Какво изгубихме с края на социализма

От: Какво изгубихме с края на социализма

Мерилото на всяка една фирма е печалбата. При развита инфраструктура е ЛУДОСТ да продадеш такова печелившо предприятие. А това кой ни давал ноу-хау, каква била техниката - не коментирам. Коментирам единствено, че предприятието е можело да бъде печелившо и да продължи да го има, а България да бъде логистичен център на Европа. Ще ме прощаваш, но си говорим за транспортна фирма номер една в Европа и пета в света.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

1960-1987 г. режима фалира три пъти. Така че, какъвто и стандарт на живот да е имало е платен прескъпо. Да не говорим за дълговете на Живков и продаването на златния резерв(24т. злато).
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

1960-1987 г. режима фалира три пъти. Така че, какъвто и стандарт на живот да е имало е платен прескъпо. Да не говорим за дълговете на Живков и продаването на златния резерв(24т. злато).
То и сега фалира, а дълговете са до небето. Погледни колко са дълговете 89-та и колко са 2015 г., за да видиш разликата. Сега и такъв стандарт няма, защото парите отиват в частни ръце, докато тогава до някаква степен са се разпределяли вътре в държавната машина, за да я поддържат. То и за това много хора бленуват за онези времена, защото тогава са имали много права, без да правят нищо за тях - учели са без пари, лекували са се без пари, почивали са без пари. Колко му трябва да работника?

Основната разлика между некадърността на двата режима е, че тогава схемата е била такава:

- червената олигархия разполага с всичко и с нищо. Т.е. когато умре някой червен олигарх, собствеността си остава държавна, а не преминава в ръцете на децата му, освен ако те не са овластени и част от държавната машина.

Сега е по следния начин:

- олигархията разполага с целите ресурси на държавата, защото ги е придобила като частна собственост. Както Вискяр написа, завръщаме се към феодализма.

Така че, с края на социализма изгубихме един мираж. Да видим кога ще дойде края на сегашния режим и държава, просто защото сметките не излизат.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

T.e. са готови да се откажат от целия си бизнес, да го дарят на държавата и онези времена да се върнат?

Нямам представа. Това не съм ги питал. Искат да се върне спокойствието, сигурността и най-вече възможността да ходят на почивка! Не защото нямат средствата, а защото в момента в който ги няма за повече от 2 дни и бизнеса започва да върви надолу. А ако бизнеса им пропадне и доживеят пенсия ще си мизерстват до края.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Мерилото на всяка една фирма е печалбата. При развита инфраструктура е ЛУДОСТ да продадеш такова печелившо предприятие. А това кой ни давал ноу-хау, каква била техниката - не коментирам. Коментирам единствено, че предприятието е можело да бъде печелившо и да продължи да го има, а България да бъде логистичен център на Европа. Ще ме прощаваш, но си говорим за транспортна фирма номер една в Европа и пета в света.

Затова те питам 1-ва по какъв индикатор? Номинална печалба, доставен тонаж или по какво? Първа по брой линии, първа по брой трошляци - 1ва по какво? 1-ва е по автопарк и 1-ва по разхищение, защото обръща на загуба още 1990-та, чети старите статии и оценки ...
В грешка си и мерилото за лидер не е печалбата, а доставена услуга - по тази логика веднага след краха на цоца става от имагинерен лидер 1 в нищо, щото го обръщат на загуба!

Ако дейността не е била разнос на въоръжение на СССР, а потребителски/индустрилани стоки/товари, такова чудо няма да има счетоводни актви за 330 милиона долара преди приватизацията си по оценки за 93-та, а същата тази 93-та има над 560 милина загуба СО МАТ или около 10 милиона долара загуба - това иде да покаже, какво прави този лидер без дотациите - просто едно голямо нищо!

Нали ти е ясно, че може да купиш и 5000 тира и 10к ремаркета и да станеш №1 и да оползотворяваш една 10%, затова за н-ти път те питам кажи ми 1 лидер и то по конкурентни цени. Защото първата петролна криза няма проблем за СО МАТ, а като става кувейската война директно СО МАТ-а минава жестоко в червено, няма СССР да ти дава евтинджос петрол в пъти под пазарната стойност! Както ти казах о 93-та този титан обръща на жестока загуба всичко - голяма работа има активи за 320 милиона разбира се пак по държавни оценки и има пак по държавни оценки 10 мил. загуба и до колкото знам 7 милиона дългове има - та питанката се пита що обръща на загуба, след като е лидер. Да не се окаже като всичко останало лидер на глинени крака.

