Истината за банките и американската мечта.

От: Истината за банките и американската мечта.

Чак срещу Кадафи...
Имам добро мнение за него. Единственият му гаф спрямо нашата държава (за което имат вина и няколко наши "гениални" политици) е историята с медиците ни.
Хубаво е, че си караме с наша си валута все още. А дано не ни се наложи някой друг да ни печата парите.

То сега е още по голем, че си нямаме наша валута :)
В момента валутата ни е вързана за "твърда валута" еврото. А в момента ЕЦБ и компания се готвят за монетизация на дълга с други думи ще пусат печатницата. И познай какво ще стане тук :) ИНТЕРСНО!!!
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Може да сме вързани за тях, но ние имаме право да печатаме левове, а ламерикански долари не можем да печатаме, нито евро.
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Готино е клипчето в първия пост. Истината започва да излиза и да се вижда все повече, но какъв е изходът от тази ситуация ? Всички показват проблема, а аз не съм видял някой да даде решение.
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Може да сме вързани за тях, но ние имаме право да печатаме левове, а ламерикански долари не можем да печатаме, нито евро.

Съжалявам, не разбрах какво си искал да кажеш по-рано. Да ние само левово може печатаме и до там никаква друго суверенна валута.
Всички пари в момента са декретни, БГ не е изключение. Ще рече, че стойността на парите произлиза от доверието от страна на д-вата и хората в тях и се приемат за платежно средство и разменно средство.

Както знаеш след като сме в паричен съвет(валутен борд) ние нямаме парична политика с други думи няма как печатаме толкова колкото искаме. БНБ е задължена всички инвестиции, който влизат от евра и т.н ги разменя за левове, като така резерваната валута е равна на паричен агрегат Мо. То не случайно буума бе толкова голям щото се наляха много инвестиции и надуха и паричната маса.
Аз това и казвам в момента е лошо, че сме вързани те ще печатат - демек увеличават си паричната маса както и инфалцията расте успоредно, при нас няма се увеличи тази маса както при тях, но за сметка цените ще се вдигнат за всички вносни стоки, + е че износа ще расте, но още сме в тъговски излишък демек лоша работа.

Тугер, има начин връщане на златното покритие ама .....
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Готино е клипчето в първия пост. Истината започва да излиза и да се вижда все повече, но какъв е изходът от тази ситуация ? Всички показват проблема, а аз не съм видял някой да даде решение.

And today that’s really shameful with our technology, it’s really very, very abusive and absurd because we have all the technology today to produce abundance all over the world for everyone.
1:20:30

[video=youtube;5zn8MRKOskw]https://www.youtube.com/watch?v=5zn8MRKOskw[/video]
 
От: Истината за банките и американската мечта.

...фалшивата валута американски долар.

Няма такова нещо като фалшива валута. Или е валута или не е.

Ако за едно нещо хората ти дават стоки, услуги или друга валута, то това нещо е валута, без значение долар ли е, или на мадона фъшкиите примерно.

Подозирам че биха били валута фъшкиите и за много хора. И тук идва другото - че е относително нещо валутата, за едни може да е, за други да не е.

Като стане долара не-валута за всички, въпроса е дали ще дойде нещо по-добро и още по-важно - за кой ще е по-добро... и от там, на тия които решават дали ще им е по-добре и съответно кой ги е оставил те да решават и т.н и т.н. въпроси има безкрайно много....

... имаме право да печатаме левове...

Имаме право и да печатаме тоалетна хартия.

Иначе наистина ако ни оставят на нас си, като в края на миналия век, ми е интересно дали ще има някакво подобрение спрямо тогава. Би трябвало да има все пак някакво подобрение си мисля аз.
 
От: От: Истината за банките и американската мечта.

And today that’s really shameful with our technology, it’s really very, very abusive and absurd because we have all the technology today to produce abundance all over the world for everyone.

И след като я имаш тази технология защо ти не я ползваш за да произвеждаш неща, от които имат нужда "бедните"? Май не е толкова просто, не е само технологията... Трябва да се направи така, че държавата да понамали преченето (за помагане изобщо не може да става и дума).
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Harkone, колкото и да съм ги гледал тези неща и мисля че биха били добри, то те никога няма се случат. Трябва се изтръгнат редица неща от хората - инициативност, конкурентост, завист, неприязъм към статуктвото и желание за новости и промени. До тогава то е утопия!

Алф,
Ако за едно нещо хората ти дават стоки, услуги или друга валута, то това нещо е валута, без значение долар ли е, или на мадона фъшкиите примерно.
То това нещо са пари а най-точно казано разменно средство.
А да ти кажа да има такова понятие пари срещу нищо, по рано го дадох малко брутално но е така.
А за да опростя примера, че срещу нищо се получава нещо - представи си да напечеташ храна и да я ядеш и каква хранителна полза ще има за теб. Защото печатането е именно това. Всяка нова напечатане хартийка идва от никъде, тя има 0 стойност. Като извлича стойност от масата валута и така и пада покупателната способност на парите. Това си е чист инфлационен данък на хората :).
 
