Избор на лаптоп :)

Е, аз да не играя на улицата. Сина мрънка за лаптоп, че да си го носи в България лятото. Мен ако питаш за тея пари много по-добро може да се събере в настолен. Плюс зверски монитор...
Това е ясно, ама лаптопа може да го мъкне и да го ползва където му е кеф. Е ако батерията държи де...
 

16-core CPU​

40-core GPU​

48GB Unified Memory​

1TB SSD Storage¹​

  • 16-inch Liquid Retina XDR display²
  • Three Thunderbolt 4 ports, HDMI port, SDXC card slot, headphone jack, MagSafe 3 port
  • Magic Keyboard with Touch ID
  • Force Touch trackpad
  • 140W USB-C Power Adapter
£4,099.00

MacBook Pro​



Predator Helios 16 Gaming Laptop | PH16-71 | Black £2,299.99 в момента е с £300 надолу £1,999
  • Windows 11 Home 64-bit
  • Intel® Core™ i9-13900HX processor Tetracosa-core (24 Core™) 2.20 GHz
  • 40.6 cm (16") WQXGA (2560 x 1600) 16:10 240 Hz
  • 32 GB, DDR5 SDRAM
  • 1 TB SSD
  • NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 with 8 GB dedicated memory
Едното е пластмасово, дебело, грозно с батерия, която издържа до 5:45 часа видео възпроизвеждане, а другото има повече RAM, на батерия предлага пикова мощност, като същата издържа 4 пъти по-дълго време. Мак-а е и с по-хубав екран - яркостта му е 3 пъти по-висока и цветопредаването, въпреки малката разлика - с по-добро качество (2 до 4% повече покритие на утвърдените стандарти, което е важно за хора, работещи/разчитащи на това).
 
Едното е пластмасово, дебело, грозно с батерия, която издържа до 5:45 часа видео възпроизвеждане, а другото има повече RAM, на батерия предлага пикова мощност, като същата издържа 4 пъти по-дълго време. Мак-а е и с по-хубав екран - яркостта му е 3 пъти по-висока и цветопредаването, въпреки малката разлика - с по-добро качество (2 до 4% повече покритие на утвърдените стандарти, което е важно за хора, работещи/разчитащи на това).
Казах го по-горе. За работа Мак за кеф ПЦ. Батерията не ми е фактор стои на кабела постоянно.

Ская ме гаври за цената от 200 паунда за бъндала, но ако го сравня с това с което съм в момента е направо ракета.

Asus Intel Celeron N3050 1.60 Ghz 4GB RAM.....
 
Казах го по-горе. За работа Мак за кеф ПЦ. Батерията не ми е фактор стои на кабела постоянно.

Ская ме гаври за цената от 200 паунда за бъндала, но ако го сравня с това с което съм в момента е направо ракета.

Asus Intel Celeron N3050 1.60 Ghz 4GB RAM.....
Тука на черния петък имаше за по 600 лева доста по прилични лаптопи, сега са + 100 в оелекс, което пак по-добре от толкова дърт лаптоп.
 
Аз да се похваля 😁.

Всъщност лично за мен по-важна промяна беше връщането на някои портове: mag safe, card reader, hdmi и премахването на недоразумението наречено touch bar. Това са изцяло QoL промени де. First world problems. :)

Tези процесори имат нужда от по-малко ток. Съответно издържа много повече време на батерия, отделят по-малко топлина, а оттам гълтат по-малко прах, защото вентилаторите имат по-лека работа. Да не забравяме, че изяжда почти всичко от конкуренцията.

Зарядното е 140w, което в началото ме изненада.

Абсолютно жестоки са M3-ките. Просто нямам думи. Идните дни ще го сравня като перформънс с интелски MacBook Pro от 2019г., който тогава беше един от топ моделите.

Ако някой се чуди дали да взима лаптоп с M3 за работа - не се чудете... Особено ако сте с какъвто и да е Интел. Ако сега сте с M1 или M2 по-скоро няма смисъл.

Screenshot 2023-12-12 at 19.20.33.png
 
16 инча много ми идват на мен, иначе с каква клавиатура идват м3-те?

