Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Българите в Османската империя били ли са част от османската нация и въобще, хората от друг етнос част ли са от нацията? Например, турците в България част от българската нация ли са или са част от турската?
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Българите в Османската империя били ли са част от османската нация и въобще, хората от друг етнос част ли са от нацията? Например, турците в България част от българската нация ли са или са част от турската?

Българската народност се формира като нация по време на Възраждането. Турците в България сега са част от българската нация.
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Куца логиката нещо. Защо турците в България да не са част от турската нация? Само заради границата? Когато са отишли в Турция преди 20 години са станали част от турската нация? Ако дойде един абориген да живее тук, то то става част от нацията?

Както казах - за мен българската нация е етническа и други етноси не могат да бъдат част от нея. Не виждам разлика между нация и народ.
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Всичко си е наред в логиката (ако под "турци в България" разбираш български граждани, говорещи помежду си на турски език). Куца логиката с "османската нация" - такова животно няма.

А това как е за теб или за който и да е друг със собствени разбирания по доказани понятия, води до настъпилото всеобщо вавилонско стълпотворение и запалянковщини. Няма как да пишат смислени думи без да знаят азбуката.
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Не се изразих правилно. Не за мен като личност, а за мен като националист. Националистите разбират нацията по един начин, либералите по друг. За това аз не приемам да се наричат българи всички хора живеещи на територията на държавата, а други говорят за българи от турски прозиход. За мен такова животно нема. А под турци имам предвид етнически турци. Не приемам, че физическата миграция може да промени нацията ти. Например, ако аз отида да живея в Англия, няма да стана част от английската нация.

А това за османската нация си е напълно логично. Подобно беше положението и със съветската и югославските "нации". Къде са те сега, нима престанаха да съществуват? Същото е и с американската "нация".

Давам ти пример, говориш за българско възраждане и формирането на нацията ни. Какви са били тогава българите останали в етническото българско землище, но извън границите на царство България? Имам прародители, които са живеели в Одринско и други в едно село наречено ненам си какъв Бунар (забравих точно), но доста навътре в Турция. След етническите чистки, в началото на миналия век, са избягали в България и са станали български граждани. Какви са например българите в Западните покрайнини, част от сръбската нация ли?
 
Последно редактирано:
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Югославия не можа да изгради нация, остана си като едно обединение. Много неща бяха изкуствени, влиянието на други сили също.

Съветската нация е мит (макар че има доста спорове по въпроса), но има руска нация, обединяваща много народности в състава на Руската федерация. Има тънкости дори в езика - едно е да си "россиянин", друго е да си "русский". "Руснаците в България" например, са амалгама от бивши ОНД-републики, много от тях нямат гражданство на РФ и дори не знаят руски, но спойката им идва от множество други фактори.

Американска нация има, но тя не се е изграждала по етнически признаци.
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Американската нация също е мит. Прекалено силно е запазено етническото самосъзнание и чувството за принадлежност към чужда нация, въпреки че от поколения живеят извън родината си. Имам преки наблюдения върху ирландците.

Българската социалистическа нация също е мит. Опитите за създаването й, ингорирането на етническите различия между отделните групи живеещи на територията на държавата, с цел да се създаде един нов социалистически човек, завършиха с бомбени атентати и голямата екскурзия.

За да се получи конструктивен разговор е добре да не пропускаш въпросите ми :)
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Ако под "пропуснати въпроси" имаш предвид тези, които добавяш след редакция, то към държавата включи и други ключови понятия - самоосъзнаване и общи ценности.
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

redrum, явно не правиш разлика от "хора живеещи в България" и "хора с българско гражданство". Етносите нямат голямо значение и особено в България където който не е минал, само той не е оставил потомство. Веднага щом дадена личност получи гражданство от дадена държава (без значение от причината), той става част от нея. Важно е да има държава, която те е приела, като и ти приемаш нейните правила за живот. Не е толкова сложно за разбиране.
Ако една държава иска да запази цялостта си, тя не трябва да толерира деленето на нейните граждани по разни критерии и особено по етнически. Всеки опит за отделяне на дадена част от обществото от останалите би трябвало да се тълкува като опит за опит за нарушаване на цялостта на държавата.
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

"Общите ценности" се диктуват от политическата система и се определят чрез закони. Отделните етноси в България например, нямат общи ценности, най-общо казано. За да го твърдя, мога да ти дам за пример турския и циганския етнос, защото съм имал близък контакт с тях. Традиционното турско семейство е много различно от традиционното българско семейство. Това е продиктувано в голяма степен от религията. За циганите няма да говоря, мисля че си достатъчно интелигентен сам да се сетиш, че с тях ни дели цивилизационен разлом. Е как може да сме от една нация с групи от хора, които имат съвсем различно разбиране за живота? Живеенето на една територия не е определящ фактор.
 