От: От: Истината за банките и американската мечта.

И след като я имаш тази технология защо ти не я ползваш за да произвеждаш неща, от които имат нужда "бедните"? Май не е толкова просто, не е само технологията... Трябва да се направи така, че държавата да понамали преченето (за помагане изобщо не може да става и дума).

Както е видно от цитата, не аз ,а хората разполагат с тази технология, а за използването и са необходими условия, които няма как да бъдат създадени от 1 човек. Нужна е намесата на правителства, одобрения, финансиране, масово участие на хора и т.н.
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Всяка нова напечатане хартийка идва от никъде, тя има 0 стойност

но

стойността на парите произлиза от доверието

така, че има стойност 0 за който така реши.

Анадъкму я? 8)
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Дай на БГ не вдявам турски!

Всяка напечатана банкнота - напечатана повтарям има нулева стойност! Тогава от къде има стойност, ами произтича стойността от паричната маса. Точно така когато се види че се печата неограничено се губи доверието, не случайно валута девалвира, губи стойност и хората минават на алтернативни размени средства и директно в натурална размяна. Просто го сметни преди по време на златния стандарт и ще разбереш колко имат стойност. Перфектно си проличава има ли няма ли стойност, като се види загубата на покупателна сила за последни 100 години.

То е все едно да ловим по 1 риба на ден и днес да спрем да ловим и да си ги печатаме :) Няма как да стане.
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Всяка напечатана банкнота - напечатана повтарям има нулева стойност! Тогава от къде има стойност, ами произтича стойността от паричната маса. Точно така когато се види че се печата неограничено се губи доверието, не случайно валута девалвира, губи стойност

Това не е така. Стойността на банкнотите не произтича от паричната маса, а от количеството на стоките и услугите, които стоят срещу тази парична маса. Когато се печатат още пари срещу същото количество стоки и услуги, плащаш повече за единица стока или услуга. Тоест, стойността на валутата намалява, защото придобиваш същите стоки и услуги с повече банкноти.
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Това не е така. Стойността на банкнотите не произтича от паричната маса, а от количеството на стоките и услугите, които стоят срещу тази парична маса. Когато се печатат още пари срещу същото количество стоки и услуги, плащаш повече за единица стока или услуга. Тоест, стойността на валутата намалява, защото придобиваш същите стоки и услуги с повече банкноти.
Това което казваш ти е обратното на моето :)

Изначално парите имат стойност - поради факта че са приети за всеобщ еквивалент. Стойността в парите е равна на стоките така. Обаче като напечаташ нови пари, при еднакво равнище на стоки и услуги, се пременят нещата. То няма от къде друга освен от паричната маса да произлиза стойността, която рефлектира повече пари, при еднаква количество стоки = на ниска покупателна способност. Икономически е прието така. По-друг начин няма как ново напечатана хартийка да придобие стойност, ако не в в следствие на изземането и от масата.

Тук не говоря за пари следствие на спестяване и увеличена парична маса следствие на увеличени стоки и услуги.
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Дай на БГ не вдявам турски!

И аз не вдявам и затова ми е интересна тая дума, би трябвало да означава - разбираш ми ме.
Ако не означава това - сори.

За другото - като цяло те разбирам, но това е пазар и там се определят нещата от това има ли търсене. Доверие. И т.н.
Ако някой иска да купи нещо на някаква цена - край - това нещо има стойност, ако ще да е взето от бунището.

Иначе говорим за едно и също нещо всички наоколо като гледам, само че всеки си го гледа от неговата си гледна точка.
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Това което казваш ти е обратното на моето :)

Изначално парите имат стойност - поради факта че са приети за всеобщ еквивалент. Стойността в парите е равна на стоките така. Обаче като напечаташ нови пари, при еднакво равнище на стоки и услуги, се пременят нещата. То няма от къде друга освен от паричната маса да произлиза стойността, която рефлектира повече пари, при еднаква количество стоки = на ниска покупателна способност. Икономически е прието така. По-друг начин няма как ново напечатана хартийка да придобие стойност, ако не в в следствие на изземането и от масата.

Тук не говоря за пари следствие на спестяване и увеличена парична маса следствие на увеличени стоки и услуги.

Не е така. Ти твърдиш, че стойността на парите произлиза от паричната маса. Вярното е, че стойността на парите зависи от стоките и услугите, които стоят срещу тях. Както и да извърташ, твърдението ти е грешно.

Парите нямат стойност, само защото са приети за общ еквивалент. Грешно разсъждаваш.

