Имам идея за сайт?

Боянов

New Member
Здравейте! Имам идея примерно за някакъв сайт, но не искам да я подаря, не искам и да я реализирам поради разни причини. За целта имам няколко въпроса.
На кого и къде мога да я продам?
Как ще стане това?
Как да бъда сигурен, че няма да ме измамят?
Въобще има ли такова нещо като продаване на идея за сайт? Навярно с този въпрос трябваше да почна.
Как ще бъде определена цената?
Подробно ли трябва да я обясня или просто да бъде нахвърлена информация?
А ако вече има подобен сайт, а просто аз съм измислил малко повече функции да речем, проблем ли е?
 
От: Имам идея за сайт?

Здравей,
виждам, че си сравнително нов с този форум, не ще се опитам бъда максимално коректен и обективен.
Разбирам, че имаш идея, няма лошо в това, защо не можеш да е реализираш също няма особенно значение в случая, но как очакваш да продадеш такова нещо - до колкото разбирам това са ти намеренията.

Вярно идеята е важно нещо, но в този форум ще намериш хиляди такива идей, но в крайна сметка е важното е как ще е реалиазираш. Не се сърди, но няма как да продадеш такова нещо, поне не към момента (според мен) Защо?

Аз като реален купувач, ще искам да знам какво ще ми струва за я реализирам първо и какво ще трябва да направя за да имам приходи, в крайна сметка това е целта.

Ето един "тъп" пример с продавалника. Домейнът е регистриран през далечната 2006, някой е имал идея, каква не е ясно. От кога знаеш тази страница стана популярна (през последните 2,3 години) - реклама, инвестиция, развиване система и т.н. Горе долу и с твоята идея е същото - може е нещо ново, може да е нещо старо, но много по-добро, за съжаление според мен по-добрият вариант
е да кажеш имам идея, аз ще участвам с това и това идеята е тази (регистрираш си домейна,страница или каквото ти е необходимо) и търсиш партьори.

Пак ти казвам трудно ще продадеш само идея... аз имам няколко страници за продаване и трудно ще ги продам само защото нямат приходи, но все пак има шанс на някой да му харесат, докато при теб ще е още по-трудно.

Въпреки всичко ти пожелавам успех в начинанието !
 
От: Имам идея за сайт?

Здравей! Няма как да се разсърдя на обективно мнение. Благодаря за отговора, но да не останете с впечатления, че с тази цел съм се регистрирал във форума. Просто имам нещо напредвид и се зачудих дали е възможно. Ще имам определено напредвид казаното. :)
 
От: Имам идея за сайт?

Ако има пазар за идеи, аз продавам около 26:) Някой даже са наполовина реализирани, за някои са взети домейните, а останалите са още на тезгяха, демек в главата ми...

Братче, тука една голяма част от хората бълват по 100 идеи на ден, ама от идеята, до успешната реализация пътя е мноооого дълъг. На мен като ми хрумне нещо, в началото винаги си викам ебати якатата схема измислих тоя път, почвам я. След няколко дена работа по "мега схемата" установявам, че нито ми е гениална идеята, нито е нещо кой знае какво, нито си заслужава да я реализирам. А в разговори със себеподобни установих, че не съм само аз така, а всички сме така:) Та искам да кажа, че идея, като идея не струва нищо. Реализирай я до някъде, да се види има ли хляб в тая работа, пък тогава я продавай.
 
От: Имам идея за сайт?

Ако има пазар за идеи, аз продавам около 26:) Някой даже са наполовина реализирани, за някои са взети домейните, а останалите са още на тезгяха, демек в главата ми...

Братче, тука една голяма част от хората бълват по 100 идеи на ден, ама от идеята, до успешната реализация пътя е мноооого дълъг. На мен като ми хрумне нещо, в началото винаги си викам ебати якатата схема измислих тоя път, почвам я. След няколко дена работа по "мега схемата" установявам, че нито ми е гениална идеята, нито е нещо кой знае какво, нито си заслужава да я реализирам. А в разговори със себеподобни установих, че не съм само аз така, а всички сме така:) Та искам да кажа, че идея, като идея не струва нищо. Реализирай я до някъде, да се види има ли хляб в тая работа, пък тогава я продавай.

+1 :shock::shock::shock::shock:
 
От: Имам идея за сайт?

Добре, по този въпрос мисля, че ми се изясниха нещата. Благодаря много! :)
 
От: Имам идея за сайт?

Идеята е основополагащото начало, но всеки вижда нещата по свой си начин. Всеки индивидуално си представя начина за реализиране на дадена идея и обикновено най добре самия автор, поради тази причина никой не купува идеи а подпомага и финансира хората с идеи. След като се докаже на практика че идеята си е струвала започват пазарлъците за парите, продажба на дялове и т. н. На този принцип са фондовете за рисков капитал, стартъп акселаратори, бизнес ангели. Може да представиш идеята си по максимално подробен начин и да привлечеш съмишленици.
 
От: Имам идея за сайт?

Къде мога да я представя? Също така след като я представя не рискувам ли да бъде открадната?
 
От: Имам идея за сайт?

Принципно повече трябва да се притесняваш за реализацията, отколкото за открадването. Няма уникални идеи, има уникални реализации, особено това важи за IT сектора. Най-добре е да възложиш идеята на някой програмист с реноме в бранша, с който се срещаш лично. Така ще я знаете ти и той, а понеже това му е работата, да прави сайтове, надали ще се занимава да ти краде идеята, даже бих казал че утвърдено име, което прави кастъм платформи няма и за миг да си помисли да те метне. Така че действай и не се бави, времето е най-голямата ценност...
 
