Има ли смисъл за развитие на малък бизнес в България?

Ще ти кажа как се действа на наситен пазар. Гледаш къде са концентрирани най много магазини от една ниша и се набиваш точно между тях, ама ако можеш точно на най централното място. На пръв поглед може да ти се вижда абсурдно, но логиката е следната - Хората инстинктивно ходят на места, където знаят, че ще намерят това, което търсят на най-добрата цена, а това естествено са най-конкурентно натоварените позиции. Дефакто имаш готов развит пазар, на който можеш да се намърдаш много бързо. Естествено трябва да можеш да предложиш нещо повече от останалите около теб. Примерно кафе, при теб е най-доброто кафе, гащи - най-яките гащи, на най-добрата цена и тн. Естествено маркетинга трябва да е на ниво, защото ако никой не знае, че твоето е най-доброто, файда няма.

Някъде ми се мерна, че става въпрос за Петрич, което изобщо не е задължително да е лошо, напротив. Това значи, че най-големите лъвове не присъстват на ограничения пазар, защото хапката е твърде малка за техните размери. Която хапка пък е добра за теб, ако ме разбираш. :)

Единственото условие, пак казвам, на тази стратегия е да предложиш нещо повече. Примерно много сериозно онлайн присъствие на локалния пазар, което повечето офлайн магазини пропускат.

Единия ми магазин е между три хипермаркета, които продават същото, като най-големия и най-стария е на 3 минути пеш, другия е на 10 минути, третия на 15, но всичко е точно. Печелим с лично отношение и масирано локално онлайн присъствие.

Другия магазин е на самия център на Варна, на 300 метра от катедралата, в радиус от 1 километър има толкова магазини за всичко, че нямат изброяване, а на 500 метра нагоре е колхозния пазар. Просто е лудница... ама пак всичко е точно. Хората идват от другия край на града при нас, щото сме ги поканили по някакъв начин онлайн, дали с промоция, дали с артикул, който го има само при нас, няма значение, начини има.

Та искам да кажа, да не търсиш само ниша без конкуренция и уникална идея, защото да наложиш такова нещо на малък пазар е много трудно и отнема много време. Гледай къде евентуалните ти конкуренти са застинали някъде в 90те и се възползвай от предимствата на технологиите, които ти предлага настоящето. Повечето локални, офлайн бизнеси се управляват от чичаци и лели, които не могат да се адаптират към настоящето и са обречени на изчезване. Все някой ще трябва да ги замести обаче, защото пазара не търпи вакум, що пък да не си ти :)

Дано съм ти дал малко по различна перспектива за размисли :)

Напълно съм съгласен.

Но, само едно нещо сме длъжни да добавим. Тия стари лели и дядовци, точно защото са зациклили в 90-те, това и ги прави доста агресивни към конкуренцията често. Доста от тях също имат синове и внуци, които откачат, бият, чупят и тем подобни. Не желая да навлизам в подробности, но когато продавах ножове, не само че внесох нови модели, които никой не беше виждал дори в Беге, но и внесох такива, каквито вече имаше на пазара. Някои модели вървяха по 320 лв. в София и Варна, аз ги пусках на 160 лв. и пак имах голяма печалба. Можете да си представите какви са надценките на Беге търговците. С една продажба един такъв Пинко си плаща 1/4 от наема, примерно.

Почнаха да ми правят безброй мръсотии, защото им ковах цените. Това го вземайте на предвид. Ако сте по курортите, внимавайте. Дори в големите градове. Могат да ви изиграят много номера. Примерно класика е да си купят нещо от вас, или да пратят някой измекяр да си купи нещо от вас, и после да се оплачат в КЗП, или да кажат, че са се натровили нещо (ако е хранителен магазин), и да се започнат проверките, изнудванията и край няма.
 
@NEROMARE те плодородните дръвчета се брулят, къде с камъни къде със сопи. Ако се боиш от това, изобщо не се захващай с бизнес.
 
