Какво изгубихме с края на социализма

От: Какво изгубихме с края на социализма

Що си пуснал само орязаната версия?

Виж цялата версия - кви ги говори бай Тошо преди да го свалят. Това явно е говорил няколко месеца преди да го свалят.


Социализмът е едно недоносче - гледайте го цялото.


[video=youtube;Oqi1FpCs06o]https://www.youtube.com/watch?v=Oqi1FpCs06o[/video]
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Изгубих дядо ми, който зa едун политически виц го убихa в Белене. Долу комунизмa!
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

1559753_10153350863411833_1141972116132438411_n.jpg


45 години по късно след тоталното ограбване на богаството на народа и след пресъвахнето на кранчето на даренията от ссср и гарантираният пазар за голяма част от боклуците ни, парите свършиха и бай ви тошо проумя истината и като ванчо мартеничката обърна палачинката ... а истината се крие в горепосочената максима.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

1559753_10153350863411833_1141972116132438411_n.jpg


45 години по късно след тоталното ограбване на богаството на народа и след пресъвахнето на кранчето на даренията от ссср и гарантираният пазар за голяма част от боклуците ни, парите свършиха и бай ви тошо проумя истината и като ванчо мартеничката обърна палачинката ... а истината се крие в горепосочената максима.
Не мисля, че богатството на народа беше ограбено тотално до 89та. Да твърдиш подобно нещо е лееееко пресилено :)
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Не мисля, че богатството на народа беше ограбено тотално до 89та. Да твърдиш подобно нещо е лееееко пресилено :)

Ти сам това и каза по-рано, нима национализация не е било такова нещо? Като бутнеш и дотациите и като направим 2 и 2 и като разберем, че повече кеш няма от къде да дойде катуна се разтури иначе все още щеше тук да е СССР ...

Иначе до 96-та беше и процеса за 100% ограбване на каквото и ликвидно е имало в БГ за да са сигурни завърши с една "чудесна" хиперинфлация - чиста работа ...
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Много неща бяха създадени, неща които можеха да се използват, производства които можеха да са конкурентноспособни (все пак, лидери сме били). Тези неща бяха нарочно унищожени, за да може някой да спечели бързи пари, а и нишите веднага да бъдат заети от наши конкуренти. Чиста работа.
 
От: От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Бъркаш приятелю, грабежа продължава и до днес....


Ти сам това и каза по-рано, нима национализация не е било такова нещо? Като бутнеш и дотациите и като направим 2 и 2 и като разберем, че повече кеш няма от къде да дойде катуна се разтури иначе все още щеше тук да е СССР ...

Иначе до 96-та беше и процеса за 100% ограбване на каквото и ликвидно е имало в БГ за да са сигурни завърши с една "чудесна" хиперинфлация - чиста работа ...
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Комунизма може да се харесва само на неспособните хора
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Не знам защо, но ние продължаваме да си тачим бившите комунистически лидери начело на Бай Тошо, а се вижда от видеото по-горе колко беше грамотен, даже сме консервирали тяхните наследници в парламента.

Аз съм изкарал пубертетските си години през соца и си спомням, че имаше някво измамно спокоиствие, не се крадеше, циганите не се вихреха толкова и в същото време за един виц можеше да отидеш при свинете в Белене, за кола чакаш 10 г., редиш се за банани по 3 часа, които ги пускаха само по нова година, е парното беше 7 кинта на месец, ама и средната заплата около 70лв, не можеше да мръднеш извън страната.

Абе живееше се малко скотски, но пък аз не мога да се оплача, защото тогава ми бяха най-хубавите години - детството, живеехме си като във филма Синьо лято.

Спомням си, че пиенето беше по-хубаво, саламите бяха от месо, млякото беше истинско и нямаше пластмасови домати, хората бяха по-спокойни и злобата беше по-малко, може би защото всички бяха като, че ли напъхани в консерва, без никаква переспектива и се бяха примирили, а тези които надигаха глава системата ги елиминираше.

Та според мен загубихме това измамно спокоиствие и сигурност, а това, че вече има банани по магазините не е от особено значение, като много хора не могат и да си ги позволят.
 