От: Имам идея за сайт?

Ако нямаш необходимият ресурс и действително идеята ти е уникална (което е почти невъзможно принципно), ще ти я откраднат хора с ресурс и за отрицателно време тя ще бъде реално тяхна :twisted: Така че няма се притеснявай, дерзай смело :rolleyes:
 
От: Имам идея за сайт?

Ако нямаш необходимият ресурс и действително идеята ти е уникална (което е почти невъзможно принципно), ще ти я откраднат хора с ресурс и за отрицателно време тя ще бъде реално тяхна :twisted: Така че няма се притеснявай, дерзай смело :rolleyes:

По-точно няма на къде
 
От: Имам идея за сайт?

Не става въпрос за реализация. Този вариант съм го отписал, защото знам, че няма да успея аз лично да направя нищо.
 
От: Имам идея за сайт?

Имаш два варианта - единия е да оставиш идеята да отлежава и по-всяка вероятност никога да не я реализираш; другата възможност е да се довериш на някой изпитан програмист в твоя град и да направиш идеята си факт. В единия случай шанса е 0, в другия шанса е над 50 процента, понеже силно ме съмнява някой програмист да ти окраде идеята, просто защото те нямат време да мислят зулуми от толкова работа....
 
От: Имам идея за сайт?

Не става въпрос за реализация. Този вариант съм го отписал, защото знам, че няма да успея аз лично да направя нищо.

Ми тогава дебнеш в нишата за хора с ресурс и им я предлагаш, или я пускаш публично да става калабалък :wink:
 
От: Имам идея за сайт?

Има компании които финансират Стартъпи.
Ще ти трябва бизнес план -с него може да обиколиш и банките :)
 
От: Имам идея за сайт?

Пътя от идеята до реализацията е доста. Както се казва: едно е да искаш, друго е да можеш и трето е да го направиш.
Първо - трябва да уточниш доста добре идеята си, какви проблеми решава и какви ползи има от нея. С какво е уникална кои са силните и слабите му старани. Каква е целевата група и как ще се достигне до тях.
Второ - Изготвяне на план, какви ресурси ти трябват, какви хора, от къде ще дойдат приходите и общо взето как ще функционира цялата система.
Трето - Планиране на дейностите, набиране на екип, разпределение на задачите, координиране и контрол на случващото се.
Четвърто - Текущо управление на проекта и наслаждаване на резултатите :D
В стартъп акселераторите за начало се използва така нареченото първоначално представяне на идеята. То се прави като представяне на идеята в една страница или презентация в рамките на една минута. В това представяне се включват няколко компонента 1. - Представяне на автора на идеята, какво образование има и какъв опит. 2. Представяне на самата идея и на ползите от нея. 3. Необходим екип от колко човека и какви специалисти за разработване, планиране на идеята и последващата реализация.
Този форум е подходящо място да направиш първоначалното представяне на идеята си. Можеш да опишеш до някаква степен идеята си без да навлизаш в подробности. По такъв начин може да намериш хора, които да ти помогнат за подробностите и реализацията на идеята.
 
От: Имам идея за сайт?

ahahah то тук идеи имат всички, но идеята е едно, а монетизирването й е съвееем друго:).
 
От: Имам идея за сайт?

Това "hahaha" ще го пренебрегна. Прочетох на всеки коментарите и направих заключение, че шанса да я продам е нулев. Да я реализирам, знаех, че ще ми е трудно и нямам и финанси, а и съм убеден, че няма да се отнеса сериозно. Поради тези причини и този вариант отписах.
 
От: Имам идея за сайт?

Това което предполагам очакваш - "аз ти казвам идеята - ти ми даваш $5000." - не може да стане

По принцип е трудно да се застраховаш от краденето на идеи.
Идеи се крадат откакто маймуната е хванала камък в ръка.
Знаеш че facebook e също открадната идея.
Но пък ако не рискуваш ще си погребеш идеята преди да се е родила.

Все пак има начини да се застраховаш максимално.
Това се е правило от майсторите преди да са съществували патентно правни закони.

Просто не казваш всичко.
Не казваш най-важното - това което е ключа, разковничето, сърцето на идеята.

Или още по добре - казваш го с нарочна грешка.
Инженери и архитекти в миналото дори нарочно са давали грешни чертежи с грешни изчисления.
А пазят вярното само в главата си. Така се застраховали, ако дори им откраднат чертежите или изчисленията.
А после правят промените в процеса на изпълнението сами или само с най-верни работници.
Това е история, но подобни неща се правят и сега.

Разбира се в твоя случай това не става.


Но можеш да си предложиш идеята без да казваш сърцевината.
Можеш да кажеш крайния ефект, без да казваш начина по който ще се постигне.

Примерно :
Сайта е от рода на ....... но е по добър в това и това
Ще набира много по-бързо потребители защото имам хитринки които засега ги пазя в тайна.
Осъществи ли се сайта за 2-3 години ще влезе в топ 100 на най-популярните сайтове в света
Успех!
 
Последно редактирано:
От: Имам идея за сайт?

Другия вариант е да пуснеш един предварителен NDA договор и така.
Важно е да е добре описан, защото често дребни промени по идеята или бъдещия проект минават в съда за нова идея и няма да зачетат NDA-то.

аБе имаше един лаф: Ако човека е сериозен - договор не е нужен, ако не е - договора става излишен. ;-)
 

Горе