Какво изгубихме с края на социализма

От: Какво изгубихме с края на социализма

Да подновя темата с нещо, което наистина сме изгубили. Болшевизмът може да беше всичко, но все пак имаше някаква държавност и сигурност за обикновения човек. Подобна битова престъпност като сега, никога не е имало. Реално битовата престъпност е един от най-големите проблеми на всички хора. Ако се погледне статистиката, цифрите са ужасяващи. Всеки българин е пострадал по някакъв начин, разбит имот, ограбен на улицата, ограбена кола и прочее. Полицията е в тотална абдикация.

През последните години в България се обявяват между 130 000 и 160 000 престъпления годишно. За 10 години това прави над 1.5 млн. престъпления и поне толкова жертви. Отделно от това се смята, че необявената битова престъпност - престъпленията, за които никой не съобщава в МВР, са поне още толкова. Това означава, че вероятно няма българско семейство, което да не е пострадало от кражба или грабеж.

Това и бич Божий за икономиката, защото на почти никой не му се инвестира и развива бизнес в такава среда.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Направих скромно проучване из меуду 20-на човека и резултата:
Изгубили сме - сигурността, имало е работа за всички, здравеопазването и това е :D
А на въпроса дали искат да се върне социализма в същия вид отговора е категорично НЕ.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Това с работата за всички е .... тъпо, да не използвам по-силни думи.

Здравеопазването, там е кофти, наистина. Само че, колко е било качествено преди е въпрос на спорове. Лично аз съм щял да умра заради лекарска грешка, а и тъщата ми също.

Сигурността, тук няма какво да се спори, в момента сме разграден двор.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Това с работата за всички е .... тъпо, да не използвам по-силни думи.

Здравеопазването, там е кофти, наистина. Само че, колко е било качествено преди е въпрос на спорове. Лично аз съм щял да умра заради лекарска грешка, а и тъщата ми също.

Сигурността, тук няма какво да се спори, в момента сме разграден двор.
Що да е тъпо?
Обясни.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Ами защото хората, които разсъждават така обикновено приличат на лелките, които беше снимал. Можещите хора, нямат проблеми в намирането на работа, дори и в тези условия.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Ами защото хората, които разсъждават така обикновено приличат на лелките, които беше снимал. Можещите хора, нямат проблеми в намирането на работа, дори и в тези условия.
А какъв е % на можещите спрямо неможещите?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

А какъв е % на можещите спрямо неможещите?
Не мога да кажа. Проблемът е, че социализмът възпитаваше мързел и повреди мисленето на поколения българи. От социалистически мързел отидохме към демократичен тарикатлък. Ако някой не може да си намери начини, по които да изкарва пари, значи е некадърен и неспособен да има. Тогава не може да се сърди, че няма, а ти имаш, защото си добър програмист и изкарваш добри пари. Особено пък за млад човек, това е ебати абсурда.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Да подновя темата с нещо, което наистина сме изгубили. Болшевизмът може да беше всичко, но все пак имаше някаква държавност и сигурност за обикновения човек. Подобна битова престъпност като сега, никога не е имало. Реално битовата престъпност е един от най-големите проблеми на всички хора. Ако се погледне статистиката, цифрите са ужасяващи. Всеки българин е пострадал по някакъв начин, разбит имот, ограбен на улицата, ограбена кола и прочее. Полицията е в тотална абдикация.



Това и бич Божий за икономиката, защото на почти никой не му се инвестира и развива бизнес в такава среда.

Е точно за това става дума!
Ако някой не може да си намери начини, по които да изкарва пари, значи е некадърен и неспособен да има. Тогава не може да се сърди, че няма, а ти имаш, защото си добър програмист и изкарваш добри пари. Особено пък за млад човек, това е ебати абсурда.

И с това съм съгласен. Специално тук в БГ ти трябва толкова малко за да можеш да изкарваш пари с който да живееш що годе добре. Един приятел от детството прекъсна училище и от тогава все някакви далавери върти. Издържа се сам и ми е казвал, че никога няма да се хване някъде на работа.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Да подновя темата с нещо, което наистина сме изгубили. Болшевизмът може да беше всичко, но все пак имаше някаква държавност и сигурност за обикновения човек. Подобна битова престъпност като сега, никога не е имало. Реално битовата престъпност е един от най-големите проблеми на всички хора. Ако се погледне статистиката, цифрите са ужасяващи. Всеки българин е пострадал по някакъв начин, разбит имот, ограбен на улицата, ограбена кола и прочее. Полицията е в тотална абдикация.



Това и бич Божий за икономиката, защото на почти никой не му се инвестира и развива бизнес в такава среда.

Този проблем се решава изключително бързо, но не случайно не иска да се реши - право на оръжие и неприкосновеност на лична собственост и право на самозащита решава проблемa радикално!
 
От: От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Този проблем се решава изключително бързо, но не случайно не иска да се реши - право на оръжие и неприкосновеност на лична собственост и право на самозащита решава проблемa радикално!
Подобно решение е в разрез с изповядваните "ценности" от днешния режим. То и не случайно ги изповядват де :)

Да допълня, то и от тук произтича големия проблем на повечето хора. Хората не са свикнали да се пазят сами, не са свикнали да се пазят и помежду си. Свикнали са държавата да ги пази. И сега, когато няма държава, на много хора им се случват случки, къде от глупост, къде от наивност. То не само, че не ги пази, ами ги и наказава, ако се защитят. Само един човек с оръжие е свободен човек. За това поне, евала на американците.
 
