ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

ми не, не го знаеш това.
какво означава?
За някой, който е данъчно задължен в ЮК (20% данък да кажем)
че,
ако е платил 10% в БГ, трябва да плати 10% в УК ли?

Или кво? Нали не твърдиш, че прихода от наем не му се плаща данък?
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

@garnet "Или кво?"

Прочетете и може би ще разберете. Ако ли не, не давайте съвети за нещо по което не сте запознат.
 
Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

@garnet "Или кво?"

Прочетете и може би ще разберете. Ако ли не, не давайте съвети за нещо по което не сте запознат.

ОК, бегаш ми от въпроса като пеерас от жена. Нема проблем.
Да оставим ЮК.
Нека да е общия случай: живееш в БГ и имаш 4800 евро доход от наем. Веднага дължиш 10%. И губиш още % за други разходи.
Т.е. при падащи цени на НИ и падащи наеми, да купиш НИ сега с цел инвестиция е като да си сложиш парите на влог в КТБ.
Автора е брокерче, той е длъжен да фърли захранка на шараните. Видя се и кои сте у форому
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Prosto niamam dumi spiram da pisha po temata, gledam che I avtora I toi choveka se otkaza, prosto niama smisal da cheta citati ot uchebnici....I da mi davat saveti hora koito jiveiat pod naem.

Добре де бъди мъж и си признай, че това което писа по рано си го връщал по друг начин. Както си промени миналите постове, какво бягаш по тъча, не е трудно пишеш, че си сбъркал и продължаваме - какво толкова? Защото иначе става въвеждане в заблуди - нали за инвестиции си говорим?

Тук сме се сбрали, хора които използваме сивото вещество с цел търсене и реализиране на идеи - това, което писа беше невероятно и ти показах, къде издишаш. А това, че ти давам точно определение е едно, но то е и аксиома. За щастие е именно емпирично доказана, ако щеш аксиома. И не живея под наем, ако това те гложди!
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

"ОК, бегаш ми от въпроса като пеерас от жена."

От нищо не бягам, моя син се научи да чете на 5 години. Отваряте спогодбата и я прочитате, надявам се, че сте на повече от 5 години.

Относно инвестицията в НИ въпрос на вкус. Лично аз редовно инвестирам като възвращаемостта ми е между 8 и 10 процента на година (след като си платя данъците). Инвестирам и в други неща, но това е друг въпрос. Разбира се имам и няколко бизнеса, които ми носят над 100% възвращаемост.
 
Всъщност автора дава схема, с която си работи, и гледам на печалба.

Имаш 10% данък, при бизнеса е също толкова, а работиш на цени, които .... да не казвам какви.

@dnc, няма какво да спираш. Явно някои все още им е трудно да повярват, че се правят пари с недвижимо. Жалко за тях, останалите искаме да разберем повече, как работи, какво може да се чаква и прочие. Винаги ще има такива, които ще ти обясняват, че не става. То там е разликата, едните правят пари, другите ти обясняват че се сриват нещата и няма смисъл. Има една опция за тях, нарича се jobs.bg. :D
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Спогодба Между Правителството на Народна Република България и Правителството на Обединеното Кралство Великобритания и Северна Ирландия за Избягване на Двойното Данъчно Облагане на Дохода и Печалбите от Прехвърляне на Имущество

Колега една Народна по малко :) за другото си прав.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

^ "Колега една Народна по малко за другото си прав."