Последно редактирано:
От: Какво изгубихме с края на социализма

От естествената склонност на хората да идеализират времето на своята младост, независимо от обстоятелствата, можем да разберем каква картина получават младите хора от своите родители и близки. Така се получава, носталгията. :)
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Сега я виждам темата бре. Ама кво да кажа, аз съм си казвал мнението няма да повтарям като папагал.
@uni-web къде си да защитиш майка русия?>??
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Нещо интересно. Ето как се различават градската (Delichon urbicum) и селската (Hirundo rustica) лястовици:

Image_2245242_411.jpg


И статията към илюстрацията:

Започналото по соца велико преселение на селото към града обогати националното битие: получи се кръстоска между диканя и “Гърди си с рози накичи”. Към градската среда се вля патриархален дъх с вкус на неутешимост. Където и както да се вградиха в новото си адресно съществуване, селяните не напуснаха миналото си. Мисленето, поведението, диалекта си дори. Тогава аристократите плачеха като френските претенциозки: новодошлите бяха втора ръка, уф! Вярно, зацапаха средата, но внесоха освежителен уклон: обогатиха кръвта на градската паплач, като припомниха откъде и как се е формирала. Столицата не страда кой знае колко. Социализмът, който ставаше все по-зрял, засмука работна ръка от села и паланки.
Градските копелета забелязаха
че девойките с провинциално потекло също имат цици. Понякога по-добри, защото до последно се захранваха с натурално краве мляко. Браковете между двете социални прослойки родиха новите деца на напредъка. Даже когато напливът стана неудържим, се въведе идиотският режим “софийско жителство”. Градът ставаше все по-привлекателен и все по-различен. Набъбваше. Хиляди девойки от цялата страна се женеха за копелетата заради софийското им жителство. Тайно или не. С истинска любов, по-скоро с истинска любов към привилегията. Ние, от квартал “Лозенец”, се раждахме с тази награда, която пришълците скоро превърнаха в своя собственост. София заприлича на пейка.
Какво е пейка? Тя е специално информационно устройство. Стои пред портата и чака привечер своите коментатори. Тук се споделят малки клюки, защото в малкото населено място големи клюки няма. Както няма големи събития. Тук се обсъждат задевки и забивки, махленски новинки, сведения от хамбара или околийския пазар. Защо от вчера Пенка пълни менците по два пъти на ден? Защо шурето на Генчо задева унуката на Пенка, а не унуката на кмето? Пейката е всенационалният потребителски кредит на информация. Тя събира, предразполага, тя е местната поща.
Затова селянинът дойде в града с пейката си, със старите навици и практики. Например с навика да изхвърля сметта, където му падне. И до ден днешен ще видите пейката пред панелните блокове в “Дружба”, “Младост” и други масови спални. Това иновационно и несъмнено социално градивно устройство на миналото умря като презрението към пришълците. Изгуби значение. Вля се в градската смрад. Набъбналите градове заприличаха на обществени бани. Не се къпеш, когато искаш, а когато ти дойде редът. Щастливото събитие се предхождаше в Централна баня от двучасово чакане.
Пришълците се оказаха бързо приспособими. За едно-две поколения изтриха разликите, а градските копелета взеха да говорят на диалект. Назад към селото е висша реституция. Поради ред европейски програми, пари и любов към натуралното навлизаме в обратния процес: градът напуска себе си, за да се всели в изконно природното, вместо да миришем на метро, ще ухаем на крава, юпитата ще стават овчари. Собствениците на големи вериги ще откриват селски магазини, а тия от “Шератон” ще се съсредоточат в изграждането на спални-обори. Науката отдавна е доказала, че спането в измазани с кирпич соби е по-полезно от инсталираните по високите етажи апартаменти с климатици. Ние се връщаме към селото, както се връщаме към здравето си. Европа ни дава пари, за да живеем по-дълго. Вероятно и по-смислено. Да доиш крави е по-смислено, отколкото да доиш ДДС.
Градът си връща на удара. Нанесеният преди петдесет години погром ще бъде възмезден. От утре, инструктирани от Брюксел, материално осигурени от Програмата за развитие на селските райони, копелетата от градската среда ще се разплуват в селската битност като в лечебно заведение. Всенароден ашрам, в който Ошо ще съсипе Сорос. Гражданите ще осъзнаят, най-после!, заблудите си, опасните си стремежи, неизпълними амбиции. Закоравелите им навици ще се наситят от покой, а от постоянната си тревожност ще изплетат спокойно, приятно, безвремие. Те ще заживеят над довчерашните са заблуди, от душите им ще се леят благодарствени химни, а от сърцата им - по-равномерен пулс.
Тази нова приливна вълна
назад към природата
ще създаде не само нова философия и нова битност. Ще създаде нова икономика. На първо време по-екологично чиста. Край на кренвиршите без месо, край на набухватели, оцветители, край на отвратителните Е-та. Вместо консерванти – консервативни идеи. Юпитата най-после ще заработят като хората. Ще попаднат в покоя. Заводите утихват, банките заспиват, борсите умират. Шефът на столичното метро си къса косите: няма пътници, а по-магистралите най-после тръгват конските каруци и катаджиите се преквалифицират във ветеринарни сестри. Както казваше колегата Васил Джерекаров: “В България и умственият труд е ръчен”. Да, от утре преминаваме на ръчен труд. Защото от селската механизация изковахме небостъргачи.

