Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Desisslava Dimitrova

Active Member
Здравейте,
Става въпрос за класната на сина ми, който в момента е трети клас. Директорката на училището е поела инициатива да я изгони. В момента тече подписка за гоненето й. Ако не успее сега, след една година, когато започне нов випуск и няма достатъчно деца, спокойно може да съкрати щата. По принцип се прави подбор на всички кадри при такава процедура и се съкращават тези, които са събрали най-малко точки. Но директорката и нейните приближени си служат с много нечестни средства и комисията ще бъде обработена.
С няколко думи ще се опитам да ви разкажа как се стигна до тук.
Синът ми има лека форма на аутизъм, което ние разбрахме скоро. В първи клас положението беше много лошо. Търкаляше се по земята, бягаше от часовете, проявяваше агресия, авто агресия и много други училищни и поведенчески проблеми. Класната му го гонеше от час, наказваше го прав до стената, родителите заплашваха със саморазправа, както нас, така и него, включително и един баща му беше казал, че ще го убие. Предприехме процедура по преместването му в другия клас. Между другото ресурсната му учителка ме убеждаваше по всякакъв начин, че трябва да подам жалба срещу класната му. Аз отказах. В другия клас, имаше едно дете с подобни проблеми. Трябваше да се направи размяна на децата, защото по закон не може да има повече от две деца в клас с обучителни проблеми. Ресурсната обработи бабата на другото дете по същия начин, както и мен, но с тази разлика, че тя подаде жалба срещу учителката на другия клас. И така с преместването на синът ми в другия клас, започнаха проблемите на учителката. Директорката започна да я преследва, защото защитаваше детето и му обръщаше внимание. Предишната учителка беше пуснала подписка, синът ми да бъде изключен от училището. Истината е че ресурсната е по заместване и другата година се връща титуляра. Явно тя иска да заеме мястото на начален учител.
Извинявам се малко се увлякох.
Въпросът ми е можем ли нещо да направим, за да не се стигне до уволнението на нашата класна?
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Питай в lex.bg там отговарят на юридически въпроси и казуси. :)
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Питай в lex.bg там отговарят на юридически въпроси и казуси. :)

Аз бих заложил на бгмама форума, там 100% някой ще се е сблъсквал с подобен казус.
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Питай в lex.bg там отговарят на юридически въпроси и казуси. :)

Аз един път питах нещо и всички ме нападнаха, че трябвало да си платя на адвокат, а не да питам във форума :)
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Десислава, не съм специалист в тази област, но има едно нещо, които ми идват на ум:
1. Пусни сигнал до Регионален инспекторат по образованието и опиши случилото се, най-добре с копие до МОНМ, Милена Дамянова (зам.-министъра, в чиито ресор попада това).
Ако се стигне до "подбор" поради намаляване на щата, за съжаление подбора могат да си го направят както искат, защото там правната уредба има доста пропуски и реално могат по преценка да освободят който искат.
Не ми стана ясно едно нещо - класната тормозила ли е детето или го е защитавала, че малко се обърках.
На какво основание се прави подписката?
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Пробвайте да раздухате случая през някой ТВ - или Нова или БТВ, когато става въпрос за деца, ще ви обърнат внимание според мен
Опишете казуса си и им го пратете
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Ако се стигне до "подбор" поради намаляване на щата, за съжаление подбора могат да си го направят както искат, защото там правната уредба има доста пропуски и реално могат по преценка да освободят който искат.
Не ми стана ясно едно нещо - класната тормозила ли е детето или го е защитавала, че малко се обърках.
На какво основание се прави подписката?
Точно от подбора на кадри се притеснявам, защото както казваш могат да си направят каквото поискат и при това законно.
Старата класна го тормозеше, а новата срещу която са нападките го защитава и в момента тя е единствения човек, който се занимава с него, защото само се води на ресурсно подпомагане, но никой не работи с него. Миналата година ресурсната /това е учителят, който се занимава с училищните затруднения, защото класната му не може да бъде непрекъснато до главата му/ме заплаши със съд и тази година, помолих за смяна с друга ресурсна. В резултат на което, се опитват насила да ме накарат да си променя мнението. Понеже си държа си държа на моето и класната на синът ми ме защитава, както и защитава и детето и се занимава с него, в момента тя е на върха на всички скандали, а на детето не се осигурява необходимото ресурсно обучение.

