Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

happyslacker

New Member
В момента данъчната основа за осигурителния рекет (осигуровки) е 2000 лв. Има предложения този таван да бъде вдигнат на 3000 лв.

Защо има таван на осигуровките? Причината е, че не е справедливо да плащаш повече и да получаваш толкова, колкото получават тези, които са платили по-малко (има също таван на пенсиите, хората с високи доходи обикновено по-малко се нуждаят от здравна помощ, но плащат повече за здравен рекет (здравни осигуровки)).

Сега бедните злобари (известни като хейтъри) ще кажат, че на богатите така им се пада, щом са богати значи са лоши (няма как с честен труд да си богат, нали?). А доколко е адекватно получаващите 2-3-5 хиляди да се наричат богати е отделен въпрос.

Точно на това разчитат популистите. Бедните глупаци да се радват, че наказват "богатите" с повече осигурителен рекет.
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

В момента данъчната основа за осигурителния рекет (осигуровки) е 2000 лв. Има предложения този таван да бъде вдигнат на 3000 лв.

Защо има таван на осигуровките? Причината е, че не е справедливо да плащаш повече и да получаваш толкова, колкото получават тези, които са платили по-малко (има също таван на пенсиите, хората с високи доходи обикновено по-малко се нуждаят от здравна помощ, но плащат повече за здравен рекет (здравни осигуровки)).

Сега бедните злобари (известни като хейтъри) ще кажат, че на богатите така им се пада, щом са богати значи са лоши (няма как с честен труд да си богат, нали?). А доколко е адекватно получаващите 2-3-5 хиляди да се наричат богати е отделен въпрос.

Точно на това разчитат популистите. Бедните глупаци да се радват, че наказват "богатите" с повече осигурителен рекет.

Не помня къде бях чел, че в началото данъци са плащали само богатите и то само по време на войни и други бедствие. В последствие държавните управители са полакомили и наложили данъци и в мирно време на всички богати. Разбира се, бедните се съгласили с това (така им се пада на богатите както викаш), но в последствие данъка се налагал на абсолютно всички както и е в днешно време.
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Много навътре взимаш новината. Ти да не би да си от онези полу-богати с 2-3-5 хиляди данъчна основа? :)
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Аз нямам доходи, които се облагат с осигуровки и това мен пряко не ме касае (но косвено това касае всички).

Плащам осигуровки 108.36 лв (токова плащат самоосигуряващите се, които нямат доходи, които се облагат с осигуровки или доходите им са малки). Защо ги плащам и аз не знам (вероятно съм много прост).

Избрал съм да получавам доходите си под формата на дивидент и по този начин данъчната ми тежест е 5% (дивидентите не се облагат с осигурителен рекет, все още). Ако някой ден решат да ме ограбват с осигурителен рекет (въведат задължение за плащане на осигуровки върху получени дивиденти) сериозно ще се замисля дали да не спра напълно плащането на данъчно-осигурителен рекет.

Разбира се това, че плащам само 5% данък не значи че нямам други разходи.

Ако сега правителството вземе решение да освободи всички граждани от задължителни осигуровки (и не вдигне данъка от 10% върху доходите) ще си затворя офшорната фирма и ще започна да плащам плосък рекет (плосък данък върху дохода 10%). По-изгодно ми идва да плащам данък 10% на държавата върху приходите (независимо, че разходите ми няма да се признават - няма да ми намалят данъчната основа с направените разходи), отколкото да плащам разходите за съществуването на офшорната ми фирма и допълнителните разходи свързани с това (ако фирмата трябва да сключва договор с някой инвестиционен посредник, банка и т.н. се налага директорите да дават заверени от нотариус копия на документи, да се подписват, което струва немалко пари).

Много хора измислят всякакви начини за да си намалят дължимия данъчно-осигурителен рекет само поради една причина - заради високите осигуровки. Ако ги нямаше високите осигуровки (ако можеше всеки да се осигурява както иска - вкл. и с депозит в банка, което е по-изгодно от пенсионен фонд, защото фондът яде част от парите и ги управлява като купува губещи акции) събираемостта на данъците щеше да бъде много по-голяма.

В момента цената на услугата "анонимно прехвърляне на пари" е около 5-10%. Много хора биха избрали да си плащат данъка 10% вместо да се чудят как да си скрият доходите (да ги получат "анонимно", доколкото това е възможно). Проблемът е, че държавата не ги ограбва само с 10%, ограбва ги с 33-34% (данъците + осигуровките са това).

