ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Re: От: Re: От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Едва ли печели пари, според мен само се опитва да търси канарчета. А ти май не си излизал от офиса си. Аз понеже обичам да пътувам и виждам разрухата. Тия дни например минах от Бургас до Несебър. Знаеш ли колко изоставени сгради има по пътя? В по малките градове, да не споменавам селата, са останали само хора на доизживяване. Младите ги няма, НИ все още държат някаква цена, но е въпрос на време да паднат драстично. В София е друго, но пак от тия на доизживяване държат по някой и друг апартамент, които внуците живеещи в щатите например, ще се отърват с кеф на каквато и да е цена.

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=53514&page=2&p=597070#post597070

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=53514&page=2&p=595429#post595429

Както викаше един мои познат Като си прост, обикновено е за цял живот. :)

Виждаш разрухата. Апокалипсиса идва, да знаем...намери си тема, в която да се оплачиш, не го прави в тази. Празни приказки не ни се четат. Мерси за бизнес съвета, пак е по-добър от този на blackout8. :)
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Искрено се надявам, когато човекът казва, че е в бизнеса с недвижими имоти, да е наистина такъв. т.е очаквам някакъв бизнес модел, а не примерно наследил 2 апартамента. Това не е бизнес. И аз смятам, че имотите са много надценени, но също така не мога да си обясня защо някой продължава да плаща тея цени за тях. В София в момента има около 150 000 празни жилищни имота. Имаме демографска криза, нарастващ брой на циганското население. След 20 години не е ясно дали ще става за живеене въобще.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Знаете ли какво ми каза един от ромите тук? "Вие българите имате по 1 дете или нямате. След някоя година половината апартаменти в Стара Загора ще са празни и ние ще ги вземем без пари." Правете си изводите. 3-4 семейства братя в един блок и всички останали жилища 70% надолу. Като рак е! В селата е същото, много роми, всички бягат през глава.
 
От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Майсторе, чакаме някой като теб да ни освети. :D :D :D

Някой си личи, че комуникират с брокери, имат наблюдения и прочие. Когато започнеш да даваш такива теми, тогава ще ти клинка на изтръпналия линк. Авторът, доколкото си прочел, с това се занимава.

Браво на автора занимава с с един от 5-те инвестиционни класа, а аз се правя пари и от 5-те, за разлика от него не от комисионните! Позволи ми да знам какво пиша! Добре ще взема съвета ти и ще направя тема!
А за думите ми дали са верни чети спокойно тук:
Датчаните купуват жилище с 2-годишна заплата
 
От: Re: От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Човек, той с това се занимава, означава - печели пари от това. Призрачни градове. Ето нов терним в Имотното инвестиране. Абе вие нормални ли сте? :)

Александър Д. - да не е Александър Дюма? :)

Това, че ти си нямаш хабер, не означава че нещата не са такива!

Ето ти най-големият НИ балон в света с най-големите призрачни градове!

[video=youtube;rPILhiTJv7E]https://www.youtube.com/watch?v=rPILhiTJv7E[/video]

@Indeed, Какъв съвет съм дал дал на теб? Ето искаше тема, чети тук http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=54015&p=602433#post602433

Помни, че брокерчета от 2009 говоря едно и също - как дъното дойде и цените ще растат и е перфектна инвестиция, е всичко е обратното - помни и че брокериките просто продават продават мечти и емоции и от това те правят пари. Може да взема най-добрият търговец хабер си нямащ от фундамента на инвестирането и да продава по 100 апартамента на месец, той релевантен ли ще или някой инвеститор?

Замисли се също така инвеститорите имат, ходят ли при брокери да им дават оферти? Или брокери само ходят при средният човек и да му говорят каква инвестиция е НИ, при положение че големите инеститори от години са продали, а останалите са наводнили пазара с имоти :D Хайде моля ти се тук си говорим за инвестиции не за брокерчета!
 