Пробвайте да раздухате случая през някой ТВ - или Нова или БТВ, когато става въпрос за деца, ще ви обърнат внимание според мен
Опишете казуса си и им го пратете
Това мислим да направим с другите майки.
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Само малко извън темата по въпроса с аутизма, случайно попаднах на едно предаване, в което се показваше посещение на световно известен гастроентеролог, който изследваше с микрокамера състоянието на стомашния тракт на деца с аутизъм. Всички изследвани деца имаха проблеми в червата и стомаха и някаква специална диета се прилагала, при което симптомите на аутизма се намалявали драстично и децата се променят в положителна насока. Показаха едно детенце с видео преди и след. Преди диетата - хаотично, незаинтересовано, щураво, след диетата - коренна разлика - интересува се от играчки, контактува, заиграва се. Извинявам се, че се намесвам по въпрос извън темата, вие сигурно вече ги знаете тези неща, но ако не ги знаете, може да ви е от полза.
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Само малко извън темата по въпроса с аутизма, случайно попаднах на едно предаване, в което се показваше посещение на световно известен гастроентеролог, който изследваше с микрокамера състоянието на стомашния тракт на деца с аутизъм. Всички изследвани деца имаха проблеми в червата и стомаха и някаква специална диета се прилагала, при което симптомите на аутизма се намалявали драстично и децата се променят в положителна насока. Показаха едно детенце с видео преди и след. Преди диетата - хаотично, незаинтересовано, щураво, след диетата - коренна разлика - интересува се от играчки, контактува, заиграва се. Извинявам се, че се намесвам по въпрос извън темата, вие сигурно вече ги знаете тези неща, но ако не ги знаете, може да ви е от полза.
Да, в последно време има проблем със стомаха. Все още не сме я пробвали, но има една диета без глутен и казеин, която правела чудеса. Но ще е много трудно. Той умира за мляко, сирене, кашкавал, хляб и хлебни изделия. Трябва да намеря магазин, който предлага заместители.
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Ако цялото семейство се подложите на диетата ще стане номерът. А заместителите обикновено са по-лоши от оригиналите. Не се захващай с тях.
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Само не разбрах ти син ли имаш или дъщеря?
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Да, в последно време има проблем със стомаха. Все още не сме я пробвали, но има една диета без глутен и казеин, която правела чудеса. Но ще е много трудно. Той умира за мляко, сирене, кашкавал, хляб и хлебни изделия. Трябва да намеря магазин, който предлага заместители.
Ето, намерих го това за специалиста с диетата. Сложно ще е в училище, когато няма контрол от страна на родителите какво яде. До четвърти клас може учителката да съдейства и да го контролира какво яде, след това то ще трябва само да се научи да избира храната си. Вкъщи доста трябва да се говори и да се работи по въпроса, за да се изградят навици. Като няма вкъщи от тези храни и изобщо не се слагат на масата, то с времето няма да ги търси и навън. Трудно се пазят диетични режими, то и аз сега започвам един, който ще ми е за цял живот, но какво да се прави, няма друг начин.
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Ето, намерих го това за специалиста с диетата. Сложно ще е в училище, когато няма контрол от страна на родителите какво яде. До четвърти клас може учителката да съдейства и да го контролира какво яде, след това то ще трябва само да се научи да избира храната си. Вкъщи доста трябва да се говори и да се работи по въпроса, за да се изградят навици. Като няма вкъщи от тези храни и изобщо не се слагат на масата, то с времето няма да ги търси и навън. Трудно се пазят диетични режими, то и аз сега започвам един, който ще ми е за цял живот, но какво да се прави, няма друг начин.
uphero
Имам и син и дъщеря, но не съм споменавала дъщеря ми в тази тема.
rak
Мерси за информацията. Ще пробваме с диетата и една психологическа терапия, назначена от специалисти.
Намерих един център, който се занимава с подобни деца. Там ще му изготвят индивидуална програма, която се дава и на ресурсните. Защото нашите ресурсни специалисти в момента са го зарязали, защото искам смяна на ресурсната, а те не искат. Много е лошо, защото всеки си гледа в собственото канче, а за децата страдат.
Извинявам се, че ви занимавам с моите проблеми, но няма на кого да си изплача болката!
Диетата понякога е полезна, независимо че в твоя случай е за цял живот. Пожелавам ти да се разминеш само с диетата.
 