Ще ти кажа как се действа на наситен пазар. Гледаш къде са концентрирани най много магазини от една ниша и се набиваш точно между тях, ама ако можеш точно на най централното място. На пръв поглед може да ти се вижда абсурдно, но логиката е следната - Хората инстинктивно ходят на места, където знаят, че ще намерят това, което търсят на най-добрата цена, а това естествено са най-конкурентно натоварените позиции. Дефакто имаш готов развит пазар, на който можеш да се намърдаш много бързо. Естествено трябва да можеш да предложиш нещо повече от останалите около теб. Примерно кафе, при теб е най-доброто кафе, гащи - най-яките гащи, на най-добрата цена и тн. Естествено маркетинга трябва да е на ниво, защото ако никой не знае, че твоето е най-доброто, файда няма.

Някъде ми се мерна, че става въпрос за Петрич, което изобщо не е задължително да е лошо, напротив. Това значи, че най-големите лъвове не присъстват на ограничения пазар, защото хапката е твърде малка за техните размери. Която хапка пък е добра за теб, ако ме разбираш. :)

Единственото условие, пак казвам, на тази стратегия е да предложиш нещо повече. Примерно много сериозно онлайн присъствие на локалния пазар, което повечето офлайн магазини пропускат.

Единия ми магазин е между три хипермаркета, които продават същото, като най-големия и най-стария е на 3 минути пеш, другия е на 10 минути, третия на 15, но всичко е точно. Печелим с лично отношение и масирано локално онлайн присъствие.

Другия магазин е на самия център на Варна, на 300 метра от катедралата, в радиус от 1 километър има толкова магазини за всичко, че нямат изброяване, а на 500 метра нагоре е колхозния пазар. Просто е лудница... ама пак всичко е точно. Хората идват от другия край на града при нас, щото сме ги поканили по някакъв начин онлайн, дали с промоция, дали с артикул, който го има само при нас, няма значение, начини има.

Та искам да кажа, да не търсиш само ниша без конкуренция и уникална идея, защото да наложиш такова нещо на малък пазар е много трудно и отнема много време. Гледай къде евентуалните ти конкуренти са застинали някъде в 90те и се възползвай от предимствата на технологиите, които ти предлага настоящето. Повечето локални, офлайн бизнеси се управляват от чичаци и лели, които не могат да се адаптират към настоящето и са обречени на изчезване. Все някой ще трябва да ги замести обаче, защото пазара не търпи вакум, що пък да не си ти :)

Дано съм ти дал малко по различна перспектива за размисли :)

Така, сега да започнем от това което каза, което има логика да се намърдаш точно между конкуренцията, това е окей, знам за какво става на въпрос, но тук идва проблема, че Почти няма празно отдаваемо място под наем, всички магазинчета с офлайн бизнесчета си седят и разчитат само на това.

Не е оправдание, но без свободно помещение няма как, а следя пазара от доста време, нищо не се освобождава.
Другия вариант е Грубия: Груб защото съм го изпитал на собствен гръб покрай нашите преди 15години и е много коварен: Имахме два магазина(един до друг) в продължение на 7-8г, изведнъж без капка срам и човечност Наемателя реши да ни удвои Наема без конкретна причина, колкото и да им се искаше на нашите да останат, сметките не излизаха и след 4 месеца напуснахме.
В същия момент няма и седмица някакъв вносител от на Баба си.. дойде и нае магазина, и го оформи точно със същата стока, На развит магазин, с доволни и редовни клиенти...От тук от там разбрахме каква е била схемата, "колега" от отсрещния магазин който е с коренно различна стока е бил инициатора . Това е грубо и за хора без капка съвест и не всеки би го направил, но това действителността.



Вчера и днес раглеждам, допитвам се, но съветите които винаги получавам е, че не си заслужава. И да отворя и дори и да имам късмета да намеря нишов Продукт или просто да попадна по-горе описаната ситуация в конкуретна среда и да предлагам добри цени + онлайн зарибява,лек маркетинг и оферти/отстъпки... Реално причината за неуспех би била просто липсата на "хора" няма ги, Реално няма на кого да предложиш нещо, града не е от хептен замрелите, но се усеща една тенденция за тотално изчезване на работоспособните и на младите хора..(както е в цяла България ), но който го интересува и от това му зависи прехраната го забелязва и усеща разликата много по-добре.

По принцип съм от типа хора родолюбци и не желая да напускам страната си въпреки многото пречки и неуредици които има, но просто родното си е родно място... Искам тук да развивам нещо, правил съм го и искам да продължа да го правя, но дори и от камък да си понякога ти писва като виждаш действителността.
 
