Избор на лаптоп :)

Това е машинката която ползвам и не ме е предала никога.
При макбуците, "никога" обикновено означава 1-2 години.
След това все нещо трябва да се поправя/сменя.
 
При макбуците, "никога" обикновено означава 1-2 години.
След това все нещо трябва да се поправя/сменя.
Предишния Mac го ползвах 4 години без нито веднъж да ми направи някой проблем.
На всеки 3 - 4 месеца го отварях за почистване и смяна на паста.
 
Предишния Mac го ползвах 4 години без нито веднъж да ми направи някой проблем.
На всеки 3 - 4 месеца го отварях за почистване и смяна на паста.
Вярно е бачкат им нещата на ябълките, но старите. С телефоните взеха да се дънят нещо обаче. Ползвам от 2016 iPhone 5 SE и като телефон скоро не мисля да го сменям.

Обаче стигне ли се до игри, видео и милиони други приложения по-добро от андроид и прозореца няма. Нямаш свободата да позлваш каквото искаш когато поискаш.

И нещата са съвсем прости. За работа Apple, за кеф андроид и Windows.
 
И за игри става - нема проблеми. Играх Turtle WoW оня ден - фърка.

За пускане на уиндоус неща, вкл. игри, има едно хубаво приложенийце - Crossover.
 
krume, oswen za igri kakwo drugo ne move6 da pravi6 na mak?
Не мога да си сложа пиратски Windows и прочие неплатени благини ;) И сравнявайки цените получаваш доста повече за 2-3 пъти по ниска цена при PC.

Apple са просто добър маркетинг и добро качество на нещата до 2015-2016 година. След това стават все по-зле.
 
Не мога да си сложа пиратски Windows и прочие неплатени благини ;) И сравнявайки цените получаваш доста повече за 2-3 пъти по ниска цена при PC.

Apple са просто добър маркетинг и добро качество на нещата до 2015-2016 година. След това стават все по-зле.
Aha, нулед софтуерче от рутракер, наистина трагедия?
А цените са много отдавна изравнени.
 
Яя тази тема се е посъбудила. Бях забравил, че съм писал тук.
Леново лаптопа въпреки хубавите му характеристики и екран го изтърпях само 2-3 месеца и то с мъка. След което си взех Macbook Pro 16" M1 Pro и от него момент нямам абсолютно никакви проблеми. Страхотна машина е това Про. Еър-а, с който бях преди Леновото се справяше, но на моменти му тежеше начина ми на работа, което е нормално - все пак не бе създаден съвсем за това. Но това Про, уж е първа генерация, а не мога да го накарам да загрее. Батерията държи по много, компютъра не се затормозява с нищо, което ми се е налагало да му подхвърля. Не е имало забивания и проблеми нито със софтуер, нито с периферни устройства.

Защо се отказах от Леновото:
- имаше проблеми с WiFi/Bluetooth чипа (беше с Реалтех и постоянно губеше WiFi връзка) - след разговор с компанията, продала ми лаптопа (за разрешение да го отворя и заменя чипа без да пада гаранцията) поръчах такъв на Интел и го смених - проблемите престанаха;
- професионалната серия безжични мишки на Лоджитех се разкачат спорадично и не искат да се свържат отново - постоянно се минава през ресет (два различни модела мишки пробвах на този лаптоп и на друг с Windows, проблема бе от Windows-a и начина му на управление/пестене на енергия или от драйвър, така и не разбрах). С клавиатури от същата серия на същата марка - проблем няма.
- компютъра забиваше на случаен принцип след заспиване и трябваше да се прави хард ресет. Това се оправи след като се ъпдейтна БИОС-а с ъпдейт, който за мой късмет бе излязал в месеца, когато купих лаптопа. Как ли би се справил обикновения потребител с това?
- проблеми със звука от микрофона - трябваше да намеря и спра настройките за подобрение на звука на Windows, понеже иначе ме чуваха сякаш викам от дъното на пещера.
- Windows все още не рендва шрифтовете както трябва.
- проблем със скалирането на интерфейса на различните екрани, като се стига и до счупване на таскбара на ОС-а.
- батерията на лаптопа от рекламирани 9 часа издържаше 4 с компромиси, а ако се четат документи и се пести от всичко като енергия - 5 часа - до 5 часа и половина, като има и сериозен спад в мощността. За сравнение - Макбука ми кара без никакво пестене на енергия или спад на мощност - 12-13 часа, а при елементарно ползване ден и половина.