Последно редактирано:
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

uphero
Имам и син и дъщеря, но не съм споменавала дъщеря ми в тази тема.
rak
Мерси за информацията. Ще пробваме с диетата и една психологическа терапия, назначена от специалисти.
Намерих един център, който се занимава с подобни деца. Там ще му изготвят индивидуална програма, която се дава и на ресурсните. Защото нашите ресурсни специалисти в момента са го зарязали, защото искам смяна на ресурсната, а те не искат. Много е лошо, защото всеки си гледа в собственото канче, а за децата страдат.
Извинявам се, че ви занимавам с моите проблеми, но няма на кого да си изплача болката!

Само да няма паника - вече се намира решение за такива деца, просто не бива да ги считат за болни. Едно такова дете от малък беше свръх активен, не можеше пет минути да седи на едно място, сега вече е без грешка - скоро ще стане на 18 - спокоен, уравновесен, всичко е наред. Само че техните много грижи положиха - психолози, в една конна база го водиха да язди, там по специална терапия за контакт с конете - огромен ефект имаше. Отделно масажи и не знам още какво - оправиха се нещата.
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Само да няма паника - вече се намира решение за такива деца, просто не бива да ги считат за болни. Едно такова дете от малък беше свръх активен, не можеше пет минути да седи на едно място, сега вече е без грешка - скоро ще стане на 18 - спокоен, уравновесен, всичко е наред. Само че техните много грижи положиха - психолози, в една конна база го водиха да язди, там по специална терапия за контакт с конете - огромен ефект имаше. Отделно масажи и не знам още какво - оправиха се нещата.
И аз съм чувала, че конете правят чудеса.
Лошото е, че чак сега го заведохме в Св.Никола. Можехме да сме забравили за проблемите. Всеки специалист беше с различно мнение. Един казваше хиперактивност с липса на концентрация, друг- дислексия, трети разстройство на училищните умения. И всички казваха, че с възрастта нещата ще се оправят. Но те не се оправиха, а се влошиха, още повече като започна да се забавлява с електроуреди. Имаше един период, любимото му занимание беше да размразява хладилника, после се премести на пасатора, пералнята. Сега има забрана да се доближава до всякакви електроуреди и е окупирал компютъра. Ако почна да му забранявам и компютъра, почва да реве. Ако му блокирам достъпа с парола, редовно разбива всички пароли.
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

И аз съм чувала, че конете правят чудеса.
Лошото е, че чак сега го заведохме в Св.Никола. Можехме да сме забравили за проблемите. Всеки специалист беше с различно мнение. Един казваше хиперактивност с липса на концентрация, друг- дислексия, трети разстройство на училищните умения. И всички казваха, че с възрастта нещата ще се оправят. Но те не се оправиха, а се влошиха, още повече като започна да се забавлява с електроуреди. Имаше един период, любимото му занимание беше да размразява хладилника, после се премести на пасатора, пералнята. Сега има забрана да се доближава до всякакви електроуреди и е окупирал компютъра. Ако почна да му забранявам и компютъра, почва да реве. Ако му блокирам достъпа с парола, редовно разбива всички пароли.
Съжалявам, госпожо.. синът ви ще бъде ИНЖЕНЕР!
http://www.youtube.com/watch?v=oB2Js6KRg58

Аз колко неща съм счупил като малък докато се науча, не е истина, а наскоро и дистанционното на колата си счупих като опитах да го ремонтирам. Момчето усвоява ценни умения, дано само щетите върху техниката да влязат в семейния бюджет.
 
От: От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Съжалявам, госпожо.. синът ви ще бъде ИНЖЕНЕР!
http://www.youtube.com/watch?v=oB2Js6KRg58

Аз колко неща съм счупил като малък докато се науча, не е истина, а наскоро и дистанционното на колата си счупих като опитах да го ремонтирам. Момчето усвоява ценни умения, дано само щетите върху техниката да влязат в семейния бюджет.
Не се бях смяла толкова!
Да, определено!
От това размразяване, хладилникът умря по Коледа.
 
От: Има ли колеги юристи, които могат да помогнат със съвет?

Пожелавам ти успех, дано се оправи детенцето :(
 

Горе