Последно редактирано:
В предният си пост ти предложих малка пекарна, и съм сигурен че ще си изкарваш доволно парички.
Сега ще ти предложа да доставяш хранителни продукти, трябва ти един сайт и пикап като начало и малко реклама. Нишата не е развита, пък и може да си много по конкурентен защото нямаш кои знае какви разходи. Само трябва да се договориш с някой готин склад на едро. Дори със 20% надценка, при 2к оборот на ден ще си вадиш по 400лв. успех и ако ти допада идеята мога да ти дам още подробности.
 
Вчера и днес раглеждам, допитвам се, но съветите които винаги получавам е, че не си заслужава. И да отворя и дори и да имам късмета да намеря нишов Продукт или просто да попадна по-горе описаната ситуация в конкуретна среда и да предлагам добри цени + онлайн зарибява,лек маркетинг и оферти/отстъпки... Реално причината за неуспех би била просто липсата на "хора" няма ги, Реално няма на кого да предложиш нещо, града не е от хептен замрелите, но се усеща една тенденция за тотално изчезване на работоспособните и на младите хора..(както е в цяла България ), но който го интересува и от това му зависи прехраната го забелязва и усеща разликата много по-добре.

По принцип съм от типа хора родолюбци и не желая да напускам страната си въпреки многото пречки и неуредици които има, но просто родното си е родно място... Искам тук да развивам нещо, правил съм го и искам да продължа да го правя, но дори и от камък да си понякога ти писва като виждаш действителността.

Сам го казваш, а не си вадиш изводите, заеби ги тия локални глупости, мисли за нещо онлайн, разшири кръгозора. Перфектно може да си продаваш от Петрич в цяла България, че и не само ми и в цяла Европа, па дори и по цял свят, дай Боже! Мисли в тази насока, имаш доста голям бюджет за онлайн магазин, може да направиш нещо добро, аз стартирах с 400 лв...Каква ти е файдата да направиш добър продукт като няма кой да го купи в Петрич?
Онлайн пазара в БГ още не е достигнал совя максимум, да продават се много неща, но повечето се хвърлят на все едни и същи, създай бранд, не е нужно да произвеждаш продукта, достатъчно е да си го брандираш и опаковаш, така че да е запомнящ се. Да не говорим, че при онлайн бизнес след време, ако се разрастнеш първо имаш огромен потенциал за развитие надхвърлящ града и второ винаги може да наемеш някой да движи част от нещата от разстояние, не е нужно всеки ден да си в Петрич и да отваряш магазина, ако ме разбираш...

Зарежи ги тия простотии, сериозен бизнес било само офлайн...и аз така си мислих и добре, че преди нямах пукнат лев за "сериозен" офлайн бизнес, та се стигна до сегашната ситуация хаха. Малцина са тези, които в малък град изкарват много пари от физически магазини и почти всички от тях се скъсват от работа всеки ден! Собственикът на магазина е в магазина си всеки ден, нищо че бачка от 10 години сигурно! Имам преки наблюдения от пекарни, през хранителен, плод и зеленчук, мъжка мода, дето човека всяка седмица ходи до Турция сам да избира стоката и т.н....Сметни щом за такъв дълъг период не могат да си насмогнат. Айде ак оси на морето и не плащаш наем, там разбирам и баба ти да плете чорапи, ти да ги продаваш пак ще има лев,ама... :)
 
За съжаление, ти най-добре си познаваш хората и нещата на терен. Щом не виждаш перспектива за развитие, ще трябва да отидеш там където я има. Ако не физически, то онлайн, както някой спомена, насочи се към нещо изцяло онлайн. Но на база моя опит, мога съвсем убедено да твърдя, че комбинацията онлайн + офлайн бизнес е най-доброто за България. Реализирал съм няколко такива проекта в коренно различни ниши и една голяма част са печеливши към момента. Да, по-трудно е, да, повече време и ресурси изисква, но е и по сладко. Друго е да работиш с живи хора, екип и тн. Също и падението е по болезнено, ако се случи и това сме го виждали няколко пъти :)

Каквото и да си говорим, решението и риска са си твои :) Мен ако питаш, не се моткай, а предприеми някакви действия! Това е единственото правилно решение, има хора живота им минава в чудене, накрая нищо не са направили. Каквото и да стане, накрая ти печелиш. В единия случай имаш бизнес, в другия опит, който ще ти помогне за бъдещите начинания или ще те насочи към правилната посока. И в двата случая печелиш ти :) 20000 лв, не са нищо, макар че вероятно сега си мислиш, че са много пари. Даже и да ги загубиш, това което ще получиш срещу тях е безценно и струва много повече.