От: От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

redrum, явно не правиш разлика от "хора живеещи в България" и "хора с българско гражданство". Етносите нямат голямо значение и особено в България където който не е минал, само той не е оставил потомство. Веднага щом дадена личност получи гражданство от дадена държава (без значение от причината), той става част от нея. Важно е да има държава, която те е приела, като и ти приемаш нейните правила за живот. Не е толкова сложно за разбиране.
Ако една държава иска да запази цялостта си, тя не трябва да толерира деленето на нейните граждани по разни критерии и особено по етнически. Всеки опит за отделяне на дадена част от обществото от останалите би трябвало да се тълкува като опит за саботаж срещу държавата и хората живеещи в нея.

Това е клише на комунистическата историография. Понеже се интересувам от етнография мога да ти дам за пример реакцията на българската общност към "нежеланите" деца - от удавяне в кладенец (сиреч убийство) до прокуждане от селото. Хората не са си давали дъщерите току така на всеки срещнат. Прабабите ни не са били курви, ще ме извиняваш. Не знам кой е оставял потомство и кой не е, но фактите сочат, че това което си написал е просто едно удобно клише, което защитава днешния мултикултурен модел и принизява българския народ до любимия ми иначе миш-маш.

За другото, това че някой живее някъде и спазва законите, не го прави част от нацията. Дали е гражданин или не е формален юридически въпрос. Ако имаш пари можеш да станеш гражданин доста бързо.
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

redrum, преди време те обвиних, че проповядваш дискриминация спрямо собствения си етнос, а сега като гледам се опитваш да пробутваш идеи заплашващи стабилността и цялостта на държавата. Помисли преди да пишеш. Помисли колко са "полезни" идеите ти за обществото, в което живееш.
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

redrum, преди време те обвиних, че проповядваш дискриминация спрямо собствения си етнос, а сега като гледам се опитваш да пробутваш идеи заплашващи стабилността и цялостта на държавата. Помисли преди да пишеш. Помисли колко са "полезни" идеите ти за обществото, в което живееш.
И кои са тези идеи? Това, че ти казвам как стоят нещата в действителност, не значи че искам нестабилност. Тази нестабилност обаче ще дойде, защото някои хора отказват да приемат реалността. Онзи ден горя една европейска столица, всъщност май всяка година по нещо гори. А където има въглени, рано или късно като духне вятър, пламва пожар.
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Не за пръв път казвам, че живея в смесен район с българи и цигани. Живял съм и на друго подобно място (да не кажеш, че живея в някакво идеално място). Да, има разлики в някои обичаи и вътрешно културни особености, но в крайна сметка всички сме хора и искаме да живеем добре. Едната нация не означава абсолютно еднакви хора с абсолютно еднакви традиции, вярвания и култура. Просто има някакви правила и ред, така че всички да живеят максимално добре заедно. Крайно безотговорно е да обясняваме колко е нормално някой да е с повече привилегии от друг без значение по какъв признак (расов или друг). Всякакви такива расистки пропаганди се правят най-често с политически цели (делят си електората на мои и твои). За съжаление много хора се връзват и тръгват да се делят на агитки мразещи останалите.
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

И аз съм живял в такъв район, сега пак в района ми има скитащи номади. Не има разлики, а има РАЗЛОМ. Единственият начин да има мирно съжителстване е да не се спазват законите и да си затваряме очите срещу най-различни свинщини, които в повечето случаи се извършва от един етнос. Например битовата престъпност е масово циганска. Лошото е, че властите бездействат. Това е анти-български расизъм и той се вихри с пълна сила в държавата ни.

