Изработка

От: Изработка

Много погрешно мислите. Дизайнера трябва да прави дизайн, а не да копира снимки от тук и там. Под всякаква критика е опцията да се вземе нещо от някъде си.
Нали за това му се плаща на дизайнера, да ти измисли хубав и шарен дизайн. Картинки и аз мога да си намеря из нета. Това прави ли ме дизайнер?
 
От: Изработка

Ъъъъ тъй както го каза не е баш верно на практика.

Дизайнерите често ползват готови графики, текстури, снимки, икони, алибали.
Въпросът е какво ще направят от тях.
 
От: Изработка

Много погрешно мислите. Дизайнера трябва да прави дизайн, а не да копира снимки от тук и там. Под всякаква критика е опцията да се вземе нещо от някъде си.
Нали за това му се плаща на дизайнера, да ти измисли хубав и шарен дизайн. Картинки и аз мога да си намеря из нета. Това прави ли ме дизайнер?
Бъркаш професията Дизайнер с професията Художник.
 
От: Изработка

Ти пък щото много разбираш.

Всяка картинка, за която не е отбелязано изрично че персоналното или комерсиалното ползване е разрешено при едикакви си условия (ако има такива, а то често има), е ЗАБРАНЕНА за ползване. Само може да я гледате от сайта, дето се намира в момента или да си я сейвнете и да си я гледкате на домашното компютър.

Тва че липсва лицензна информация не я прави безплатна или свободна за ползване.

Туй че тоя дето е правил дизайна е виновен може да го обясниш на арменския ..., паррдон съдията, след като ти спрат сайта и ти връчат призовчицата. Ако мислиш, че една картинка си заслужава даунтайма на сайта, изгубеното време и пари за дела и глупости, давай... Да не говорим че дори съд не е задължителен, за да ти сринат репутацийката в нетя.

Скилара не рискува много в случая, ама ако иска да става професионалист, е добре по някое време да се ориентира в правилата. Поне за да знае кога може (и си заслужава) да ги заобиколи.
Разбери го накрая, че ако си поръчам сайт от фирма, тя носи отговорност, защото аз съм си платил. Ако тя не си е платила за това, което е изполвало е изцяло нейн проблем. Подозирам вече, че този правен проблем може би е различен в различните държави и именно за това не трябва и да отдаваме толкова значение на това, защото е много трудно да докажеш каквото и да е. За това една голяма фирма предпочита да поръча сайт от друга голяма фирма за десетки, а понякога и стотици хиляди долари, защото си урежда всякакви такива проблеми и има гаранция за всичко. Но кой ти и говори тук за големи фирми.
 
От: Изработка

Ами ти говориш за големите фирми, тук става въпрос за freelance дизайнерите и какви проблеми можем да си навлечем от тях.
 
От: Изработка

...че ако си поръчам сайт от фирма, тя носи отговорност, защото аз съм си платил. Ако тя не си е платила за това, което е изполвало е изцяло нейн проблем.Подозирам вече, че този правен проблем може би е различен в различните държави и именно за това не трябва и да отдаваме толкова значение на това, защото е много трудно да докажеш каквото и да е

Стана ми интересно това...
Сайтовете следва да се предават с протокол и подробен опис :mrgreen:
 
Последно редактирано:
От: Изработка

Тоя "правен проблем" е аналогичен в кажи-речи сички държави. Поне тия дето си заслужава да влизат в пазарния ти сегмент (без Холандия евентуално). Ако на сайта ти се ползват нелегални графики, ще си го отнесеш. Чак после евентуално ще можеш да заведеш нещо като ... хммм.. контрадело с/у дизайнера дето те е попрецакал. Туй са отделни казуси. Едното не може да те защити от другото.

Ама ако си оптимист - давай, подготвяй договори с фирмата и спи спокойно.

М/у другото на ади й е смешно, ама си е в реда на нещата тоя дето е правил сайта, да предостави и списък с източниците и урл-тата (където има инфо относно лиценза) отдето е взел готовите елементи. Поне аз така правех докато бях фрийлансър. С изключение на най-нискобюджетните и разни други тип "през просото" проектчета.
 
От: Изработка

Ако момчето е взело назаем, да кажем, туй-онуй, е добре така да го промени, че като го види баш майстора, да не си го познае. Имам наблюдения от shutterstock. Там се взимат назаем редовно доста неща. Номерът минава, ако ги промениш околко 120 процента. Можеш да бъдеш сигурен, че иначе ще те изненадат.
 
От: Изработка

Не не ми е смешно.
Не бях се сетила, че може да се получат от фрийлансър тези неща.
 
От: Изработка

А иначе няма лошо човек да се вдъхновява от чужди неща. Отвори профила на Илиян Рачов във фейсбук. Един българин в Италия, и виж, само за вдъхновение, рабира се, последната му работа - изящен графичен дизайн, граничещ със съвършенство.:)
 
От: От: Изработка

А иначе няма лошо човек да се вдъхновява от чужди неща. Отвори профила на Илиян Рачов във фейсбук. Един българин в Италия, и виж, само за вдъхновение, рабира се, последната му работа - изящен графичен дизайн, граничещ със съвършенство.:)
Направих изключение и отворих фейсбук. Невероятен художник. Ламав дизайнер (пример) - тук има деца под 16, правещи по-добри неща.

Както отбелезАха по-горе - хората често бъркат двата занаята - художник и дизайнер.
 
От: От: Изработка

Направих изключение и отворих фейсбук. Невероятен художник. Ламав дизайнер (пример) - тук има деца под 16, правещи по-добри неща.

Както отбелезАха по-горе - хората често бъркат двата занаята - художник и дизайнер.
Туй, дето си го намерил, наистина прилича на афиш за вечеринка на кварталната ОФ организация:wink:
Но наскоро гледах едни неща на ИР, аз го имам в моя фейсбук, и отвреме-навреме, като ме прихванат, се ровя, да видя, какво ново. Бях впечатлена от новата му колекция за Версаче и видях няколко неща, на които стоеше неговото име като графичен дизайнер - доста изискани. А пък че има много талантливи деца - спор няма.:)
 

Горе