Ако си на самотен остров с 1 милион долара и никакви ресурси, колко ще струват тези 1 милион долара? Ако ти спуснат с парашут още 1 милион, си донякъде прав, че се променя стойността, защото ще можеш по-дълго да си бършеш задника с 2 милиона долара.
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Не е така. Ти твърдиш, че стойността на парите произлиза от паричната маса. Вярното е, че стойността на парите зависи от стоките и услугите, които стоят срещу тях. Както и да извърташ, твърдението ти е грешно.

Парите нямат стойност, само защото са приети за общ еквивалент. Грешно разсъждаваш.

Ако си на самотен остров с 1 милион долара и никакви ресурси, колко ще струват тези 1 милион долара? Ако ти спуснат с парашут още 1 милион, си донякъде прав, че се променя стойността, защото ще можеш по-дълго да си бършеш задника с 2 милиона долара.

Харконе, май не разбираш какво говоря или не го обеснявам правилно та пак да кажа.

Ново напечатане пари нямат никаква стойност, защото срещу тях не стой стоки и услуги. Те извличат стойност от паричната маса.

Отвори си Микроикономика - виж какво се говори за пари.
Пари се счита всичко, което служи за улеснение на търговията и решава бартерните проблеми, както делимостта, рядкостта и т.н, и се счита за всеобщ еквивалент или парична форма на стойността. Парите са били злато и сребро. Златото и среброто(Парите) са имали разменна стойност, а тя е следствие от стойността на формата демек стоки и услуги. Парите измерват стойността на стоките и услугите, защото те самите притежават стойност. Златото и среброто са представлявали реални ресурси. Парите са разменно средство, те нямат друга фундаментна стойност освен улеснение на търговията.

След скъсването на книжните пари със златния стандрат, всяко ново напечатване на пари(валута) има 0 стойност, и за да има някаква стойност на разменно средство или платежно средство, то ново напечатаните пари извличат стойност от паричната маса. Не случайно се увелича паричната маса и пада покупателната способност. По-друг начин може го гледаш като едно и също количество стоки и услуги са разпределя на повече пари.
Надявам се сега виждаш какво ти говоря.

@Алф, така си е стоки и услуги струват толкова колкото пазара определи, но аз говоря за ново създадени пари(напечатани пари), пари от въздуха те нямат никаква стойност.
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Харконе, май не разбираш какво говоря или не го обеснявам правилно та пак да кажа.

Ново напечатане пари нямат никаква стойност, защото срещу тях не стой стоки и услуги. Те извличат стойност от паричната маса.

Новонапечатаните пари няма как да извличат стойността си от паричната маса, както твърдиш по-горе. Повтаряш една и съща грешка отново и отново. Новонапечатаните и пуснати в обръщение пари имат стойност, и тя зависи от количеството на стоките и услугите, които стоят срещу тези пари.
Да, не можеш да обясняваш, но не смятам, че само това ти е проблема. Ето защо ще пропусна казаното по-надолу от теб.
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Новонапечатаните пари няма как да извличат стойността си от паричната маса, както твърдиш по-горе. Повтаряш една и съща грешка отново и отново. Новонапечатаните и пуснати в обръщение пари имат стойност, и тя зависи от количеството на стоките и услугите, които стоят срещу тези пари.
Да, не можеш да обясняваш, но не смятам, че само това ти е проблема. Ето защо ще пропусна казаното по-надолу от теб.
Добре, значи парите зависят от количеството стоки и услуги което е факт. Съгласен съм с теб, че парите извличат стойност от стоките и услугите, но това което говоря е за същото но от парична гледна точка.
Ако имаш 100 единици пари и са равни на 50 стоки и услуги всеки по 2 единици пари, то имаме равенство до тук всичко ясно и точно.

Ако напечаташ 10 единици пари и се пласират в обръщение то паричната маса ще набъбне на 100 +10 единици. Всяка една нова 1 ще изземе 1/100 от стойността на масата, това му се вика разводняване на парична маса. В следствие ще се постигне същото както при теб. Покупателната способност пада на всяка единица, защото е придало стойност на ново напечатената единица или иначе казано му инфлация. Ти как си мислиш отиваш някъде и са ти дали пари от въздуха и продавача знае че са пари от въздуха и ще изтъргва нищо за нещо.

Това което казваш ти е - стойността на стоките и услугите се разпределя на повече пари в обръщение. А аз казвам същото от страна не на стоките, а на парите. Така, че не виждам защо се впрягаш

Абе не знам какви проблеми имам щото в горния пост, нещата са ясно обяснени в микро икономиката, в частност пари.
 
Последно редактирано:
От: Истината за банките и американската мечта.

Аз също съм на мнение, че новопечатаните пари извличат стойността си от наличната парична маса. Те това и обясняваха в анимацията. ФЕД печатат пари, които нямат покритие, а истинската им стойност се определя от реалните пари, които дават другите банки да ги обезпечат+лихвите.
 
От: Истината за банките и американската мечта.

Аз също съм на мнение, че новопечатаните пари извличат стойността си от наличната парична маса.

Къде го обясняват? В кое видео и минута?
 

Горе