Понеже е забранено да се правят изследвания и етническо профилиране на престъпността ти предлагам да погледнеш как са стояли нещата преди повече от 10 години, за да не кажеш, че си измислям или говоря с клишета:

Image44.gif

Криминална активност по етнически групи при разкритите кражби
/на 100 000 души от съответния етнос/

Цялото изследване можеш да разгледаш тук
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Престъпниците си имат конкретни имена, а не само етническа принадлежност. Те се представят пред съд и след справедлив съдебен процес се пращат в затвора. Занимания с това от какъв етнос са са излишни. Престъпникът е просто престъпник.
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Народ, нация и етнос

народ - родово понятие, т.е. гледат се какви са родителите ти. Човек се ражда част от даден народ и не може да промени това. Също както племе и раса народите имат външни белези, по които може да се различават (цвят на кожата, спечифични черти на лицето, особености в ръста или телосложението и т.н.)

нация - общност, базирана на минало, език, култура, традиции и вярвания. Хората от тази общност са със сходни схващания в социалната, културната и духовната (а в някои случаи дори материалната) сфери от живота. Въпросната общност има идеали (национален идеал) и претенции към останалите, които не са от тази общност (т.нар. национални интереси). Принадлежността към дадена нация е въпрос на личен избор.

За 90% от хората народ и нация си съвпадат, защото избират да са част от нацията, определена от народа, в който са се родили.
Ако се родиш българин, емигрираш в Германия и се натурализираш там (т.е. работиш необходимите години и вземеш немско гражданство), то ти си от българския народ, но си избрал немската нация.
Дори такъв човек да твърди, че се чувства българин и че радува за българските интереси, той е част от немската нация, защото развива немската икономика с труда си, а това е основен национален интерес.
От друга страна приемането, че нация и държава са две лица на една монета, според мен е заблуда. Само за еднонационалните държави (каквато е и България) е валидно, че нация и гражданство си съвпадат. За многонационалните държави (каквато е Швейцария) това, струва ми се, не е така.

етнос (от гръцки - ἔθνος за група от хора означава племе, семейство) - общност определена от бита, от възприятията за света и за това как трябва да се живее, от приетите в ежедневието порядки. Етносът не изисква непременно кръвна връзка, макар че порядките и бита се оформят в детството. Може да се каже, че етносът на човек най-често се определя от това къде е живял като дете, а не кои са родителите му. Етносът по принцип не подлежи на личен избор - каквито навици са изградени в детството, такива остават в човека. Рядко някой ще тръгне да си променя привичките само, за да се нарече част от етнос, различен от този, в който е отраснал.

Тъй като бит, традиции и вярвания са взаимно обусловени и свързани помежду си, то искам да подчертая разликите между етнос и нация, така както ги разбирам. Част си от етноса, заради изградените навици в ежедневието - въобще не е необходимо да ги харесваш. Част си от нация, защото смяташ, че вярванията, традициите и културата на дадената общност са най-добрите, защото ги харесваш и желаеш да се приобщиш към тях. Дори да си част от дадена нация, въобще не е казано, че трябва да живееш по начина по който живеят етносите, създали основата на тази нация.

За по-добро изясняване на различията между понятията давам пресилено тесни дефиниции за принадлежност към тях:
Ако харесваш и защитаваш идеалите и интересите на дадената нация, то си част от нея.
Ако живееш като определен кръг от хора, то си част от техния етнос.
Ако имаш еди кои си гени, то си част от съответния народ.
Източник
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Българите в Османската империя били ли са част от османската нация и въобще, хората от друг етнос част ли са от нацията? Например, турците в България част от българската нация ли са или са част от турската?

Много българи са били почитани и интрегрирани в турската власт по онова време. Не вярвай толкова на учебниците по история
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Очаквам да ми дадеш 50 примера за подобни българи, че лично аз не се сещам. 50 човека за 500 години не е чак толкова много, нали? Християни във властта на Османската империя, струва ми се като фантастична приказка.
 
От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?

Традиционното турско семейство е много различно от традиционното българско семейство.

Айде моля ти се преди 100 години са били напълно еднакваи като манталитет. А в интерес на истината и сега е така. Бай Ставри от Долни Камарци е същия пън и задръстеняка като Ахмед от Айдън-Кьой...

И двамата са турбо варвари с разбирания и отношение към жените и децата от преди 300 години
 

Горе