Какво имаш предвид под клавиатура? Ако питаш за butterfly, мисля че беше от 2019 насам всички идват с magic keyboard и проблеми нЕма.

П.С. - субективно или не - клавиатурите на тези лаптопи са едни от най-добрите изобщо.
 
Макбуците са шит оферта към днешна дата.

Едно нормално AI не може да ръннеш на тях. Почти всичко иска Уиндос или Линукс, плюс дебела Нвидия карта...
 
Макбуците са шит оферта към днешна дата.

Едно нормално AI не може да ръннеш на тях. Почти всичко иска Уиндос или Линукс, плюс дебела Нвидия карта...

Мисля, че някой се изказва без да има нужния опит?

Откога операционната система има значение при положение, че имаме контейнеризация? За един прЕател питам. 🤔 Аз лично не съм срещал софтуер, който да не успея да пусна в контейнер.

По едно време даже с браузъри така работех (X + vnc + windows manager и т.н.), защото съм security freak.

Колкото до видео картата GPU-то на този модел е едно от най-добрите на пазара що се отнася лаптопи, на които да рънкаме LLMs.

Неслучайно Apple станаха един топ изборите за LLM разработчици. В момента всеки, който има поне M1 може да си подкара локален LLM с отличен перформънс.

Това е тест с М2. За LLM задачи М3 е около 15% по-бърз от М2.
Screenshot 2023-12-13 at 01.00.40.png

Идните дни ще подкарам 2-3 произволни LLM модела от Hugging Face за да демонстрирам, че е тривиално.

A от Docker даже имат официален пост. https://www.docker.com/blog/llm-docker-for-local-and-hugging-face-hosting/
 
Последно редактирано:
Мисля, ...
Нищо не мислиш, просто цитираш боклучави мейнстрийм консуматорски сорсове, с които си се набълбукал.
Което е дефолтният ти mode у тоя форум де :)

Избъзиках се за АИ-тата, да не съм луд да търкам деликатната машина с такива селскостопански дейности.

За Мак хардуер се гледа Луис и само Луис:
 
Аз да се похваля 😁.

Всъщност лично за мен по-важна промяна беше връщането на някои портове: mag safe, card reader, hdmi и премахването на недоразумението наречено touch bar. Това са изцяло QoL промени де. First world problems. :)

Tези процесори имат нужда от по-малко ток. Съответно издържа много повече време на батерия, отделят по-малко топлина, а оттам гълтат по-малко прах, защото вентилаторите имат по-лека работа. Да не забравяме, че изяжда почти всичко от конкуренцията.

Зарядното е 140w, което в началото ме изненада.

Абсолютно жестоки са M3-ките. Просто нямам думи. Идните дни ще го сравня като перформънс с интелски MacBook Pro от 2019г., който тогава беше един от топ моделите.

Ако някой се чуди дали да взима лаптоп с M3 за работа - не се чудете... Особено ако сте с какъвто и да е Интел. Ако сега сте с M1 или M2 по-скоро няма смисъл.

Виж файлът 31314

Само да не вземат бройка с 8GB RAM. Тогава още при пускането на 1-2 по-тежки програми и очарованието им леко ще се спихне. Дори 16GB RAM понякога не стигат, но поне недостига не се усеща (усеща се ако пуснете ренд през ИИ, който иска минимум 32GB RAM :)).
Аз си карам с М1 Про-то, което взех точно като излизаше М2 Про (излезе на следващия ден след като моя лаптоп пристигна). :)
Няма оплаквания от компютъра - никакви.

Луис разкрива интересни неща. Способен е да откаже човек от която и да е техника. Покрай него се навих преди година за теста с Леново лаптопа. Но...всеки производител си има продукти с дефекти. Описвал проблемите ми с леновото във форума и това бяха проблеми с модела, за които от Леново знаят, но продължават да го произвеждат и предлагат.
 
Последно редактирано:
Вчера имаше един тип във фйебсук който качваше видео как е подкарал 2 емулатора на адроид студио на Еър с 8 рам.
 
