Инвестиция в недвижимо имущество в България???

MaZaRa7

New Member
Здравейте колеги, тъй като съм още млад и зелен, чета разни книжки в който се казва ,че можеш да закупиш жилище изцяло с парите на банката а след което да бъде пуснато под наем и самите приходи от наема да надхвърлят вноските по заема + поддръжката на имота. Това приложимо ли е в България, нямам познати банкери и за това питам тук. :) Благодаря ви колеги!:?:
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

100% финансиране на недвижим имот от банка, като месечната вноска към банката и поддръжката на имота да бъде изцяло покрита от наема?
Не съм срещала досега такъв случай, но ти винаги може да си първия.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Никоя банка не финансира на 100 % покупката на жилище. Трябва за имаш и самоучастие, което зависи от имота , който купуваш. Трябват ти също така добри и доказани доходи. А дали ще се покрива вноската по кредита от наема, пак зависи от много неща и най вече за какъв срок ще изплащаш кредита, при по дълъг срок вноската ти е по малка.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Да с вноска то теб например за имот от 70 до 100 хиляди лева, около 10 хиляди вноска. Ясно явно за България тези неща са невъзможни с инвестирането в недвижимо имущество, без да имаш огромен капитал.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Не ти трябва огромен капитал, но банките изискват поне 10-15 % участие от твоя страна, което е разбираемо. Иначе в момента кредитите са много изгодни - както ипотечните, така и потребителските, така че моментът за инвестиция е добър
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Общо взето се искат големи топки :) капитал от 10-15к не е много, но имай в предвид, че банката ще си иска паричките всеки месец, без значение дали имаш наематели в момента или дали бачкаш небчакаш..
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Не ти трябва огромен капитал, но банките изискват поне 10-15 % участие от твоя страна, което е разбираемо. Иначе в момента кредитите са много изгодни - както ипотечните, така и потребителските, така че моментът за инвестиция е добър
Чак пък много изгодни...
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Еми лихвените проценти по ипотечните кредити стигат до под процента, при потребителските кредити е 7-8 %. А вероятно и още ще паднат. Няма такси за пълно или частично предсрочно погасяване, в някои банки няма и такси за управление на кредита. Не знам колко по изгодни могат да бъдат условията
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Еми лихвените проценти по ипотечните кредити стигат до под процента, при потребителските кредити е 7-8 %. А вероятно и още ще паднат. Няма такси за пълно или частично предсрочно погасяване, в някои банки няма и такси за управление на кредита. Не знам колко по изгодни могат да бъдат условията
20 години по 7 % -140 %, без да смятаме такси за управление, годишни такси и тн.
Взимаш 100 000, връщаш 250 000. Наем -500лв. на месец-20 години-120 000...Не е много изгодно:)
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

То ако можеше така нали се сещаш, че НИКОЙ, ама никой нямаше да наема. Всеки щеше да тегли заем. Да купува имот и да си го ползва. Наемите са по-ниски от вноската, със сигурност. Такава инвестиция може да е страшно печеливша, но и страшно губеща. Има хляб в това, ама можеш да и да не се окажеш на плюс.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Еми лихвените проценти по ипотечните кредити стигат до под процента, при потребителските кредити е 7-8 %. А вероятно и още ще паднат. Няма такси за пълно или частично предсрочно погасяване, в някои банки няма и такси за управление на кредита. Не знам колко по изгодни могат да бъдат условията

Тегли кредит и виж колко "изгодни" са тия условия. Лихвата е едно, ГПР-то е съвсем друго... Ще те накарат застраховка живот, застраховка на имота, ако не е такса управление ще е друга такса за нещо си.
Отделно като тръгнеш да купуваш имот с банка, трябва да викнеш лицензиран оценител, на който ти плащаш, после има брокер ( може и без разбира се) местни данъци и такси + нотариус и имаш едни +5 до 8 % от цената в началото, който трябва да дадеш. Никоя банка няма да ти даде 100 % финансиране, отделно и да дават до 80 %, лицензираният оценител на който ти плащаш, ще даде по-ниска пазарна оценка (обикновенно) а банката дава 80% от неговата оценка. Това са кредита...
После идва момента с наема - да разчиташ, че 20 години ( или колкото е кредита) ще имаш 100 % заетост, си е чиста лудост. 10% данък, амортизация на жилището + годишните данъци....
Сметката може да излезе ако имаш всичките пари в кеш, купуваш и чакаш по-висока доходност от лихвата.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

20 години по 7 % -140 %, без да смятаме такси за управление, годишни такси и тн.
Взимаш 100 000, връщаш 250 000. Наем -500лв. на месец-20 години-120 000...Не е много изгодно:)

Малко си пообъркал сметките - връщаш 186к(86к в лихви) след 20 години, ако теглиш 100к при 7%.

