Каква е тази мания съкращения на английски да се пишат на кирилица?!

mr_nikolov

Active Member
Не разбирам каква е тази "мода", която я има от доста време и само мен ли ми бърка в здравето не мога да разбера?! Онзи ден вървя си по улицата и хоп гледам ЛЕД осветление ?! Е как го правите това осветление с ЛЕД бе хора кажете ми и на мен! Като напълня фризера тази вечер и утре ще си осветявам стаята...

LED не е еквивалентно на ЛЕД!
SEO не е СЕО, на кирилица би могло да се напише ОТМ (Оптимизация за Търсещи Машини), но не и СЕО!
HTML не е ХТМЛ

И така нататък, може и други примери да се дадат, но просто е пълна простотия това за мен...

otspace

Active Member
От: Каква е тази мания съкращения на английски да се пишат на кирилица?!

Има табелки на който пише Уелком.То не е мода то е неграмотност която е обхавана нацията от много време

nortrant

Well-Known Member

простаци...
ако ще го пишат на ен - то трябва да използват латиница
ако го пишат на български - то ЛЕД нищо не значи :D

въобще какъв е смисъла да използват кирилицата когато пишат на английски? (сигурно същата както и за обратното
)

друг е въпросът, че ние го знаем като LED и те затова го пишат ЛЕД
но поне Д-то съвпада, к'фо? :mrgreen:

mantaman

Well-Known Member

Исус Христос Супер Стар - Това ми е любимото :)

Във форума често използвам писането на кирилица вместо латиница защото не ми се сменя езика освен това по добре да го напишеш на кирилица от колкото грешно на латиница :)

Обаче когато се прави за офлайн реклама както казваш на табелка би трябвало да се вложи повече старание - Но пък може и да е умишлено - примерът с ЛЕД осветлението има доста неграмотни хора които са чували за това осветление но ако го видят ЛЕД на латиница може въобще да не разберат за какво става въпрос.

Green Bars

Well-Known Member

Положението е, че българският език се топи за сметка на чуждиците.
LED или ЛЕД е все тая, защото човека като го види ще схване смисъла. По телевизията са го облъчили вече.

Аз имам във фейса страница ОТМ и ..? - всички си знаят СЕО и това си е. Особено човек дето е клиент, той е чувал за СЕО , обаче не знае какво значи, така че за него дали е изписано на латиница или на кирилица е все тая. /тук маркетолога трябва да се приближи до познатата звукова комбинация на потенциалният клиент/

strana

Well-Known Member

Не бъркайте думи и терминология. Едва ли ще е по-подходящо и разбираемо, ако го наречете СЕД (светлинно-емитиращ-диод) осветление.

"Побългаряването" на наложили се вече в бита думи не е за добро. Имало е опити с драсни-пални-клечица вместо кибрит, има опити и в други страни - французите успяха да си самоналожат собствена дума вместо "компютър", но едва ли точно това тяхно действие е повдигнало имиджа на френския.

Същото се отнася и за съкращенията. Няма лошо LED да е ЛЕД и SEO да е СЕО, стига да не се бърка с англоезичното CEO (chief executive officer).

Гледането на табели и друга реклама на транслит по улиците предизвиква интереса на най-разнообразни глобяващи. Вероятно именно поради тази причина LED се превръща в ЛЕД. Каква е гаранцията, че глобяващият няма да реши, че това е изписана с латински букви българска дума?

Последно редактирано:

Test

Well-Known Member

Като напълня фризера тази вечер и утре ще си осветявам стаята...

Другия път като пълниш фризера да знаеш, че думата идва от английската "freezer". Защо не я пишеш на латиница, че да е коректно?

mr_nikolov

Active Member

Фризер е чуждица също както и много други най-вече в ИТ сферата, но SEO, написано като СЕО или още по-лошо СЕО Оптимизация не носи никакъв смисъл :)

Test

Well-Known Member

Фризер и ЛЕД са равностойни чуждици, защото последното е абревиатура, която не води до конфликт. Разликата между абревиатурата ЛЕД и замръзналата вода лед е явна. При SEO съм съгласен, че е недопустимо да се побългарява на СЕО, защото същото нещо на английски значи изпълнителен директор. При ЛЕД подобен проблем няма.

Rabin

Well-Known Member

На латиница всичко изглежда фешън:

Sky

Well-Known Member

D.j MaNiKeNa :lol: :lol:

AMOUN

Well-Known Member

Не разбирам каква е тази "мода", която я има от доста...

В първия момент ми се стори че гледам кандидат за Имате думата при Славиту :D
Като се замислиш то и АЛф не трябва да е Алф но е станало като етикет и от там като собствено нарицателно, защото ако попитам някой гледал ли си сериала АФЖ ще ме гледа на кукувица, както и ако го попитам, търсиш ли си ОТМ специалист - като се намотикам и ме избива на философия - тирета и емотикони :):twisted:

Има табелки на който пише Уелком.То не е мода то е неграмотност която е обхавана нацията от много време

Искам да видя табелка Уелком?

Последно редактирано:

Justt StaNn

New Member

Мотикаря,if youknow what I mean..

AMOUN

Well-Known Member

Мотикаря,if youknow what I mean..

фкорс тъ разбирам , джъст ми е непукливо в този сезон:)
Всеки прави грешки, дори и ти ако меразбираш 8):-o:twisted::twisted:

Странникът

Well-Known Member
От: От: Каква е тази мания съкращения на английски да се пишат на кирилица?!

"Побългаряването" на наложили се вече в бита думи не е за добро. Имало е опити с драсни-пални-клечица вместо кибрит...

Този израз „драсни-пални-клечица“ вместо кибрит се използва като подигравка относно Иван Богоров. Той никога не е предлагал това.

"Самият Богоров изброява няколко народни думи за „кибрит“: паличе, палерка и други, а сам той предлага огниво." - цитат от Уикипедия.

Самият израз е също така и неточен, в "Наковалня" Иван Богоров изполва израза „клечица драсни-пални“ вместо израза „клечица кибрит. Така, че като е за подигравка - нямаме равни, нищо, че не е вярно.

Krumov

Well-Known Member

Чак пък кървави драми. СЕО оптимизация, SEO optimizaciq, SEO оптимизация за мен са едно и също като значение не вижам как някой би се объркал. Както и ЛЕД, Л.Е.Д. , Л.Е.Д. диоди, Л.Е.Д. светлини, LED лапми, LED фенер, LED свещ. Написно на кирилица или не става дума за обикновена асоциация. Нищо толкова фрапиращо няма. За предприемачи имате учудващо слабо абстрактно мислене

blaster

Well-Known Member

Значи важното е Гугул да го разбира, а не че ние сме тъпи, нали така :D

AMOUN

Well-Known Member

Значи важното е Гугул да го разбира, а не че ние сме тъпи, нали така :D

<?seo= dgd uzr ?>

blaster

Well-Known Member

Къде да го сложа това в сайта че да ме разбира Гугул

Горе