То ще върви. Щом при заети 14GB от налични 16GB RAM пускам да се прави ренд от Fooocus, който заема още 32GB и машината върви. Да, усеща се забавяне, но не е до степен да не може да се работи с нея.
Еър-а обаче с пасивното охлаждане като си спомня как грееше (с М1 модела бях) като пусна която и да е програма на Адоб...сигурно ще се огъва като Линд шоколад забравен на слънце.
 
Само да не вземат бройка с 8GB RAM. Тогава още при пускането на 1-2 по-тежки програми и очарованието им леко ще се спихне. Дори 16GB RAM понякога не стигат, но поне недостига не се усеща (усеща се ако пуснете ренд през ИИ, който иска минимум 32GB RAM :)).
Аз си карам с М1 Про-то, което взех точно като излизаше М2 Про (излезе на следващия ден след като моя лаптоп пристигна). :)
Няма оплаквания от компютъра - никакви.

Луис разкрива интересни неща. Способен е да откаже човек от която и да е техника. Покрай него се навих преди година за теста с Леново лаптопа. Но...всеки производител си има продукти с дефекти. Описвал проблемите ми с леновото във форума и това бяха проблеми с модела, за които от Леново знаят, но продължават да го произвеждат и предлагат.

Какви тежки програми искаш да пускаш на 8гб. Че и ренд с ИИ. :) ?

Размер на рам се избира според това какво ще работиш с този лаптоп, а не да ти е по-евтино.

Аз не се занимавам с ИИ и нищо не рендървам, но въпреки това през 2023г. 16гб ще ми е малко. Важи за всяка операционна система.

Жената дълго време беше с интелски MacBook Air с 8гб. Използва го за социални мрежи, някой друг real/story и youtube. Никога не е изпитвала забавяне и нужда от повече рам...

В Windows положението е малко по-кофти, но е логично да е така. В OSX операционната система е оптимизирана за хардуера, на който върви. В Windows всичко трябва да върви на всякаква кошница и е абсолютно мазало. Преди години точно това ме накара да превключа от Linux на OSX - всичко просто върви без да губя време.

Нищо не мислиш, просто цитираш боклучави мейнстрийм консуматорски сорсове, с които си се набълбукал.
Което е дефолтният ти mode у тоя форум де :)

Избъзиках се за АИ-тата, да не съм луд да търкам деликатната машина с такива селскостопански дейности.

За Мак хардуер се гледа Луис и само Луис:

Брат, факта че обясняваш как за да пускаш ИИ ти трябва Windows или Linux и задължително Nvidia говори достатъчно колко ти разбира главата. :)

Колкото до Луис - ако взимах решения според какво се говори в Youtube ехее далеч щях да стигна.
 

16-core CPU​

40-core GPU​

48GB Unified Memory​

1TB SSD Storage¹​

  • 16-inch Liquid Retina XDR display²
  • Three Thunderbolt 4 ports, HDMI port, SDXC card slot, headphone jack, MagSafe 3 port
  • Magic Keyboard with Touch ID
  • Force Touch trackpad
  • 140W USB-C Power Adapter
£4,099.00

MacBook Pro​



Predator Helios 16 Gaming Laptop | PH16-71 | Black £2,299.99 в момента е с £300 надолу £1,999
  • Windows 11 Home 64-bit
  • Intel® Core™ i9-13900HX processor Tetracosa-core (24 Core™) 2.20 GHz
  • 40.6 cm (16") WQXGA (2560 x 1600) 16:10 240 Hz
  • 32 GB, DDR5 SDRAM
  • 1 TB SSD
  • NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 with 8 GB dedicated memory


Няма нужда от чак толкова скъп лаптоп за толкова много пари за да играе....

това 4070 е 1440p карта в desktop версията си но с 8 GB ram ще става само 1080p гейминг... в крайна сметка ще гейми на 1080 с нея...

Аз бих препоръчал като по бюджетно това...


Предейтъра не е дори двойно по-добър да струва четворно пари...

Този беше на черния петък 2150 в лв 32ГБ и един терабайт NVMe, a версията със 16 ГБ бяха я пуснали за 1850 лв... после може да му се до сложи рам и трябва да има и слот за нормално 2.5 ssd според официалния сайт...за латоп платформа не излиза по скъпо от pc като сложиш и монитора само 4060 лаптоско е по слабо...




