Идва ли краят на JavaScript лавината?

Ама Градинаров, ти тук хубави неща пишеш, обаче твоята страница не я ли отчиташ като проблемна? 774 KB от 36 скрипта на този адрес, а после имаш против 400 KB от 20 скрипта :)

Статии много не чета, но гледах разни видеа. Лошо няма, аз също пропагандирам леките и бързи сайтове, но също така не си падам много по използването на фреймуорци. Много са, тромави са и бързо залязват.

Иначе виж какво се оказва. Гугъл ни налага Mobile-First, нали така. Не е само това обаче, има и друго - Offline-First. Като отворя AMP примерите и в DevTools ми прави впечатление, че вместо размер на .js файловете пише "from ServiceWorker". Който има време за губене може да види това:
 
Не знаех, че този тип сайтове ти допадат:
Чудех се - кой ми прави трафик на тази страница. :D
Ама Градинаров, ти тук хубави неща пишеш, обаче твоята страница не я ли отчиташ като проблемна?
Ти, чадо, не ме гледай какво правя, а ме слушай какво ти говоря, рекъл попа.

Добре е, че нямате достъп до папките ми в хостинга. :p
Откакто, преди години, когато знаех, че HTML е някакъв език, и за две седмици написах няколко страници с помощта на Amaya и гордо ги метнах на безплатен хостинг, дето гошо не виждаше нищо, мина доста време.
Някой от вас да е пускал Tiki Wiki? А?
Някои от темите, дето съм пускал тук, показват пътя, по който вървя. През цялото време съм търсел простото и ефикасното.
Все пак съм инжинер. И по образование, и по произход. Основен принцип в инжинерството е: най-ефикасната машина е най-простата.
На времето това бе чист HTML. Таблиците подреждаха нещата.
После се явиха CMS-ите - удобни, но сложни и тежки.
После дойде CSS, с последвалите ги frameworks. Бутстрапа ме спечели чрез сайта http://www.layoutit.com/ - изключително лесно!
Докато не видях какви css и js кютуци зарежда.
Някои от нещата, дето са ми харесали, са по папки в хостинга ми. Така и не стигна време да видят бял свят. Предстои метене там.
Имам някаква карма - бутам някоя задача, но все нещо ѝ пречи да се реализира докрай. И като мине време, се разбира, че е имало причина. Идва момент, когато, дето има една дума, сама се свършва. При това много леко и с отличен резултат. Затова по сайта ми има всякакви глупости.
Включително и две 404 грешки.
Онзи ден гледах в GWT, че формата ми за контакт е блокирана. Пуснах си тестово съобщение и всичко е ток и жица. Ами гошо да си гледа работата. Клиентите ми имат връзка с мен.
Полека падам в SERP-а, но се оказа, че българите масово не ползват търсачката. Действията ми във фацето вършат по-добра работа от каквато и да било оптимизация.
 
Гласа на къстъма :). Малко е тъпо да добавиш jqery 100K и да му ползваш 2 функции :). Да ще станат с 2 реда JQuery при 10 реда обикновен код на JS.
Това е частен случай. В реалния живот не е баш така, като имаш на 100 места pure javascript и ти се наложи да разбуташ нещо сети се какво мазало става.

За радетелите на къстъм-а и framework free системите ще се повторя.
То и счетоводна програма може да се напише на асемблер, ама кому е нужно.

После дойде CSS, с последвалите ги frameworks. Бутстрапа ме спечели чрез сайта http://www.layoutit.com/ - изключително лесно!
Докато не видях какви css и js кютуци зарежда.
Дори последният лаик може да си къстъмизира бутстрапа онлайн с кликане на няколко чекбокса и да зарежда само това, което използва. И с после с ъплоад на един обикновен json да си го ъпдейтва.

А всеки сериозен разработчик би трябвало с две шел команди да си го ъпдейтва и компилира според нуждите (hint: bower + grunt)
 
Това е частен случай. В реалния живот не е баш така, като имаш на 100 места pure javascript и ти се наложи да разбуташ нещо сети се какво мазало става.
:) ами напиши си клас и ще ти липсва този проблем. Абстракцията е доста важно нещо в програмирането. Ако си мислиш, че къстъм кода е само document.write то доста се лъжеш
 
Приятелю първият ми опит с OOP е на Borland С++ 3.1. Не ми обяснявай азбучни истини.

1. Плюса на използване на фреймуърк е, освен че се спестява много време за тривиални неща и ти се много по-малко налага да се грижиш за ъпдейти, фиксове и секюрити патчове.
2. Явно не си ми схванал мисълта. Ако имаш в 10 сайта на 10 места дребни скриптчета ходи си ги поддържай.
3. Ако не си парче програмист, то накрая пак ще свършиш с някакво подобие на фреймуърк.

А теб щом те влече откривай топлата вода.
 
Последно редактирано:
Приятелю първият ми опит с OOP е на Borland С++ 3.1. Не ми обяснявай азбучни истини.
Както и на повечето програмисти. Все пак големия процент езици се базира на този (със синьото екранче).

Да си прочел, че нямам фреймуорк :). Не съм казвал нищо против фреймуорка, голяма нужда голям фреймуорк. Също така не съм твърдял , че не ползвам JQuery примерно, но го правя според нуждата. Примера ми беше съвсем различен, но не ми се спори.
Поздрави.

ПП: За в бъдеще се надявам да станем приятели :)
 
Обученията ни по JavaScript са едни от най-популярните от портфолиото ни с курсове. Същевременно и доста често имаме запитвания от работодатели за такива кадри, интересът към JavaScript определено не е намалял...
 
Обученията ни по JavaScript са едни от най-популярните от портфолиото ни с курсове. Същевременно и доста често имаме запитвания от работодатели за такива кадри, интересът към JavaScript определено не е намалял...
Нещо ново имате ли като курсове. JS за напреднали или някой фреймуърк? AngularJS....Мерси предварително. ;)
 
А кой пише сега, новия собственик или не успяхте да шитнете "академията"?
 

Горе