Автор на текста: Димитър Шумналиев
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

От естествената склонност на хората да идеализират времето на своята младост, независимо от обстоятелствата
Това си е масово явление за всяко поколение. Нормално е поколението, на което активните години са минали по времето на социализма да си държат на тази система.
Иначе за краденето, след 1989г се изпокраде и фалира изкуствено (хайде по-модерно ''приватизира'') всичко ценно в тази държава и западни монополисти се настаниха трайно в най-апетитните сектори. На това му се казва ''икономическо робство'':rolleyes:
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Много неща бяха създадени, неща които можеха да се използват, производства които можеха да са конкурентноспособни (все пак, лидери сме били). Тези неща бяха нарочно унищожени, за да може някой да спечели бързи пари, а и нишите веднага да бъдат заети от наши конкуренти. Чиста работа.

Да ми пример за нещо, което сме били лидери - по възможност да е било от сферата на потребителските стоки или ако не в индустриалните стоки. И да до дефинирам, да сме го измислили ние и да е било на световни конкурентни цени!

Заемането нали ти е пределно ясно, че се преразпределяше от държавните структури без никакъв пазарен принцип, а нашите не пазарни дружества си бяха дали фира още преди краха на комунизма, конкуренцията просто изкара на яве нещата - но мисля, че няма какво да дъвчем тази дъвка повече. Малко странно ми е да плачем за нещо, което е било на загуба или изкуствено поддържано и мъртво родено ...
 
Последно редактирано:
От: От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Бъркаш приятелю, грабежа продължава и до днес....

Не мисля така, този си грабеж си е вече пост комунистически и вече му отиват последните издихания. Не случайно казах 96-та до тогава каквото си имал в ликвидни средства бива изядено - ако си бил умен и си ги обърнал в реални активи, тогава си бил спасен - а ако си успял и в долара/марки извън банковата система още по-добре но тогава огромна част работеха в дръжавните мастодони, а в един момент и валута беше кът така, че ...

Давам пример по-големите от мен братвчеди са имали по 20к лв на сметка, а родителите им още повече не послушаха разума да обърнат парите поне и да ги дръпнат от банката и от пари за голям апартамент в града му останаха пари да си купи Плейстейшън 1 и ние му дадохме някой леФ щото нямаше ...

Сега няма говоря за схемите из златните - там който е бил е бил добре, но и той си е плащал цената знаеш за какво говоря.

След 97-та почваме от фалит и на чисто - голямо огорабване ни се случи почти преди 1 година с КТБ-ту, но от такъв магнитут не ги виждам нещата както бяха тогава. Ограбване в БГ ще настане като падне борда и над 55 милиарда лв, бъдат изядени пак по същият модел в рамките на седмици или месеци.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

От естествената склонност на хората да идеализират времето на своята младост, независимо от обстоятелствата, можем да разберем каква картина получават младите хора от своите родители и близки. Така се получава, носталгията. :)

Това което са ми разказвали на мен хора който са прекарали 20-30 години от живота си в комунизма се препокрива на 90% от казаното от @buymore.
@Zdravko.Kapanov, някой от тези хора са започнали от нулата след падането на комунизма и са развили собствен бизнес който по мой критерии си беше (за живите си е и в момента) доходоносен. За тях комунизма беше нещо хубаво и винаги са разказвали за него с носталгия. Разказвали са ми също как хора покрай тях са плюли комунизма въпреки, че стандарта на живот им е стана по-нисък, да не кажа мизерен.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

@Zdravko.Kapanov, някой от тези хора са започнали от нулата след падането на комунизма и са развили собствен бизнес който по мой критерии си беше (за живите си е и в момента) доходоносен. За тях комунизма беше нещо хубаво и винаги са разказвали за него с носталгия.
T.e. са готови да се откажат от целия си бизнес, да го дарят на държавата и онези времена да се върнат?