До авторът на темата книгите на Кийосаки са интересни и добри за начинаещи, но дори и да вземеш 6% и кредит за 25 годни на 100к заем, вноските са 644.3 лв, а средните наеми за такъв апартамент са около 500-600 лв - по дефиниция си на загуба.
Когато наемът е равен на месечната вноска - това е реален показател, че или наемите са ниски или цените на имотите са високи - при тази демография мисля, че е ясно кое е.
 
От: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Малко си пообъркал сметките - връщаш 186к(86к в лихви) след 20 години, ако теглиш 100к при 7%.

До авторът на темата книгите на Кийосаки са интересни и добри за начинаещи, но дори и да вземеш 6% и кредит за 25 годни на 100к заем, вноските са 644.3 лв, а средните наеми за такъв апартамент са около 500-600 лв - по дефиниция си на загуба.
Когато наемът е равен на месечната вноска - това е реален показател, че или наемите са ниски или цените на имотите са високи - при тази демография мисля, че е ясно кое е.
Да, сега сметнах наново, прав си бъркам малко:)
 
Това е по принцип работещ можел но в определени икономики. Не и тук. ;) И може би тези, които го правят, например в САЩ, теглят кредити с преференциални лихви и условия. Тук според мен няма да ти излязат сметките, ако взимаш на кредит, пускаш под наем и този наем изплаща имота. Мисля, че вноската ти ще е по-голяма от наема. Отделно срока, ако е голям ще е доста време търкаляне.
 
От: Re: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Това е по принцип работещ можел но в определени икономики. Не и тук. ;) И може би тези, които го правят, например в САЩ, теглят кредити с преференциални лихви и условия. Тук според мен няма да ти излязат сметките, ако взимаш на кредит, пускаш под наем и този наем изплаща имота. Мисля, че вноската ти ще е по-голяма от наема. Отделно срока, ако е голям ще е доста време търкаляне.

Основният модел е купуваш НИ на търг и тогава вече нещата се променят.
 
Re: От: Re: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Основният модел е купуваш НИ на търг и тогава вече нещата се променят.

Да, ако така може, но пак се иска собствен капитал. Банка и търг, дали ще се получи. Между другото, докато говорим по темата ми попадна един семинар, който не знам колко хора на какво ще научат: pecheli.zaimotite.bg - но ми стана интересно. Ще се радвам, ако някой (най-вече blackout8) има идея какво толкова ще се сподели в тази насока. И то с нулев капитал. :) То е ясно, че не може да си говорим за някаква мега ликвидност, но все пак ще ми е интересно много.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

То малко стил платена реклама във фейсбук с нула лева вложен капитал ...
Като гледам тези смешни техники с каунтдаун-а да се "създава"неотложност и оскъдност, само където всеки ден го нулира.

Иначе предполагам взимаш пари от мама/тате, баба/дядо, приятели и познати, търсиш съдружие като влизаш с идеи/опит, а другите влизат с кинти. С други думи seed finance - след, което теглиш заем от банката участваш в няколко търга, купуваш подценени имоти влагаш стойност и ги препродаваш в рамките на няколко месеца връщаш парите на всички и въртиш този модел сам или с бизнес партньорите.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

blackout8, ако не е тайна с какво се занимаваш ? Стана ми интересно, понже е очевидно, че имаш някакви познания по въпроси свързани с управление на финанси :)
 
Re: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Иначе предполагам взимаш пари от мама/тате, баба/дядо, приятели и познати, търсиш съдружие като влизаш с идеи/опит, а другите с кинти с други думи seed finance - след, което теглиш заем от банката участваш в няколко търга, купуваш подценени имоти влагаш стойност и ги препродаваш в рамките на няколко месеца връщаш парите на всички и въртиш този модел сам или с бизнес партньорите.

Не знам какви техники ще изложат. Ако е това с търговете, дали наистина работи като модел. Дори и не за продажба, а за даване под наем. Пак е далавера. Нещо като на Богатият татко.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Богатия татко мисля, че не е много приложим модел към днешна дата. Не, че книгите не са полезни, ама човек трябва да ги пречупва през съвремието и националните особености.
 

Горе