Със DLSS на Quality и frame generation което въпреки че във видео ревютата не го харесват е заради таиминга ако не е в компетитив геиминг за мен специално е добре....


например в Starfield не пада под 70 фрейма на Ultra, cpu na 69% GPU na 98...


Cyberpunk 2077 - 1080p на Ulra пресет промене с DLSS на Quality Frame Generation ON и motion blur изключен защото персонално ме дразни също вади 70 фрейма... Същите сетингс само DLSS na Ultra perfofamnce 110-120 фрейма ...

Diablo 4 на Ultra / Маx всичко DLSS Quality и Frame Generation On е над 100 фрейма...

Doom Eternal 1080p DLSS на Quality, Ultra Nigthmare settings отново е над 100 фрейма...
 
Последно редактирано:
Какво разправя тоя мангал, че 15 минути абсурд да го пусна.
TLDR е че Маковете са крехък, чувствителен и лесночуплив хардуер.
И който има повече опит с тях най-вероятно ще потвърди. Останалите ще припяват фенбойски мантри.

То ще върви. Щом при заети 14GB от налични 16GB RAM пускам да се прави ренд от Fooocus, който заема още 32GB и машината върви. Да, усеща се забавяне, но не е до степен да не може да се работи с нея.
Еър-а обаче с пасивното охлаждане като си спомня как грееше (с М1 модела бях) като пусна която и да е програма на Адоб...сигурно ще се огъва като Линд шоколад забравен на слънце.
Още един дето гледа Fireship... Точно Fooocus по спецификация върви най-убуу на Уиндос/Линукс и с Нвидия.
 
TLDR е че Маковете са крехък, чувствителен и лесночуплив хардуер.
И който има повече опит с тях най-вероятно ще потвърди. Останалите ще припяват фенбойски мантри.


Още един дето гледа Fireship... Точно Fooocus по спецификация върви най-убуу на Уиндос/Линукс и с Нвидия.
Следейки по групи и форуми оставам с друго впечатление, може и да има нещо вярно но реално мангала ако не вкара драма и да преувеличи ще има 5-6К гледания.
Действителността обаче е съвсем друга - според гугъл всеки 5 лаптоп е макбук. Масово се ползват служебно.

Ако се появи конкурент с такава батерия и производителност и да не е от мукава веднага бих сменил моя служебен.
 
Следейки по групи и форуми оставам с друго впечатление, може и да има нещо вярно но реално мангала ако не вкара драма и да преувеличи ще има 5-6К гледания.
Действителността обаче е съвсем друга - според гугъл всеки 5 лаптоп е макбук. Масово се ползват служебно.

Ако се появи конкурент с такава батерия и производителност и да не е от мукава веднага бих сменил моя служебен.
"Мангала" има сервиз(и) за Епъл техника и е на-големият онлайн авторитет по хардуера им.

Иначе нищо не ти пречи да си четеш прехласванията на ордите фенбойчета. Купи си Макбук последен модел, после може и Тесла да си земеш, да залижеш перчема тип "алаброс", да запретнеш крачолите и да почнеш да пиеш латета сека сутрин... така ще станеш автентичен сойбой :)

ПП: аз ползвам макбуци по доста субективна причина, която не важи за 98% от останалите ползватели.
 
"Мангала" има сервиз(и) за Епъл техника и е на-големият онлайн авторитет по хардуера им.

Иначе нищо не ти пречи да си четеш прехласванията на ордите фенбойчета. Купи си Макбук последен модел, после може и Тесла да си земеш, да залижеш перчема тип "алаброс", да запретнеш крачолите и да почнеш да пиеш латета сека сутрин... така ще станеш автентичен сойбой :)

ПП: аз ползвам макбуци по доста субективна причина, която не важи за 98% от останалите ползватели.
Според кого :D Видях му милионите линкове, знам и че си има цяла армия тролове.
Плюе по нещо а в същото време го ремонтира, тоя го заеби.
 

Горе