Да ми пример за нещо, което сме били лидери - по възможност да е било от сферата на потребителските стоки или ако не в индустриалните стоки. И да до дефинирам, да сме го измислили ние и да е било на световни конкурентни цени!

СО МАТ
- чети за какво предприятие става въпрос. ДЧЛ, пасти да ядат.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Не знам защо, но ние продължаваме да си тачим бившите комунистически лидери начело на Бай Тошо, а се вижда от видеото по-горе колко беше грамотен, даже сме консервирали тяхните наследници в парламента.

Аз съм изкарал пубертетските си години през соца и си спомням, че имаше някво измамно спокоиствие, не се крадеше, циганите не се вихреха толкова и в същото време за един виц можеше да отидеш при свинете в Белене, за кола чакаш 10 г., редиш се за банани по 3 часа, които ги пускаха само по нова година, е парното беше 7 кинта на месец, ама и средната заплата около 70лв, не можеше да мръднеш извън страната.

Абе живееше се малко скотски, но пък аз не мога да се оплача, защото тогава ми бяха най-хубавите години - детството, живеехме си като във филма Синьо лято.

Спомням си, че пиенето беше по-хубаво, саламите бяха от месо, млякото беше истинско и нямаше пластмасови домати, хората бяха по-спокойни и злобата беше по-малко, може би защото всички бяха като, че ли напъхани в консерва, без никаква переспектива и се бяха примирили, а тези които надигаха глава системата ги елиминираше.

Та според мен загубихме това измамно спокоиствие и сигурност, а това, че вече има банани по магазините не е от особено значение, като много хора не могат и да си ги позволят.


За парното не знам, ама за заплатите бъркаш. Средната заплата беше около 250 след 1985 год. (около 200 - 300 лв се движеха заплатите).

70 лв са били може би 70-те години.

Пропускаш и факта, че не пластмасовите домати ги имаше само когато им беше сезона. Т.е. от юли до септември. Оранжерийни домати нямаше. Сега домати има целогодишно. А не пластмасови домати през юли и септември пак можеш да си намериш от бабките по пазарите - ама трябва да гледаш внимателно да е бабка производител, а не бабка търговец.

:) :)



Като цяло както са ми разправяли нашите най-хубавите години на социализма се били 1980-1985 някъде. После започва недостига на стоки да се усеща. А преди това е имало и стоки и пари.

И като видиш справките на БНБ за дълга по онова време. България фактически започва да трупа по 1 милиард долара годишно външен дълг от 1980 година и така до 1990 когато обявяваме фалит - като цяло има натрупани около 13 милиарда долара външен дълг.

Та от 1980 до 1985-86 е били добре - имало е и стоки и пари. После хората имат пари, обаче недостигът на стоки е бил сериозен проблем. И накрая като парите свършват и никой не иска да дава повече заеми - ставаме като Гърция сега.

Цените се вдигнаха 3-4-5 пъти, заплатите останаха същите и game over.


:lol: :lol: :lol: :lol:
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

T.e. са готови да се откажат от целия си бизнес, да го дарят на държавата и онези времена да се върнат?



СО МАТ
- чети за какво предприятие става въпрос. ДЧЛ, пасти да ядат.
Ти със същата сила можеше и за Кремиковци да ми дадеш или най-вече за Химко Враца ... мерилото за една логистичска/спедиторска фирма е доставеният тонаж, а не че си имал нам си колко трошляци на база. А и без немците да им изливат ноу хау забрави да стане СО МАТ-а, както и прези Ирано-Иракската война без дотациите на Русия пак забрави за СО МАТ-а - а водният флот е пренебиржителн на фона на това, което е било в запада. Като красноречив факт, че този "чудовищен" лидер има почти никакви активи на фона на огромният си флот - което пак иде да покаже дотациите.

А и да не забраивм СО МАТ, основна дейност превоз на СССР снаражения, както сега Бетца разносна търговия на НАТО. По всички параграфи имаш държавно обслужване и изкуствено поддържане, ако бяха толкова мощни и досега щяха да са фактор, но уви - от началото на 80-те СО МАТ не обновявал активите си - пак ти казвам, дай ми някой пример реален пример конкурентен и ноу хау наше. Няма как да измислиш поради простата причина всичко е чудовищно дотирано от държавата, а тя пък от СССР.
 

Горе