Последно редактирано:
Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Знаете ли какво ми каза един от ромите тук? "Вие българите имате по 1 дете или нямате. След някоя година половината апартаменти в Стара Загора ще са празни и ние ще ги вземем без пари." Правете си изводите. 3-4 семейства братя в един блок и всички останали жилища 70% надолу. Като рак е! В селата е същото, много роми, всички бягат през глава.

Бате, от прост човек съвет не се взима. :) Кажи му, че ако това се случи - и роми ще го управляват и ще се самозатрият, защото тия могат само да крадат и да се саморазвъждат.

@blackout8, балоните ги има навсякъде. Помниш ли дот ком палона, или как нашата борса от толкова ъп ъп и се срина, да, благодарение и на чуждестраните, но всичко има момент, в което определено не отговаря на стойността си. Опитай се да купиш с ХХХ лева апартамент 2008-2009та, опитай сега. Нали, намираш спад, и да, това беше този балон, който в момента го има, защото предлагането мина предлагането. Отделно, на много хова им се живее в къща, в околностите, а не в тези мръсни градове. ;)

Ще се радвам да драснеш тема, тъй като знам, че има какво да ни кажеш. ;) Вярвам, че разбираш повече от мен, както вярвам, че влизането с бутонките, не ме кара да мисля, че искаш да дадеш инфо, а нещо друго цели. ;)
 
От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

@blackout8, балоните ги има навсякъде. Помниш ли дот ком палона, или как нашата борса от толкова ъп ъп и се срина, да, благодарение и на чуждестраните, но всичко има момент, в което определено не отговаря на стойността си. Опитай се да купиш с ХХХ лева апартамент 2008-2009та, опитай сега. Нали, намираш спад, и да, това беше този балон, който в момента го има, защото предлагането мина предлагането. Отделно, на много хова им се живее в къща, в околностите, а не в тези мръсни градове. ;)

Ще се радвам да драснеш тема, тъй като знам, че има какво да ни кажеш. ;) Вярвам, че разбираш повече от мен, както вярвам, че влизането с бутонките, не ме кара да мисля, че искаш да дадеш инфо, а нещо друго цели. ;)

Първо колега лично към теб нямам спомен да съм влизал с бутонките, както и да означава това за теб. Съжалявам, ако съм те засегнал с нещо. Първият ми пост в тази тема беше именно контра на автора, защото виждам, че пробутва пак емоционалните връзки на един дом, при положение, че пише ИНВЕСТИЦИЯ. Аз показвам суровият фундамент на една инвестиция в НИ и как се мери реално един НИ! Говорил съм с много брокери, спекулатни и пишман инвеститори в НИ през годините и до един не знает това, което съм постнал и не случайно сега влачат кредити по НИ, който са паднали два пъти пазарно - именно щото брокерите тогава сериозно подгряваха всички и бяха част от балона, а през 2008-9 много брокери вече разбраха на къде духа вятъра, но пак пробутваха емоциалните връзки на един дом и как е перфектна инвестиция - как ще е префектна като от наема, ще я избиеш за 30-40 години не знам - а в момента си на загуба ако си взел и кредит за имот, който не ти трябва през 2008! Съжалявам, но автора има и дупки в знанията си като - златото никога не губи стойност - измерено чрез фиатни пари може да има флуктоации, но само за себе си то пази стойност и това е основният фактор на парите! Пак казвам, не съм искал да засегна никой, а да дам повече светлина на значението инвестиция в НИ!

А за другото таман пуснах тема за фазите на едни балон - http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=54017&p=602437#post602437
 
Последно редактирано:
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Аз малко не съм съгласна с понятието "реална цена" на недвижим имот. Реалната цена е за колкото успееш да го шитнеш :) Иначе действително има различни видове оценки и различни методи за оценка на недвижими имоти в зависимост от целите, за които е нужна оценката. Една ликвидационна оценка на даден НИ може да покаже коренно различни резултати във финансово измерение от една инвестиционна оценка да речем. Общо-взето се оценя потенциалът (или липсата на такъв) по определени методи. Дори и в една "проста" данъчна оценка пак има коефициенти за местоположение, за отстояние и наличие на инфраструктура, за направени подобрения и т.н. - все неща, които малко или много са свързани с потенциала. Ако успея да намеря инвеститори на базата на инвестиционен проект и оценителски доклад, чрез който съм оценила ливадата на дядо ми за няколко милиона, значи реалната цена е толкова :)

