Какви фобии имате?

Най- интересното ,е че никога не съм падал от някъде или някаква травма свързана с височини. Нямам си идея от къде е

Някои (аз включително) биха го обяснили с преживяване в минал живот. Може би и аз, и ти сме умирали по този начин. Подсъзнанието помни. ;)
 
От както ме пребиха почти до смърт квартални гамени има агорафобия... трудно излизам извън обсега на квартала ми или само с такси и пак чувствам паника и напрежение. Лекувах се дълги години, но все още имам проблеми с това. Иначе имам и алергия от оси и пчели, но това не знам дали се брои за фобия, тъй като мухотрепачката върши добра работа :)
 
Поздрав за @ST-1 и @nandibandi :



Това с потенето на ръцете аз не го разбирам. При мен е сходно с паник атака - сърцебиене, недостиг на въздух, пълна парализа.
 
И аз съм така, но имам приятелка с арахнофобия (страх от паяци), която е самостоятелна фобия, отделна от страха от насекоми.

Като цяло ти завиждам за липсата на фобии. Аз имам повече от необходимата бройка. Мога да ти дам - да си имаш и ти. ;)
Да, чувствам се странно, за това ще гледам в темата дали има нещо, което да приложа и не съм се сещал.
А ти от какво имаш толкова. Знам,че жените си имат. Но са нормални, защото са малко по-нежни създания. Рядко съм срещал момиче / жена без някаква фобия. Най-често са от насекоми, плъхове и някакви такива животинки.
 
Аз както много хора имам меко казано страх от височини. При мен нещата стоят , така че не само да се надвеся над 10 метра примерно, а дори когато гледам филм и е по реалистично (някой се катери някъде и дават надолу кво става или някой тръгва да пада или просто поглежда в няква пропаст) почват да ми се потят дланите .
Най- интересното ,е че никога не съм падал от някъде или някаква травма свързана с височини. Нямам си идея от къде е , но си ми е от както се помня и не е просто страх а баш си фобия.

И според мен фобията е нещо , което няма преодоляване. Примера с оная стоножка горе дето ако те полази ама ще хванеш и ще я убиеш е някъ страх или погнуса , но не баш фобия, ако беше фобия няма да се чудиш как да я убиваш , а ще избягаш с 300

Поздрав за @ST-1 и @nandibandi :

хаха както казах трябва да е по реалистично. Например клипчетат дето скачат с бънджи и първо гледат надолу.
Това с потенето на ръцете аз не го разбирам. При мен е сходно с паник атака - сърцебиене, недостиг на въздух, пълна парализа.
Без значение от страничният ефект, важното, е че се случва нещо с/в организма ти , което ти неможеш да контролираш.
То това е фобията.
Рядко съм срещал момиче / жена без някаква фобия. Най-често са от насекоми, плъхове и някакви такива животинки.
Ами тези жени май не всички спадат за някаква фобия. Примерно както повечето жени и мъже всъщност не им е приятно да ги полази хлебарка , ама тва е примерно погнуса и ще се обърнеш и ще вземеш челаха. Изпитваш страх да си играеш с отровна змия, но ако някой държи един нахранен питон ще го пипнеш.. Тука пароноята я няма.



Между другото преди няколко години гледах някъв май в САЩ беше, който е влюбен буквално в колата си и това било незнам ква си фобия , което ще рече че фобията не е задължително да бъде задължително страх от нещо
 
Ей тука има стотици , ако не и хиляди фобии phobialist. com/ . Има една позната която има тая "Рупофобия - страх от мръсотия" и на пръв поглед смешно , ама гледам детето и доста страда от тая мания на майка си и доколкото знам ходи се лекува някъде
 
Ей тука има стотици , ако не и хиляди фобии phobialist. com/ . Има една позната която има тая "Рупофобия - страх от мръсотия" и на пръв поглед смешно , ама гледам детето и доста страда от тая мания на майка си и доколкото знам ходи се лекува някъде
Сега си представи.Работех в зала след 98 година.Толкова мръсни пари минаваха през ръцете.Отварях си вафли боровец и с мръсните ръце си хапвах.
Колегата се гнусеше и ми се караше.А аз демонстративно и нарочно вадех всичките пари от джоба на масата. Все едно си миех ръцете с тях и взимах няколко вафли с тези "мити" ръце и си хапвах пред него.
След толкова години на компютър и мислене във веб насока се промених.
Не докосвам чужда клавиатура, ако не я почистя.Същото е и с телефон.
Дръжка на колело или пък да пия от чужда чаша ужас или от чужда чиния да ям.
Постоянно си мия ръцете.Някаква погнуса от мръсотията.
Но най-интересното е, че не ме е гнус от мойта мръсна клавиатура.
За всичко е виновно мисловната ми дейност за толкова години пред компютъра.
Някъде бях чел, че умните и интелигентните хора са по-податливи на фобии,
затова написах и темата.Но явно още сте млади и не сте прегрели, не ходите на риболов и карти не играете, защото не сте сложили на простира простатата!
 
