Има ли бъдеще във форумните платформи?

Re: От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Ае покрай тоя фейсбук хората нямат и форумна култура.
Едно време у data.bg как се ползваше форума. Ехее :)

Форумите са единствения начин (или поне за мен) да се сдобиеш с ценна информация. Няма къде да получа такава. Дори много пъти съм мислил, че без тях нямаше да съм на това ниво. :)

Всичко друго не е ентъртеймънт. Изключвам другите инфо блогове и сайтове, но като цяло там се генерира и обновява нон стоп съдържанието. :)

Форумите са бъдещето и ще продължават да имат важна роля в развитието на интернета. ;)
 
От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Сега се сетих, че някаде 2007-2008 имаше един сайт forumi.bg или нещо такова. Предлагаше свободен phpbb хост и много се радвах че мога да съм админ :D От него се появи и БГ мама май. Имаше достата форучета, които цяко се разцъкваха, нищо че бяха под доймен на въпросния сайт. Разбира се вече всичко е в историята.

Иначе има ли наистина тенденция ФБ да губи популярност, това е жизненоважно за цялостното развитие на света..
 
ООО, бг мама мисля, че е много преди 2007-ма. Дава ми February 01, 1995, че е регнат. Най-много 2-3 години след това да са му трябвали на този форум да започне да фунционира и пълни. :)

Аз лично във Фейса влизам, за да видя какво е ново и актуално като новини и да видя какво правят френдовете. Не ми отнема повече от 20 минути всеки ден. Но, ако трябва да съм честен повече време губя по сайтове и форуми, които ми помагат професионално. Трябва да съм пълен юзър, ако имам повече време във фейса без да имам конкретна цел за това. И не броя да си опасеш тревата във фермата за цел. Говоря за нещо, което ти докарва пари. Всеки, които прекарва там времето си, за да изкара пари е оправдан, но тези дето блеят и коментира - пълна загуба на време. Днес седнал, наснимал манджата си и после я пуснал във фейса. Това е много странна работа за мен. Пък вземи отвори един кулинарен сайт. :)

Фейсбук в момента не само, че влияе зле, но прави хората зомбита. :) Седиш на кафе и постваш, че си на кафе. WTF? Или се чекаутнеш някъде, че си арайвнал, а после ми ревеш, че някой иска да ти слага чип в главата, за да те следи. Като гледам, този чип е излишен. :)

Да не говорим какви безмислици има в социалните мрежи. Едно им е хубаво, споделя се информация, която не е там, а на сайтове и форуми. Ето за това влизам, за да видя какво ново е има споделено. А за някои сайтове, като този - директно си чеквам. :)
 
От: Re: Има ли бъдеще във форумните платформи?

ООО, бг мама мисля, че е много преди 2007-ма. Дава ми February 01, 1995, че е регнат. Най-много 2-3 години след това да са му трябвали на този форум да започне да фунционира и пълни. :)

Домейна е регнат през 2002, не знам ти къде гледаш :)

Относно социалните мрежи - те нямат нищо общо с форумите. Кифлите като се събират офлайн си говорят за същото като във ФБ. Само, че там споделят тъпи копирани фрази и картинки. Новини от света на чалгата и т.н. Освен това на едно мястото са много и им е по-интересно.
Как може в един форум да се съберат и да клюкарстват? Кутията за лични съобщения (тук май е 5к) ще я напълнят точно за няколко дни.
А във фб не им трябват много познания, само: как се добавят снимки, как се коментира/лайква и как се ползва чата.

Хубавото на тях е, че си добавил всички приятели/познати в листата си и може да им пишеш по всяко време (трябва само браузър). Жените са клюкарки по природа и може с часове да разглеждат живота/снимките на другите хора (особено на познати). В скайп/форумите - те нямат тази възможност.

Тези които ползват соц мрежа по-професионално - може да следят хора от техния бранш. Споделят се статии и новини от същия бранш. Също така има и полезни групи в които участват реални хора.
Това е хубаво на социалните мрежи - може да споделяш бързо и с хората които искаш.

Социалните мрежи и форумите не може да се сравняват.
А дали ФБ ще изчезне - не вярвам да е скоро. Трябва да се появи нещо много различно и по-интересно. На този етап, социалната мрежа изпълнява предназначението си - по-голямата част от потребителите нямат работа и затова са във ФБ!
 
