T. Metodiev

New Member
Здравейте, може да е смешно, но имам нужда от помощ и благодаря предварително за вниманието.

Имам следният казус. Разполагам с 30 000лв и желая да ги инвестирам в някакъв бизнес, който има реална възвръщаемост. Търся и приемам всякакви идеи стига да не се налага да тегля луди заеми. Лутам се вече месеци наред и не знам какво да правя. Мислех си за вендинг машини, за кафене.. Какво ли не ми мина през ума, но вече останах без сили.. Идеята да тегля кредит за допълнителни финанси, за отваряне на нещо някак си ме задушава и ми се иска да мога да използвам само тези 30 000, но както казах - приемам всякакви идеи. Благодаря на всички предварително. Приемам и евентуално партньорство.
 
Здравейте, може да е смешно, но имам нужда от помощ и благодаря предварително за вниманието.

Имам следният казус. Разполагам с 30 000лв и желая да ги инвестирам в някакъв бизнес, който има реална възвръщаемост. Търся и приемам всякакви идеи стига да не се налага да тегля луди заеми. Лутам се вече месеци наред и не знам какво да правя. Мислех си за вендинг машини, за кафене.. Какво ли не ми мина през ума, но вече останах без сили.. Идеята да тегля кредит за допълнителни финанси, за отваряне на нещо някак си ме задушава и ми се иска да мога да използвам само тези 30 000, но както казах - приемам всякакви идеи. Благодаря на всички предварително. Приемам и евентуално партньорство.
Какви умения имаш?
Къде/какво си работил до сега?
 
Съобрази инвестицията си с това, в което имаш познания. Или смяташ скоро да придобиеш такива. Тези пари не са лоши за каквото и да е. Дори в онлайн. Някакъв опит в дадена област ще ти даде доста голямо предимство.
 
Едно е да инвестираш парите в някаква дейност и да действат като актив, друго е да ги инвестираш в нещо с ниска волативност с цел запазване на капитала, а трето е да ги инвестираш като инструмент в себе си.

Третото е най-трудно и с най-голям риск, още повече за човек без опит. Тук има и момент, който всички подценяват - личната обвързаност. Ако тръгнеш да въртиш лични средства на какъвто и да е вид търговия, фактора "олеле париците ми" винаги ще ти влиае и съществено ще ти пречи.
Още с първите разходи/загуби ще станеш лабилен, ще се панираш, ще започнеш да мислиш твърде застраховано и превантивно (с цел намаляване на още загуби), така се отдалечаваш от идеята за перспектива с която си започнал, дори ще я забравиш; "са къде отидоха онея пари; за какво ги дадох тия 5К; трябваше да ги дам за друго, беше по на далавера едикое си; май се преебах; преди седмица бяха 30К, са са 18 и намаляват.." и тн. И много скоро изобщо ще загубиш всякакво предприемаческо мислене, защото прагматичността вече ще те е смляла тотално. И от там естественият логичен резултат - фалита.

Много по-лесно е, да се управлява чуждият капитал. Там такива фактори не съществуват, напротив - ако имаш потенциала, предпприемчивостта и иниацивността, можеш да ги разгърнеш без никакви скруполи и ограничения.
Реално, ще печелиш много повече от управлението на чуждия капитал, отколкото от твоя собствен. Най-честата грешка в мисленето на започващите бизнес е "тия пари са мои, нема кой да ми каже копче, независим съм". Тези 90% фалират още първата година, 10% най-големите дебили и твърдоглавци - изкарват до пет, но си сцепват д-то и здравето.
Всеки голям бизнес (а и не голям) се върти от специалисти, не от собственика. Виж, кажи кой от богаташте (дори тези тръгнали с мижави средства) си бърти бизнеса сам? Нема такъв! Функциите му се ограничават само до някакъв подбор, контрол и най-общо казано - реване в стил "за мястото ти чакат много хора" :D
За това, веднинг, мендинг.., няма никакво значение, каквото и да започнеш, мисълта, че оперираш със собсвени средства - винаги ще ти пречи. Единственият вариант е да сложиш яки капаци, да прежалиш напълно капитала, да се дистанцираш 100% от материалността му, и вече да започнеш истинско бръмчене, като на загладнял майски бръмбър :D И въпреки това, ако теглиш чертата на края на годината, ще видиш, че си изкарал по-малко, отколко би изкарал "на заплата" в по-голяма фирма, нищо, че не й притежаваш капитала ;)

Първото е ясно, то е супер яко свързано с уменията и главното - информацията. То е за стари вълци. Там не си инвестирал в себе си по отношение на преките ти свързани с актива действия, но инвестираш в чужди такива. До някъде се доближаваш до този, който всъщност ще печели от действията на този от третия вариант. Но условието е пак същото - трябва да си прежалил средствата.

