Инвестиция в недвижимо имущество в България???

От: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

blackout8, ако не е тайна с какво се занимаваш ? Стана ми интересно, понже е очевидно, че имаш някакви познания по въпроси свързани с управление на финанси :)

Професионален валутен трейдър и ментор, отделно имам широки познания и интереси в сферата на финанси/инвестиции/бизнес.
 
Последно редактирано:
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

До сега не съм участвал в ТЪРГ, имам някаква информация но ще се радвам ако някой колега с РЕАЛЕН ОПИТ сподели повече кое/как/ се случва (за скритите такси / времето )
 
От: Re: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Не знам какви техники ще изложат. Ако е това с търговете, дали наистина работи като модел. Дори и не за продажба, а за даване под наем. Пак е далавера. Нещо като на Богатият татко.

Да става, ако ти стане математиката примерно имот струващ 120к и наем от 600 лв на месец, та купуваш на търг такъв имот за 70к и влагаш 10к в него и да ти излезе 85к с всички данъци, разходи, такси и допълнителни разходи - теглиш 68к другите са от теб.
Месечна вноска 487 лв(кредит от 68к, 20 години при 6%), 600 лв приход - 7200 приход(пълна заетост 12 месеца) и 5844 разходи, слагаш 1% амортизация стана 6644 слагаш още 250 за административни разходи + счети закръгляме го на 6900 имаш 300 лв и даваш 10% данък оставаш с 270 лв печалба.
Инвестирал си 17к и вадиш 270 лева или 1,5% доходност :D почти колкото банков депозит. Взимаш си 17к и се яваш на търг за земеделска земя и можеш да си вземеш 1к от рента или 5,8% на година.

Сравняваш тези две опции и ти е ясно, кое е по оферта. Принципно всичко може да се нареди ако лихвите са ниски и наемите високи, но поради ред причини, това не е така към днешна дата ... затова остава последният фактор, цената на НИ. За мен тя е надценена и мисля, че след стрес теста резултатите на банките нещата ще си дойдат лека по лека на мястото.
НО....
Ако си продадеш имота на 110к при 85 к разходи имаш 25к разлика или 25к чиста печалба при инвестиция от 17к - доходност 147%. Реално ще бъде по-малка заради времето, в което наливаш стойност и после докато го препродадеш - трупа се лихва.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Това е уникална глупост, ще се занимаваш 20 години с някакъв смешен апартамент, вместо да се стегнеш и спечелиш пари за него в рамките на 1-3 години.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Това е уникална глупост, ще се занимаваш 20 години с някакъв смешен апартамент, вместо да се стегнеш и спечелиш пари за него в рамките на 1-3 години.

Във форума си от 2014 ти събра ли ги?! :)
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Тоз пък, един месец да не закусвам и ги събирам 100 палки, но проблема е, че мн обичам да закусвам..
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Според мен в изложената схема проблемът идва от заема и неговата цена. Оскъпява се цялата математика.

С риск да се отплесна много, ще добавя и това

Когато говорим за недвижимо имущество и наеми, имаме две "цени". Цена на имота и размер на наема. От тези две числа можем да направим съотношение. Нещо от типа - колко години реалистичен наем би изплатил имота? Преди години например в София един имот се изплащаше от добре управлявани наеми средно за осем-десет години. Сега се изплаща за доста повече. В този ред на мисли на наем не може да се разчита, поне не сега или не тук. За наем при заем да не говорим! Също така трябва да се отчете, че парите за покупка се дават днес на куп, а парите от наема се чакат много, много години...

Когато говорим само за цена на имота, то имаме няколко основни компонента в нея: цена на мястото (на съседите, на земята, на инфраструктурата...), цена на градежа (нов, стар, панел, гредоред...) и евентуално разходи по поддръжката на имота. Така се прави оценка на разходите по придобиване на:
- имот на момента, чрез покупка на готов и завършен имот, било то чрез търг от изпълнител, от строител или от предишен собственик (това почти винаги е най-скъпият вариант);
- готово нещо, което трябва да се ремонтира, дори само да се поосвежи (изисква още малко пари и малко повече време);
- строителство от нас (това е доста евтино откъм цена на градежа, но е бавно във времето).

Така се взима "ценовото" решение за покупка на НИ. От същите компоненти зависи и очакваният размер на наема на имота и плътността на отдаването в годините напред. Разбира се, има и ред неценови решения...
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Тоз пък, един месец да не закусвам и ги събирам 100 палки, но проблема е, че мн обичам да закусвам..

