ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Помощение отдавано под наем като магазин или закупуване на място с цел бизнес магазин - малко се измества фокуса от пасивността.
 
Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Помощение отдавано под наем като магазин или закупуване на място с цел бизнес магазин - малко се измества фокуса от пасивността.

Защо бе бате? Пак е недвижимо под наем, но само където има търговски статус. Около кое се крие цялата ангажираност?
 
От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Защо бе бате? Пак е недвижимо под наем, но само където има търговски статус. Около кое се крие цялата ангажираност?

Има разлики да купиш имот и да го даваш под наем на някой магазин/верига магазини и т.н. и да вземеш имот и да го менеджираш като твой магазин в случая от бизнеса на отдаване под наем влизаш в магазинерският бизнес.
От търговските имоти за сега най-добре се представят паркингите.
 
Re: От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Има разлики да купиш имот и да го даваш под наем на някой магазин/верига магазини и т.н. и да вземеш имот и да го менеджираш като твой магазин в случая от бизнеса на отдаване под наем влизаш в магазинерският бизнес.
От търговските имоти за сега най-добре се представят паркингите.

Имаш предвид гаражи, защото паркингите изискват пак занимавка с охрана, камери, пропуски и прочие. :) В такъв случаи се съгласявам с теб. Наистина са не лоша инвестиция - 50 лева на месец, при инвестирани около 5К в евра, да тегаво се избива, но ако може да се заключат едни пари там, няма лошо.
 
От: Re: От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Имаш предвид гаражи, защото паркингите изискват пак занимавка с охрана, камери, пропуски и прочие. :) В такъв случаи се съгласявам с теб. Наистина са не лоша инвестиция - 50 лева на месец, при инвестирани около 5К в евра, да тегаво се избива, но ако може да се заключат едни пари там, няма лошо.

В случаят писах паркинг като общо - иначе гаражи и парко места е 6+ - само при добро отношение наем/цена. Затова е добре да си на зелено защото са най-ниските цени тогава. Откритите големи паркинги са оферта, но много пари трябва за тях и не е като да няма мафия.

Иначе това е ок бизнес и от ИТ гледна точка софтуер за платени парко места какво е количество към всеки момент.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Ето пример за ЧСИ, където говорихме http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1o141865234953221&slink=1yb1xg&f1=1

И добре изглеждащ гараж - http://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1o139323281144303&slink=1yb1xg&f1=1, макар че първият е по-добре разположен.
За квартала е 40 евра на месец да ги вземем оринтировъчна цена - това прави точно 8% - така, че излиза там по-добре, а и е нормално да е по-висока доходността. Сега ако тръгне се търси нещо при такъв бенчмарк, може се намери и до 10% и 10%+ - просто трябва човек да е в бизнеса.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

blackout8 "Като цяло сега имотите могат да ти дадат от наем в най-добрият случаи 5% на година"

Средно след плащане на данъци и разходи правя около 9% на година. За съжаление през последната година не съм намирал нищо заслужаващо цена/наем в нишата която инвестирам. В кризисните години имаше много добри предложения /някои от тези покупки ми носят 12%/.

EastSide "О там са толкова нагласени нещата , направо незнам" .

Не знам какво нагласено може да има. Търгът винаги завършва с устно наддаване /и си има точна стъпка с която се наддава/. Ако ви се струва изгодно наддавате, ако ли не пасувате. Така че ако ви харесва нещо просто участвате, важното е да имате пари кеш защото плащането трябва да се осъществи в 7 дневен срок иначе горите с капарото и това съм го виждал. Хубаво е да познавате и пазара за да не се набутате с нещо с което няма да можете да си върнете инвестицията.

Разбира се много по-изгодно е да влагате парите си в някакъв бизнес, възвръщаемостта е много по-висока.
 