Пак ми е чудно какво е това измислено усещане за величие? Дотации като за световно, основана дейност обслужване на армията на СССР, и за капак излизване на немско ноу хау - само от 2-рото ти трябваше да се досетиш, че това е никъв лидер на конкуретни пазари, а просто фиктивен лидер обслужващ армейски поръчки. Какво може да стане като се разпадне СССР с такова изкуствено нещо?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

То и сега фалира, а дълговете са до небето. Погледни колко са дълговете 89-та и колко са 2015 г., за да видиш разликата. Сега и такъв стандарт няма, защото парите отиват в частни ръце, докато тогава до някаква степен са се разпределяли вътре в държавната машина, за да я поддържат. То и за това много хора бленуват за онези времена, защото тогава са имали много права, без да правят нищо за тях - учели са без пари, лекували са се без пари, почивали са без пари. Колко му трябва да работника?

Основната разлика между некадърността на двата режима е, че тогава схемата е била такава:

- червената олигархия разполага с всичко и с нищо. Т.е. когато умре някой червен олигарх, собствеността си остава държавна, а не преминава в ръцете на децата му, освен ако те не са овластени и част от държавната машина.

Сега е по следния начин:

- олигархията разполага с целите ресурси на държавата, защото ги е придобила като частна собственост. Както Вискяр написа, завръщаме се към феодализма.

Така че, с края на социализма изгубихме един мираж. Да видим кога ще дойде края на сегашния режим и държава, просто защото сметките не излизат.

Отново си в грешка!

Мериш държавен дълг към БВП, а не номинален дълг!
Другата ти грешка, че държавата разпродаде властта си и гарантирана едрия бизнес като тотално ограничава бизнес средата, но и въпреки това има бизнеси, кои мачкат въпреки държавата и олигархията.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Нямам представа. Това не съм ги питал. Искат да се върне спокойствието, сигурността и най-вече възможността да ходят на почивка! Не защото нямат средствата, а защото в момента в който ги няма за повече от 2 дни и бизнеса започва да върви надолу. А ако бизнеса им пропадне и доживеят пенсия ще си мизерстват до края.

Ами значи, да си подобрят бизнеса - като го оптимизират ще ходят на почивка - ако това е само мерилото. Не можеш да продаваш семки на пазара и да се оплакваш, че през комунизма всичко беше 6 щото ходих на почивка 1 на година във ведомствените бунгала ...
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Нямам представа. Това не съм ги питал. Искат да се върне спокойствието, сигурността и най-вече възможността да ходят на почивка! Не защото нямат средствата, а защото в момента в който ги няма за повече от 2 дни и бизнеса започва да върви надолу. А ако бизнеса им пропадне и доживеят пенсия ще си мизерстват до края.
Значи хем искат да имат пари и ръководят бизнес, хем искат да ходят на почивка. Интересно, ако бяха на село и отглеждаха 200 глави добитък и обработваха 100 декара земя, щяха ли да могат да мръднат някъде дори и за два дни? Има една приказка, не може хем душата в рая, хем к*ра до края.

@Блек - прочети статията. Това да твърдиш, че е нямало нито една печеливша сфера по време на соца е ...доста крайно и нелепо. Били сме най-големият превозвач в ЕВРОПА, уж сме черпели опит от германците, пък после за СССР ми пишеш. Фактът, че за 10 години има печалба милиард и половина долара си е показателен за всичко, което ме питаш.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

@redrum, в комунизма и животновъдите и земеделците са можели да ходят на почивка 2 пъти в годината. Днес и за 1 седмица не могат да си позволят. Както казах за предоставяне на бизнеса в замяна на връщането на ония времена, не знам какво им е мнението тъй като не сме разговаряли за това. Не извъртай нещата.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

@Блек - прочети статията. Това да твърдиш, че е нямало нито една печеливша сфера по време на соца е ...доста крайно и нелепо. Били сме най-големият превозвач в ЕВРОПА, уж сме черпели опит от германците, пък после за СССР ми пишеш. Фактът, че за 10 години има печалба милиард и половина долара си е показателен за всичко, което ме питаш.
Четох я и нямам спомен да съм казал, че няма нито 1 печеливша сфера в цоца - защо ми вкарваш думи, които не съм казал?
Явно ти е труден въпроса ми - питах те 1 лидер, който да е по пазарен принцип и с наше ноу хау! Взимаме ноу хау от немците, и дотации от СССР - като основна дейност е транспорт на СССР оръжие. Не са 10 години, а са 18 години и веднага след 89-та яки загуби, което изцяло потвърждава какъв изкуствен колос е! Все още въпроса си остава -
Да ми пример за нещо, което сме били лидери - по възможност да е било от сферата на потребителските стоки или ако не в индустриалните стоки. И да до дефинирам, да сме го измислили ние и да е било на световни конкурентни цени!
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

