Изплащане на ППП в брой

Всички стоят и чакат към момента, ще видим как ще се развият нещата, така написано в ЗПУ наистина е притеснително, но от Еконт за момента има уверение, че са намерили начин да продължат работа с клиентите си чрез ППП, изплащан по банка от тях, така че за момента се продължава така. Въпросът е, че се забелязва тенденция към силно увеличаване употребата на касови апарати хаха, така че не се знае какво още ще изменят и променят, някои от нещата са абсурдни.

Пари по банка винаги са по-лесни за проследяване и отчет съответно, не знам защо са решили, че касовият апарат е топа на топа..., въртят сучат и накрая пак до него стигат, тези които избягаха от Наредба -18 с ППП, сега чрез друг закон искат да ги накарат пак да си вземат касов апарат, тва е, цялата държава действа организирано... Дано поне отпадне изискването за касов бон при плащане с карта, това е огромен парадокс...Ако случайно се случи обаче ще се даде голям тласък на онлайн търговията според мен, просто ще трябва да се научат хората и дано онлайн магазините го приложат активно, та да се махнат тези глупости с НП.
 
За едно не си прав - иПей имат лиценз за доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи. Ако прочетеш по-горе цитираната от закона разпоредба, тя разрешава не само при оператори, лицензирани по Закона за пощенските услуги (ППП) да не се издава бон, а и при тези, лицензирани като доставчици на услуги по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи. Това се отнася само до ePay, за жалост. PayPal не попада в тази категория.

Аз продължавам да получавам ППП по банка от Спиди, никакви проблеми не съм имал.
Също приемам плащания през ePay и си пращам без бон.

Съгласен съм, че не съм прав. Не съобразих за ePay и останалите лицензирани като доставчици на услуги по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи. Акцентът ми беше за ППП.

Всички стоят и чакат към момента, ще видим как ще се развият нещата, така написано в ЗПУ наистина е притеснително, но от Еконт за момента има уверение, че са намерили начин да продължат работа с клиентите си чрез ППП, изплащан по банка от тях, така че за момента се продължава така. Въпросът е, че се забелязва тенденция към силно увеличаване употребата на касови апарати хаха, така че не се знае какво още ще изменят и променят, някои от нещата са абсурдни.

Пари по банка винаги са по-лесни за проследяване и отчет съответно, не знам защо са решили, че касовият апарат е топа на топа..., въртят сучат и накрая пак до него стигат, тези които избягаха от Наредба -18 с ППП, сега чрез друг закон искат да ги накарат пак да си вземат касов апарат, тва е, цялата държава действа организирано... Дано поне отпадне изискването за касов бон при плащане с карта, това е огромен парадокс...Ако случайно се случи обаче ще се даде голям тласък на онлайн търговията според мен, просто ще трябва да се научат хората и дано онлайн магазините го приложат активно, та да се махнат тези глупости с НП.

Чрез кой закон се опитват да ги накарат?
 
ЗПУ, който е цитиран по-горе, ако се тълкува буквално, както е написано, това което до момента беше ППП, вече не е, тоест вратичката за без касов апарат е затворена. Това, обаче на никой не се харесва, така че предстои да стане ясно как точно ще се тълкува това нещо, не от мен, не от теб, не от форума или групата от фб, а от други хора, които налагат санкции понякога.

При сегашната по-тясна дефиниция, да го обясня малко по-просто, излиза че ППП е, тогава когато баба ти примерно отиде до пощата даде 20 лв. и после ти отидеш до пощата в друг град и вземеш 20 лв., тва е.

Естествено може би има вариант, да се измислят нещата, както казват от куриерите, така че ще видим. По-важният въпрос е, какво има като цел законодателят/държавата принципно в глобален дългосрочен план, защото както се вижда като решат нещо го правят и изобщо не им дреме, тук променят, там променят и т.н., защото дори на това да му се намери цаката и да се продължи да се работи на тоя принцип, ако са решили, че ВСЕКИ онлайн търговец трябва да има касов апарат и СУПТО, а който не може си го позволи - да мре, ще го направят! Ако трябва след 2 месеца пак ще го изменят закона и ще го дефинират още по-тясно, ограничаващо и точно...
 