Но иначе съм много съгласна, че е нелепо поне в текущата пазарна ситуация мислене от типа "Сега ще изтегля един кредит, ще купя един апартамент и ще го отдавам под наем, който ще покрива вноските по кредита, а аз ще щракам с пръсти и ще прибирам пачките". Мина това време. Но за съжаление страхът все ми е водещ мотив за придобиването на жилище, защото на пенсионната и здравната система не може да се разчита особено и ако нямаш поне покрив над главата, трудно ще оцелееш, колкото и да паднат цените.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Лили бъркаш реална и пазарна :) отва за колко го шитнеш е пазарна, а реална е какво получаваш като стойност. Примерно един кг сирене има една и съща реална хранителна стойност, но може да има пазарна стойност от 1 лв до 1000 лв. Номера е да мерим неща, който не се измерват във хартиени пари.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Лили бъркаш реална и пазарна :) отва за колко го шитнеш е пазарна, а реална е какво получаваш като стойност. Примерно един кг сирене има една и съща реална хранителна стойност, но може да има пазарна стойност от 1 лв до 1000 лв. Номера е да мерим неща, който не се измерват във хартиени пари.

Не, не бъркам - просто не съм съгласна с тази дефиниция. Иначе може да се каже, че съм запозната с тази сфера.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Не, не бъркам - просто не съм съгласна с тази дефиниция. Иначе може да се каже, че съм запозната с тази сфера.

Казва се реално, защото мерим реални неща и тяхното отношение, като изключваме фиатният елемент. Винаги има отношение между злато и примерно кв. метър. В царско време началото на века един наполеон е купувал 1 кв метър в центъра на София и това съотношение е било валидно до войната.

Ето ти прост пример между реално стойност и пазарна стойност.

Имаш къща примерно за 100к ти си я правиш и става кукла - след 5 години пазарната цена е 300к и да кажем имаш норма на амортизирана от 2% на година. Колко е реланата цена на имота? Пазарна е 300к, но реалната е че имаш 10% амротизация и ако приемем на вложените 100к ресурси сега реално ще е 90к като реална стойност. Просто вложила си Х тона цимент, бетон, дърво, боя, мебели, ел., ВиК и т.н - това са реални неща, които амортизират!

Това, че е станало 300к не значи, че реално не губиш от стойност!
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Казва се реално, защото мерим реални неща и тяхното отношение, като изключваме фиатният елемент. Винаги има отношение между злато и примерно кв. метър. В царско време началото на века един наполеон е купувал 1 кв метър в центъра на София и това съотношение е било валидно до войната.

Ето ти прост пример между реално стойност и пазарна стойност.

Имаш къща примерно за 100к ти си я правиш и става кукла - след 5 години пазарната цена е 300к и да кажем имаш норма на амортизирана от 2% на година. Колко е реланата цена на имота? Пазарна е 300к, но реалната е че имаш 10% амротизация и ако приемем на вложените 100к ресурси сега реално ще е 90к като реална стойност. Просто вложила си Х тона цимент, бетон, дърво, боя, мебели, ел., ВиК и т.н - това са реални неща, които амортизират!

Това, че е станало 300к не значи, че реално не губиш от стойност!

