ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Съмнявам се много, че се търси най-ниска цена. В повечето случаи след пазарно проучване, едно семейство (извинявам се, че давам пример с това, но за мен те са най-добрия вариант за плащащи, чистофани с никакви претенции) горе долу се ориентира в някакъв рейндж и вече тогава преценява какво може да вземе в долната му граница и в горната, взимайки всички плюсове и минуси. Но ако са някакви прасета, работни групи и подобни, та тях им пука, че няма миялна, или че терасата е метър на метър, това са хората търсещи ниската цена. Реално те са на вън през целия ден, а жилището им е нужно за спане, дори почиват някъде навън или се прибират по домовете си. Идеята е се хванат наематели, които ще оценят повечето плюсове, а няма да им е даденост. ;)

Няма висока цена, няма ниска. Има един рейндж. И ти в този рейндж вече виждаш къде си. Ако е 400-500 лева не месец, а ти си точно 500 лева, то логично е да имаш много по-привлекателно предложение към пазара, а да не си евериджа, реално оценяван за 450 лева на месец. Логично е да е така. Замисли се, когато питаш някой, да речем за лаптоп, ти го питаш какъв бюджет е готов да отдели. Никой не ти казва твърда сума, а или "до хххх" или "между хххх и хххх", това означава и е сигнал за едно нещо в търговията - че е готов да плати макс голямата граница, ако си заслужава, но реално му е горна граница, което значи, че реалната му сума е хххх минус нещо си там. Разбираш ли. Това е цялата идеология на клиентското поведение. И в повечето случаи де. И малко или много този рейндж е пак до някъде сформиран и поне с малка информация от някъде.

И само за протокола, никой не казва да държиш високи цени, няма логика. Все пак се съобразяваш с пазара. Но както споменах момента в който ти си горната граница, не те прави по-малко привлекателен, ако наистина има какво да предложиш от обикновения такъв на пазара, и не обсъждам момента, в който си над над рейнда, например 600 лева на месец. Тогава влизаш в някаква друга категория и вероятно потенциалните ти наематели дори няма да те вземат в предвид при селекцията. ;)
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Пишеш с доста грешки, които изменят смисъла. Отговарям по каквото съм разбрал.
500 лева са едно за София, съвсем друго за Варна. Спор няма за рейнджа. Пазарът се задъхва, имам наблюдения и като наемател, и като купувач. Не съм имал случай да не смъкна от реален продавач поне 20% от цената. В моя случай успях на 75% от първоначално обявената цена, дори не съм отварял приказка за нея (оферираната). Търсих година и половина. Покрай КТБ се съживиха нещата, инфото ми вече е старо.
Знам и за случай 2000 лева месечно за апартамент в блок, но случаят е, че баровецът не ги плаща от джоба си. Дай Боже всекиму такъв наемател.
Това от-до много си зависи, и е много на късмет. Ако не знаеш вица за оня де тръгнал за рибарски кукички, па се върнал с джип - да го разправям.
Ама 3 месеца без наемател те смъква в ниската категория, на голите стени. С все пералните и джакузитата. Това ми беше мисълта.
 
Кое толкова те обърква бате, за да го повторя. :) Сори, махнах си спелчекъра, защото писах нещо на ЕН, и не ми се сменяше. Но вярвам, че главната идея я схвана. :)

Еми за София говоря, за Варна нямам наблюдения, но да речем махни 100-200 лева или нещо от този род и пак ще получиш идеята. А дали ще свалиш 20%, 30%, 110%, това си изцяло извън темата, защото навлизаме в Начини за преговаряне и търговия, което е цяла наука. Но ако решиш, че някой ще го игра е така създаваш си една цена, под която няма да го дадеш и качваш официалната. Сега и това ли ще обсъждаме? :)

Не го знам вица, сигурно е смешен, но е факт, че всяко домакинство също работи с долни и горни граници при бюджетиране на покупки и разходи на регулярна база. Щом не може да го дадеш едно помещение под наем то реално или не е адекватно предложението ти спрямо пазарните изисквания или си решил да си го държиш так, за красота.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Има две страни на инвестирането в имоти. Едната е ROI, т.е гони се определен процент. Независимо колко пари си вкарал искаш примерно 7 %. И неща под 7 процента не те инересуват. Другата част е кеш флоу, т.е важно ти е да ти идват примерно 500 лв на месец от имотите, и не смяташ, дали това е възвращаемост от 4, 5 или повече проценти.