Казвам ви информация от извора, няма да споря. В момента се работи на базата на становище от комисията за регулиране на съобщенията, в противоречие на закона. Както казах, имайте едно наум, за да сте подготвени. Това че не ви харесва, по никакъв начин не променя реалността.
 
ЗПУ, който е цитиран по-горе, ако се тълкува буквално, както е написано, това което до момента беше ППП, вече не е, тоест вратичката за без касов апарат е затворена. Това, обаче на никой не се харесва, така че предстои да стане ясно как точно ще се тълкува това нещо, не от мен, не от теб, не от форума или групата от фб, а от други хора, които налагат санкции понякога.

При сегашната по-тясна дефиниция, да го обясня малко по-просто, излиза че ППП е, тогава когато баба ти примерно отиде до пощата даде 20 лв. и после ти отидеш до пощата в друг град и вземеш 20 лв., тва е.

Извините ме, но аз пак не мога да направя връзката на изменението на ЗПУ и това изречение
или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез

лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на

Закона за пощенските услуги.

И тук сега аз не мога да разбера чл.3(1) от Наредба Н-18.
Уж изискването е да е лицензиран пощенски оператор по смисъла на ЗПУ.
Лицензиран ли е оператора за извършване на ППП? Да!

Не пише пощенския оператор да превежда по банков път всички пари и т.н.

Още веднъж се извинявам, не съм юрист, моля някой да каже къде бъркам.

п.п. Целта на дискусията е да се запознаят незнаещите като мен, не да споря.
 
Извините ме, но аз пак не мога да направя връзката на изменението на ЗПУ и това изречение


И тук сега аз не мога да разбера чл.3(1) от Наредба Н-18.
Уж изискването е да е лицензиран пощенски оператор по смисъла на ЗПУ.
Лицензиран ли е оператора за извършване на ППП? Да!

Не пише пощенския оператор да превежда по банков път всички пари и т.н.

Още веднъж се извинявам, не съм юрист, моля някой да каже къде бъркам.

п.п. Целта на дискусията е да се запознаят незнаещите като мен, не да споря.

Така, накратко:

1) чл. 3 от Наредба Н-18 изрежда определени случаи, в които не е нужно да се издава касов бон, един от тях е, когато е налице пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични превод (ППП)
2) куриерите са лицензирани пощенски оператори и извършват пощенски парични преводи - факт
3) има изменение на дефиницията на ППП (т. 9 от ДР на ЗПУ), където пише:

"Пощенски паричен превод" е пощенска услуга, при която в точка за достъп до мрежата на пощенски оператор, лицензиран по чл. 39, т. 3, подателят подава парична сума в брой и нарежда по електронен път или писмено на хартиен носител пълната сума да бъде изплатена в брой на получателя без никаква удръжка.

4) в зависимост от тълкуването на горното и най-вече прилагането му има две хипотези:

- тълкуване 1 - това, което ползват до сега онлайн магазините вече не е ППП, тъй като сумите не се изплащат в брой, отделно от това примерно при доставки до адрес не е ясно дали куриерът може да играе ролята на точка за достъп до мрежата на пощенски оператор, това евентуално ще е второ несъответствие. Извод: ако това не е ППП, ще си задължен да издаваш касов бон. Куриерите пак ще са си лицензирани и пак ще си извършват ППП, но това няма да ти върши работа, защото е друга услуга, различна, има промяна на дефиницията, по-точно стесняване на обхвата и, става доста по-ясна и точна, с цел определена може би. Ако се тълкува така, това значи, че пощенски паричен превод ще бъде само това, което ти дадох горе като пример за бабата. Тва е, изпращаш пари в брой.

- тълкуване 2 - 2-та спорни елемента се тълкуват по различен начин тук, куриерските дружества извършват ППП, тъй като те са упълномощени да ти изплатят сумите в брой и имат доброто желание да го направят, но тъй като сте се договорили допълнително чрез договор за общо улеснение те ти пускат парите по банка (ето вратичка, но само ако....), същевременно куриерите, които ходят на адрес и офисите на куриерските дружества се явяват точка за достъп до мрежата на пощенски оператор... В този вариант, нещата ще продължат по същият начин, но ключовото е това, което писах в по-горният пост. Каква е целта? Какво искат да направят?