Светът не започва от днес. Спогодбата влиза в сила през 1988 г. и от тогава не е променяна. Затова има и "Народна".
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Аз мисля, че по различен начин гледате на нещата. Едните възприемат закупуването на жилище, дори и с полуинвестиционна цел и за отдаване под наем като нещо, почти еквивалентно на това да си държиш парите в банката и все пак с по-висока доходност. В случая наемът почти покрива вноските по кредита, а при ликвидиране на жилището (продажба), пак ще излезе на плюс, колкото и да паднат цените. В банката няма смисъл да държиш пари, ако търсиш инвестиция и доходност, а не сигурност, защото като се сметне инфлацията и удръжките за управление на парите, лихвеният процент, даван от банките не покрива тази сума. Когато се гледа на придобиването на НИ като крайна цел, а не като средство, то тогава той е още по-нисколиквиден и с по-ниска доходност. Има разлика между това да се занимаваш основно с тази дейност и действително да инвестираш по-големи суми в НИ, да следиш пазара и да ги придобиваш и да се разделяш лесно с тях, сравнено със закупуването на единични жилищни имоти с намерение на по-дългосрочно притежание.
Реално погледнато, ако действително искаш да инвестираш в НИ или трябва да се занимаваш само с това, или трябва да дадеш на човек, който се занимава само с това, да ги управлява.
Както и инвестиции в по-бързоликвидни активи. Те са с по-висока доходност, но и по-рискови. С уговорката, че доста наизуст говоря, защото не разбирам от акции и ценни книжа, но пак не става да се занимаваш с подобни инвестиции между другото. Или трябва само с този вид дейност да се занимаваш, че да я познаваш и по-сериозни суми да инвестираш, или трябва да упълномощиш някой, който се занимава основно с това.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

^ "Колега една Народна по малко за другото си прав."

Светът не започва от днес. Спогодбата влиза в сила през 1988 г. и от тогава не е променяна. Затова има и "Народна".

Е добре, аз друго имам на идея, карай ...

Между другото, като се говори за НИ и инвестиции, не знам кой минава доходите си като физ. лице - никой от познатите ми не знам да е на негово име всичко е фирмено.
 
От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Какво общо има ликвидността, с инвестицията в недвижимо? Все пак си преценил, купил си го. Умният човек е заделил в страни други пари, ако потрябват. Най-спешното, за което трябват са здраве или някоя добра възможност. Но си има и ипотечни кредити. И все някоя заложна къща ще се съгласи да ти даде некви пари, ама там не е далавера обикновено. ;) Те не влизат в схемите за правене на какъвто и да е бизнес. ;)

АХах , момчета съжалявам но трябва и да работя . А моята работа се изразява в движение извън офиса . смешно ми е какво чета :D
Автора е брокерче, той е длъжен да фърли захранка на шараните. Видя се и кои сте у форому

Гарнет , не хвърлям захранки приятелю . Просто споделям опита си към хората които имат интерес как могат да изкарат пари от недвижим имоти ...
Интересно ми е защо винаги търсите конспирациите , подмолните неща , масоните и куфарчетата на БКП
Момчето каза ,че изтеглило ипотеки на 27 години и прогнозира до 35 да има два апартамента които да му носят чист приход КАКЪВТО И ДА Е ТОЙ . Вие го разпиляхте "ама колко точно даде , за какъв период , при какви условия , с коя банка , ама колко съдлажника имаш ,къде работиш . Все въпроси излишни . Вместо да кажете " Браво колега , ето това е смело . Да се надъхате и вие да опитате нещо ... а не само да разтягате локуми зад компютъра . И дори да задоволите първичното си желание да сте прави в случая пред останалата аудитория - честито , пича пак си остава с 2 апартамента повече от вас до 35г. възраст , защото си е раздвижил сивото (както се изрази инвеститора с драконовия аватар ) и е рискувал , стегнал си е задника и бачка .
Безсмислици , безсмислици .... ама защо ги купил като били стрували повече отколкото щели да струват сега или някакви други тъпи безумици ...

Тя темата за какво беше , вие на какво я обърнаха ....
 
Последно редактирано:
Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

В случая наемът почти покрива вноските по кредита, а при ликвидиране на жилището (продажба), пак ще излезе на плюс, колкото и да паднат цените.

