ИТ затъпяване?

Kiril

Active Member
Я споделете вашето мнение, че може и да не съм прав.
Наблюдавам, че има все по-малко хора с елементарни компютърни уменуя?! Имам в предвид най-вече младите, тинейджърите, които трябва да са най в час с новите технологии. Според мен голяма заслуга за това има смартфона, който измести компютъра у дома. Всичко се прави по-лесно и просто с него, и компютъра (ако го имат) не се включва изобщо. Освен за да се изтегли някой торент-филм.
Може би сте чели някакви статистики или имате наблюдения?
 
Нищо ново под слънцето. Всяко поколение еволюира и губи умения, които са станали ненужни за сметка на нови, които с актуални на съвремието. В днешно време не е нужно да си експерт, за да ползваш онлайн и компютърни услуги. Софтуерът и хардуерът са много по-надеждни и прости за употреба. Навремето всеки собственик на автомобил е можел сам да ремонтира почти всеки проблем. Сега в масовия случай максимумът на уменията за ремонт стига до смяна на спукана гума с резервна. Всяко нещо е с времето си.
 
Не е само в ИТ. Конфортизмът неминуемо води до затъпяване и деградация на личността. Като цяло линията е надолу и ще продължава да е надолу с въвеждането на новите технологии, които уж улесняват живота на човека.
 
По времето на БСП хората разбираха много повече от компютри ! Сега с този боко нищо не става от тях !
 
Да, на изчезване са хората, които разбират от земеделие, а всеки знае къде е Билата и кайфланд.
Но имах в предвид ИТ. До сега съм си мислил, че поради добрите ИТ заплати, има много желаещи за тази професия, и в един момент пазара на труда ще се насити, но май липсата на добри кадри ще повиши търсенето и заплащането още.
 
Последно редактирано:
Да, с тия телефони затъпяват много (особено относно IT). Имам досег до 16-17 годишни деца, които са мастери на телефоните, пък не знаят как да направят елементарно търсене в Google. За прости неща им отнема по 1 час намирането на отговор. За програмиране, софтуер и т.н. да не говорим.
 
Мастери са на 3-4 приложения: FB, YouTube, Instagram и Messenger. Не могат да си синхронизират контактите с облака, и като си сменят смартфона, прехвърлят/въвеждат контакт по контакт ръчно!
 
Според мен затъпяването изобщо не е в тази посока, щом и пенсионерите се научиха да работят със смартфони , скайп, фейсбук и т.н.
Не им се чете просто.
 
Тези гаджети отнемат възможността да се ползва сивото вещество. Примерно да се умножат едни елементарни двуцифрени числа наум е мисията невъзможна за все повече хора, нали има нет, то знае колко е...:)
 
Това е новото поколение. :) Някой 15 годишен може да си свали филм, да качи видео в тубата или фейса, но дали ще може да си направи сам лагерница? Примерно. Едно време други като бяха времената, други неща са можели младите. Кажи ми как аз или някой мой връстник тогава ще може да направи каквото и да е през Правец 16? А и само миропомазаните имаха такива машини. А сега всяко дете още в първи клас почти му се връчва смартфона. Няма как, @Test си го каза направо в прав текст. :)
 
То затъпяването не е само при младите. Я погледнете колко хора са скарани с граматиката. Елементарни изречения и на всяка дума правописна грешка.
А и не става въпрос за младото поколение на 16-17 години, а за хора на по 25-35, които има големи претенции а не могат да си напишат и името правилно.
Така че, както се казва, каквито са родителите, такива са и децата :)
 
Дам това и аз съм го забелязъл. Нямам познати, които имат лаптоп дори да не говорим за PC. Всеки гледа да си купи последен модел смартфон за ползване на основните известни приложения, които бавно забавят развитието на мозъка поради причината, че всичко го имат на готово. 1 клик и всичко е инсталирано. Без да ти трябва да мислиш за нещо.
 