Някъде бях писал, едни дълги постове, за всичките си фалити и взаимовръзките между тях, ама не намирам къде, щеше да ти е интересно да прочетеш, ако намеря темата ще ти я постна тук...



Така, сега да започнем от това което каза, което има логика да се намърдаш точно между конкуренцията, това е окей, знам за какво става на въпрос, но тук идва проблема, че Почти няма празно отдаваемо място под наем, всички магазинчета с офлайн бизнесчета си седят и разчитат само на това.

Не е оправдание, но без свободно помещение няма как, а следя пазара от доста време, нищо не се освобождава.
Другия вариант е Грубия: Груб защото съм го изпитал на собствен гръб покрай нашите преди 15години и е много коварен: Имахме два магазина(един до друг) в продължение на 7-8г, изведнъж без капка срам и човечност Наемателя реши да ни удвои Наема без конкретна причина, колкото и да им се искаше на нашите да останат, сметките не излизаха и след 4 месеца напуснахме.
В същия момент няма и седмица някакъв вносител от на Баба си.. дойде и нае магазина, и го оформи точно със същата стока, На развит магазин, с доволни и редовни клиенти...От тук от там разбрахме каква е била схемата, "колега" от отсрещния магазин който е с коренно различна стока е бил инициатора . Това е грубо и за хора без капка съвест и не всеки би го направил, но това действителността.



Вчера и днес раглеждам, допитвам се, но съветите които винаги получавам е, че не си заслужава. И да отворя и дори и да имам късмета да намеря нишов Продукт или просто да попадна по-горе описаната ситуация в конкуретна среда и да предлагам добри цени + онлайн зарибява,лек маркетинг и оферти/отстъпки... Реално причината за неуспех би била просто липсата на "хора" няма ги, Реално няма на кого да предложиш нещо, града не е от хептен замрелите, но се усеща една тенденция за тотално изчезване на работоспособните и на младите хора..(както е в цяла България ), но който го интересува и от това му зависи прехраната го забелязва и усеща разликата много по-добре.

По принцип съм от типа хора родолюбци и не желая да напускам страната си въпреки многото пречки и неуредици които има, но просто родното си е родно място... Искам тук да развивам нещо, правил съм го и искам да продължа да го правя, но дори и от камък да си понякога ти писва като виждаш действителността.
 
Собственикът на магазина е в магазина си всеки ден, нищо че бачка от 10 години сигурно!

Къв е проблема. Отпуските ли ти липсват или те е страх да затвориш магазина за 14 дни.

Аз сайт съм затварял за 20 дни и пак не фалирах :)
 
Някъде бях писал, едни дълги постове, за всичките си фалити и взаимовръзките между тях, ама не намирам къде, щеше да ти е интересно да прочетеш, ако намеря темата ще ти я постна тук...

На трета фирма съм :)
 
Водя те!

Ъъъ на 2-рата фирма заложих на жена ми - ебати драмата после - съд и призовки :) но Надя стана ТИГРИЦА :) а порева отначало :)
 
Здравейте,и аз много съм работила по местата за бързо хранене,и до училище и в моловете ,и сега работата пак ми е свързана с продаване,но на нехранителни стоки.И много бих искала да си отворя капанче за здравословни храни,защото сега това е много популярна тема сред хората,мисля си за нещо от типа на Фреш баровете ,със свежи зелени салати и мн мн мн други идеи имам ,от тук от там ,мога да преценя какво търсятхората,и какви пари дават за яддене. Мисля си за нещо в близост до вървежен фитнес,и мол. има една такава локация която комбинира 3 в 1 ,човека потока е голям . Но ми трябва инвеститор,или поне съдружник,с който да седнем да преценим разходите,и всичките малки нюанси. Мога да изработя Бизнес план. Но съм още млада и зелена ,имам много добри комуникативни способности,но се нуждая от човек който да има добро понятие от бизнес. Идеята я имам.
 