Би ли ми дала цифри.
Нека предположим, че наема покрива на 100% вноските и имаш 100% ипотека. И 0 разходи и данъци
Преди 4 години имота е бил 38000 евро. Взел си 38 000 евро. Имаш и лихва над това. Вноска 200 евро/м, от наема. 4 г си плащал (нека е 50/50 лихва/главница). Платил си 4800 евро лихва и толко главница.
Сега имота е 30 000 евро. Ако сега продадеш имота, главницата ти е 33200 евро.
Висиш с 3000 евро.

Ако греша дай ми цифрите.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Аз мисля, че по различен начин гледате на нещата. Едните възприемат закупуването на жилище, дори и с полуинвестиционна цел и за отдаване под наем като нещо, почти еквивалентно на това да си държиш парите в банката и все пак с по-висока доходност. В случая наемът почти покрива вноските по кредита, а при ликвидиране на жилището (продажба), пак ще излезе на плюс, колкото и да паднат цените. В банката няма смисъл да държиш пари, ако търсиш инвестиция и доходност, а не сигурност, защото като се сметне инфлацията и удръжките за управление на парите, лихвеният процент, даван от банките не покрива тази сума. Когато се гледа на придобиването на НИ като крайна цел, а не като средство, то тогава той е още по-нисколиквиден и с по-ниска доходност. Има разлика между това да се занимаваш основно с тази дейност и действително да инвестираш по-големи суми в НИ, да следиш пазара и да ги придобиваш и да се разделяш лесно с тях, сравнено със закупуването на единични жилищни имоти с намерение на по-дългосрочно притежание.
Реално погледнато, ако действително искаш да инвестираш в НИ или трябва да се занимаваш само с това, или трябва да дадеш на човек, който се занимава само с това, да ги управлява.
Както и инвестиции в по-бързоликвидни активи. Те са с по-висока доходност, но и по-рискови. С уговорката, че доста наизуст говоря, защото не разбирам от акции и ценни книжа, но пак не става да се занимаваш с подобни инвестиции между другото. Или трябва само с този вид дейност да се занимаваш, че да я познаваш и по-сериозни суми да инвестираш, или трябва да упълномощиш някой, който се занимава основно с това.

Лили права си но в реалната ситуация нещата са малко по различни.
Вярно, че може и равносилен проект и алтернативна на банковият депозит, доходността на НИ е по малка от до преди няколко месеца беше по ниска от банковият депозит и това е валидно за последните 5-6 години. Ако търсим само доходност.
При спад на цените и си на кредит, няма как да можеш си върнеш главницата по кредита дори ще има да връщащ. Примерно за имот от 38к, с кредит от 30к след 5 години имаш още 27к главница, а имота е станал примерно 25к - имаш още 2 к да доплатиш до главиницата и чиста загуба от 8 к нетно си на зад 10к.
Инфлацията е валидна и за НИ.

За другите инвестиции си права.

Работа е да лавираш от надценен инвестиционен клас към подценен клас - така правиш парите, а ако гониш само 1 основен клас, то поне трябва го хеджираш. Все пак едно е да си наясно с 1 от 5 инвестиционни класа, друго е 2 и трето да си наясно 5-те.
 
Re: От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

защото били стрували повече отколкото щели да струват сега или някакви други тъпи безумици ...

...

тъпа безумица е да обесняваш как нещо купено преди 4 г за 40000 и струващо сега 30000 е добра инвестиция.
Това дори да беше със собствени пари. Със заем.............оууууууууууу
 
От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Ето точно така се разсъждава . Кефят ме 2мата опортиунисти горе как едва ли не се опитват да накарат колегата да се разкая ,че на 27 години затворил 76 000 EUR в 2 апартамента , защото били стрували повече отколкото щели да струват сега или някакви други тъпи безумици ...

Тя темата за какво беше , те на какво я обърнаха ....