Та в зависимост в коя категория попадаш виждаш пазара по различен начин. Аз примерно не искам да си късам нервите с наематели за 3 процента разлика с банката, при положение, че не мога да имам 10 апартамента, където тея три процента разлика да правят сериозна сума общо на 10те.
Освен това, поради изключително лошата демографска прогноза, може да стане много шибано за живеене в Бг. тогава как изнасяш състоянието си, като е заключено в имоти, а няма на кой да го продадеш за прилични пари?
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Нещо не ми се удава да обясня, че цените на имотите и повечето наеми не са адекватни на стандарта на живот.
Не е и задължително да ми се удава. Ако си правите сметките наемът да е почти колкото средната БГ заплата - ОК, то си е ваша работа. Не знам колко от вас са реално на тоя пазар, но като че ли сте малко далеч.
Читавият наемател сам си прави ремонтите, и обзавеждането. Стига собственикът да осигури материалите. Шефчето ми е под наем, и не е като да няма пари. Случаят му е точно такава симбиоза, иначе спокойно може да си купи. Хората с пари не е задължително да са глупави. Читавите наематели търсят читави хазаи. Тия, де очите им стават на понички и те гледат като 500 лева на цяло - се разпознават за 2 минути, и се избягват старателно.
Най-евтина техника и най-бедния може да си купи, аз това не го признавам много за обзавеждане и няма да кача 200 кинта горница заради нея.
 
Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Нещо не ми се удава да обясня, че цените на имотите и повечето наеми не са адекватни на стандарта на живот.
Не е и задължително да ми се удава. Ако си правите сметките наемът да е почти колкото средната БГ заплата - ОК, то си е ваша работа. Не знам колко от вас са реално на тоя пазар, но като че ли сте малко далеч.
Читавият наемател сам си прави ремонтите, и обзавеждането. Стига собственикът да осигури материалите. Шефчето ми е под наем, и не е като да няма пари. Случаят му е точно такава симбиоза, иначе спокойно може да си купи. Хората с пари не е задължително да са глупави. Читавите наематели търсят читави хазаи. Тия, де очите им стават на понички и те гледат като 500 лева на цяло - се разпознават за 2 минути, и се избягват старателно.
Най-евтина техника и най-бедния може да си купи, аз това не го признавам много за обзавеждане и няма да кача 200 кинта горница заради нея.

То и недвижимото в Бг не е адекватно от гледна точна на инвестиция - да го избиеш в рамките на няколко години, така както би го избил на запад, но това са различни теми, защото първо - в големите градове има много работа и ако таргетираш продавачки или учители (сам човек в двустаен) със заплати 600 лева на месец макс, то определено не говорим за апартаментите от примера ми. Тук може би е гарсониера в Люлин за има няма 200-300 лева на месец. Говоря за София. А това, че 500 лева е средна заплата, не означава, че трябва да се съобразиш с това, защото някои взимат 250 лева на месец някъде във Врачанско...и други IT специалисти по 4-5К на месец в София. Зависи към кои си се ориентирал. Средните статистики нямат много работа в сметките ти, защото това е общата картинка, а ти общо взето си частен случай - защото си в определен регион, имаш определен клас апартамент, таргетираш определени наематели и прочие.

Читавият наемател държи чисто и се отнася с респект към всичко, което си му предоставил. Но има и случаи, в които си правят сами ремонта, но 100% ще ти отбият част от наема, което ако си ОК, правиш го. Иначе не съм виждал сценарии, в който някой наемател ти прави цялостен ремонт, не ти иска отстъпка от наема и ти го изритваш на първата година. Тук с ремонта влизате в едни други преговори, които все някой ще се почувства прецакан. ;)

Искаш да кажеш, че шефа ти е седнал и си е ремонтирал целия апартамент? И след това си плаща наема в пълния му размер? Било то и с материали от наемодателя. Това не е лошо, но не е често срещано явление, да не говорим, че шефа ти е може би в класа лукс при апартаментите. Нещо, което при средната класа трудно ще се види. ;)
 
От: Re: От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

... Иначе не съм виждал сценарии, в който някой наемател ти прави цялостен ремонт, не ти иска отстъпка от наема и ти го изритваш на първата година. Тук с ремонта влизате в едни други преговори, които все някой ще се почувства прецакан. ;)

Искаш да кажеш, че шефа ти е седнал и си е ремонтирал целия апартамент? И след това си плаща наема в пълния му размер? Било то и с материали от наемодателя. Това не е лошо, но не е често срещано явление, да не говорим, че шефа ти е може би в класа лукс при апартаментите. Нещо, което при средната класа трудно ще се види. ;)
Изритване от апартамент е изключително трудно, до невъзможно явление. Ако наемателят си постави за цел.
Шефчето не го знам, спомена някаква ниска сума за наем, не знам подробности. Затова не мърда от квартирата.
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