От: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

blackout8 "Като цяло сега имотите могат да ти дадат от наем в най-добрият случаи 5% на година"

Средно след плащане на данъци и разходи правя около 9% на година. За съжаление през последната година не съм намирал нищо заслужаващо цена/наем в нишата която инвестирам. В кризисните години имаше много добри предложения /някои от тези покупки ми носят 12%/.

EastSide "О там са толкова нагласени нещата , направо незнам" .

Не знам какво нагласено може да има. Търгът винаги завършва с устно наддаване /и си има точна стъпка с която се наддава/. Ако ви се струва изгодно наддавате, ако ли не пасувате. Така че ако ви харесва нещо просто участвате, важното е да имате пари кеш защото плащането трябва да се осъществи в 7 дневен срок иначе горите с капарото и това съм го виждал. Хубаво е да познавате и пазара за да не се набутате с нещо с което няма да можете да си върнете инвестицията.

Разбира се много по-изгодно е да влагате парите си в някакъв бизнес, възвръщаемостта е много по-висока.

Съгласявам се , като човек , който още няма голям опит , докато вие инвестирате именно в това или сходно (мисля че търговски площи четох по-рано из темата) .
Бихте ли пояснили за това устно наддаване , аз доколкото съм чел и чувал се наддава предварително в запечатани пликове . Или искате да кажете че ако има две еднакви до лев наддавания се усеществява устно наддаване ?
 
Последно редактирано:
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Здравейте,относно търговете от ЧСИ,участвах за един магазин и мога да разкажа на каква схема попаднах. Началната цена на магазина беше около 85 000.И накратко да разкажа какво се случи.Имаше 7-8 оферти освен моята.Спечели подалият най-висока цена - 311000 лева.Нямаше наддаване,защото тази цена беше невероятно висока за този магазин.Съответно печелившият се отказа и магазина се даде на следвашият участник в търга (111 000).Т.е. някой срещу 118000 -120000 лева взе магазина ( 111 000+8500),Та,накратко - това е схемата,която видях преди няколко месеца.Все си мисля,че е трудно да се направи без знанието на ЧСИ-то, но не и невъзможно.
 
От: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Добавете малко цифри да видим какви са процентите . За кой град става на въпрос ?

Обещавам,но малко по-натам с точните цифри.Ремонта още не е довършен :cry: ,става въпрос за София,на бул.Цар Борис III.
 
От: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

blackout8 "Като цяло сега имотите могат да ти дадат от наем в най-добрият случаи 5% на година"

Средно след плащане на данъци и разходи правя около 9% на година. За съжаление през последната година не съм намирал нищо заслужаващо цена/наем в нишата която инвестирам. В кризисните години имаше много добри предложения /някои от тези покупки ми носят 12%/.

EastSide "О там са толкова нагласени нещата , направо незнам" .

Не знам какво нагласено може да има. Търгът винаги завършва с устно наддаване /и си има точна стъпка с която се наддава/. Ако ви се струва изгодно наддавате, ако ли не пасувате. Така че ако ви харесва нещо просто участвате, важното е да имате пари кеш защото плащането трябва да се осъществи в 7 дневен срок иначе горите с капарото и това съм го виждал. Хубаво е да познавате и пазара за да не се набутате с нещо с което няма да можете да си върнете инвестицията.

Разбира се много по-изгодно е да влагате парите си в някакъв бизнес, възвръщаемостта е много по-висока.

Би ли дал актуална информация за сегмента си защото моето бе отговор за жилища и отдаване под наем. Чудно ми е къде ги има тези 9% от този сегмент към 2015-та?
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

"Или искате да кажете че ако има две еднакви еднакви до лев наддавания се усеществява устно наддаване ?"

След отваряне на пликовете с писмените предложения всеки може да наддава устно съгласно закона.