За ДДС-то, което всеки плаща когато си купува нещо от магазина изобщо не споменавам, за акцизите също. Защото тях ги плащат и тези, които си "крият" доходите.
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Проблемът е не толкова в големината на осигуровките, колкото в това, че в замяна няма да получиш почти нищо!
 
Ако прекалят, местиш се в Тайланд да правиш пазарно проучване за новия фирмен уебсайт за 100% сметка на фирмата ( в командировка си) и им теглиш една майна


Ако падне тавана на осигуровките сега и следвреме тавана на пенсиите както и трябва да бъде правителството което на власт след време ще трябва да обясни на тогавашния електорат с пенсии от едва няколко стотин лева защо има хора... с пенсии от по няколко хиляди...
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Това с осигуровките е кретенизъм, защото е истинска пирамида.
Не би било никакъв проблем, ако се плащат осигуровки на принципа на натрупване на пенсионна сметка и някакъв процент застрахователен за случаи на нетрудоспособност.
Лошото е, че не е така и парите на сегашните пенсионери са в олигарсите и съответно от нашите удръжки се плащат пенсиите.
Ето ви истинска пирамида, в която сме задължени от управляващите да участваме!
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Не помня къде бях чел, че в началото данъци са плащали само богатите и то само по време на войни и други бедствие.

Груба грешка. Данъците са измислени за бедните от богатите, за да бъдат богатите това, което са или са били. Връщаме лентата преди Н.Е. Действието се развива в Първото Египетско царство.. занаятчиите са били длъжни да полагат труд над гробниците (или други инфраструктури), пък като се свърши работа (която се проточвала понякога и с няколко поколения) са могли да се ориентират към собствени ''проекти''. Пренасяме се в Средновековието - същата работа, но с различен оттенък - дворецът имал право на определен процент от реколтата на плебейското население. Отново се пренасяме до настоящия век:) - този път данъците се определят основно от едната страна - управляващите (което е инвестирало техните пари в плакати и кебапчета), като същевременно плебейското население се оплаква предимно в онлайн пространството, съобразено с текущите технологии:)
Извод: нямало е равенство, няма и няма и да има сред хомосапиенса - просто закона на джунглата си е адски актуален и днес:)
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

По проектозакон максималния праг ще се вдигне от 2000 лв на 2153 лв, АКО... бъде гласувано и прието... това с 3к не знам от къде сте го чели. По сметки на око това ще добави окло 10 лв и 27 ст към осигурителните вноски за пенсия на тези, които се осигуряват на максималния осигурителен доход.
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Вчера БСП поиска таванът, над който не се дължат осигуровки, да стане 3000 лв.

Източник: Дир.бг.
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

БСП може да си искат мноо неща, ама няма кой да ги приеме. Герб не са тъпаци и знаят, че не е в техен интерес да дразнят хората с над 2к доходи, за сметка на пенсионерите, защото първите са им масово гласоподаватели , а вторите са на комунягите. Никой не храни врага:)
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Идеята на нашата данъчна система е да е горе-долу солидарна. Всички да ползват сходни по-размер облаги от държавата, а да плащат според възможностите. Целта е да има по-малко бедни, а дали останалите ще са много заможни или малко заможни е второстепенно. Таванът на пенсиите е част от тази солидарност. Избягват се огромните разминавания в сумите. При здравната помощ солидарността е пълна, тъй като без значение колко внасяш ползваш наравно с всички. Това е хубаво, защото иначе когато някой пенсионер или човек с малка заплата се разболее от рак или друго заболяване, изискващо скъпо лечение, това ще е смъртна присъда за него, както е в щатите. Там пък, за разлика от тук, има необлагаем минимум и ако взимаш малко пари не внасяш почти никакви данъци или ти ги връщат на следващата година. Честно казано предпочитам българския вариант, защото американската здравна система е ужасна. С тези частни застраховки нещата са извън контрол и цените на здравните услуги са толкова надути, че на практика по-бедните хора не могат да си ги позволят и просто си умират в повечето случаи, а пенсии от държавата май почти нямат. Ако не спестиш нещо докато работиш после мреш гладен под мостовете.

Вдигането на максималния осигурителен размер не е проблем, тъй като с него ще се вдигнат и облагите за по-заможните хора. Освен това изобщо не е коректно да се наричат хората с големи заплати "богати". Думите "богат" и "заплата" си противоречат. Сигурно има богаташи на заплата, но 100% не са забогатели само от заплатата си. Големите пари се въртят с печалба от фирми, дивиденти и други неща, които нямат нищо общо със заплатите и въпросния максимален осигурителен доход.

