Земетресението в Турция и Балканския полуостров!

В целия балкански полуостров се регистрират земетресения цял ден.. става нещо..
Вторични трусове за около месец според сеизмологията,

Постоянно има трусове, тези с магнитут над 5 са по-опасни
Това днешното в Румъния би трябвало да се е усетило във Видин Монтана..
 
Последно редактирано:
1676378122683.png
 
У нас преди малко се раздрънчаха леко стъклените вратички на витрината в секцията. Не усетих трус, но пък и такова произволно подрънкване на стъклото не се е усещало. :oops:
 
Айде като много пишете
При заметресение:
1. Крия се под масата и чакам да мине първия трус
2. Крия се под касълъка (или както се казва) и чакам да мине първия труд
3. Бягам навън
 
У нас преди малко се раздрънчаха леко стъклените вратички на витрината в секцията. Не усетих трус, но пък и такова произволно подрънкване на стъклото не се е усещало. :oops:
Просто Данчо е минал с фадромата нагоре по баира.
 
Айде като много пишете
При заметресение:
1. Крия се под масата и чакам да мине първия трус
2. Крия се под касълъка и чакам да мине първия труд
3. Бягам навън
хайде да кажете по време на земетресение кое е най безопасното място в панелен апартамент?
 
1676384420454.png
 
Май асансьорната шахта. :)
не... банята защото е модулна клетка и при строежа на панелните блокове само тя се инсталираше цяла
 
А на ЕПК?
на ЕПК по принцип също банята която е залепена до килера , двете са един модул , но там понеже площта на помещението е малка и няма опасност тавана да се срути
 
А на ЕПК?
Ако съседите не са изрязали колоните си свиркаш, Бетонът само набира якост с времето, колкото е по-старо епк-то, толкова е по-здраво.
 
  • Like
Реакции: Vbb
Аз знам, че това е под вратата

Точно това го обявиха за най-опасната заблуда наскоро. Дано не се случва, ама не стой под касата, Мите. Казаха, ако не можеш да излезеш навън, да се скриеш под маса.

А ето и за банята знаеш вече..
 
Точно това го обявиха за най-опасната заблуда наскоро. Дано не се случва, ама не стой под касата, Мите. Казаха, ако не можеш да излезеш навън, да се скриеш под маса.

А ето и за банята знаеш вече..
Обявиха го за новите сгради май
 
Да. Май е мит това за касата на вратата. И аз съм бил с такива схващания, но не е. На няколко места чета, че е грешка там.
Да, касата едно от най опасните места. Ако няма асансьорна шахта, то в малки помещения като баня или тоалетна, или на пода между легло и стена, за да има ниша, ако е стена към тераса/балкон, още по-добре.. Най-важното нещо е да има мокра кърпа за дишане, повечето смъртни случаи в първите часове са заради задушаване с прахоляци. Специалисти съветват, ако няма друго под ръка, то да се уринира върху пижама или тениска, или парче от тях, и така да се диша. У нас единствено новото строителство от последните 12-13 г. не знам как е, иначе до към 2010г. над 90% от построените сгради са стабилни, с предвидени земетръсни шайби. Преди 2-3 г. ходихме в една къща за гости няколко семейства, собственика каза, че къщата има общо 27 земетръсни шайби, някъде до 8,5-9 по Рихтер му дали гаранция строителите.
 

Горе