Използвате ли Password Managers?

PierroBolini

New Member
Здравейте, колеги.
Тъй като напоследък ми се насъбраха много регистрации в различни сайтове, а засега си пиша паролите на един лист(което не е много удобно) и помня само най- важните, в които ежедневно влизам, съм изправен пред дилема дали да не започна да използвам някоя програма, която да ги помни вместо мен. Но се притеснявам за сигурноста на такива програми. Все пак, ако някой злонамерен получи достъп до тях, всички на едно място, би ми причинил сериозни главоболия.
Главно ме притесняват Keylogger-ите. Като по-малък ползвах такъв и научавах на сестра ми паролата, като ме ядосваше :rolleyes:.... е не се гордея с това, но знам, че записват всяко натиснато копче на клавиатурата и правят скриийншот на всеки клик на мишката. Така дори и да не си хакер, пак можеш да разбереш нечия парола.
И понеже много се разприказвах направо към въпроса......Вие къде съхранявате паролите си.....или ги помните?
 
От: Използвате ли Password Managers?

Да, използвам. Силно я препоръчвам. Имам познати, жени, които ровичкат в комповете на приятелите си, защото търсят уличаващи го доказателствя. Примерът ми е от най-леките, представете си някой друг да се добре. Някой с повече познания от това данси ъпдейтне статуса във фейсбук.

Това важи както за узър паса на компа, така и на браузъра. ;)
 
От: Използвате ли Password Managers?

В keychain-a който идва с операционната система. За Mac е направо задължително!
 
От: Използвате ли Password Managers?

KeePass, алгоритъма до колкото знам се използва в банкови системи.

Има виртуална клавиатура която може да се ползва за логин показва се на екрана и натискаш с мишката по бутоните, така реално не натискаш никакви клавиши които биха могли да бъдат записани.

Софтуера е на ЮСБ, а ключа се слага на компютъра. Едното не работи без другото.
 
От: Използвате ли Password Managers?

Благодаря за отговорите.....изтеглих си KeePass и ще я пробвам.:)
 
От: Използвате ли Password Managers?

keepass си е класика в жанра - работи на почти всяка десктоп OS, а за мобилните оперционни системи си има портове.
 
От: Използвате ли Password Managers?

Благодаря за този КееПасс, върши страхотна работа.
 
От: Използвате ли Password Managers?

Наистина Кеепасс много ми улеснява живота, вече не се занимавам да си пиша паролите на листчета, МЕРСИ МНОГО, а и с кийлогър не може да се разбере паролата, защото, дори и ти самия не я виждаш, просто копираш в клипарта и то само за 12 секунди. :)
 
От: Използвате ли Password Managers?

Единствено доверие имам на едно тефтерче, в което си записвам паролите в кодиран вид.
Дори някой да ми гепне тефтерчето, няма да разбере нищо.
 
От: Използвате ли Password Managers?

Брато да ти дам една идея как да си ползваш паролите ебз да ги запаметяваш
Ето ти един пример

да речем си студент в софия и си от некво село
приемаме зип кодовете на софия 1000 и твойто село 5776
сега требе да направиме парола за хоста ти
сайта се казvа haker.bg

Винаги ползваш ПЪРВИТЕ 3 БУКВИ т.т hak

И воала паролата

100_0h_a_k577%6

ako sajta e madami.bg

100_0m_a_d577%6

тва е импровизирай

и спазвай шаблона който сам си създал
 
От: Използвате ли Password Managers?

Усетих елемента за "селото". Благодаря за идеята, но те съветвам да спреш да спамиш из форума и да избиваш комплекси.
 
От: Използвате ли Password Managers?

Усетих елемента за "селото". Благодаря за идеята, но те съветвам да спреш да спамиш из форума и да избиваш комплекси.

що бе тва е идея и изобщо немах предвид селото може и да си гражданин пак може и някой фак номер студетнски да ползжаш идеии бол

моите са нещо подобно

290_с%_тал_хост име_3432*&И№

ако се вгледаш добре ще откриеш името на вожда СТАЛИН
човек от световна величина! не ЧОВЕК А СТОМАНА!
 
От: Използвате ли Password Managers?

Аз лично си записвам паролите в password manager-а на браузъра. Там имам export/import И периодично си правя копие някъде на флашка или друго, което не ползвам.
 
От: Използвате ли Password Managers?

Най-обикновен ворд файл с големина 178КВ е вече. Сортирани са по таблици и единствено на флашка си го държа.
 
От: Използвате ли Password Managers?

За KeePass , задължително си направете копие на базата, което примерно може да си изпратите в един мейл и копие на ключа което да си изпратите на друг мейл. За целта обаче трябва да знаете паролите на тези два имейла за да можете да ги отворите.

Така ако Ви се прецака копието с което работите,имате архив. В противен случай губите всичко.

Случвало ми се е, и от KeePass само казват "Съжаляваме, не можете да възстановите данните".

Лошото е че базата няма да е винаги актуална, ще трябва да си казвате копие след всяко добавяне на нова парола.

По тази причина, можете да си добавите плъгин (списъка се намира на официалната страница на програмата), който автоматично при добавяне на нов запис с парола да качва огледално копие някъде в интернет (примерно в Гугъл докс), така пак си имате копие на архива.
 
От: Използвате ли Password Managers?

Еми аз съм си качил едно копие на една флашка и за по сигурно даже съм сложил KeePass файла и .KEY файла в една база данни нa TrueCrypt. Не ми изглежда много сигурно да си качвам списъка с всички пароли някъде в интернет.
 
От: Използвате ли Password Managers?

Аз не ползвам такова нещо. Всичките ми пароли са от типа 8jDu4$fI%23, като в различните сайтове променям главните букви, за да не се повтарят. Имам си 5-6 такива пароли, който съм ги запомнил, а главните букви винаги са различни и ги свързвам по някакъв начин със самия сайт. Я с домейна, я с нещо друго. И не ми се налага да ги пиша. Е понякога ми се случва да не нацеля паса от първия път, но от втория, най-много 3я съм вътре.
 
От: Използвате ли Password Managers?

MS Access за пароли(и други неща свързани с управлението на сайтовете) или картончета с данни. Ако обемът нарасне, то ще поизмъчим малко .net девелопира от екипа ни. :D
 
От: Използвате ли Password Managers?

Аз не ползвам такова нещо. Всичките ми пароли са от типа 8jDu4$fI%23, като в различните сайтове променям главните букви, за да не се повтарят. Имам си 5-6 такива пароли, който съм ги запомнил, а главните букви винаги са различни и ги свързвам по някакъв начин със самия сайт. Я с домейна, я с нещо друго. И не ми се налага да ги пиша. Е понякога ми се случва да не нацеля паса от първия път, но от втория, най-много 3я съм вътре.

ТЪЙ ДЕ АЗ ТАЗИ СИСТЕМА ОТ ТЕБ я научих в една друга тема и така си ги помним
 
От: Използвате ли Password Managers?

Незнам как е станало това, като до сега не съм я споделял тази система, ама хайде. :)
 

Горе