гпк

Чл. 492.
.
(2) Ако при обявяването на купувача някой от явилите се наддавачи устно предложи цена, по-висока с размера на един задатък, съдебният изпълнител отразява предложението в протокола и след като наддавачът го подпише, съдебният изпълнител пита три пъти има ли желаещи да предложат по-висока цена с размера на още един задатък. Ако постъпи предложение, то се отразява в протокола и наддавачът го подписва. След изчерпване на предложенията за купувач на имота се обявява този наддавач, който е предложил най-висока цена.
(3) Купувачът е длъжен в едноседмичен срок от приключване на проданта да внесе предложената от него цена, като приспадне внесения задатък.

Мая Тодорова това което описвате е много стар номер, но е малко рисков. Едно време се правеше редовно при устно наддаване. За да се направи безрисково трябва да участват повече хора освен ЧСИ.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Scaramouche, предполагам,че е стар номер.До колкото разбрах,основно бил прилаган в провинцията.Просто споделям за да си имат едно наум колеги,които мислят да участват на търгове.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Ситуацията която сте описали по скоро прилича на рискова, отколкото на такава да е участвал ЧСИ. Реално втория участник е платил 40 процента по-висока сума от началната цена /със задатъка който е загубил от първия/, което доближава покупката до реалната цена на имота. Предполагам, че всички останали са били дали близка до началната цена, защото са се надявали на устното наддаване. Риска в този случай е ако има участник като EastSide, който не знае за устното наддаване и даде максимална сума, която е по-висока от втория играч /а съм виждал такива наддавателни предложения/. Ако обаче има участник с близко наддавателно предложение до второто, то тогава много е вероятно да е участвал и ЧСИ. Но риска за него е много голям и не си струва за толкова малки суми.
 
От: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

О, това не е за сегмента, а само за моите инвестиции.

Ясно, значи си ги купувал в миналото и си им вдигал стойността постепенно - нищо, че пак е жилищно.
Аз говоря в момента купуваш имот без значение по какъв начин и го отдаваш под наем и ще вземеш около 5%.

Аз пак мога да дам пример навремето са се купували земи за по 200-300 лв при 20 лв рента сега са около 1к и рентата е 60-80 лв - но това отклонява сериозно формулата.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

"Ясно, значи си ги купувал в миналото и си им вдигал стойността постепенно"

Не, купувал съм в последните няколко години /3/. Да го обясня по-простичко. Аз имам офис в сграда и съм го купил за 80 000 лв. /това е пазарната стойност/ от отдаване под наем печеля на година 5% от стойността. В същата сграда Вие сте си купили съседния офис със същите параметри, но сте го взели за 40 000 лв. /силно подценен/, отдавате го за същия наем, тоест вашата възвращаемост на година ще е 10%. Моята възвръщаемост е по-висока защото купувам само силно подценени активи.

Последната година обаче не съм купувал нищо защото вече не съм виждал толкова добри оферти /според моите изисквания/, което пък показва, че нещата в страната се стабилизират, въпреки песимизма който е обхванал масовия българин.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Ясно, пак си говорим за подцененост, в него случай спокойно се минава 5%, но в случай ако няма то е около 5%.
Банките все още държат стотици хиляди ипотеки в балансите и не ги шиткат или ако го правят става на малки траншове, все още има над 20% лоши кредити в БГ и не е като да има чистка сериозно.
Все още е 5% доходността, което е под реалната/нормалната, така че или имотите има да падат още или наемите да растат почти двойно - всички знаем, че 2-рото е много малко вероятно!

Тези подценените имоти от търг ли си ги взимал или просто си попадал на добри оферти - също така бил ли си на явен търг без да се подават офертите първоначално, а всеки бидва от стартова цена?
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Бил съм на явни търгове, но не за имоти. След малко ще играя на един онлайн търг за една Хонда в Германия. Без първоначални писмени наддавателни предложения за имоти не съм бил.
 
От: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Бил съм на явни търгове, но не за имоти. След малко ще играя на един онлайн търг за една Хонда в Германия. Без първоначални писмени наддавателни предложения за имоти не съм бил.

А по закон ли е на ЧСИ търговете да са затворени и в деня да се отварят - в смисъл има ли начин да е явен търг депозираш капарото и си ти.
 

Горе