БСП може да си искат мноо неща, ама няма кой да ги приеме. Герб не са тъпаци и знаят, че не е в техен интерес да дразнят хората с над 2к доходи, за сметка на пенсионерите, защото първите са им масово гласоподаватели , а вторите са на комунягите. Никой не храни врага:)
Това всъщност е идея на един от министрите на ГЕРБ, за вдигане от 2000 на 2153 лв. Да се вдигне максималната пенсия и осигурителния праг с еднакъв процент.
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Не можаха да накарат хората да си внасят осигуровките, какво ли не измислиха - то не бяха запори, няма да можеш да продаваш имоти и коли. В крайна сметка откриха друг вариант за събиране на малко пари в касата, като вдигнат прага. Просто това е временно и няма да реши проблема - пак ще останат чернилките, които няма да си плащат и ще лежът на наш гръб.
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Ако искаме да имаме нормална държава, няма как да протестираме срещу осигуровки, данъци и т.н.

Можем да протестираме срещу тяхното използване.

Но ей така да плюеш срещу данъци и осигуровки...не виждам логиката.

Нормално е по - богатите да плащат повече. На това му се казва солидарност и цивилизованост.

И не - не се имам за беден. За да не ме обвините в хейт срещу богатите. Не се имам и за богат между другото.

Просто моите разсъждения по въпроса.

Да добавя - че стотици хиляди цигани прецакват хубавата ни държава и система. Според мен това е един от главните ни проблеми. По - скоро трябва да се гневим на това, че правителството не прави нищо срещу тяхното източване на нашите пари, отколкото на това, че вдигат прага.

Надявам се наистина да емигрират на пичка си майчина тия полухора и да тежат на френския, холандския или който си искат данъкоплатец. Не съм расист - просто реалист.

И отново ще добавя, че като слушам изказванията на разни френски министри как ще предприемат мерки да ги интегрират и да им намерят работа ме напушва на смях. Колкото и французите да имат опит с разни черни отрепки от Африка, те не знаят какво е това същество циганина ! Дано се усетят късно, когато половината мангали са отишли там и им цоцат системата.
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Никой не плюе срещу данъците по принцип. Проблемът е техния размер, сложните данъчни закони и тяхното изразходване.

Нека да има и осигуровки. Обаче не сме съгласни с това да ни задължават да ги плащаме. Иначе нека ги има - но нека само който желае да плаща осигуровки. Който не желае - нека да не плаща осигуровки (да си държи парите в банка - много по-малко ще изгуби, отколкото ако ги дава на държавата или ако ги дава на пенсионни фондове, при които доходността е отрицателна или по-малка от тази на добър банков депозит).

Много хора биха избрали да не получават пенсии, обезщетения за безработица и здравеопазване от държавата (ако така ще се освободят от задължението за осигуровки). Пенсионната система е пирамида.

Ако опростят данъчните закони и отменят задължението за осигуровки (което по Конституция е право, но нашите законодатели са извъртели така нещата, че са го превърнали в задължение) много хора с удоволствие ще си плащат данък 10% в България, даже и чужденци ще дойдат да живеят тук за да спестят купища пари от данъци (защото разходите за укриване на дължими данъци са от същия порядък).

Онова за пазарното стопанство е мъртъв текст в Конституцията, в действителност икономиката ни е от типа "смесена" - планова икономика с елементи на пазарна (сложно законодателство, субсидии, квоти, лицензионни режими, разрешителни).

Разбира се вината е точно в теб (ти си пълнолетен гражданин, който има право на глас и право да бъде избиран, нали?). Ти си виновен за това, че не си принудил законодателите да променят законите така, че да са ти изгодни на теб.
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Напротив, приятел. Изобщо не се чувствам виновен и не приемам да ми се вменява вина. Аз като пълнолетен гражданин наистина гласувам, но това, че пускам една бюлетина не означава, че определям политиките на тази държава. Това го правят политиците и институциите. Като пълнолетен гражданин съм участвал и в протести, които доста пъти са били прекъсвани с полицейска бруталност срещу която съм безсилен и дълго време съм си носил белезите от палките на озверели полицаи. Това, че можеш да бъдеш е избиран е просто законов текст, чиято значимост равнявам на законовия текст, че не може да се пуши на стадионите. Или казано просто - това е пълна заблуда. Конците в българската политика винаги са били дърпани от много малко хора. Тези хора не обичат такива като мен. Не ги казвам напразно тия приказки. Участвал съм в политиката под една или друга форма и съм бил отстраняван тихомълком, за да бъдат поставени много по - тъпи и послушни хора на моето място, които разбира се нямат амбицията да предприемат действия за каквито и да е било промени.