При следваща редакция след 2 месеца примерно, нещата могат да бъдат дефинирани още по-тясно, ако искат всички с касови апарати ще го постигнат..., малките ще отпаднат..., това изобщо не е прецедент вече се е случвало и се случва в много сфери на бизнеса в България, просто до момента не се знаеше, че има пари в тия онлайн магазини...
 
Благодаря за разяснението. Проблемът не е в касовия апарат, той не е кой знае колко пари, проблемът е, че нищо не е ясно в тази държава и НАП си тълкуват наредбите и законите както им е угодно.

п.п. Търся счетоводител от Пловдив за онлайн магазин. Много трудно се работи със сегашния и много неща не са му ясни от тази материя.
 
ППП в момента е само на ръка. Въпреки това, понеже не са догледали, наредбата все още дава възможност да се използва ППП и да се финтира издаването на касова бележка. Тоест, изпращате стоката, идва клиента, предава сумата в брой, вие получавате сумата в брой и нямате задължение за издаване на касова бележка.
 
Това е голямата драма в България. Всеки идва и почва да променя и да налага нови правила. Друг е въпроса, че тея последните се оляха, меко казано.

Не бързай с касовия апарат все още :) Аз тая година взех няколко нови и вече чувам, че скоро ще трябва да вземам пак или да мъкна настоящите за доработка. :D Това във връзка с автоматичните дневни отчети и тн. глупости, за които се чу последно. Общо взето бъркоч...

Относно счетоводителите. Аз съм при една от най-сериозните счетоводни кантори във Варна, не счетоводител, кантора. Ако ти кажа тая година колко пъти съм чул - изчакай, не се знае, изчакай, това ще го отложат ... Искам да кажа, че счетоводителя ти не е толкова виновен, че не знае всичко. То на тоя етап, едва ли има някой счетоводител, който да е на 100% сигурен в нещо :)

Благодаря за разяснението. Проблемът не е в касовия апарат, той не е кой знае колко пари, проблемът е, че нищо не е ясно в тази държава и НАП си тълкуват наредбите и законите както им е угодно.

п.п. Търся счетоводител от Пловдив за онлайн магазин. Много трудно се работи със сегашния и много неща не са му ясни от тази материя.
 
Пари по банка винаги са по-лесни за проследяване и отчет съответно, не знам защо са решили, че касовият апарат е топа на топа..., въртят сучат и накрая пак до него стигат, тези които избягаха от Наредба -18 с ППП, сега чрез друг закон искат да ги накарат пак да си вземат касов апарат, тва е, цялата държава действа организирано... Дано поне отпадне изискването за касов бон при плащане с карта, това е огромен парадокс

Лесни са, ама минават през различни нива на бюрокрация, защото НАП няма директен интерфейс да се ровичка в банковите сметки. На теория могат да ти видят сметката, но само след съответени молби, разрешения и т.н. На практика е в пъти по-лесно касовия ти апарат сам да им пее. По същата причина е и тъпотията с картите и касовата бележка.
 
Предстои ми да сключвам договор със еконт за ппп в крайна сметка ще мога ли да получавам пари на фирмената сметка сега? Вярно ли е това, ако се изплащат в брой, договарям се със еконт да се изплащат на тях - уполномощавам ги да получават моите пари и след това да ми ги превеждат по банка (не е ли опасно)? Също не разбрах какъв е проблема ако си ги взимам в брой, нещо допълнително ли трябва да се прави?
 
Най добре отиди в някой централен офис и питай. В интерес на истината, днес се обадих насам натам и ми казаха, че действително няма да сключват спорозумения за изплащане на ППП след датата на приемане на закона. Завареното положение, за което стана въпрос в първите постове. Но казаха, че може и да не е точно така, не се знае, каквото и да значи това. :)

Факт е че нещо ще се случва, но никой не знае какво, включително куриерите :)

Отиди в някой офис и поискай да сключиш споразумение за изплащане на ППП по банка, да видим какво ще стане. Това за упълномощаването е глупост, на този етап няма такова нещо.