Да, но пак тръгваш от позицията за колко си я купил. Една къща в някое родопско село е на по-различна цена, отколкото някоя къща в с. Марково. Дори и да са абсолютно идентични като строителни параметри. Не е като сиренето, че да кажеш, че има еди-колко си мляко вложено, с еди-каква си масленост, еди-колко си време е зряло и т.н., някакви обективни параметри. И, честно казано, аз бих заложила на малко по-висока амортизационна норма. 2% годишно значи, че едно 50 години планираш да я "имаш" тази къща. Ама тя може вече да е на 50 години примерно.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Съгласен съм с теб, че няма абсолютна реална стойност - затова и го мерим примерно заплати към цена на имота, като се замислиш и двете са измерват в пари но пак може некво съотношение вадиш.
Пак може го мерим злато към вложен труд, стоки и материали но и те пак може ги мерим от фиатна база, но като ги мерим едно към друго и видим историческа база средна стойност нещата са друго.
Както и ако мерим чрез наем към имоти - в момента е 5% доходност, да си стигне до по нормлните 10% или наемите трбява се качат двойно или НИ да паднат двойно за мен второ е по валидно - няма фактори за 1вото!
Но принципно пак до известна степен на базата на вложено количество може да напълним картинката - разбира се пак казвам не е абсолютна реална но друго мерило нямаме.

Затова и разделих пазарно и реално.

А нормата викам да е 2% макар, че реално е към 3-4% нали знаеш това че са счети термини - пак ги мерим към фиатното до известна степен, но реално една къща може и 200-300 години да съществува, че и повече ако се подържа.

Това, че пазарната цена или оферите купува/продава не значи нищо ако гледаме НИ за инвестиция, други неща трябва се гледат :) мисля, че имаме пълно съгласие по тази тема:)
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

blackout8, аз не съм искала да се възприема като някакъв спор, съжалявам, ако така е изглеждало :) Много е относително и това със заплатите и цената на имота, щото дори и между заплатите в София и затънтената провинция има космически разлики, както и между цените на имотите, но това е дълга тема. Разбрахме се значи :)
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

blackout8, аз не съм искала да се възприема като някакъв спор, съжалявам, ако така е изглеждало :) Много е относително и това със заплатите и цената на имота, щото дори и между заплатите в София и затънтената провинция има космически разлики, както и между цените на имотите, но това е дълга тема. Разбрахме се значи :)

Затова и ги сравняваме на определено място и разбира се средно :) Като вземем две относителни неща към даден район не стават толкова относителни и като ги измерим взаимно става интересно :) Като цяло за мен НИ ще падат още надолу, така че за инвестиция не си е оферта
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Като цяло за мен НИ ще падат още надолу, така че за инвестиция не си е оферта

Жилищните да - напълно съм съгласна. Да купуваш жилищен имот с цел инвестиция. Но дойде времето на чисто инвестиционните имоти и там според мен ще има раздвижване.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

http://dom.dir.bg/news.php?id=17030979 Поредния парцал, имаше го и в блиц вчера. Не четете статията, а коментарите под нея.

Авторката беше написала, че на 12.07 продължава по темата, очаквам с нетърпение.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Да ръст на сделките с 15 % - от 60 на 70 примерно. Става въпрос за тримесечие, а зимата се купува по-слабо. Сигурен съм, че и 2013 е имало подобен ръст на второ спрямо първо тримесечие
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

В малкия град например си е чиста загуба да купиш апартамент за да го даваш под наем - 150 - 200 лв наем макс може да му се вземе и то и този наем не може да си го прибере хазяина, само проблеми. Тука има една голяма ниша - специализирани фирми, които да се заемат с отдаване под наем на чужди апартаменти, да се грижат за събираемостта на наемите и да контролират опазването на апартаментите, защото всичките ми познати изгоряха - няколко наема неплатени, наемателите избягали, а апартамента потрошен и вкрайна сметка повече загуби отколкото ползи, а често се случва и да натрупат сметки към енергото и вик и после и тях хазяина си ги плаща...
 
Брокерът, с който си комуникираме често има и такава функция - управлява няколко обекти на свои клиенти. Доста по-добре е някой да ти ги управлява на %, особено ако не си на място, както е в случая. Ето ти и бизнес модел - но си е нужно да имаш разбира се и стабилни хора - фирма или брокер, на собствена практика. Бях чувал за една фирма, която 6 месеца не е пращала събирания наем на собственика, но нормално - нямаха нищо подписано по между си и фирмата се е възползвала от това. ;)
 

Горе