@redrum, в комунизма и животновъдите и земеделците са можели да ходят на почивка 2 пъти в годината. Днес и за 1 седмица не могат да си позволят. Както казах за предоставяне на бизнеса в замяна на връщането на ония времена, не знам какво им е мнението тъй като не сме разговаряли за това. Не извъртай нещата.
Можели са, защото не са имали нищо свое, а са били наемни работници в кооперацията.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Всички дето разправят за социализма колко хубаво било тогава съм ги питал някои прости въпросчета.

След като сме произвеждали, изнасяли толкова много и на такива големи пазари, защо 1990 имаме голям външен дълг и защо не можем да го изплащаме.

Защо след като сме изнасяли толкова храни на всякакви пазари, към края на 1990 въвеждат купонната система - по 1 кило месо и 1 кило сирене месечно на човек.

Защо 1992 година след като правителството освобождава цените те скачат. На храните 3-5 пъти, на промишлените стоки 1-2 пъти.


Пропагандата твърди много неща, но реалността е съвсем друга. От долните изречения - пропагандата е първата част, а реалността втората.


Може ли да имаш силна и работеща икономика и да не можеш да си плащаш дълговете?

Може ли да изнасяш храни по цял Свят, а да нямаш за собствения си народ та да се налага да въвеждаш купони?

За кой социализъм говорим за този около 1985 или за този от 1988 до 1992 год?

За кои евтини цени говорите - за тези от 1985 год или за тези от 1992 год - които са 3-5 пъти по-високи от предните при равни заплати?


Чувал съм отговорите на хората не желаещи да повярват, че социализма фалира. И отговорите са - САЩ, империализма, Сорос, евреите, илюминатите, извънземните и пр.


Да не говорим, че после Виденов и БСП 1996 година ни натресоха поредната криза.

Така че реално социализма умираше от 1987 до 1997. Питайте всички дето си спомнят искат ли да живеят постоянно в тези 10 години?



Така че включете си 2+ мозъчни клетки дето би трябвало да ги има всеки в главата си и си отговорете на въпросите как така хем е имало стока, хем е имало купони за месо и за сирене по 1 кило месечно на човек (очевидно несъвместими неща между пропагандата и реалността), хем е било евтино, хем цените са скочили 3-5 пъти като правителството е спряло да ги регулира (субсидира) (още едно несъвпадение между пропагандата и реалността).
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

@redrum, в комунизма и животновъдите и земеделците са можели да ходят на почивка 2 пъти в годината. Днес и за 1 седмица не могат да си позволят. Както казах за предоставяне на бизнеса в замяна на връщането на ония времена, не знам какво им е мнението тъй като не сме разговаряли за това. Не извъртай нещата.

Реда, не ти говори за ТКЗС-то където са бачкали най-много ветеринарните лекари, а другите по стара комунистическа максима са си лешперствали.
Имаме познати с точно такъв пример, който даде реда над 200 крави и около 2к декари земя - бачкат точно 4 ма от семейството + наети работници - в момента децата активно управляват бизнеса, но ако някой почива другият е на линия - няма как да се случат нещата в семейните бизнеси, другият начин се наемат управител и да им се плаща много добра заплата и пак да си ходиш на почивки.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

В момента външният дълг е 39 милиарда евро, т.е. 78 милиарда лева. Какво да смятам?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

В момента външният дълг е 39 милиарда евро, т.е. 78 милиарда лева. Какво да смятам?

Ти си дал и държавен и частен - тези 39 милиарда.

А преди държавния дълг е бил над 100% от БВП, а сега е 20-25% от БВП.


Това не е толкова важно. Проблемът е, че сега вървим по същите стъпки - вземаме заеми за да поддържаме един изкуствено завишен стандарт. Лошото става като парите свършат и никой не иска да дава повече заеми като в съседна Гърция и както при нас през 1990 год.


А говорейки за феодализъм - преди социализма също си е бил феодализъм и по-зле даже. Бил си закотвен там където си роден. Мърдането на друго място е било свързано с подпис на държавен служител.

Сега феодализъм има в малките населени места. София е доста напред с материала. Даже оня ден имаше статия, че София изпреварва средния стандарт на живот за целия ЕС.

