слагат хора, които народа пряко е избрал. Докато в момента от народа зависи само коя партия ще е там. Те редят политиците както на тях им е кеф и слагат разни некомпетенти типове само защото са послушни. 20 години сме с този модел и виждаш какви са резултатите. Няма човек, който да е доволен. Стига теория, нека тестваме на практика друг модел! Не може да правим едно и също нещо всеки път и да очакваме различни резултати.
 
Май между 50-100к няма да им стигне. Щеше да е забавно инак... нов модел на гласуване, от който 99,9999% от населението нищо не разбира.
Ееее, как няма да мине бе? Верно ли? :) Мислех, че мине тия 48-50% ли беше....
 
Активността на референдума е 50. 3%. За да има задължителна сила за парламента, активността трябва да бъде около 51.26% или малко над 3.5 милиона души – толкова хора, колкото са гласували на предишните парламентарни избори. Резултатите от референдума трябва да бъдат обсъдени от Народното събрание, защото получава подкрепа на над 20% от имащите право на глас.
 
По този начин парламента се чисти от некачествени хора и се слагат хора, които народа пряко е избрал. Докато в момента от народа зависи само коя партия ще е там. Те редят политиците както на тях им е кеф и слагат ...
20 години сме с този модел и виждаш какви са резултатите. Няма човек, който да е доволен.

Ще ми се да се съглася с теб, но дефакто ... неприятно ми е да го кажа, затова ще цитирам покойния Радой Ралин: "Ние сме един малък, но за сметка на това доста прост народ". Това че около теб има хора с позиция не означава, че хората в Горно Тъбъдъпково също имат. Виж примерно Търговище/Разград/Кърджали - тарамбуките гласуват за който им кажат. Жан Виденов да им сложиш и нещо ще изберат. Да не говорим за бабите и дядовците по селата... Това са стотици хиляди, ако не и милиони гласове на първосигнални хора, които лесно можеш да заблудиш в 2-3 лафа по телевизора. Т.е. на практика не мисля, че ще има съществена разлика...
 

Горе