От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Като отбелязах предимствата и недостатъците при двата вида "общуване", нямах предвид, че са съвсем наравно, а че е напълно в рамките на нещата на едни да им харесва единия вид общуване, а на други другия.
Зависи форумът с каква насоченост е и какви са потребителите като толерантност и темперамент. Ако преобладават самодоволните, самоуки, но писали достатъчно, за да се разбира като имащи опит и по-полезни за общността, тогава се започва с една предубеденост и дискриминация. Ако самият форум позволява да се обсъждат и съвсем ежедневни и човешки теми, би могло да се създаде една по-задушевна и приятна атмосфера. Като цяло искам да напиша, че форум /ите/ биха могли да са и приятно място за прекарване на времето, а не само за губенето му. Аз съм споменавала преди време, че като имах чисто личен труден период именно комуникацията ми с хора от форум много ми помогна. Изключително дори. Но с времето, не знам дали е омръзването или изчерпването, факт, че се губи интерес и вдъхновение.
Във ФБ е доста различна плоскостта, на която се осъществява комуникацията. Там сам си си модератор и ако някой те дразни или не ти харесва, лесно се трие или блокира. И забравяш за този "човек"/име. Тук, дори да игнорирам няколко човека, те ще продължават да виждат какво пиша и винаги могат да си се заяждат, да правят забележки за граматиката или пълния член. Така всъщност не си помагаме много. Нито аз на тях, като си тренират способностите на редактори и коректори/даскали, давайки им съответно материал, за да са на ниво, ни то те на мен като ми показват, че винаги ще има хора, които не ме харесват. Поради една или друга причина- било от завист или чиста човешка злоба.
Във ФБ пак има вероятност да засека такива хора, но по форумите е масово.
С две думи, ако искаш да видиш какво си за хората, влез във форум и попиши малко. Те ще умрат, за да ти го покажат.
Ето например, влизам днес във ФБ и понеже не се интересувам от клюки, а предимно от красиви фотографии, картини и музика, видях доста красиви неща и ми е много хубаво и приятно на душичката

7145265u.jpg

Мисля си, ако вляза тук, в този форум, дали емоцията ми би била същата- не, едва ли.
За това платформите и форматите като ФБ и Туитър биха имали повече бъдеще от форумите.
Вместо тук, или където и да е по други форуми, да се разправяш и да спориш виртуално с непознати, не пречи да го правиш в определени групи и в социалните мрежи. Там знаеш, че дори някой да се осмели да те обиди, ще е веднъж и ще го блокираш.
Може и да греша. Но печелят адаптивните, а не правите. :twisted:
 
От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Абе не съм казал, че форумите са умряли, но никога няма да са толкова активни и популярни колкото преди 5-7 години.

А пък това за образование не говорим. Преди 15 години колко от кифлите на 15 или циганине имаха интернет? Николко. А сега всички са във фейсбука, че и от телефона си цъкат там...

Значи преди 5-7 години, като кифлите и циганите са нямали нет, форумите са били популярни , а сега като имат нет са отмъкнали потребителите на форумите и те са станали непопулярни? Нещо няма логика.

Форумите и днес са си популярни, даже повече отпреди 5-7 години, поради простата причина, че потребителите им постоянно се увеличават, а не намаляват. Просто социалните мрежи са по-популярни, но както се казва - за всеки влак си има пътници. Много пътници се возят и на двата влака, така че няма смисъл едното да замира за сметка на другото. Интернетът е достатъчно голямо пространство (дори безкрайно), за да се намери място за всичко и всеки.
 
От: От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Значи преди 5-7 години, като кифлите и циганите са нямали нет, форумите са били популярни , а сега като имат нет са отмъкнали потребителите на форумите и те са станали непопулярни? Нещо няма логика.

Форумите и днес са си популярни, даже повече отпреди 5-7 години, поради простата причина, че потребителите им постоянно се увеличават, а не намаляват. Просто социалните мрежи са по-популярни, но както се казва - за всеки влак си има пътници. Много пътници се возят и на двата влака, така че няма смисъл едното да замира за сметка на другото. Интернетът е достатъчно голямо пространство (дори безкрайно), за да се намери място за всичко и всеки.