Така че в момента България е на 3 скорости - първо София, после 5-6 големи града - Бургас, Варна, Стара Загора, Пловдив + евентуално Русе, Велико Търново и някои друг и накрая всичко останало.

Това всичко останало си е чист феодализъм. Но поне пък имаш избора и като не ти харесва може да се изметеш в посока големия град или София или пък даже и Европа и никой копче не може да ти каже. Като вземат да им свършват хората местните феодали ще вземат да си преосмислят политиката.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Това де ти го казаха, по нова, бтв анал 1 или някоя друга платена от хамериката медия?
Ти си дал и държавен и частен - тези 39 милиарда.

А преди държавния дълг е бил над 100% от БВП, а сега е 20-25% от БВП.


Това не е толкова важно. Проблемът е, че сега вървим по същите стъпки - вземаме заеми за да поддържаме един изкуствено завишен стандарт. Лошото става като парите свършат и никой не иска да дава повече заеми като в съседна Гърция и както при нас през 1990 год.


А говорейки за феодализъм - преди социализма също си е бил феодализъм и по-зле даже. Бил си закотвен там където си роден. Мърдането на друго място е било свързано с подпис на държавен служител.

Сега феодализъм има в малките населени места. София е доста напред с материала. Даже оня ден имаше статия, че София изпреварва средния стандарт на живот за целия ЕС.

Така че в момента България е на 3 скорости - първо София, после 5-6 големи града - Бургас, Варна, Стара Загора, Пловдив + евентуално Русе, Велико Търново и някои друг и накрая всичко останало.

Това всичко останало си е чист феодализъм. Но поне пък имаш избора и като не ти харесва може да се изметеш в посока големия град или София или пък даже и Европа и никой копче не може да ти каже. Като вземат да им свършват хората местните феодали ще вземат да си преосмислят политиката.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Ти си дал и държавен и частен - тези 39 милиарда.

А преди държавния дълг е бил над 100% от БВП, а сега е 20-25% от БВП.


Това не е толкова важно. Проблемът е, че сега вървим по същите стъпки - вземаме заеми за да поддържаме един изкуствено завишен стандарт. Лошото става като парите свършат и никой не иска да дава повече заеми като в съседна Гърция и както при нас през 1990 год.


А говорейки за феодализъм - преди социализма също си е бил феодализъм и по-зле даже. Бил си закотвен там където си роден. Мърдането на друго място е било свързано с подпис на държавен служител.

Сега феодализъм има в малките населени места. София е доста напред с материала. Даже оня ден имаше статия, че София изпреварва средния стандарт на живот за целия ЕС.

Така че в момента България е на 3 скорости - първо София, после 5-6 големи града - Бургас, Варна, Стара Загора, Пловдив + евентуално Русе, Велико Търново и някои друг и накрая всичко останало.

Това всичко останало си е чист феодализъм. Но поне пък имаш избора и като не ти харесва може да се изметеш в посока големия град или София или пък даже и Европа и никой копче не може да ти каже. Като вземат да им свършват хората местните феодали ще вземат да си преосмислят политиката.

Много точно. А отделно в тоя дълг влиза и комунистическия. Прав си, че вървим по същия път, защото вместо да се свиват разходи, да се правят реформи и да се намаля дефицита, се теглят нови кредити. Ама кой ще е тоя смелчага, да ги направи тези неща та после целия народ да го плюе, че е ограбил държавата, създал геноцит и не знам си още какво.И левите да го ползват, като опорна точка, докато са живи. Дежавю.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

в момента в който ги няма за повече от 2 дни и бизнеса започва да върви надолу.

Всички сме чували клишираните правила на знайни и незнайни милионери и милярдери, едно от които е "За да бъдеш богат, трябва да си мързелив." С други думи "Плащай на други хора да вършат твоята работа". Нали за това има професии, като изпълнителен директор, управител и т.н. да вършат работата на собственика.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Всички сме чували клишираните правила на знайни и незнайни милионери и милярдери, едно от които е "За да бъдеш богат, трябва да си мързелив." С други думи "Плащай на други хора да вършат твоята работа". Нали за това има професии, като изпълнителен директор, управител и т.н. да вършат работата на собственика.

Излизаш от темата на темата. По тоя въпрос мога много да ти говоря, но не му е тук мястото. Ако искаш пусни тема и ще си кажа мнението. Краткия отговор е, че аз не говоря за големи корпорации, а за малък и среден бизнес. Където това за което ти говориш е много трудно постижимо, че дори и невъзможно в много от случаите.
 

Горе