Излезе OpenCart 2.0

От: Излезе OpenCart 2.0

Е да ни е честито!
Най-после чакането свърши, ама не съвсем ...
Сигурно ще мине година докато се напишат всички необходими модули за него или да се преустроят старите. А и трябва време за проверка на бъгове и дупки.
Иначе за сега първите впечатления са добри :
Чист семпъл и приятен дизайн
Админа е силно променен, появи се и инсталатор на модулите.
Напълно адаптивен /responsive/ е
В админа заменят WYSIWYG редакторa: CKeditor e премахнат, вместо това сега се използва Summernote.
http://hackerwins.github.io/summernote/
 
От: Излезе OpenCart 2.0

За мен голям недостатък е, че в админа дори и в тази версия, в списъка с продуктите няма колона с информация в коя/кои категории се намира всеки продукт.
 
От: Излезе OpenCart 2.0

Наскоро беше пусната версия 2.0.1.0, но се оказва, че има сериозна дупка в сигурността(възможност за sql инжекция) макар, че никъде не е отразено. Не я ползвайте нито за демо магазин нито за реален такъв. В момента има пусната по-нова версия 2.0.1.1, която уж се счита за стабилна и може да ползвате нея.
 
Re: От: Излезе OpenCart 2.0

Блинки, това е строгоиндивидуално, защото всичко зависи от допълнително инсталираните добавки (модули/VQMod екстри).

Да, това ясно, и точно за това искам да питам къде се дъни - дали ще е в някой платен и често използван модул, VQMod-а, администрацията. Дори наскоро четох нещо за мазаница при sql-а. Но си има и фикс де. ;)
 
От: Излезе OpenCart 2.0

Вече започнах да правя шаблон по новата версия, доста е яка.
 
От: Излезе OpenCart 2.0

Реално за мен просто е сменен дизайна единственото хубаво нещо дето забелязах е че са добавили да гледаш колко души са онлайн и това което е отбелязал стан с редактора - Старият беше покъртителен

Както отбеляза колегата по нагоре не е оправена навигацията в продуктите - Запазена е старата боза където всички продукти са шляпнати на куп и ако искаш да намериш продукт в 1000 продукта направо откачаш а ако искаш да провериш няколко продукта от една категория какво подреждане имат за да ги пренаредиш направо можеш да се обесиш

В това отношение Зенкарта е направен по добре - продуктите можеш да ги видиш като влезнеш във всяка категория както си ги подредил а не по имена както предлага ОК

Запазена е и тромавото качване на картинки за продуктите

Гледам добавили са каноникъл на продуктите - Браво преди го нямаше, а е изключително важно за хора които сами си правят сайтовете но не са СЕО маняци - на такива хора обикновено им трябват години докато разберат къде им тече джапанката

Също така са добавили и мета полета за тайтълите на продуктите категориите и допълнителните страници - Разгеле

Винаги ми е било чудно как определят как ще кръстят новата версия 1.7 или 2.0 - Тази вероятно можеха и 1.6.7.8.9 да я кръстят не виждам каква щеше да е разликата
 
От: Излезе OpenCart 2.0

Инфографика с новостите в OC 2:

1200px1.jpg


Има какво още да се желае, но развитието е в правилна посока.
Личното ми мнение е, че скоростта, спрямо 1.5 е значително подобрена.
 
От: Излезе OpenCart 2.0

Защо при толкова малко промени са я кръстили 2.0? Както казаха по-горе това можеше спокойно да е продължение, като ъпдейт на предишната версия... Според мен се поизложиха с това. Очаквах доста повече промени. :)
 
От: Излезе OpenCart 2.0

Винаги ми е било чудно как определят как ще кръстят новата версия 1.7 или 2.0 - Тази вероятно можеха и 1.6.7.8.9 да я кръстят не виждам каква щеше да е разликата

Защо при толкова малко промени са я кръстили 2.0? Както казаха по-горе това можеше спокойно да е продължение, като ъпдейт на предишната версия... Според мен се поизложиха с това. Очаквах доста повече промени. :)

Тук не съм съгласен. Щяха да се изложат ако не бяха преминали към по-голямо цяло число във версията. Къде видяхте малко промени? От цялостни промени в back-end и front-end частта какво повече може да се иска за подобна промяна? Целия framework(колкото и елементарен да е) е изцяло променен и почти всички от модулите трябва да се преработят. По отношение на функционалност също има направени доста промени и подобрения, които остават незабелязани от обикновения потребител/администратор.
 
От: Излезе OpenCart 2.0

Има ли голяма разлика м/у модулите на версия 1 и версия 2? До колко са съвместими и използва ли се vqmod.
 
От: Излезе OpenCart 2.0

Да, има разлика. Със сигурност не може модул правен за версии 1.5.х да тръгне на 2.0.х без корекции. Във версия 2 са направени промени по лейаут системата, с помоща на които вече не е необходимо да се пишат ръчно и индивидуално опции за позиция, избор на магазин и т.н. за всеки модул за който е нужно това. Промените по самия синтаксис и логика на кода не са много и ако си имал предишен досег до модули на 1.5 версия, бързо ще се нагодиш на новия начин на писане. Друга важна разлика е във фронт-ендa (използването на bootstrap в admin/catalog раздели, нова версия на библиотеката jQuery), поради което е необходимо да се направят промени и във визията на модула. vQmod е съвместим с новите версии, така че можеш да си ползваш него. Това недоразумение OCMOD е все още в процес на развитие, а трябваше да се яви като по-олекотена, но и oрязана откъм функционалност алтернатива.
 
От: Излезе OpenCart 2.0

Ясно! Не съм му разглеждал още кода, но по думите ти, няма много структурна разлика ..
 

Горе