Ако има фискално устройство, ППП не те засяга, цъкаш си бончетата и си получаваш парите кеш от офиса и всичко е точно!

Предстои ми да сключвам договор със еконт за ппп в крайна сметка ще мога ли да получавам пари на фирмената сметка сега? Вярно ли е това, ако се изплащат в брой, договарям се със еконт да се изплащат на тях - уполномощавам ги да получават моите пари и след това да ми ги превеждат по банка (не е ли опасно)? Също не разбрах какъв е проблема ако си ги взимам в брой, нещо допълнително ли трябва да се прави?
 
Най добре отиди в някой централен офис и питай. В интерес на истината, днес се обадих насам натам и ми казаха, че действително няма да сключват спорозумения за изплащане на ППП след датата на приемане на закона. Завареното положение, за което стана въпрос в първите постове. Но казаха, че може и да не е точно така, не се знае, каквото и да значи това.

Факт е че нещо ще се случва, но никой не знае какво, включително куриерите

Отиди в някой офис и поискай да сключиш споразумение за изплащане на ППП по банка, да видим какво ще стане. Това за упълномощаването е глупост, на този етап няма такова нещо.

Ако има фискално устройство, ППП не те засяга, цъкаш си бончетата и си получаваш парите кеш от офиса и всичко е точно!


Здравейте!
Вчера говорих с централата на Еконт и ми казаха, че до края на месеца ще има решение за въпросният ППП по банков път.
Надявам се да не се забавят с решението..
Относно касовите бележки, как процедирате, в смисъл мога ли да чукна касово бонче след като получа наложения платеж или трябва предварително в пратката когато я изпращам ? Ако трябва предавирелно е малко нелогично, защото ми се случва много често пратките да са върнати към мен след преглед... постоянно сторно ли трябва да правя.. Какво ще ме съветвате ?
Благодаря предварително!
 
Слагаш предварително, после сторно, ако се наложи или я слагаш в друга пратка на същата стойност. Много е важно да имаш бутон наложен платеж на апарата, че иначе ти влиза в касата.
 
С две думи, единствения метод, който не изисква касова бележка отсега нататък е банковия превод?
 
Един въпрос по темата: при Еконт има и опция споразумението за ППП да не е по банка а да се тегли от офис / може да избереш един като главен/, ако имаш такова за теглене от офис а не по банка, би трябвало пак без касов апарат да може да се работи. Реално пак си е споразумение за получаване на суми чрез ППП???
 
Един въпрос по темата: при Еконт има и опция споразумението за ППП да не е по банка а да се тегли от офис / може да избереш един като главен/, ако имаш такова за теглене от офис а не по банка, би трябвало пак без касов апарат да може да се работи. Реално пак си е споразумение за получаване на суми чрез ППП???

Как осчетоводяваш, с месечен отчет от еконт и разписките за ППП ли?
 
Слагаш предварително, после сторно, ако се наложи или я слагаш в друга пратка на същата стойност. Много е важно да имаш бутон наложен платеж на апарата, че иначе ти влиза в касата.

Какво имаш впредвид "или я слагаш в друга пратка на същата стойност".
Проблем ли е ,че чукам касово бонче след като взема парите?Нали пак накрая на годината като направят справка с еконт и с това което съм чукнал от наложените платежи, всичко ще е точно ?
 
Това бонче как ще го получи клиента, след като е предназначено за него, ти фактически не им даваш касовите бележки, което си е доста тежко нарушение. Табелите в магазините и телефоните на НАП, за какво мислиш са сложени!? Ще си докараш проверка от някой злобар, или, недайси боже, да ти направят някаква контролна поръчка... Бончето трябва да е в пратка, защото клиента трябва да го получи. Отделно, при покупки от разстояние, продажбата не е в момента на заплащането, а в момента на заявлението от клиента.

Какво имаш впредвид "или я слагаш в друга пратка на същата стойност".
Проблем ли е ,че чукам касово бонче след като взема парите?Нали пак накрая на годината като направят справка с еконт и с това което съм чукнал от наложените платежи, всичко ще е точно ?
 

Горе