Вторият вариант е най-прагматичен по отношение на това все пак да запазиш някакъв капитал, до като натрупаш опит или избистриш главата си от всякакви бизнеси или идеи за такъв, които те тормозят (пред вид дерзанията ти "чудя се вече какво да направя")
Много е лесно - просто забравяш, че имаш 30К и това е. Продължаваш си живота, бачкаш, трупаш опит, учиш се от грешките на другите. То времето ще покаже дали имаш умения да въртиш капитал. Отиди в некоя търговска фирма, поразгърни се там, смучи инфо, дерзай. Винаги можеш да започнеш твой собствен бизнес, за тази работа никога не е късно, не се връзвай на глупости от сорта на "сега е момента" А и да се кооперираш с други - още по-добре, защото това се прави само когато си опознал какво предствляват хората всъщност :p

Но ако пък чак толкова много ти треперят мартинките да се развъртиш с готовият си капитал, пак лошо няма, влизаш остро в играта и какво сабя покаже :D поне ще натрупаш много бързо реален опит, без да си губиш времето да го придобиваш от чужди хора..
Вече съвет от който и да е - вендинг, павильон, транспорт, услуги.. никой не може да те светне, най-малкото защото на този малък пазар и без това играчите са в пъти над потенциалът му, и всички и знаини и незнаини пътеки са отъпкани по няколко пъти от тъпли валяци, и продължават да се тъпчат нон-стоп, нищо че вече са като огледало :D

Готов, силен, хубав бизнес в България се наследява, другото е утопия и съотвено трошене на главата.
Навън вече нещата седят по друг начин. Там има един фактор, който тук в бг няма да го има още цифра време. Там съществуват свободни ниши съвсем умишлено, защото стариат капитализъм отдавна е прозрял, че някои пътеки трябва да се отъпкват от малки играчи, за да могат в крайна сметка да прокарат път до по-голямото движение - магистралата :)
 
Копачки на крипто
Няма да му стигнат за законна дейност с копачки. За на черно копане, както изловиха еднак амара народ, ще стигнат, но и ще го хванат защото няма да има гръб, който да го пази ( това е сигурно, ако имаше нямаше да задава въпроси тук ).
 
Глупости, 3060 нвидиа 2 броя са 3000 лева, кое няма да му стигне? Тока от тях ти е към 150 лева на месец, скоростта е окей, това са към 20лв на ден/. с още 3000 , имаш общо 4, към 40-45 лв на ден.
 
Глупости, 3060 нвидиа 2 броя са 3000 лева, кое няма да му стигне? Тока от тях ти е към 150 лева на месец, скоростта е окей, това са към 20лв на ден/. с още 3000 , имаш общо 4, към 40-45 лв на ден.
i s 40 leva na den sled kolko vreme 6tee na 0?
 
За по-малко от година?
GeForce-RTX-3060-ETH-7-way.jpg
 
По сметките на ReminD г/д се избива за 8 месеца (закупуване на копачи, ток).
Но трябва да се предвиди нивото на трудност на копаене, увеличение на цена на тока, и покупка на един хубав ups (който не е включен в изчисленията) при евентуално спиране на тока и нета.
 
Проблема е, че хардуера заминава много бързо, и ценово и като амортизация/дефекти. За една година и 30% не може да му вземе, за две... дефакто се явява в случая консуматив :) А ремонтите са зверски и не ги правят навсякъде. Накрая се оказва, че работиш, за да избиваш :) Това при положение, че плащаш тока. Там далаверата е много копачки, взети на тънко, някъде ток на далавера също. Копат 4-5 месаца и се продават. С 30К нищо няма да направи.
 
По сметките на ReminD г/д се избива за 8 месеца (закупуване на копачи, ток).
Но трябва да се предвиди нивото на трудност на копаене, увеличение на цена на тока, и покупка на един хубав ups (който не е включен в изчисленията) при евентуално спиране на тока и нета.
Един UPS няма да свърши работа.
Проблема е, че хардуера заминава много бързо, и ценово и като амортизация/дефекти. За една година и 30% не може да му вземе, за две... дефакто се явява в случая консуматив :) А ремонтите са зверски и не ги правят навсякъде. Накрая се оказва, че работиш, за да избиваш :) Това при положение, че плащаш тока. Там далаверата е много копачки, взети на тънко, някъде ток на далавера също. Копат 4-5 месаца и се продават. С 30К нищо няма да направи.
Точно! Не ми се занимаваше да пиша.
 
Ментални гимнастики много. Нека си държи парите в банката и нищо да не прави тогава.
 
Последно редактирано:
Вместо да копа, ако си купи директно биткойн, за година ще направи повече пара без да се занимава със настройване и поддържане на тези машини. Риска е голям де.. ама без риск нема печалба
 

Горе