Във Вашия случай съветът е доста по-лесен. Ставате депутат и така перманентно пестите от закуски. Не се преработвате, ако съдим по поведението наличните ни народни представители, и така Ви остава време да си събирате стоте палки както си знаете. А като добавим някоя корупционна или лобистка схемица като бонус - всичко е на шест ;)
Със заемите обаче не е така - много хора изплакаха, плакаха, дори реват на поразия до ден-днешен. Всъщност замисляме ли се откъде идват евтините имоти по търговете?
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

100 000 лв. = да продадеш 1 продукт на стойност 100лв. на 1000 човека :)
 
От: От: Re: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Да става, ако ти стане математиката примерно имот струващ 120к и наем от 600 лв на месец, та купуваш на търг такъв имот за 70к и влагаш 10к в него и да ти излезе 85к с всички данъци, разходи, такси и допълнителни разходи - теглиш 68к другите са от теб.
Месечна вноска 487 лв(кредит от 68к, 20 години при 6%), 600 лв приход - 7200 приход(пълна заетост 12 месеца) и 5844 разходи, слагаш 1% амортизация стана 6644 слагаш още 250 за административни разходи + счети закръгляме го на 6900 имаш 300 лв и даваш 10% данък оставаш с 270 лв печалба.
Инвестирал си 17к и вадиш 270 лева или 1,5% доходност :D почти колкото банков депозит. Взимаш си 17к и се яваш на търг за земеделска земя и можеш да си вземеш 1к от рента или 5,8% на година.

Сравняваш тези две опции и ти е ясно, кое е по оферта. Принципно всичко може да се нареди ако лихвите са ниски и наемите високи, но поради ред причини, това не е така към днешна дата ... затова остава последният фактор, цената на НИ. За мен тя е надценена и мисля, че след стрес теста резултатите на банките нещата ще си дойдат лека по лека на мястото.
НО....
Ако си продадеш имота на 110к при 85 к разходи имаш 25к разлика или 25к чиста печалба при инвестиция от 17к - доходност 147%. Реално ще бъде по-малка заради времето, в което наливаш стойност и после докато го препродадеш - трупа се лихва.

От парите пари ще правим.
 
От: От: Re: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

От парите пари ще правим.

Ами това е идеята е идеята на арбитражът в имотите - купуваш подценено вкарваш стойност и препродаваш бързо.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Ами това е идеята е идеята на арбитражът в имотите - купуваш подценено вкарваш стойност и препродаваш бързо.
За почти 3 години активно търсене , безброй обяви и огледи сумарно подаднах точно на 2 такива имоти, и докато аз се оправя с документите за кредита, дойдоха хората с кеш :)
С това КТБ, пак се наду един балон в момента
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Не знам аз така го смятам за софия говория 25к евро потребителки заем + 25к евро спестени = 50к евро,
стигат за двустаем в манастирски ливади, наем 500 кинта на месец минимум (100% няма да остане свободен, всички селяни са в манастирските ливади), вноска по заема за 20 години 200-300 лева.
за 2-3 години се събират и другите 25к евро (това не е непосилно) и се погасява предсрочно. точно след 2-3 години имаш апартамент. после се ипотекира и се купува друг по същата схема.
 
Re: От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

С това КТБ, пак се наду един балон в момента

Да, това стана реално. Кой, мой и бой си изиграха добре играта. Не е защото много оферта са станали имотите тук, а защото хората се напълниха с кеш и доверието им към банките и подобни институции се срина още. И ето ти .. изкуствен ръст. Някои смятат, че е нормално, но аз лично гледам от време на време сайтовете, и явно е пълно с идиоти с пари, защото някакви дупки се продават за ебати цените. Странна работа. Може и да греша, но според мен това са ми наблюденията като потребител, а от гледната точка на инвеститор, то е почти същото....ако не обикаляш съдии изпълнителите, няма в какво качествено да инвестираш. :) Той балона пак ще се спука. ;)
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Не знам до колко това е печеливша схема, особено в дългосрочен план. По принцип пазарът се саморегулира така, че вноските по заема за едно жилище и месечните вноски от наема да са приблизително равни. Да кажем че за момент по някаква причина имаме високи наеми и ниски цени на имотите. Тогава ще се случат две неща- хората масово ще почнат да купуват апартаменти и да ги отдават под наем откъдето следва, че цените им ще се покачат (съответно и месечните вноски по евентуален ипотечен кредит), а наемите ще паднат.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

За почти 3 години активно търсене , безброй обяви и огледи сумарно подаднах точно на 2 такива имоти, и докато аз се оправя с документите за кредита, дойдоха хората с кеш :)
С това КТБ, пак се наду един балон в момента

Не съм казал, че става лесно и че е за всеки :)
Какъв балон визираш?
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Не знам аз така го смятам за софия говория 25к евро потребителки заем + 25к евро спестени = 50к евро,
стигат за двустаем в манастирски ливади, наем 500 кинта на месец минимум (100% няма да остане свободен, всички селяни са в манастирските ливади), вноска по заема за 20 години 200-300 лева.
за 2-3 години се събират и другите 25к евро (това не е непосилно) и се погасява предсрочно. точно след 2-3 години имаш апартамент. после се ипотекира и се купува друг по същата схема.

Колкото по-голямо е само участието толкова по се вързва всичко - макар, че 12 месеца фул малко вероятно, но дори и да е така ще имаш към 500-600 лв чиста печалба след 1 година, така че за 2-3 години няма как да го върнеш брой ги 10-12.
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

То и 10-12 е твърде оптимистично...
 
От: Инвестиция в недвижимо имущество в България???

Светът се управлява от банкери, а не от производители на реални стоки (индустриалци), така че не не влизай в спиралата на мошеничеството.
 

Горе