Не казвам, че са отмъкнали потребителите от форумите. Това няма как да стане. Просто преди си мисля, че бяха по-популярни. Просто това беше мястото където повечето хора прекарваха времето си в мрежата поради липсата на социалки. Ако преди са прекарвали 1 час във нета и са отделяли половината време във форумите, то времето във форумте е намаляло за сметка на фб. Просто предлага подобна услуга(по-неудобно), но в по-масов кръг, който включва и по-близки хора, а за някои е безкрайно непонятно да си общуват с непознати хора, за които си нямат представа как изглеждат, колко са големи и с какво се занимават. Ако им снимка и име си мислят, че имат представа с какъв човек общуват, което е страшна заблуда.

Може и да не е намалял броя на потребителите, но процента на потребители използващи форумите е по-малък. Пък и доста форуми има които са замрели, но някакси все ощуе не съм виждал запустяли фб страници или групи.

За масовия интернет потребител форумите са мястото в което могат да прочетат каквото ги интересува, но да се регистрират и споделят нещо няма да го направят никога.
 
От: От: От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Може и да не е намалял броя на потребителите, но процента на потребители използващи форумите е по-малък. Пък и доста форуми има които са замрели, но някакси все ощуе не съм виждал запустяли фб страници или групи.

За масовия интернет потребител форумите са мястото в което могат да прочетат каквото ги интересува, но да се регистрират и споделят нещо няма да го направят никога.

Защо поставяш всички форуми срещу една социалка? Много форуми са запустели, но същото важи и за много социалки. А това, че повече хора посещават социални мрежи отколкото форуми, не виждам защо трябва да ни притеснява.

Това, което би трябвало да ни притеснява е, че социалните мрежи започват да изместват социалния живот на хората (най-вече на младите). Като отидеш на кафе вече не виждаш хора да си общуват, а хора да се ровичкат по телефона, да разцъкват игри, да си правят селфита и да се отбелязват. Гледаш компания млади хора цяла вечер чумрее на масата, по някое време стават да си направят няколко "уникални" "купонджииски" снимки, след което си сядат по местата и гледат, кой колко харесвания ще получи...
 
От: От: От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Защо поставяш всички форуми срещу една социалка? Много форуми са запустели, но същото важи и за много социалки. А това, че повече хора посещават социални мрежи отколкото форуми, не виждам защо трябва да ни притеснява.

Това, което би трябвало да ни притеснява е, че социалните мрежи започват да изместват социалния живот на хората (най-вече на младите). Като отидеш на кафе вече не виждаш хора да си общуват, а хора да се ровичкат по телефона, да разцъкват игри, да си правят селфита и да се отбелязват. Гледаш компания млади хора цяла вечер чумрее на масата, по някое време стават да си направят няколко "уникални" "купонджииски" снимки, след което си сядат по местата и гледат, кой колко харесвания ще получи...

Ами не просто въпросната една социалка измества много от нещата в нашия живот - форуми, месинджъри, сайтове за запознанства, дори и новинарските сайтове.

Не съм се притеснил, от огромната аудитория на фб, но факт е, че заради популярността му, както и на друите подобни социалки много други приложения спират да бъдат използвани.

Иначе да, наистина е много притеснително това, че младото поколение общува повече чрез фейсбук, отколкото очи в очи, но проблема е много по-комплексен.
 
От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Зависи от нишата на форума. Тези които висят като сополи, ги е погълната социалката. Те са там където им е готино. Форумите ще продължават да бълват информация и да събират хора единомислещи!
 
Re: От: От: От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Ами не просто въпросната една социалка измества много от нещата в нашия живот - форуми, месинджъри, сайтове за запознанства, дори и новинарските сайтове..