Сега може и без обиди!
Никой, не е казал да се разкая, това което лично писах, е че въвежда в заблуда! И на теб трябва ти е пределно ясно, това което пише! Говорим си за инвестиции, колегата което писа не е инвестиция! Пет пари не давам, че паднала цената, ако има добър нетен поток при закупуване на НИ в началото ти е през онази работа къде е цената! Дори ще чакаш да паднат още и да купуваш още и още НИ! Но да ми каже някой взех кредит и за 5 години върнах почти половината от главницата само с наема, след това да ти докажат математически, че това е лъжа и да се правиш на сопнал е вече си е чисто безумие ! Ако това не хващаш, говори лошо за теб като професионалист!

А до сега темата се вижда само какво представлява НИ и какви са ти начините за правене пари по чист flipping house номер, без да се говори и грам за риска! Малко цинично, ще е да говорим само си на + както е цинично някой да говори лъжи и сам да си противоречи!
Искаш стойност в тема, приеми че ние сме коректив и става по чиста от към стойност! Трябва да се радваш!
 
Re: От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Ето точно така се разсъждава . Кефят ме 2мата опортиунисти горе как едва ли не се опитват да накарат колегата да се разкая ,че на 27 години затворил 76 000 EUR в 2 апартамента , защото били стрували повече отколкото щели да струват сега или някакви други тъпи безумици ...

Тя темата за какво беше , те на какво я обърнаха ....

Да, ама има го и другия момент (малко офтипик), като има такива дебати се получават добри теми. Примерно съм много доволен, че blackout8 влиза със статистики и някакви неща от практиката си. Другите не смея да коментирам. :)

Само да кажа и аз, че темата е хубаво да има духа на инвестиционна такава, а не кой как го е ял. Всички сме го яли, и не само с недвижими имоти. :)
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Стига бе хора ... при имотите в големите градове има ръст от 2012 до сега поне 10 % вие Луди ли сте......... какви глупости говорите . Постоянно говоря с приятели от водещи фирми и в София , ситуацията е като във Варна . Има си ръст , има недостиг на ПРЕДЛАГАНЕТО , ПАК ПОВТАРЯМ НА ПРЕДЛАГАНЕТО . Така ,че цените си вървят леко полеко нагоре . Стига говорихте простотии .
 
От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Би ли ми дала цифри.
Нека предположим, че наема покрива на 100% вноските и имаш 100% ипотека. И 0 разходи и данъци
Преди 4 години имота е бил 38000 евро. Взел си 38 000 евро. Имаш и лихва над това. Вноска 200 евро/м, от наема. 4 г си плащал (нека е 50/50 лихва/главница). Платил си 4800 евро лихва и толко главница.
Сега имота е 30 000 евро. Ако сега продадеш имота, главницата ти е 33200 евро.
Висиш с 3000 евро.

Ако греша дай ми цифрите.

Казах, че много хора не гледат само цифри. Един вид имотът се възприема като място, където да си сложиш свободните пари и да остане след това нещо. По-добре е, отколкото да ги използваш за покупка на скъпа кола, техника и за поддържане на някакъв по-висок лайфстайл. Иначе цифрите мога да сметна, все пак това съм учила, но тук говорим за по-емоционална "инвестиция".
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Стига бе хора ... при имотите в големите градове има ръст от 2012 до сега поне 10 % вие Луди ли сте......... какви глупости говорите . Постоянно говоря с приятели от водещи фирми и в София , ситуацията е като във Варна . Има си ръст , има недостиг на ПРЕДЛАГАНЕТО , ПАК ПОВТАРЯМ НА ПРЕДЛАГАНЕТО . Така ,че цените си вървят леко полеко нагоре . Стига говорихте простотии .

Колега това 10% ръст на сключените сделки - от 1к на година на 1.1к или 10% на цената?! А за предлагането няма да го коментирам.

П.С.

Питам защото за последните 5 години все удряхме дъното все растяхме, все такива бяха мантирте на брокерите или по политически да говорим опорните им точки - но реалността е че цените на имотите си падат!
 

Горе