Последно редактирано:
От: От: От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Подобно решение е в разрез с изповядваните "ценности" от днешния режим. То и не случайно ги изповядват де :)

Да допълня, то и от тук произтича големия проблем на повечето хора. Хората не са свикнали да се пазят сами, не са свикнали да се пазят и помежду си. Свикнали са държавата да ги пази. И сега, когато няма държава, на много хора им се случват случки, къде от глупост, къде от наивност. То не само, че не ги пази, ами ги и наказава, ако се защитят. Само един човек с оръжие е свободен човек. За това поне, евала на американците.

Режима ни е сбъркан или нарочно системата произвежда сбъракни неща - оставам те на този филосовски размисъл - но да евала на всички страни - мисля, че най-въоръжените са Суиситата - те и затова нямат нужда от войска :D
 
От: От: От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Режима ни е сбъркан или нарочно системата произвежда сбъракни неща - оставам те на този филосовски размисъл - но да евала на всички страни - мисля, че най-въоръжените са Суиситата - те и затова нямат нужда от войска :D

Тес май събират 2 милона армия за три дена, тъй че май не са съвсем без войска:)
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Преди също се крадеше от държавното - в нашето село кражбите си бяха почти масови явления. Само дето тогава всичко беше държавно.

Почти всички си беряха ябълки от масивите на ТКЗС-то. Люцерна, жито, млада стебла на царевица се косеше вечер пак от полята и отиваше за храна на животните. Поне у наше село така си беше. :lol: :lol: :lol:



Аз от кога говоря за върховенство на закона като една от най-важна съставка от просперитета на една държава (система, строй). Ама ще дойдете най-накрая на мнението на Адам Смит (и други автори).

В белите държави са го направили. Навсякъде където има работеща съдебна система има просперитет.

Като съм пътувал из Германия из страната. Значи по полята има разни блокове (ниви) и в края им има оставен инвентар. Значи германеца си оставя инвентара на полето и никой не смее да го барне. Някъде даже не е заграден - просто в единия ъгъл на парцела оставен. На други места има опъната една мрежа - заградено 5х5 метра и вътре човека си оставил инвентара.

Па тука в Кюстендил да им опазят черешите чак граничари с уреди за нощно виждане пращат да пазят.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Не мога да кажа. Проблемът е, че социализмът възпитаваше мързел и повреди мисленето на поколения българи. От социалистически мързел отидохме към демократичен тарикатлък. Ако някой не може да си намери начини, по които да изкарва пари, значи е некадърен и неспособен да има. Тогава не може да се сърди, че няма, а ти имаш, защото си добър програмист и изкарваш добри пари. Особено пък за млад човек, това е ебати абсурда.

Нищожен е. Няма как всички да са бизнесмени, погледни и от тази страна.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Нищожен е. Няма как всички да са бизнесмени, погледни и от тази страна.
Напротив, има. Едно време българите сме били около 80% дребни и средни селски производители - сиреч бизнесмени. Въпросът е, че системата възпитава служители, а не предприемачи. Нещата са изначално сбъркани, още от малки ни промиват мозъците как ще "работим за някой". После учим, за да "си намерим хубава работа" и т.н.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Преди също се крадеше от държавното - в нашето село кражбите си бяха почти масови явления. Само дето тогава всичко беше държавно.
Едно е всички да крадат от държавата (може би са го възприемали като вид социална придобивка свързана със службата?), друго е брутална битова престъпност тероризираща населението.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Да прав си, от малък ми повтарят да съм учел, че да си намеря добра работа. Никой не ми е казвал да уча, че работя за себе си :(
Но тук става дума за вече преебани от системата хора и те няма как да си променят мисленето.
Напротив, има. Едно време българите сме били около 80% дребни и средни селски производители - сиреч бизнесмени. Въпросът е, че системата възпитава служители, а не предприемачи. Нещата са изначално сбъркани, още от малки ни промиват мозъците как ще "работим за някой". После учим, за да "си намерим хубава работа" и т.н.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Да прав си, от малък ми повтарят да съм учел, че да си намеря добра работа. Никой не ми е казвал да уча, че работя за себе си :(
Но тук става дума за вече преебани от системата хора и те няма как да си променят мисленето.
Това си е соц. наследство, от което доста трудно ще се отърсим, защото демократичната държава явно и е изгодно да произвежда такива кадри. Но как да са предприемчиви хората, след като се възпитават да не са? Много съм си мислел по въпроса, защото и аз преди години се бях хванал на хорото да си търся работа и изнемогвах с някаква мизерна заплата. Разбира се, докато не се усетих, че мога да правя неща за себе си :)
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

И аз съм така в момента, едвам изкарвах месеца. Пълна мизерия. Ама такъв е живота - на който му стиска ще успее.

Това си е соц. наследство, от което доста трудно ще се отърсим, защото демократичната държава явно и е изгодно да произвежда такива кадри. Но как да са предприемчиви хората, след като се възпитават да не са? Много съм си мислел по въпроса, защото и аз преди години се бях хванал на хорото да си търся работа и изнемогвах с някаква мизерна заплата. Разбира се, докато не се усетих, че мога да правя неща за себе си :)
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Наскоро стигнах до идеята, че би било по-добре, ако комунизма не беше свален по този начин, и то не от други, а от СССР на Горби. Бай Тошо беше започнал да се сближава със западният Свят, до няколко години частният бизнес щеше да се появи и разрастне, постепенно щеше да отпадне и БКП.
Вместо това, какво се получи? Приближените на БКП усвоиха държавният капитал. И се преорганизираха в "демократи". В България, никога не е имал повече от няколко, броящи се на пръстите на едната ръка дисиденти, но след 10-ти изникнаха цяла армия.
 

Горе