Здравейте,и аз много съм работила по местата за бързо хранене,и до училище и в моловете ,и сега работата пак ми е свързана с продаване,но на нехранителни стоки.И много бих искала да си отворя капанче за здравословни храни,защото сега това е много популярна тема сред хората,мисля си за нещо от типа на Фреш баровете ,със свежи зелени салати и мн мн мн други идеи имам ,от тук от там ,мога да преценя какво търсятхората,и какви пари дават за яддене. Мисля си за нещо в близост до вървежен фитнес,и мол. има една такава локация която комбинира 3 в 1 ,човека потока е голям . Но ми трябва инвеститор,или поне съдружник,с който да седнем да преценим разходите,и всичките малки нюанси. Мога да изработя Бизнес план. Но съм още млада и зелена ,имам много добри комуникативни способности,но се нуждая от човек който да има добро понятие от бизнес. Идеята я имам.

Мога да ти помогна с акъл... пиши ми на: [email protected]

Идеална си за развитие - без инвеститор, който да те притежава или съдружник, който да ти взима 30-60% от ЧП - Чиста печалба.
 
Идеята я имам.

Аз съм веган :) и ти казвам / потвърждавам ти, че месото убива. Здравето е новият бизнес... в един мъртъв свят.

Виж линка: https://share.icloud.com/photos/0Nkl24DnptKk4JA9iHAzyvsWA#Sofia_-_zhk_Hristo_Smirnenski

Станах веган защото умрях... от чревоугодничесо.... (смъртен грях). Отслабнах с над 50 кг....

БИЗНЕС има. Пиши ми...
 
Другия вариант е Грубия: Груб защото съм го изпитал на собствен гръб покрай нашите преди 15години и е много коварен: Имахме два магазина(един до друг) в продължение на 7-8г, изведнъж без капка срам и човечност Наемателя реши да ни удвои Наема без конкретна причина, колкото и да им се искаше на нашите да останат, сметките не излизаха и след 4 месеца напуснахме.
В същия момент няма и седмица някакъв вносител от на Баба си.. дойде и нае магазина, и го оформи точно със същата стока, На развит магазин, с доволни и редовни клиенти...От тук от там разбрахме каква е била схемата, "колега" от отсрещния магазин който е с коренно различна стока е бил инициатора . Това е грубо и за хора без капка съвест и не всеки би го направил, но това действителността.

А как новия вносител е оцелял на двойният наем след като вие които сте развили магазина и имате редовни клиенти ,не сте успяли да изкарате повече от 4 месеца?
 
А как новия вносител е оцелял на двойният наем след като вие които сте развили магазина и имате редовни клиенти ,не сте успяли да изкарате повече от 4 месеца?

Търговията е дарба. Трудно е за всички. Аз лично изпитвам удоволствие да продавам на хората.

Други колеги... го приемат за работа.

Освободих помещение с наем 700 лв и хазяйна го даде на други за 1200 лв и пак са на печалба.
 
Така,ама те дарбата са я имали 8 години и не са успели на двоен наем да оцелеят,а този баси надарения трябва да е за да му се получат нещата.
И говорим за точно една и същата стока,едни и същи потенциални клиенти.
Да беше нещо ново ,ще го разбера,но това не го схващам.
Интересно ми е той колко е изкарал?
Лично аз на двоен наем бих оцелял.
Искаше да ми го вдига с 10% но се запънах и остана на 5%,в крайна сметка съм от 10 години при него и в най-тежките периоди винаги съм бил редовен без нито едно забавяне никога.
 
@слав човека е написал причината - конкурент от отсрещен магазин е вкарал идеята на наемодателя, тоест след като го е наел, собственика е намалил наема до предполагаемото старо ниво и по този начин е взел бизнеса и се е задържал.
 
Аха,това въобще не го разбрах,че е върнал наема на старото му ниво.Съответно тук отново не разбирам защо ще го прави,като има наемател от толкова години,да го гони за да взима от друг ,потенциално несигурен ,за същите пари?
Измествам разговора в друга насока,но ми е силно любопитно ,тъй като се случват такива неща около мен,случка като тази,обеща новия наемател по-висок наем,плаща няколко месеца и чао и почва въртележка за хазайна докато намери свясни наематели и така.
 

Горе