Според мен затъпяват тези, които са склонни към затъпяване. Фейсбук, ютюб и другите приложения могат да се използват изцяло за полезни неща, хората революции правят през фейсбук (Египет). Може да се научи много, да се постигне много, но всичко си зависи от индивида, това е. Ако чоплиш цял ден тъпи вицове и клипчета и това ти е основното занимание на компютъра, то значи си тъп и ще го правиш от телефона изцяло, защо да включваш компютъра?!?
 
И преди и сега хората нямат компютърни умения, така че нищо ново.
 
А от къде на къде хората задължително трябва да имат компютърни умения? От какъв зор трябва да разбират? По същия начин и ядрените физици могат да кажат същото за останалата част която не ги интересува и не се занимава с ядрена физика а просто искат ток от нея. Проблема би бил, и е, ако тези които нямат компюърни умения работят с компютър. Иначе това изобщо не е проблем, защото съм сигурен че вие не разбирате от двигатели с вътрешно горене и техните компоненти но ги ползвате нали?
 
А от къде на къде хората задължително трябва да имат компютърни умения? От какъв зор трябва да разбират? По същия начин и ядрените физици могат да кажат същото за останалата част която не ги интересува и не се занимава с ядрена физика а просто искат ток от нея. Проблема би бил, и е, ако тези които нямат компюърни умения работят с компютър. Иначе това изобщо не е проблем, защото съм сигурен че вие не разбирате от двигатели с вътрешно горене и техните компоненти но ги ползвате нали?
Много точно казано!
То в България всички разбират от всичко, затова сме на тоя хал :)
Особено ми е забавно, когато програмисти разбират от медицина, икономика, финанси, ядрена физика..., и общо взето се имат за най-умните на света :)
 
А от къде на къде хората задължително трябва да имат компютърни умения? От какъв зор трябва да разбират? По същия начин и ядрените физици могат да кажат същото за останалата част която не ги интересува и не се занимава с ядрена физика а просто искат ток от нея. Проблема би бил, и е, ако тези които нямат компюърни умения работят с компютър. Иначе това изобщо не е проблем, защото съм сигурен че вие не разбирате от двигатели с вътрешно горене и техните компоненти но ги ползвате нали?

Защото е 2018, отдвана не е достатъчно да си специализиран само в едно нещо, а в останалите да си орк.
 
А от къде на къде хората задължително трябва да имат компютърни умения? От какъв зор трябва да разбират? По същия начин и ядрените физици могат да кажат същото за останалата част която не ги интересува и не се занимава с ядрена физика а просто искат ток от нея. Проблема би бил, и е, ако тези които нямат компюърни умения работят с компютър. Иначе това изобщо не е проблем, защото съм сигурен че вие не разбирате от двигатели с вътрешно горене и техните компоненти но ги ползвате нали?
Трябва, не защото е някаква прищявка, а защото все пак се водим в Информационната ера. Както се вика и на банкомат да отидеш и да видиш, че дисплея ти има ерор съобщение, да си наясно, че не е момента да се тегли точно от този банкомат, точно в този момент. Да не говорим на още колко много места ще се сблъска обикновения човек с тезхнологиите. Коли, хладилници, печки, телефони и т.н. То почти не се сещам за офис професия, която да не е нужно да сядаш на компютър. Така де, идеята е да им е по-лесно, все пак. Не случайно няма да имаш основно или висше (тук пък изключено), което да не те накара да седнеш на комютър и да се запознаеш поне с основните неща.
 
Относно error съобщението на банкомата не се изисква компютърна грамотност а способност да четеш. Това са две различни неща. Има много умни и кадърни хора който имат общи познания колкото да си прочете и отговори на емайл, и на този тип хора не трябва да им е ясно какво е драйвър за какво служи и т.н. Повечето тук понеже имате такива умения и си мислите че щом вие ги имате е задължително и други да ги имат. Иначе явно трябва да почнеме и сами да се оперираме, да си сменяме органи защото видиш ли било 2018 година и неможе да не се знае това. То затова има различни професий и хората специализират тясно в тях за да помагат на други на които не им е работа да го знаят. Живота не е всичкознание и нетрябва да бъде ;)
 

Горе