Ако питаш мен, тази социалка им замества и целия живот. Ти за форумите и месинджърите си се притеснил. :)

Аз пък познавам хора, които пък не влизат в социалки, а се ровят нон стоп по форуми и други инфо сайтове. Като си идиот, седиш по цял ден във фейса, лайкваш, чекваш се, спамиш и кво...нищо. Нито остава за някой това, нито после ти може да го намериш. Загуба на време и ресурси. :)
 
От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Имат бъдеще само форумите с добра модерация, в който можеш да намериш каквото те интересува. Спамерските форуми отиват на боклука и потребителите във фейса :)

Много добър пример е бмв форума, най-големия форум за автомобили :)
 
От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Моите наблюдения са ,че не само умират ами и много от тях вече са мъртви.Надблюдавах десетина форума,никой не пише вече в тях.А се поддържаха от хора които си разбират от работата.
 
Re: От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Моите наблюдения са ,че не само умират ами и много от тях вече са мъртви.Надблюдавах десетина форума,никой не пише вече в тях.А се поддържаха от хора които си разбират от работата.
Толкова си и разбират. :)

Мъртви са? Напиши нещо в търсачката и чакай фейса да ти реши проблема. :)

Ако си някой, на който му се губи време, там е мястото. Но форумите са определено мястото, в което може да научиш нещо, а ако искаш и да си загубиш времето. Ако случайно имаш за губене. Но ако има, то тогава има и замунда и арена. :)
 
От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Доста стаии и друг вид информация е по блогове и конкретни сайтове. Форумите просто не са рентабилни.
ФБ въобще не е нужно да се сравнява с форум/и. Едното е с една цел, другото с друга. Все едно да си имам мини-купър и с него отвременавреме да участвам в "ралита" 8) и въобще да съм в общност с интерес тези коли. Едното си е 98 % прайвъси, а другото е "просто бизнес"- неофициално, но и далече от личното пространство.

Преди години, ако трябва да съм честна до край, още като нямаше отлив и загуба на интерес към форумите, виждах ползата във форумите, като в симулакрум или "тренажор", където развиваш комуникативността си с различни типажи, по различни теми.

Сега както отбелязах, се промениха драстично нещата. И дори да има форуми самата ... "емоционалност" и задушевност ще е по-обрана и ще се набляга само на чистата полезна информация. Което не е драма, но ще си загуби смисъла и чара на общуването.
 
От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Форумите просто не са рентабилни

Зависи за коя ниша, ама и ти си плямпаш колкото да не заспиш май. По-добре ходи си показвай краката, гъза отколкото да пишеш "меродавни мнения".
 
  • Like
Реакции: Sky
От: Re: От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Толкова си и разбират. :)

Мъртви са? Напиши нещо в търсачката и чакай фейса да ти реши проблема. :)

Ако си някой, на който му се губи време, там е мястото. Но форумите са определено мястото, в което може да научиш нещо, а ако искаш и да си загубиш времето. Ако случайно имаш за губене. Но ако има, то тогава има и замунда и арена. :)
Форумите са направени от професионалисти за професионалисти,не са просто някакви си форумчета.Някои от потребителите бяха супер професоналисти,на световно ниво.Някои от модераторите и админите също.Въпреки това умряха.На мен ми липсват,бяха полезни.
 
От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Това е мое мнение. Не съм толкова благородна, за да направя форум. Хората не заслужават, защото не могат да общуват. Не искат, да са толерантни или да разбират, че има други позиции, различни от техните (по принцип и независимо в коя ниша). Те просто искат да се из-ходят-кажат, без възможност за ревизия. Те вече всичко знаят, могат и са видели. Малкото, които се осмеляват и престрашават да попитат нещо, разбират, че има по-безболезнени "източници" на информация.

И съм буднаааааааа :-o проблем с плямпащи жени? или просто отбелязваш :twisted:
 
От: Re: От: Има ли бъдеще във форумните платформи?

Форумите са направени от професионалисти за професионалисти,не са просто някакви си форумчета.Някои от потребителите бяха супер професоналисти,на световно ниво.Някои от модераторите и админите също.Въпреки това умряха.На мен ми липсват,бяха полезни.

То и ICQ умря, а беше №1 години наред :) Виж Kaldata, HWBG, AndroidBG, форумите за колите, мамите (дори и разделени) и още доста примери има за големи и действащи форуми, а колко още има в по-малки размери, но страшно полезни за общността и тематиката си. Въпрос на много фактори :) Не винаги е от професионалисти за професионалисти. Предприемач, в който всички всекидневно влизаме и пишем, макар и с доста спам, все още има какво да се научи.
 

Горе