Но това няма нищо общо с данъците и осигуровките. Ясно е, че много хора не биха искали да си плащат пенсионни осигуровки примерно. Но какво правим тогава с пенсионерите? Да ги оставим да умрат от глад ли? Ясно е, че много хора не биха искали да си плащат здравните. Но какво правим с болните, които са бедни тогава, като се срути здравната система? Не казвам, че това е перфектната държава, но такава е тя за момента. И е много варварско да вдигнеш ръце от всичко и да кажеш - всеки сам да се оправя ! Въпреки, че е привлекателна мисъл.
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Защо с моите пенсионни вноски да се финансират пенсионерите в момента? Не е ли това пирамида? После кой ще плаща моята пенсия, при положение, че държавата ми отнема възможността да се осигурявам както аз желая като ми отнема парите, които иначе бих дал за истинско пенсионно осигуряване - например депозит в банка, покупка на избрани от мен финансови активи и т.н. (добре де, точно на мен не ми я отнема, но аз съм частен случай - малко хора имат като основен доход дивиденти, които не се облагат с осигуровки)?

А относно това, че светът се управлява от малък брой хора (обикновено се посочват евреите като виновници), които искат всички останали да са бедни и да страдат, е извинение за това, че не правим достатъчно за да накараме законодателите да престанат с усложняването на законодателството.

Разбира се и аз не правя нищо, само си пиша по форумите, защото и аз като вас съм страхливец и егоист. Страх ме е да вляза в политиката, предпочитам да си гледам личния интерес без да влизам в конфликт на интереси с организираната престъпност, която си има държава. По-лесно ми е да давам купища пари за да не се налага да плащам осигуровки и да водя счетоводство в България (малко по-евтино ми излиза), отколкото да имам огромни пропуснати ползи от това, че вместо да си гледам бизнеса се занимавам да оправям държавата.

В държава, където хората са бедни, хората избират да се опитат да вържат двата края вместо да се занимават с опити да оправят държавата. Който реши да опита бива наказван с намаляване на доходите си под минимума за оцеляване. Няма как хем да ходиш на работа 8 часа на ден, хем да оправяш държавата. Просто няма да ти стигне заплатата ако минеш на 4 часов работен ден за да може през останалите 4 часа да се опитваш да "оправиш държавата".
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Отново ще кажа, че няма кой да те пусне в политиката ако имаш някакви честни идеи, идеали, искаш да променяш нещата и т.н. Системата много бързо ще те фиксира, сдъвка и изплюе ако представляваш реална заплаха за статуквото.

С твоите пенсионни осигуровки се финансират сегашните пенсионери поради няколко причини.

1. Защото комунистическата държава е ебала майката на техните пенсионни осигуровки.
2. Защото пенсионерите стават все повече, а работещите стават все по - малко.
3. Защото се водим солидарни и цивилизовани същества.

Твоята пенсия ще я плащат такива като теб след 40-50 години и тогава ще се молиш да не мислят като теб.

Факт е, че светът се управлява от малък брой хора. Хора с много пари за които ние сме песъчинки пясък на плажа. И нормално да е така. Но това е по - далече от нас и нищо не можем да направим по въпроса. По - важното е, че този модел в умалена форма съществува и в България, както и в почти всички останали държави по света.
 
От: Искат да вдигат максималния размер на осигурителния рекет

Който реши да опита бива наказван с намаляване на доходите си под минимума за оцеляване. Няма как хем да ходиш на работа 8 часа на ден, хем да оправяш държавата. Просто няма да ти стигне заплатата ако минеш на 4 часов работен ден за да може през останалите 4 часа да се опитваш да "оправиш държавата".

Хората на заплата, колкото и голяма да е тя, изобщо не могат да влязат в категорията опитващи каквото и да е. Който работи по 8 часа на ден на заплата сам се е примирил с положението си и с това, че няма да постигне нищо кой знае какво до края на живота си, въпреки че ако има прилични доходи ще си живее добре и спокойно. Богатите не ги засяга изобщо тая работа с максималния осигурителен праг, защото не чакат на заплати.
 

Горе