Чувството при преминаване от Мак на Windows е като от луксозна лимузина да се качиш в евтина кола с хубав дизайн отвън (ама само отвън). После връщайки се на Мак се чувстваш точно както Робърт Дауни Джунър на онова меме, където си отдъхва.

Разлика имаше в цената - 1500лв. Но човек бързо разбира за какво е тя.
Лаптоп гонещ подобно качество (на корпус, дисплей, клавиатура, звук) с Windows не отстъпва, че дори и задминава цената на Макбука.

Пиша всичко това, като човек, който у дома си има няколко Windows компютъра, един сървър с линукс дистрибуция и няколко Мак-а, занимаващ се с хардуер, софтуер и писане/дизайн на уеб базиран софтуер.
Ако нямаше да карат сина ми в училище да изучава задълбочено Paint и Windows, щях да му взема Мак. За игри си има Нинтендо и PS 5.
 
На кое са изравнение цените?

Като качество на изработка се доближават Dell XPS серията лаптопи до Епълските.
Ето примерно и7 серия Dell XPS 9730 струва 7989лв с 16ГБ РАМ и 1ТВ ССД //цената е от лаптоп.бг
Macbook Pro M3 Pro 16" с 18ГБ РАМ и 1ТВ ССД струва 6569лв и е съвсем нов модел. //цената е от новмак.ком
 
За игри си има Нинтендо и PS 5.
Абе и и моя ги има ама с още Xbox360, Xbox 1, Nintendo DS, PS 4 и играе само на компа един рафт в хола е само в конзоли и събират прах....

За последните 2 години е играл един път на Nintendo Switch-a и два пъти на Xbox-a. От компа не мога да го отлепя, че не ми дава и да ги преинсталирам, че вече едва диша 🤣

Гледайки на къде отиват нещата май ще се прежаля за един Acer Predator..... Конзолите скоро ще отидат в eBay, че да избия някой лев 🤣
 
Хаха да, той и моя има лаптоп с една nvidia 3050. Редува ги. Но като дойдат лапетата вкъщи - най-много се въртят край телевизора на конзолите.
Но и аз имам слабост, та купувам яко игри за конзолите. :)
 

16-core CPU
40-core GPU
48GB Unified Memory
1TB SSD Storage¹​

  • 16-inch Liquid Retina XDR display²
  • Three Thunderbolt 4 ports, HDMI port, SDXC card slot, headphone jack, MagSafe 3 port
  • Magic Keyboard with Touch ID
  • Force Touch trackpad
  • 140W USB-C Power Adapter
£4,099.00

MacBook Pro​



Predator Helios 16 Gaming Laptop | PH16-71 | Black £2,299.99 в момента е с £300 надолу £1,999
  • Windows 11 Home 64-bit
  • Intel® Core™ i9-13900HX processor Tetracosa-core (24 Core™) 2.20 GHz
  • 40.6 cm (16") WQXGA (2560 x 1600) 16:10 240 Hz
  • 32 GB, DDR5 SDRAM
  • 1 TB SSD
  • NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 with 8 GB dedicated memory
 
На лаптопите.
Ама това не важи за човек който търси за 200 паунда :D
Не търся до 200 питах за бъндъла дали си струва само монитора после може да се продаде за 100 ;) Тук в кеш генераторите ( заложните къщи ) се правят пари така.
 
Как си личи че си алиекспрес фенче - впечатляваш се от параметри но не и от производителност.
Пусни един бенч на предатора ама на батерия и пак :D И надявам се видял си колко му държи изобщо батерията на тоя боклук
 
Хаха да, той и моя има лаптоп с една nvidia 3050. Редува ги. Но като дойдат лапетата вкъщи - най-много се въртят край телевизора на конзолите.
Но и аз имам слабост, та купувам яко игри за конзолите. :)
На мен Steam-a ми точи сметката :(
 
Как си личи че си алиекспрес фенче - впечатляваш се от параметри но не и от производителност.
Пусни един бенч на предатора ама на батерия и пак :D И надявам се видял си колко му държи изобщо батерията на тоя боклук
Не ги ползвам на батерия постоянно са на кабел ;) едно време това беше първото дето махах от лаптопа. Вече не може за съжаление.
 
Не може защото софтуерно се пази батерията, иначе ако ще е с кабел то се губи идеята на преносимостта...
 
Не може защото софтуерно се пази батерията, иначе ако ще е с кабел то се губи идеята на преносимостта...
Е, аз да не играя на улицата. Сина мрънка за лаптоп, че да си го носи в България лятото. Мен ако питаш за тея пари много по-добро може да се събере в настолен. Плюс зверски монитор...
 

Горе