@Рабин, ще кажеш ли вица?
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Момче от провинцията кандидатства на работа в голям универсален магазин в Ню Йорк. Шефът го назначава на поробен срок.
Първият му работен ден е дълъг и изморителен. В 5 часа шефът пита хлапето колко продажби е извърпило.
- Само една - отговаря момчето.
- Как така само една - ядоства се шефът - Повечето продавачи правят по 20-30 продажби на ден. И колко пари докара?
- 333 334 долара.
- Как го направи? - не може да повярва шефът.
- Ами, дойде един мъж, на когото продадох първо малка кукичка, после средна кукичка и накрая голяма кукичка. После му продадох малка въдица, средна въдица и накрая голяма въдица. Попитах го къде ще ходи за риба, а той отвърна: "В океана". Заведох го на щанда за лодки и му продадох скутер. Той се притесни, че фолксвагенът му няма да може да тегли скутера, затова го заведох в отдела за автомобили и му продадох джип.
Шефът отсъпил две крачки назад и възкликнал учидено:
- Продал си всичко това на човек, който е поискал само една кукичка?
- О, не - отвърнало момчето - Той дойде да купи тампони на жена си, а аз му казах: "И без друго уикендът ти е провален, защо не отидеш на риба?
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Да, много готин виц - бях го забравил!
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Интересна тема.Срива на еврото продължава. Как смятате дали пренасочване на валутните депозити към инвестиция в имоти в България е добра идея ?
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Интересна тема.Срива на еврото продължава. Как смятате дали пренасочване на валутните депозити към инвестиция в имоти в България е добра идея ?
Ako ти инсталират тумба "бежанци" в съседния блок - ивестиция ли ще е? Цяла Европа се превръща в гето!
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Нека изключим емоционалните отговори: чисто прагматично въпросът е :ако еврото се срине на 50% от стойността си което е напълно възможно инвестицията в недвижимо имущество изглежда ли като добра алтернатива.Аргументи за и против?
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Нека изключим емоционалните отговори: чисто прагматично въпросът е :ако еврото се срине на 50% от стойността си което е напълно възможно инвестицията в недвижимо имущество изглежда ли като добра алтернатива.Аргументи за и против?
Цените на имотите си остават в евро. Няма как да падне стандартът, а имотите да държат цени. Все някой трябва да може да си ги позволи. След Виденовата зима гарсониера в СФ беше по 7 000 долара.
Освен това се обсъжда затвор ако изпаднеш в неплатежоспособност. Малко хора ще се навиват на кредити.
Отвори си трейдърска сметка. Ще можеш дори да спечелиш от спада на еврото. Ако си сигурен - дори ще направиш състояние!
 
От: ИНФО ЗА ИНВЕСТИРАНЕТО В НЕДВИЖИМИ ИМОТИ

Нека изключим емоционалните отговори: чисто прагматично въпросът е :ако еврото се срине на 50% от стойността си което е напълно възможно инвестицията в недвижимо имущество изглежда ли като добра алтернатива.Аргументи за и против?

След стрес теста и резулата да не видим една мощна вълна от продажби на имоти - за да ребалансират разликата от липсата на преоценените си активи.
А като падне с 50% е все едно 50% спад на лева търсят се реални активи, но НИ са все още надценени. Има и други активи освен НИ
 
  • Like
Реакции: dnc
Здравейте!

Интересувам се при покупка на апартамен (ново строителство) от частно лице (т.е. не е през фирма), обзавеждане, ремонти и продажба, то какви са таксите и данъците, които се дължат.

Ще дам пример за по-лесна калкулация:

Покупка: 50К
Ремонти, обзавеждане: 20К (но само за 10К имам документи, ако трябва да се доказват разходи)
Продажба: 90К

1) В този случай какъв данък трябва да се заплати - изчислява се спрямо продажната цена или спрямо печалбата? Печалбата как се калкулира, едва ли някой ще ми разглежда всички касови бележки и фактури.

2) В какъв срок след покупка се дължи данък при продажба? Преди мисля, че бяха 5 години, сега толкова ли е?

3) Какви други такси се заплащат при продажба? Прехвърляне, нотариус - грубо колко са таксите и от кого се заплащат - продавач или куповач?

Ще съм много благодарарен, ако някой е компетентен по тези въпроси и има възможност да сподели.

Поздрави!
 
Здравейте!

Интересувам се при покупка на апартамен (ново строителство) от частно лице (т.е. не е през фирма), обзавеждане, ремонти и продажба, то какви са таксите и данъците, които се дължат.

Ще дам пример за по-лесна калкулация:

Покупка: 50К
Ремонти, обзавеждане: 20К (но само за 10К имам документи, ако трябва да се доказват разходи)
Продажба: 90К

1) В този случай какъв данък трябва да се заплати - изчислява се спрямо продажната цена или спрямо печалбата? Печалбата как се калкулира, едва ли някой ще ми разглежда всички касови бележки и фактури.

2) В какъв срок след покупка се дължи данък при продажба? Преди мисля, че бяха 5 години, сега толкова ли е?

3) Какви други такси се заплащат при продажба? Прехвърляне, нотариус - грубо колко са таксите и от кого се заплащат - продавач или куповач?

Ще съм много благодарарен, ако някой е компетентен по тези въпроси и има възможност да сподели.

Поздрави!

На частните лица не се признават току така разходи. Ще платиш данък върху цялата сума, когато го продадеш.

Таксата на нотариуса и общинската такса които се заплащат при покупката, можеш да ги изчислиш с точност в интернет. Има си съответните калкулатори. Данните са верни.

Като го продаваш се договори така с купувача, че той да си поеме таксите. Така е редно. Ти трябва да платиш само данъка.
 
Пробвай заначало с това - по-добра доходност, в пъти по-ликвидно и под твои фин контрол:
http://forumfinansi.com/threads/Практически-експеримент-Инвестиране-в-българска-p2p-платформа.237/
И какво, да затворя 25 хиляди в бизнеса на тоя, и да чакам от умрял писмо, вместо да си купя гараж? Ко? Не!
 

Горе