Последно редактирано:
Забелязвам, че се поставя знак на равенство между нормалните (рационални) човешки страхове и фобиите, което е погрешно.

Фобията е ирационален страх. Няма рационална причина за страха, и е преди всичко емоция, а не осмислено действие. Аз лично много се дразня, когато ми кажат ''ама, не се страхувай!'', все едно точно този страх е нещо, което можеш да контролираш.

За щастие фобиите се преодоляват по няколко начина:

  1. Чрез взаимодействие с обекта/ситуацията, от която се страхуваш;
  2. С психоанализа;
  3. С регресия.

Имах фобия от мишки и плъхове, която преодолях с помощта на една много любима котка. Тя периодично ми внасяше мишки (живи) в стаята и след поредното улавяне в лепкавия капан, забелязах, че вече съм претръпнала и не изпитвам същия ужас, когато се налага да затворя капана (който е във вид на книга с твърди корици) и да изхвърля вредителя.

Страхът от публични изяви също мисля, че не е фобия, а просто признак на притеснителност и неувереност в собствените способности. И да, този страх е характерен за по-интелигентните хора, които като Сократ са стигнали до извода ''аз знам, че нищо не знам''.

А ти от какво имаш толкова.
На какво се дължат многобройните ми фобии, вероятно питаш? Моето лично обяснение е: твърде много инкарнации - аз съм стара душа. При всеки цикъл във физическото измерение, хората се сблъскват с различни плашещи събития - някои от тях фатални. Тези събития се натрупват в подсъзнанието във вид на неприятни спомени, от където могат да въздействат на психиката под формата на необясним, парализиращ страх.

Имам и друга силна и ирационална фобия, която е твърде лична, за да я споделям. Нея категорично си обяснявам с минало преживяване. Нямам никакво друго обяснение за нея..
 
На какво се дължат многобройните ми фобии, вероятно питаш? Моето лично обяснение е: твърде много инкарнации - аз съм стара душа. При всеки цикъл във физическото измерение, хората се сблъскват с различни плашещи събития - някои от тях фатални. Тези събития се натрупват в подсъзнанието във вид на неприятни спомени, от където могат да въздействат на психиката под формата на необясним, парализиращ страх.

Имам и друга силна и ирационална фобия, която е твърде лична, за да я споделям. Нея категорично си обяснявам с минало преживяване. Нямам никакво друго обяснение за нея..
Всъщност ми беше интересно какви са. Иначе обяснението е, че са на психическа основа и вече не задълбаваме, защото може да е преживяване, може да е внушение, може да е първична реакция на организма, много обяснения може да има като следствие от възникването й.

А дали когато някой се изправи пред страха си / фобията не успява по някаква начин с търпимост да я преодолее. И то в няколко цикъла. По филмите съм гледал, а и съм чувал реални случаи на доста странни фобии, например - Кулофобията (страхът от клоуни). Ето това може би ще ви е интересно:

 
Подкрепям напълно мнението на нанди, че фобия и страх не са едно и също. Не съм сигурен защо хората мислят, че е така, фобията може да предизвика страх, а не е единствено и само страх. Дори съм виждал хора с фобия към нещо, не изпитват страх, а просто организма им го търпи по много болезнен начин - препотяване, стискане на зъби и очи, треперене, но панически страх, не бих казал. Страхът е просто рефлекс идващ от фобията.
 
Сколопендри има в България, внесени са както кърлежите от друг континент. На няколко пъти ми влизаха в предния апартамент, като при последния бе тръгнала да пълзи по крака на бременната ми жена, докато лежахме и гледахме телевизия. За щастие не бе голяма, може би около 12см и не я ухапа.
За да може да се убие с обувка, трябва да успеете да я обърнете по гръб, тъй като само коремната й част е мека. Много е бърза, преструва се за по няколко секунди на умряла, колкото да я доближите и да ви ухапе.
Бях се специализирал и с едно малко чукче в коридора ги оправях на момента.
Малките скорпиончета ги знам като горски скорпиони.

Варненски приключения общо взето. :D
 
Варненски приключения общо взето.
Именно. Явно виреят предимно във Варна, защото при нас в балкана не съм виждала такива дзверове. :)
 
 
В нашия край има всичко. Най-много има от тъпаците
Ти от последните видове ли имаш фобия, Мите.

Междувременно при нас отново вали и започнаха гръмотевици. Имам фобия и от гръмотевични бури. :)
 
Ти от последните видове ли имаш фобия, Мите.

Междувременно при нас отново вали и започнаха гръмотевици. Имам фобия и от гръмотевични бури. :)
Любимото ми. Особено да си пусна един филм и да си взема нещо да ям.
 

Горе